Ленінський районний суд м.Полтави
Справа № 553/3053/16-а
Провадження № 2-а/553/97/2016
П О С Т А Н О В А
Іменем України
17.11.2016 рокум. Полтава
Ленінський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого судді - Парахіна Є.В.,
при секретарі - Павленко І.В.,
з участю представника
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
У серпні 2016 року ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, в якому вказує, що є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 12 серпня 2013 року, пенсія їй призначена відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". 08.08.2016 року вона звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з заявою про прийняття рішення про перерахунок пенсії згідно Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року. 09.08.2016 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нею отримано відповідь за вих. № 312/Г-03 від 09.08.2016 року, згідно якої у прийнятті рішення про здійснення відповідних пенсійних перерахувань їй відмовлено, в зв'язку з чим вона була змушена звернутися до суду з даним позовом.
Просить суд визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо непроведення перерахунку ОСОБА_3 пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за № 988 від 11 листопада 2015 року, "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" за № 947 від 18 листопада 2015 року протиправною; зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до положень вищевказаних нормативних актів з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру, стягнути судові витрати та встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області у встановлений судом строк з моменту набрання рішенням законної сили подати до суду звіт про виконання рішення суду.
Під час судового розгляду справи позивач ОСОБА_3 змінила позовні вимоги в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести перерахунок та виплату пенсії, надавши 01.11.2016 року та 09.11.2016 року відповідні письмові заяви, в яких просить суд покласти на відповідача обов'язок провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за № 988 від 11 листопада 2015 року, "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" за № 947 від 18 листопада 2015 року, починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру виходячи з розміру 76% грошового забезпечення та з урахуванням видів грошового забезпечення отриманих за останні 24 місяця перед звільненням на пенсію, в тому числі: посадовий оклад 2700 грн., оклад за військове звання 2000 грн., процентна надбавка за вислугу років - 40%, надбавка за роботу з таємними документами - 15%, надбавка за особливо важливі завдання - 50%, премія - 27%, матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань 3627 грн. 50 коп., індексація 13497 грн. 23 коп., одноразова матеріальна допомога при звільненні 33829 грн. 32 коп.
Позивач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилась, надавши заяву з проханням проводити розгляд справи без її участі.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги ОСОБА_3, просив задовольнити у повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову посилаючись на відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_3, оскільки після набрання чинності Законом України від 23.12.2015 року № 900-VІІІ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" Кабінетом Міністрів України рішення про зміну хоча б одного виду грошового забезпечення для відповідних категорії військовослужбовців не приймалося, всупереч нормам "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України N 45 від 13 лютого 2008 року МВС України з повідомленням про підстави перерахунку пенсії до Пенсійного фонду України не звертались, а останній, відповідно повідомлення про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та необхідність повідомлення відповідних уповноважених органів про такі списки і необхідність складання довідок про новий розмір грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області не надсилав. Вказує, що Національна поліція України є самостійним центральним органом виконавчої влади, не входить до структури МВС України, у зв'язку з чим постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" не може бути підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам територіальних органів Міністерства внутрішніх справ. Вказував, що матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, індексація, одноразова матеріальна допомога при звільненні не входять до видів грошового забезпечення, які враховуються при призначенні пенсії згідно чинного законодавства, не включені ці виплати і до грошового атестату позивача, з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з включенням додаткових видів грошового забезпечення, які отримувала позивач на час звільнення, до органів Пенсійного фонду вона не зверталась, будь-яке рішення з цього питання не приймалось.
Просив в задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши пояснення учасників процесу, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Таким чином, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом щодо оскарження дій відповідача та діюче законодавства не вимагає жодних обов'язкових процедур щодо досудового врегулювання спору, який виник між позивачем та відповідачем.
Відповідно до пункту 4 статті 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні в тому числі, усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений як Конституцією так і Законами України.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 є пенсіонером органів внутрішніх справ України, з 12 серпня 2013 року їй призначена пенсія відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 серії НОМЕР_2
08.08.2016 року ОСОБА_3 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з заявою про прийняття рішення про перерахунок призначеної пенсії, в зв'язку з набуттям чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року.
Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області листом від 09.08.2016 року за вих. № 312/Г-03 відмовило ОСОБА_3 у прийнятті рішення про здійснення відповідних пенсійних перерахувань.
