Справа № 310/7962/16-а
2-а/310/694/16
ПОСТАНОВА
Іменем України
23 листопада 2016 року м. Бердянськ Бердянський міськрайонний суд Запорізької області у складі
головуючого судді Черткової Н.І., при секретарі судового засідання - Димовій Л.В., за участю представника позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - Новікова О.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративний позов ОСОБА_3 до Осипенківської сільської виборчої комісії про оскарження рішення Осипенківської сільської виборчої комісії , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Осипенківської сільської виборчої комісії про оскарження рішення Осипенківської сільської виборчої комісії, посилаючись на наступні обставини.
Позивач вказав, що 19 листопада 2016 року Осипенківська сільська виборча комісія своєю постановою №5/1 відмовила йому у реєстрації його - кандидатом на посаду Осипенківського сільського голови Бердянського району Запорізької області на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 18 грудня 2016 року.
Позивач вважає, що таке рішення є протиправним, оскільки ним порушено його права щодо обрання до органів місцевого самоврядування.
Вичерпний перелік документів, які кандидат має подати до виборчої комісії визначений положеннями частини 3 статті 40 Закону України «ІІро місцеві вибори»: відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого шляхом самовисування, за умови особистого пред' явлення ним документа, передбаченого частиною другою статті 3 цього Закону, та подання ним документів, передбачених пунктами 6-8 частини першої цієї статті, а також особисто підписаних ним заяви про самовисування кандидатом та заяви про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв' язку з участю у місцевих виборах.
До зазначених у цій частині документів додаються ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (ксерокопії тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кандидата.
Позивач вказав, що об 11 годині 00 хв. 17.11.2016 року ним було подано до Осипенківської сільської виборчої комісії згідно опису повний перелік документів, передбачених статтею 40 Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 № 595-VIII для реєстрації кандидатом на посаду Осипенківського сільського голови Бердянського району Запорізької області на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 18 грудня 2016 року.
За результатом розгляду поданих документів, в порушення вимог ст. 46 ЗУ «Про місцеві вибори», Осипенківська сільська виборча комісія постановою від 19.11.2016 №5/1 відмовила позивачу у реєстрації кандидатом на посаду Осипенківського сільського голови Бердянського району Запорізької області на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 18 грудня 2016 року.
Оскаржувана постанова мотивована наявністю підстав, визначених п. 2 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про місцеві вибори», відповідно до якої територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом.
В оскаржуваній постанові відповідач вказує, що у позивача ним встановлені порушення порядку заповнення Декларації про майно, доходи, витрати і зобов' язання фінансового характеру за рік, що передує початку виборчого процесу, у відповідності до частини 1 статті 45 ЗУ «Про місцеві вибори», а саме відсутність у декларації позивача, відомостей, що є обов' язковими для заповнення, на підставі чого декларація не може вважатися такою, що є поданною.
Відовідач вказує, що у першій позиції декларації декларант зобов'язаний зазначити
прізвище, ім' я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків,
серію та номер паспорта громадянина України - декларанта, однак, позивачем не було
зазначено серії та номеру паспорта громадянина України.
Позивач зазначив, що така позиція відповідача є законодавчо не обгрунтованою через те, що абзац другий примітки 3 сторінки 10 Додатку до Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» від 07.04.2011 року № 3206-VІ, щодо заповнення декларацій про майно, доходи, ї зобов' язання фінансового характеру беззаперечно вказує на те, коли декларантом вказуються номер та серія паспорта громадянина України: якщо декларант через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган доходів і зборів і має про це відмітку у паспорті громадянина України - у декларації зазначаються серія та номер паспорта громадянина України.
Позивач вказав, що в третій позиції декларації «члени сім' ї декларанта», згідно ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» від 07.04.2011 року № 3206-VІ визначено, що члени сім' ї - особи, які перебувають у шлюбі, а також їхні діти, у тому числі повнолітні, батьки, особи, які перебувають під опікою і піклуванням, інші особи, які спільно проживають, пов' язані спільним побутом, мають взаємні права та обов' язки (крім осіб, взаємні права та обов' язки яких не мають характеру сімейних), у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі. Проте до розділу 4 декларації ОСОБА_3 не внесено відомостей про сина, ОСОБА_4, зазначеного в членах сім' ї, у відповідності до Автобіографії та не враховано його доходів.
