ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
УХВАЛА
"22" листопада 2016 р.Справа № 922/3603/16
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Макаренко О.В.
при секретарі судового засідання Нагірна М.Т.
розглянувши матеріали справи
за позовом Публічного акціонерного товариства "НАК "Нафтогаз України", м. Київ до Навчального центру оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій, с. Ватутіне про стягнення 74 330,04 грн. за участю представників сторін:
позивача - ОСОБА_1, довіреність №14-137 від 13.05.2014 р.
відповідача - ОСОБА_2, довіреність №010/060/1742/3 від 04.11.2016 р.
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство "НАК "Нафтогаз України" (позивач) звернулось до господарського суду з позовною заявою до Навчального центру оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій (відповідач) про стягнення пені в розмірі 40 307,84 грн., 3% річних в розмірі 2 613,46 грн. та інфляційних втрат в розмірі 31 408,78 грн. за договором №3454/15-БЩ(Т)-32 купівлі-продажу природного газу від 09.02.2015 р. Крім того, позивач просить стягнути з відповідача судовий збір.
Представник позивача у судовому засіданні підтримує позовні вимоги просить позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні, у відзиві на позовну заяву (вх. № 37011 від 04.11.2016 р.) та у поясненні до відзиву (вх. № 39823 від 22.11.2016 р.) визнає позовні вимоги в частині стягнення пені в розмірі 4 920,81 грн. та 3% річних в розмірі 312,00 грн. та просить відмовити в позові в частині стягнення пені в розмірі 36 223,94 грн., 3% річних в розмірі 2 343,46 грн. та інфляційних втрат в розмірі 31 408,74 грн.
Свої заперечення відповідач обґрунтовує тим, що за умовами п. 3.4. договору №3454/15-БЩ(Т)-32 купівлі-продажу природного газу від 09.02.2015 р. не пізніше 5-го числа місяця, наступного за місяцем продажу газу, відповідач зобов'язується надати позивачеві підписані та скріплені печатками відповідача та газотранспортного підприємства три примірники акта приймання-передачі газу, у якому зазначаються фактичні обсяги використаного газу, його фактична ціна та вартість. Позивач не пізніше 8-го числа зобов'язується повернути відповідачеві та газотранспортному підприємству по одному примірнику оригіналу акта, підписаний уповноваженим представником та скріплений печаткою, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта. Акти є підставою для остаточних розрахунків між сторонами.
Отже, за умовами п. 3.4. договору акти приймання-передачі газу є підставою для остаточних розрахунків.
Відповідач у відзиві на позов наполягає на тому, що у даних спірних правовідносинах має місце прострочення позивача як кредитора в розумінні ст. 613 ЦК України, оскільки позивач в порушення умов п. 3.4. договору №3454/15-БЩ(Т)-32 купівлі-продажу природного газу від 09.02.2015 р. повернув відповідачеві з запізненням акти приймання-передачі газу, які є підставою для остаточних розрахунків, що підтверджується датою їх реєстрації канцелярією установи відповідача.
Відповідач також зазначив, що відповідач є бюджетною установою і відповідно до п. 11.3 Наказу Міністерства фінансів України від 24.12.2012 р. N 1407 "Про затвердження Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.01.2013 р. за N 130/22662 (далі - Наказ №1407) органи Казначейства здійснюють платежі на підставі платіжних доручень (додаток 32 до цього Порядку) за дорученнями розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів у разі наявності в обліку відповідного бюджетного зобов'язання та бюджетного фінансового зобов'язання у межах залишків на рахунках для обліку відкритих асигнувань. Підтвердні документи надаються у разі потреби здійснення авансування, поетапної оплати зареєстрованих бюджетних фінансових зобов'язань. У випадках проведення розрахунків на умовах авансування розпорядники бюджетних коштів та одержувачі бюджетних коштів протягом трьох робочих днів після завершення терміну поставки товарів, виконання робіт, надання послуг, визначеного договірними зобов'язаннями відповідно до законодавства, подають до органів Казначейства документи, що підтверджують отримання таких товарів, робіт та послуг.
Відповідно до Бюджетного кодексу України, Указу Президента України від 13.04.2011 р. N 460/2011 "Про Положення про Державну казначейську службу України", наказів Міністерства фінансів України від 24.12.2012 р. N 1407 "Про затвердження Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.01.2013 р. за N 130/22662, від 02.03.2012 р. N 309 "Про затвердження Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.03.2012 р. за N 419/20732 та від 23.08.2012 р. N 938 "Про затвердження Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.09.2012 р. за N 1569/21881 та з метою уніфікації процедур попереднього і поточного контролю при казначейському обслуговуванні розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів Наказом Державної казначейської служби України №68 від 29.04.2013 р. затверджено Методичні рекомендації щодо переліку підтвердних документів для реєстрації бюджетних зобов'язань та оплати рахунків (далі - Методичні рекомендації), згідно яких визначено перелік підтвердних документів, які надаються розпорядниками (одержувачами) бюджетних коштів на стадіях реєстрації бюджетних зобов'язань, бюджетних фінансових зобов'язань та проведення платежів.
Зокрема, належними документами, які надаються розпорядниками (одержувачами) бюджетних коштів на стадії проведення платежів по бюджетним зобов'язанням з оплати природного газу є документи, що підтверджують фактичне отримання товарів, робіт та послуг за умови здійснення попередньої оплати: акт наданих послуг / виконаних робіт.
Згідно з п. 11.8. Наказу №1407 платіжне доручення не приймається до виконання у разі, зокрема, і) неподання документів, що підтверджують отримання товарів (робіт, послуг) за договорами, згідно з умовами яких було здійснено авансування.,
Відповідно до п. 40 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, серед яких, інші випадки порушення бюджетного законодавства учасником бюджетного процесу.