02 липня 2015 року прийнято Закон України "Про національну поліцію" № 580-УІІякийн набрав сили через три місяців з дня, наступного за днем його опублікування.
У п.15 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону вказано, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Отже, не дивлячись на введення в дію нового Закону України "Про національну поліцію" за колишніми працівниками міліції та пенсіонерами зберігаються встановлені раніше пільги та гарантії, у тому числі що стосується пенсій.
У відповідності до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-12 (із змінами) перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за № 988 від 11 листопада 2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
У відповідності до п.1 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до "ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено та підвищено грошове забезпечення поліцейських.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" від 15.07.2015 року передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
За змістом норми ч.ч. 1, 2 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до пунктів 23, 24 "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30 січня 2007 року № 3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. При цьому пенсіонери звертаються до органів, що призначають пенсії з відповідними заявами та в разі необхідності подають документи, які дають право на підвищення пенсії.
Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988 від 11 листопада 2015 року затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10, надбавки за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11, тобто відбулись зміни, які є підставою для перерахунку пенсії та зобов'язують органи, на які покладено проведення перерахунку, здійснити його.
Постановою Кабінету Міністрів України № 947 від 18 листопада 2015 року внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", які також є підставами для перерахунку пенсії особам, які мають на це право.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Статтею 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач в поданих ним запереченнях проти позову не спростував правомірності вимог позивача, а також тверджень про протиправність його бездіяльності в питаннях, що стосуються обов'язку проведення перерахунку пенсії.
Зокрема, заперечуючи проти задоволення позову представник відповідача наголошує, що Головне управління не мало законних підстав для надання до уповноваженого органу списків осіб для оформлення довідок про грошове забезпечення та не могло здійснити перерахунок пенсії позивачу без довідки уповноваженого органу про грошове забезпечення, змінене у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України.
Разом з тим, "Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393", який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, чітко регламентовано обов'язки Міністерства внутрішніх Справ, Пенсійного Фонду України, Головних управлінь пенсійного фонду України регіонального рівня і регіональних органів правоохоронних органів по перерахунку пенсії та не встановлено заборони або будь-яких обмежень для направлення відповідних списків та проведення перерахунку пенсії без відповідної довідки.
Вказаним Порядком дійсно передбачено, що Пенсійний фонд України отримує вказану інформацію в 5-денний строк від силових органів. Однак, якщо органом державної влади вищого рівня прийнято рішення про збільшення відповідних виплат і Головному управлінню пенсійного фонду вже відомо про таке рішення, то воно за зверненням пенсіонера з заявою про перерахунок пенсії, повинно діяти згідно з Порядком, надіславши відповідний список для отримання відповідної довідки.
Такого ж правового висновку дійшов і Верховний Суд України у постанові від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484а13, вказавши, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду.
Поряд з цим суд приходить до висновку про наявність підстав для перерахунку пенсії позивачу без обмеження граничного розміру, незважаючи на положення чинної норми ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою передбачено максимальний розмір пенсії за вислугою років на рівні 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Такий висновок Головного Управління Пенсійного Фонду України в Полтавській області суд вважає хибним, оскільки в ньому допущено підміну понять "призначення пенсії" та "перерахунок пенсії", а також на свій розсуд трактується поняття "зворотна дія нормативно-правового акта у часі".
Суд вважає, що при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках, що діяла на момент призначення пенсії, з урахуванням змін в посадових окладах, надбавках, преміях.
Таким чином, Головне Управління Пенсійного Фонду України в Полтавській області при перерахуванні позивачу пенсії допустило звуження соціальних гарантій його пенсійного забезпечення, що суперечить вимогам статті 22 Конституції України.
Звуження соціальних гарантій пенсійного забезпечення позивача проявилось, зокрема в тому, що відповідно до грошового атестату № 40 від 10 серпня 2013 року та протоколу за пенсійною справою від 02.09.2013 року на час виходу на пенсію у ОСОБА_3 було таке грошове забезпечення: посадовий оклад - 1050 грн.; оклад за військове звання - 125 грн.; надбавка за вислугу років - 35 %; надбавка за таємність -15%; надбавка за особливі умови служби - 50%; премії - 27%. Пенсія їй була призначена у розмірі 76 % від грошового забезпечення.
