ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
23 листопада 2016 року Чернігів Справа № 825/2062/16
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Житняк Л.О., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Ради адвокатів Чернігівської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А:
22.11.2016 позивач звернувся до суду з позовом до Ради адвокатів Чернігівської області, в якому просить:
- визнати незаконним та скасувати протокольне рішення Ради Адвокатів Чернігівської області від 23.09.2016 про обмеження доступу до публічної інформації, крім тієї, що оприлюднюється на офіційних сайтах Ради адвокатів Чернігівської області та НААУ;
- зобов'язати Раду адвокатів Чернігівської області надати позивачу публічну інформацію з питань з питань, зазначених у запитах позивача, направлених відповідачу 04.08.2016, 12.10.2016 та 07.11.2016, а саме: надіслати на адресу позивача повний перелік посад, передбачених штатним розписом Ради адвокатів Чернігівської області, належно завірений примірник кошторису Ради адвокатів Чернігівської області, який було затверджено конференцією адвокатів Чернігівської області 30.01.2016, та інформацію з наступних питань: яким є порядок та механізм обліку робочого часу штатних працівників Ради адвокатів Чернігівської області; якою була тривалість робочого часу голови Ради адвокатів Чернігівської області та його заступника в годинах в період з лютого по жовтень 2016 року (повний, неповний робочий час); які повноваження здійснює заступник голови Ради адвокатів Чернігівської області (слід надати відповідний наказ або розпорядження, видані в рамках п.4.11.13 Положення про Раду адвокатів Чернігівської області); яких саме заходів вжито Радою адвокатів Чернігівської області як юридичною особою в період з лютого по жовтень 2016 року, зважаючи на рішення конференції адвокатів Чернігівської області від 30.01.2016, яким раді адвокатів регіону делеговані повноваження в частині вжиття заходів та прийняття рішень, спрямованих на передачу майна та грошових коштів, які належали адвокатській громаді Чернігівської області до набрання чинності Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність"; які заходи з підвищення кваліфікації адвокатів були організовані та проведені Радою адвокатів Чернігівської області у 2016 році; хто в Раді адвокатів Чернігівської області є відповідальною особою з питань доступу до публічної інформації.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для відкриття провадження в адміністративній справі за даним позовом, необхідно врахувати, що згідно п.6 ч.1 ст.107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - Кодекс, КАСУ) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи немає підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження (ч.2 ст.2 Кодексу).
Юрисдикція адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ визначена ст.17 КАСУ. Згідно з нормами цієї статті юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори і не поширюється на публічно-правові справи:
що віднесені до юрисдикції Конституційного Суду України;
що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства;
про накладення адміністративних стягнень;
щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) об'єднання громадян віднесені до його внутрішньої діяльності або виключної компетенції.
Так, ст.2 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (далі - Закон) встановлено, що адвокатура України - недержавний самоврядний інститут, що забезпечує здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги на професійній основі, а також самостійно вирішує питання організації і діяльності адвокатури в порядку, встановленому цим Законом. З метою забезпечення належного здійснення та дотримання гарантій адвокатської діяльності, захисту професійних прав адвокатів, забезпечення високого професійного рівня адвокатів та вирішення питань дисциплінарної відповідальності адвокатів в Україні діє адвокатське самоврядування. Згідно із ч.1 ст.43 Закону адвокатське самоврядування ґрунтується на принципах виборності, гласності, обов'язковості для виконання адвокатами рішень органів адвокатського самоврядування, підзвітності, заборони втручання органів адвокатського самоврядування у професійну діяльність адвоката.
Пунктом 1.1 ст.1 Положення про Раду адвокатів Чернігівської області встановлено, що Рада адвокатів Чернігівської області є неприбутковою професійною організацією, яка відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" створена і діє у системі органів Національної асоціації адвокатів України (НААУ), як регіональна форма адвокатського самоврядування, на яку державою покладено виконання публічно-представницьких функцій недержавного самоврядного інституту у період між конференціями адвокатів регіону, що забезпечує здійснення захисту, представництва та надання правової допомоги на професійній основі - адвокатури України. Повноваження, порядок формування та діяльність ради адвокатів регіону визначаться Законом України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", цим положенням та актами НААУ (п.1.2). Основна діяльність та повноваження Ради адвокатів регіону затверджені ст.3 Положення та ч.4 ст.48 Закону.
Як вбачається із матеріалів позовної заяви - позивач оскаржує протокольне рішення Ради Адвокатів Чернігівської області від 23.09.2016 про обмеження доступу до публічної інформації, однак судом встановлено, що вирішення питання щодо його прийняття або не прийняття належить до внутрішньої діяльності та виключної компетенції Ради адвокатів регіону.
Відповідно до ст.15 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
З огляду на викладене, суд не вбачає підстав для відкриття провадження в частині позовних вимог щодо визнання незаконним та скасування протокольного рішення Ради Адвокатів Чернігівської області від 23.09.2016 про обмеження доступу до публічної інформації, крім тієї, що оприлюднюється на офіційних сайтах Ради адвокатів Чернігівської області та НААУ, оскільки заявлені вимоги не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. Аналогічний правовий висновок у спорі цієї ж категорії вже був висловлений Верховним Судом України у постанові від 17.02.2016 справі № 6-2873цс15.
Як визначено п.1 ч.1 ст.109 КАСУ суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається (ч.5 ст.109 Кодексу). Відповідно до ч.6 ст.109 КАСУ суд роз'яснює позивачеві, що даний спір відноситься до юрисдикції місцевого суду в порядку цивільного судочинства. При цьому сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі (п.3 ч.1 ст.7 Закону України "Про судовий збір").
За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідно до п.1 ч.1 ст.109 КАСУ у відкритті провадження в частині позовних вимог про визнання незаконним та скасування протокольного рішення Ради Адвокатів Чернігівської області від 23.09.2016 про обмеження доступу до публічної інформації, крім тієї, що оприлюднюється на офіційних сайтах Ради адвокатів Чернігівської області та НААУ, слід відмовити.
Керуючись статтями 109, 158-160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
У Х В А Л И Л А:
У відкритті провадження по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ради адвокатів Чернігівської області в частині позовних вимог про визнання незаконним та скасування рішення - відмовити.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в частині позовних вимог невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Попередити позивача, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Відмова у відкритті провадження не позбавляє права звернення з позовом щодо скасування рішення до місцевого суду в порядку цивільного судочинства.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку статей 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Л.О. Житняк