Позивач зазначив, що така позиція відповідача є хибною через те, що ОСОБА_4
є повнолітньою дієздатною особою, яка мешкає окремо від батька, має свою сім' ю, не пов' язана з позивачем спільним побутом.
В судовому засіданні представник позивача - ОСОБА_1 підтримав вимоги, викладені в позові, прохав позов задовольнити.
Представник Осипенківської сільської виборчої комісії за довіреністю - Новіков О.А. в судовому засіданні прохав в задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухав сторони, дослідивши матеріали справи, вважає позов підлягаючим частковому задоволенню з наступних підстав.
Статтею 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини проголошено право на справедливий судовий розгляд.
З практики Європейського Суду випливає, що судовий розгляд визнається справедливим за умови забезпечення рівного процесуального становища сторін, що беруть участь у спорі. Вимагається, щоб кожній стороні була надана розумна можливість представляти свою справу у такий спосіб, що не ставить її в суттєво менш сприятливе становище порівняно з опонентом.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Частиною 1 ст. 6 КАС України чітко визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ст. 1 Закону України «Про місцеві вибори» організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.
Згідно ч. 1 ст. 9 ЗУ «Про місцеві вибори» депутатом, сільським, селищним, міським головою, старостою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до ст. 70 Конституції України.
За змістом ст. 10 ЗУ «Про місцеві вибори» право висування кандидатів належить громадянам України, які мають право голосу.
Це право реалізується громадянами України відповідно через республіканські в Автономній Республіці Крим, обласні, районні, міські, районні у містах організації політичних партій (далі - місцеві організації партій) або шляхом самовисування відповідно до цього ЗУ «Про місцеві вибори».
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_2, виданим Бердянським РВ УМВС України в Запорізькій області 25.05.2000 року.
17.11.2016 року ОСОБА_3 подав до Осипенківської сільської виборчої комісії документи про реєстрацію його кандидатом на посаду Осипенківського сільського голови Бердянського району Запорізької області на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 18.12.2016 року.
Постановою Осипенківської сільської виборчої комісії від 19.11.2016 року №5/1 ОСОБА_3 відмовлено у реєстрації кандидатом на посаду Осипенківського сільського голови Бердянського району Запорізької області на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 18.12.2016 року.
Постанова мотивовано відсутністю у Декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за рік, що передує початку виборчого процессу, відомостей щодо серії та номеру паспорта ОСОБА_3 і не вказано в декларації , як члена сім»ї- сина ОСОБА_4 і не враховано його доходів.
Відповідно до ч.3 ст. 40 Закону України « Про місцеві вибори» від 14.07.2015 року № 595-VШ відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого шляхом самовисування, за умови особистого пред»явлення ним документа, передбаченого частиною другою статті 3 цього Закону та подання ним документів, передбачених пунктами 6-8 частини першої цієї статі, а також особисто підписаних ним заяви про самовисування кандидатом та заяви про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв»язку з участю у місцевих виборах.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 40 Закону передбачено подання кандидатом у депутати декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру відповідно до статті 45 цього Закону.
Згідно ст. 45 ЗУ «Про місцеві вибори» декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за рік, що передує року початку виборчого процесу, подається кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости за формою, встановленою Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції» від 07.04.2011 року № 3206-VІ.Після реєстрації кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости інформація з поданої ним декларації, за винятком інформації, що є конфіденційною, оприлюднюється територіальною виборчою комісією у визначений нею спосіб. Помилки і неточності, виявлені в декларації, не є підставою для відмови в реєстрації чи скасування реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости та підлягають виправленню.
Перші вибори депутатів Осипенківської сільської ради об'єднаної територіальної громади призначені на 18.12.2016 року, отже кандидат на посаду голови має подати до Осипенківської сільської виборчої комісії Декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2015 рік.
Порядок та правила подання та заповнення Декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2015 рік визначались Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції» від 07.04.2011 року № 3206-VІ.