На переконання суду, звуження соціальних гарантій пенсійного забезпечення, яке встановлено нормами вищезазначеного Закону, стосується порядку призначення пенсії особам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення та можливе при призначенні пенсії, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Аналогічна правова позиція зі спірних питань була висловлена і Верховним Судом України у постанові від 10 грудня 2013 року у справі № 21-348а13.
Тому перерахунок пенсії позивачу має проводитись з 76%, і зменшення зазначеного відсоткового розміру при її перерахунку може бути розцінене як звуження її соціальних гарантій, що є протиправним та недопустимим.
Твердження відповідача про те, що Пенсійному Фонду України про підстави перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ може повідомити вичерпне коло органів, в переліку яких відсутній такий орган як Національна поліція України, територіальні підрозділи якого відповідач не вважає правонаступниками ліквідованих територіальних органів Міністерства внутрішніх справ, є безпідставними.
Відповідно до абзацу другого розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" ЗУ "Про Національну поліцію" (згідно із Законом України від 23.12.2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Як зазначено в ст.102 ЗУ "Про Національну поліцію", пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Виходячи з наведених правових норм можливо дійти висновку, що позивач як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015року.
Поряд з вищенаведеним, суд також вважає безпідставними і такими, що не заслуговують на увагу, твердження представника відповідача про те, що постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка набрала чинності 2 грудня 2015 року, не може бути підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам територіальних органів Міністерства внутрішніх справ, так як Закон України "Про Національну поліцію" набрав чинності 7 листопада 2015 року, тобто раніше, в зв'язку з чим дія в часі цього закону не може поширюватись на постанову, яка прийнята пізніше. Алогічність цього твердження є очевидною, оскільки Постанову прийнято на виконання вимог цього Закону, про що в ній зазначено, а тому питання про зворотну дію нормативно-правового акту в часі не може поставати.
При цьому, суд враховує також і те, що питання призначення та перерахунку пенсії регулюється не Законом України "Про Національну поліцію" , а Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей"№ 900-VIII, який набув чинності 23 грудня 2015 року, тобто після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988.
Зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.
У рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
На день набрання чинності Законом № 900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
Поряд з цим, суд враховує, що Конституційний Суд України в Рішенні від 6 липня 1999 року N 8-рп/99) у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
В п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 вищезазначеного Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Із змісту наведених норм слідує, що інформацію про зміни у грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для здійснення перерахунку пенсії розивачу зобов'язане надіслати Міністерство внутрішніх справ України, бездіяльність якого в даному випадку є протиправною. Це з безперечністю, на думку суду, слідує із змісту частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, з наступними змінами, згідно з якою усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Враховуючи, що постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 року № 988 встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, то суд вважає, що таке збільшення є підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Та обставина, що постанова Кабінету Міністрів України № 988 прийнята раніше, ніж внесено зміни до ст. 63 у України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", правового значення не має.
У відповідності до ч. 2 ст. 6 Конституції України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України, визначається і діє принцип верховенства права. НормиКонституції України є нормами прямої дії.
Стаття 24 Конституції України гарантує рівність конституційних прав і свобод та рівність всіх громадян перед законом.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Нормою статті 46 Конституції України гарантовано право особи на соціальний захист, що включає і право на забезпечення громадян у старості. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ та організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний судовий захист закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права 1966 року (стаття 2) та в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (стаття 13), відповідно до якої кожен, чиї права та свободи, було порушено, має право на ефективний засіб правового захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання неправомірною відмови відповідача у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за № 988 від 11 листопада 2015 року, "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" за № 947 від 18 листопада 2015 року, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії з грошового утримання в складі наступних виплат, які були враховані при призначенні пенсії позивачу: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за роботу з таємними документами, надбавки за особливо важливі завдання, премії, з урахуванням вищезазначених норм чинного законодавства щодо підвищення розміру посадового окладу, окладу за військове звання та процентної надбавки за вислугу років, підлягають задоволенню, оскільки вони обґрунтовані та законні, заперечення представника відповідача не відповідають вимогам чинного законодавства, а дії відповідача вчинені з порушенням наданих йому повноважень.
Вирішуючи позовні вимоги ОСОБА_3 про покладення обов'язку на Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату призначеної їй пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, індексації, одноразової матеріальної допомоги при звільненні, суд виходить з наступного.
