Кагарлицький районний суд Київської області
Справа № 368/1524/16-а
провадження № 2-а/368/40/16
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.11.2016 року Суддя Кагарлицького районного суду Київської області Шевченко І.І., перевіривши виконання вимог ст.ст. 105, 106 КАС адміністративного позову ОСОБА_1 до Черняхівської сільської ради про визнання незаконним та скасувати рішення Черняхівської сільської ради № 4/37 від 12.03.2010 р. в частині скасування рішення Черняхівської сільської ради № 90 від 20.05.2009 року, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Черняхівської сільської ради про визнання незаконним та скасувати рішення Черняхівської сільської ради № 4/37 від 12.03.2010 р. в частині скасування рішення Черняхівської сільської ради № 90 від 20.05.2009 року.
Згідно із пунктом 6 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши позовну заяву разом з доданими до неї матеріалами, суд звертає увагу на наступне.
Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно частини 1 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до частини 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з позовної заяви, позивач просить визнати незаконним та скасувати рішення Черняхівської сільської ради № 4/37 від 12.03.2010 р. в частині скасування Рішення Черняхівської сільської ради № 90 від 20.05.2009 року.
Відповідно до частини першоїстатті 99 Кодексу адміністративного судочинства Україниадміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частина другастатті 99 Кодексу адміністративного судочинства Українивстановлює, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як встановлює частина першастатті 100 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Суд вважає за необхідне зазначити, що поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.
Тобто, процесуальний закон обмежує право звернення до адміністративного суду певними часовими рамками, що сприяє юридичній визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Зазначена позиція також узгоджується із практикою Європейського Суду з прав людини, який вказав, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (наприклад, "Стаббігс на інші проти Великобританії", "Девеер проти Бельгії").
Як свідчить зміст адміністративного позову, предметом оскарження у даній справі є рішення Черняхівської сільської ради Кагарлицького району № 4/37 від 12.03.2010 року про відміну рішення № 308 36 сесії 45 скликання черняхівської сільської ради від 30.12.2009 року «Про відміну рішення прийнятих сесіями Черняхівської сільської ради …».
Разом з тим, відповідно до відмітки служби діловодства суду позовна заява про оскарження нормативно-правового акта надійшла до Кагарлицького районного суду Київської області 21.11.2016 року , на поштовому конверті є відмітка про відправлення позову з додатками 18.11.2016 року, тобто більше ніж через шести роки з дня прийняття оспорюваного рішення.
Наведене підтверджує, що адміністративний позов ОСОБА_1подано поза межами шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, встановленого частиною другоюстатті 99 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд звертає увагу, що позивач не надав доказів, які б підтверджували поважність причин пропуску строку звернення до адміністративного суду із позовом про оскарження рішення та не просив поновити строк звернення до адміністративного суду.
Відповідно до пункту 9 частини першоїстатті 155 Кодексу адміністративного судочинства Українисуд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Таким чином, на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів суд не знаходить підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними та приходить до висновку про залишення адміністративного позову ОСОБА_1без розгляду.
На підставі вищенаведеного, керуючись статтями 99, 100, 155, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Черняхівської сільської ради про визнання незаконним та скасувати рішення Черняхівської сільської ради № 4/37 від 12.03.2010 р. в частині скасування рішення Черняхівської сільської ради № 90 від 20.05.2009 року - залишити без розгляду.
Особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Копію ухвали невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом пяти днів з дня проголошення ухвали до Київського апеляційного адміністративного суду через Кагарлицький районний суд Київської області. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя І.І. Шевченко