Справа № 442/4613/16-а
Провадження № 2-а/442/176/2016
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 жовтня 2016 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі :
судді Коваля Р.Г.,
за участю секретаря Нестір А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дрогобицького об»єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання протиправною бездіяльності та спонукання до вчинення дій, -
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із вищезгаданим адміністративним позовом, в підтвердження своїх позовних вимог посилається на те, що з 01.09.2010 року їй призначено пенсію як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу».
20 травня 2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії із врахуванням до заробітку сум виплат матеріальної допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації.
Листом від 31.05.2016 року №3076/05-33 у задоволенні заяви відповідачем було відмовлено. На переконання позивача, така відмова є протиправною.
У зв'язку з цим виникла необхідність звернення до суду з відповідною позовною заявою.
Представник позивача ОСОБА_2 в судовому засіданні уточнив позовні вимоги своєї довірительки та просив суд зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату їй пенсії як державного службовця, з врахуванням до заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати в розмірі 90 %, починаючи з 01 червня 2016 року.
Представник відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні позов не визнав, пославшись на письмове заперечення проти позову. Просив відмовити позивачу в задоволенні позову в повному обсязі.
Заслухавши думку учасників судового розгляду, дослідивши докази та давши їм належну правову оцінку, суд дійшов до наступного висновку.
Так, судом встановлено, що позивач починаючи з 01.09.2010 року перебуває на обліку в Дрогобицького об»єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області та отримує пенсію як державний службовець відповідно до Закону України «Про державну службу».
В травні 2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії і з врахуванням до заробітку сум виплат матеріальної допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації.
Листом від 31.05.2016 року №3076/05-33 у задоволенні заяви відповідачем було відмовлено. При цьому вмотивовуючи свою відмову, відповідач послався на приписи Закону України «Про державну службу» відповідно до якого заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років державній службі та інших надбавок.
Згідно із ч.2 ст.33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавку за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
За змістом частини 7 вказаної статті, умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст. 40 закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 №865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Частина 2статті 2 Закону України "Про оплату праці" вказує, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад встановлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Означеним положенням Закону кореспондують п.2.2.2, п.2.2.7 та п.2.3.3 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року №5. зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004р. за № 114/8713, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників та матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників.
Також, згідно зі статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
В силу частини 1статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"- максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Аналіз наведених законодавчих приписів дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця, крім того, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, і враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
У цьому зв'язку необхідно звернути увагу й на те, що аналогічна викладеній, позиція Верховного Суду України (постанова від 20.02.2012 року по справі №21-430а11).
Відповідно до вимог ч.1 ст.244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов»язковими для всіх суб»єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів
Згідно довідки відповідача вбачається, що з нарахованих допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати сплачені страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування до УПФУ.
Враховуючи вищенаведене суд приходить до висновку про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця, а відтак, позов в частині визнання протиправними дій відповідача по не включенню до заробітку для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати підлягає задоволенню.
Що стосується позовних вимог позивача про зобов»язання відповідача в подальшому вплачувати пенсію в розмірі згідно зробленого перерахунку, суд зазначає, що пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом, не обмежена в часі. Вказана вимога не підлягає до задоволення, так як відповідно до вимог ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист вже порушених прав фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин, а не тих, які можуть бути порушені у майбутньому, а прогнозувати їхнього можливого порушення в майбутньому не належить до компетенції суду.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що правовий порядок в України ґрунтується на принципах, згідно з яким ніхто не може бути вимушений робити те, що не передбачено законодавством. Одночасно дана норма встановлює, що органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи повинні діяти в межах повноважень і способом передбаченим законодавством України.
Відповідно до п. 6ст. 92 Конституції України, види і форми пенсійного забезпечення визначаються виключно Законами України.
Відповідно до частини 1ст. 5 КАС України суд вирішує справи на підставі Конституції України та Законів.
Згідно ст.71 ч.2 КАС України, адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Будь-яких інших доказів правомірності відмови щодо непереахунку позивачу пенсії представником відповідача надано суду не було, а тому суд вбачає підставність позовних вимог і можливість до їх часткового задоволення.
Керуючись ст.ст. 11 ч.2, 138, 139, 160, 161,167 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Позов задоволити частково.
Визнати неправомірними дії Дрогобицького об»єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо не включення до заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1 сум матеріальних допомог на оздоровлення, допомог на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Зобов'язати Дрогобицьке об»єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії як державного службовця, з врахуванням до заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати в розмірі 90%, починаючи з 01 червня 2016 року.
Постанову в частині перерахунку пенсії за один місяць допустити до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена до Львівського адміністративного апеляційного суду протягом десяти днів з моменту її проголошення через Дрогобицький міськрайонний суд.
Суддя Коваль Р.Г.