Зі змісту позову ОСОБА_3 вбачається, що підставою позовних вимог є неправомірність дій відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку раніше призначеної їй пенсії у зв'язку зі зміною розміру складових грошового забезпечення, які враховувались при обчисленні пенсії при її призначенні, а також покладення обов'язку здійснити нарахування та виплату пенсії з цих підстав.
Обґрунтовуючи позовні вимоги ОСОБА_3 послалась на те, що 08.08.2016 року зверталася до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з заявою про проведення перерахунку раніше призначеної їй пенсії у зв'язку з набранням чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, внесенням змін до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", прийняттям постанов Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за № 988 від 11 листопада 2015 року, "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" за № 947 від 18 листопада 2015 року, згідно з якими істотно змінився у бік збільшення розмір посадових окладів, окладів за військові звання та надбавок за спеціальні звання.
Підставою для звернення до суду з даним адміністративним стала відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в проведенні перерахунку пенсії позивачу у зв'язку зі збільшенням розміру окремих складових грошового забезпечення - посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки а спеціальне звання.
Встановлені в ході судового розгляду справи обставини та досліджені судом докази, зокрема, грошовий атестат ОСОБА_3 № 40 від 10.08.2013 року, який подавався до органу Пенсійного фонду ГУМВС України у Полтавській області при призначенні пенсії позивачу, та протокол за її пенсійною справою від 02.09.2013 року свідчать про те, що при обчисленні пенсії враховувались наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, додаткові види грошового забезпечення - надбавки за роботу з таємними документами, надбавки за особливо важливі завдання, премії.
При цьому, до грошового атестату позивача не включено дані про такі види грошового забезпечення як матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, індексація, одноразова матеріальна допомога при звільненні.
Як встановлено в ч. 1 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей"№ 393 від 17.07.1992 року з наступними змінами та доповненнями, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
Перелік та розмір видів грошового забезпечення та премії визначаються у грошовому атестаті (або довідці про розмір грошового забезпечення) та довідці про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які готуються уповноваженим структурним підрозділом у МВС України.
Разом з тим, судом достовірно встановлено, що позивач не зверталась до відповідного уповноваженого органу для отримання грошового атестату та довідок встановленої форми з включенням до них матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, індексації, одноразової матеріальної допомоги при звільненні, які нараховувались їй перед звільненням в період з 01.08.2011 року по 31.07.2013 року та відображені в довідці № 4/1384 від 07.11.2016 року, виданій заступником голови ліквідаційної комісії.
Відповідно, ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з питання перерахунку пенсії у зв'язку з включенням до складу грошового забезпечення додаткових його складових не зверталась, грошовий атестат та/або довідку встановленої форми з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення - матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової матеріальної допомоги при звільненні - не надала.
Відповідно, Головним управління Пенсійного фонду України в Полтавській області таке звернення позивача не розглядалось та будь-яке рішення з цього питання не приймалось, у зв'язку з чим у суду відсутні підстави стверджувати про порушення прав та інтересів позивача та існування спору в цій частині.
При цьому, за змістом ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Разом з тим, позивач ОСОБА_3 не довела факт вчинення відповідачем Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області будь-яких дій чи бездіяльності або прийняття рішень, якими порушені її права, свободи та інтереси в частині відмови у проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з включенням додаткових видів грошового забезпечення, якими вона визначає матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову матеріальну допомогу при звільненні.
А тому суд не знаходить підстав для задоволення позову ОСОБА_3 в цій частині.
Суд вважає за необхідне встановити також відповідно до статті 267 КАС України судовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 10, 11, 12, 14, 70, 71, 94, 99, 159-163, 267 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо непроведення перерахунку ОСОБА_3 пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за № 988 від 11 листопада 2015 року, "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" за № 947 від 18 листопада 2015 року .
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за № 988 від 11 листопада 2015 року, "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" за № 947 від 18 листопада 2015 року, починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру виходячи з розміру 76% грошового забезпечення та з урахуванням видів грошового забезпечення отриманих за останні 24 місяця перед звільненням на пенсію, в тому числі: посадовий оклад 2700 грн., оклад за військове звання 2000 грн., процентна надбавка за вислугу років - 40%, надбавка за роботу з таємними документами - 15%, надбавка за особливо важливі завдання - 50%, премія - 27 %.
В іншій частині в задоволенні позову ОСОБА_3, відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_3 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 13967927) судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подати до суду у місячний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Полтави шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Є. В. Парахіна