Справа № 379/1306/16-а
2-а/379/141/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.11.2016 року м.Тараща
Суддя Таращанського районного суду Київської області Василенко О.М., розглянувши в порядку скороченого провадження матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати неправомірним рішення відповідача №74 від 28.10.2016 року щодо відмови йому у перерахунку пенсії державного службовця та зобов'язати відповідача, починаючи з 01.10.2016 року, здійснити перерахунок та виплату йому пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з урахуванням підвищення з 01 травня 2016 року, відповідно до постанови КМУ від 06.04.2016 № 292«Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» та довідки управління фінансів Таращанської райдержадміністрації Київської області про складові заробітної плати від 21.10.2016 року № 20. Крім того, просить стягнути з відповідача на його користь понесені ним судові витрати, допустити постанову до негайного виконання.
Відповідач надав суду заперечення, де зазначив, що позов не визнає з підстав зазначених у запереченні.
Перевіривши доводи позивача, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд прийшов до висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають до часткового задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач працював на посаді заступника начальника-начальник бюджетного відділу управління фінансів Таращанської РДА Київської області, є непрацюючим пенсіонером, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області і отримує пенсію державного службовця в розмірі 90% від заробітної плати.
25.10.2016 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області з заявою про проведення йому перерахунку призначеної раніше пенсії, в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно допостанови КМУ від 06.04.2016 № 292«Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» і надав довідку управління фінансів Таращанської РДА Київської області від 21.10.2016 року № 20 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Відповідно до зазначеної довідки заробітна плата позивача на посадізаступника начальника-начальник бюджетного відділу управління фінансів Таращанської РДА Київської області з 01.05.2016 року становить 6545,50 грн.
В свою чергу, відповідач своїм рішенням від 27.10.2016 року за № 74 відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії державного службовця, посилаючись на те, що відповідно до п. 5 Розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, з 01.06.2015 року скасовано норми статей37та 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції від 16.12.1993 року зі змінами та доповненнями щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються та перераховуються відповідно до даного закону, у зв'язку з чим з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначенихст. 37 Закону України «Про державну службу»не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються і підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно до нормЗакону України «Про державну службу»в редакції від 16.12.1993 року не має.
Постановою КМУ від 06.04.2016 № 292«Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» з 01.05.2016 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій галузей бюджетної сфери.
Загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті визначаються Законом України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу»(з наступними змінами і доповненнями) (далі - Закон №3723-XII).
Статтею 37 Закону № 3723-XIIурегульовано пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно достатті 37 Закону №3723-XII(у редакції, на час призначення пенсії), наодержання пенсіїдержавнихслужбовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявностістраховогостажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажудержавноїслужби- не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадахдержавнихслужбовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посаддержавнихслужбовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.Пенсіядержавнимслужбовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на якінараховуються страхові внески на загальнообов'язковедержавнепенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не єдержавнимислужбовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючогодержавногослужбовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи надержавнійслужбі. За кожний повний рік роботи понад 10 років надержавнійслужбіпенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотківзаробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідностатті 37-1 Закону № 3723-XII(у редакції, на час звернення позивачки із заявою про перерахунок пенсії, тобто 25.10.2016 року), умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначавсяпостановою КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року.
У відповідності до п. 4 даної Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014 р.), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Відповідно до п. 5 вказаної Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014 р.), перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики України. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики України за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Постановою КМУ від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»до вказаної Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015 р., а саме: виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Зазначеною Постановою № 865 на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (25.10.2016), не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.
На даний час Кабінетом Міністрів України всуперечстатті 37-1 Закону № 3723-XIIтакож не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Згідностатті 22 Конституції Україниправа і свободи людини і громадянина, закріплені цієюКонституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 р. якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Частиною першоюстатті 58 Конституції Українивстановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно дорішення Конституційного суду України від 09.02.1999 року №1-рп/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується тойзаконабо інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26.09.2014 р., за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи повязана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Відповідно до положень ч. 1 ст.8та ч.1 ст.58 Конституції Українив Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч. 3ст. 22 Конституції Українипри прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Отже, ст. 37-1Закону України «Про державну службу», ст.ст.42,45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»діють на сьогодні і вони не змінені, не скасовані в установленому Конституцією Українипорядку.
Посилання відповідача в своєму рішенні на пункт 5 розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» пенсія перераховується зі строків, передбачених ч. 4. ст. 45Закону, а саме з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з такими документами подано після 15 числа.
Отже, перерахунок пенсії позивачу у зв`язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям має відбуватись з 01.11.2016 року, оскільки позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області з заявою про перерахунок пенсії 25.10.2016 року.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної йому пенсії державного службовця з 01.11.2016 року.
Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.
При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 1102,42 грн., що підтверджується відповідною квитанцією.
Відповідно до ч.1ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст.8, ч.3 ст.22, ч.1 ст.58 Конституції України,ст.ст. 37, 37-1Закону України «Про державну службу», ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», постановою КМ України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій»,постановою КМ України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», ст.ст.2, 6, 8,9, 10, 11,17-19,71,79, 86, 94, 158-163, 167,183-2, 185, 186, 256 КАС України, суд , -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати неправомірним рішення управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області № 74 від 27.10.2016 року щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державного службовця.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області провести ОСОБА_1 з 01 листопада 2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з урахуванням підвищення з 01 травня 2016 року, відповідно до постанови КМУ від 06.04.2016 № 292«Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» та довідки управління фінансів Таращанської райдержадміністрації Київської області про складові заробітної плати від 21.10.2016 року № 20.
В решті позову відмовити.
Постанова підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1102,42 грн..
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Таращанський районний суд Київської області протягом 10 днів з дня отримання копії даної постанови.
СуддяОСОБА_2