У відповідності до Додатку до вказаного Закону підставою для зазначення у Декларації серії та номеру паспорта громадянина України є відмова декларанта через свої релігійні переконання від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомлення ним про це відповідного органу доходів і зборів.
Як підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_3 має реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1, зазначив його у Декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2015 рік, а отже відсутні й підстави для зазначення в Декларації серії та номеру паспорта громадянина України - ОСОБА_3
Відповідно до ч.1 Закону України " Про засади запобігання і протидії корупції» від 07.04.2011 року № 3206-VІ до членів сім»ї належать особи, які перебувають у шлюбі, а також їхні діти, у тому числі повнолітні, батьки, особи, які перебувають під опікою і піклуванням, інші особи, які спільно проживають, пов»язані спільним побутом, мають взаємні права та обов»язки ( крім осіб, взаємні права та обов»язки , яких не мають характеру сімейних), у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі.
Поняття член сім»ї декларанта може бути застосовано лише за умови сукупності обов»язкових ознак: 1) спільне проживання; 2) пов»язаність спільним побутом; 3) наявність взаємних прав та обов»язків із декларантом.
Що стосується невказання в Декларації про доходи, як члена сім»ї сина - ОСОБА_4 і не врахування його доходів, то, як пояснив, в ході судового розгляду представник позивача, ОСОБА_4 є повнолітнім, дієздатним сином - ОСОБА_3, який проживає окремо від нього, має свою сім»ю, веде окреме господарство і ніяких взаємних прав та обов»язків декларант та його син - ОСОБА_4 не мають, тому ОСОБА_3 не треба було вносити відомості про ОСОБА_4, як члена сім»ї декларанта - ОСОБА_3 до своєї Декларації про доходи.
Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про противоправність рішень, дій чи бездіяльності суб»єкта владних повноважень обов»язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Доводи представника позивача не були спростовані представником відповідача в ході судового розгляду, тому суд вважає, що є безпідставною і відмова в реєстрації позивача кандидатом на посаду голови і в частині невказання в Декларацїї про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, доходи як члена сім»ї сина - ОСОБА_4
З огляду на викладене, суд приходить до висновку що дії Осипенківської сільської виборчої комісії щодо прийняття рішення про відмову у реєстрації кандидатом на посаду Осипенківського сільського голови Бердянського району Запорізької області ОСОБА_3 на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 18.12.2016 року суперечать чинному законодавству і є противоправними, а отже оскаржена постанова має бути визнана протиправною та скасована.
Вимоги про зобов»язання відповідача прийняти рішення про реєстрацію позивача, як кандидата на посаду Осипенківського сільського голови Бердянського району Запорізької області на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об»єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 18 грудня 2016 року, згідно документів прийнятих від ОСОБА_3, 17.11.2016 року, підлягають частковому задоволенню, а саме суд вважає необхідним зобов'язати Осипенківську сільську виборчу комісію Запорізької області розглянути питання про реєстрацію ОСОБА_3 кандидатом на посаду сільського голови Бердянського району Запорізької області на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 18.12.2016 року, згідно документів, прийнятих від нього 17.11.2016 року, тому що суд вважає, що задоволення саме цієї позовної вимоги є в межах компетенції суду.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 11, 70, 71, 159, 162, 163, 172 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Осипенківської сільської виборчої комісії про оскарження рішення Осипенківської сільської виборчої комісії, задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Осипенківської сільської виборчої комісії Запорізької області щодо прийняття рішення про відмову у реєстрації кандидатом на посаду Осипенківського сільського голови Бердянського району Запорізької області ОСОБА_3 на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 18.12.2016 року .
Визнати протиправною та скасувати Постанову Осипенківської виборчої комісії Запорізької області від 19.11.2016 року №5/1 «Щодо відмови в реєстрації кандидатом на посаду Осипенківського сільського голови Бердянського району Запорізької області ОСОБА_3».
Зобов'язати Осипенківську сільську виборчу Запорізької області розглянути питання про реєстрацію ОСОБА_3 кандидатом на посаду Осипенківського сільського голови Бердянського району Запорізької області на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 18.12.2016 року, згідно документів, прийнятих від нього 17.11.2016 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Бердянський міськрайонний суд Запорізької області протягом двох днів з дня отримання копії постанови.
Суддя