Порушення відповідачем вимог пп.3 п.11.3 Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 24.12.2012 №1407, згідно якого у випадках проведення розрахунків на умовах авансування розпорядники бюджетних коштів та одержувачі бюджетних коштів протягом трьох робочих днів після завершення терміну поставки товарів, виконання робіт, надання послуг, визначеного договірними зобов'язаннями відповідно до законодавства, подають до органів Казначейства документи, що підтверджують отримання таких товарів, робіт та послуг, що відповідно до пункту 40 статті 116 Бюджетного кодексу України, є порушенням бюджетного законодавства.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 117 Бюджетного кодексу України за порушення бюджетного законодавства до учасників бюджетного процесу можуть застосовуватися такі заходи впливу як зупинення операцій з бюджетними коштами - застосовується за порушення бюджетного законодавства, визначені пунктами 40 частини першої статті 116 цього Кодексу, у порядку, встановленому статтею 120 цього Кодексу.
На підставі викладеного, відповідач вважає, що проведення розрахунків відповідачем без надання акту приймання-передачі природного газу, який є підтверджувальним документом в розумінні вищезазначених приписів бюджетного законодавства, є неможливим, а у випадку здійснення розрахунків без зазначених актів мало б місце його порушення.
Крім того, представник відповідача у судовому засіданні та у клопотанні (вх. № 39832 від 22.11.2016 р.) просить суд при винесенні рішення суду відповідно до вимог п. 3 ч. 1 ст. 83 ГПК України врахувати, що відповідач є державним професійно-технічним навчальним закладом другого атестаційного рівня та аварійно-рятувальним підрозділом центрального підпорядкування із статусом державної аварійно-рятувальної служби, що входить до складу оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій. На даний час, відповідач є монополістом у Харківській області по обслуговуванню КП "Харківський метрополітен". Група гірничорятувальних робіт (аварійно-рятувальних робіт) Навчального центру у сфері діяльності, якої є обслуговування об'єктів з підвищеної небезпеки перебуває на штатному розписі, який кожного року затверджується керівництвом ДСНС України. Фінансування цієї групи відбувається за рахунок коштів, які отримує Навчальний центр за надані послуги. Кошти отримані від наданих послуг необхідні для забезпечення заробітної плати, сплати за електроенергію, виплати премій особам, як залучаються для виконання службових обов'язків у зоні АТО, на відновлення ресурсів, які затрачені під час виконання дій за призначенням, забезпечення піротехнічної групи для знешкодження та вилучення боєприпасів, які продовжують справляти небезпеку для життя мирного населення та багато інших сфер діяльності Навчального центру.
Статтею 32 ГПК України встановлено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів; поясненнями представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі. В необхідних випадках на вимогу судді пояснення представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі, мають бути викладені письмово.
Відповідно до ст. 30 ГПК України в судовому процесі може брати участь посадові особи та інші працівники підприємств, установ, організацій, державних та інших органів, коли їх викликано для дачі пояснень з питань, що виникають під час розгляду справи. Ці особи мають право ознайомитись з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, брати участь в огляді та дослідженні доказів. Зазначені особи зобов'язані з'явитись до господарського суду на його виклик, сповістити про знані їм відомості та обставини у справі, подавати на вимогу господарського суду пояснення в письмовій формі.
Враховуючи вищевикладені доводи відповідача, з метою отримання пояснень з питань, що виникли під час розгляду справи, зокрема, щодо порядку здійснення Навчальним центром оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій (код ЄДРПОУ 33879077) розрахунків за природний газ, суд, керуючись ст. 30 ГПК України, вважає за доцільне викликати у судове засідання представника УДК у Нововодолазькому районі Харківської області.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу, розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні. Такими обставинами, зокрема, є нез'явлення в засідання представників сторін, інших учасників судового процесу; неподання витребуваних доказів; необхідність витребування нових доказів та інше.
Беручи до уваги виклик у судове засідання представника УДК у Нововодолазькому районі Харківської області та необхідність витребування від позивача письмових пояснень (заперечень) щодо обставин, викладених у відзивах відповідача, суд вважає за доцільне відкласти розгляд справи.
На підставі викладеного, керуючись статтями 30, 32, 77, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Розгляд справи відкласти на "01" грудня 2016 р. на 09:45 год.
2. Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою: 61022, місто Харків, площа Свободи, 5, 8-й підїзд, 3-й поверх, кабінет № 301.
3. Зобов'язати УДК у Нововодолазькому районі у Харківській області направити у судове засідання, призначене на 01.12.2016 р. на 09:45 год., уповноваженого представника УДК у Нововодолазькому районі Харківської області для надання пояснень щодо порядку здійснення Навчальним центром оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій (код ЄДРПОУ 33879077) розрахунків за природний газ та надати письмові пояснення з цих питань до канцелярії суду у строк до 01.12.2016 р.
4. Зобов'язати позивача надати письмові пояснення (заперечення) щодо обставин, викладених у відзивах відповідача.
5. Попередити сторони про те, що у разі неявки їх представників в судове засідання та/або ненадання витребуваних судом документів, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами або залишено без розгляду в порядку, передбаченому ст. ст. 75, 81 ГПК України, а також суд вправі вжити до винних осіб заходів, передбачених ст. ст. 83, 90 ГПК України.
6. Ухвалу суду надіслати позивачу та УДК у Нововодолазькому районі Харківської області (вул. Кооперативна, 17, смт. Нова-Водолага, Харківська область, 63200).
Суддя ОСОБА_3