Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/2758/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2016 року
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Кулініча Я. В. , суддів: Білоусенка І.В., Іщук Л.П.,
розглянувши у письмовому провадженні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області про визнання незаконним рішення, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії , -
В С Т А Н О В И В:
17.08.2016 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду та просить визнати незаконним рішення Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в зв'язку із втратою працездатності під час проходження служби в органах внутрішніх справ України та поверненні матеріалів без права на виплату до управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області, скасувати рішення Міністерства Внутрішніх справ України щодо відсутності правових підстав у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_1, зобов'язати Управління міністерства внутрішніх справ України повторно подати до Міністерства внутрішніх справ України висновок та відповідний пакет документів щодо можливості призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» від 21 жовтня 2015 року та зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України призначити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв'язку з установленням інвалідності другої групи відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» від 21 жовтня 2015 року №850 та статті 23 ЗУ «Про міліцію. В обгрунтування позовних вимог зазначає, що відповідно до Закону України "Про міліцію" має право на отримання одноразової грошової допомоги, як інвалід 2 групи, у зв'язку із проходженням служби в органах внутрішніх справ. 24.07.2016 року він звернувся із заявою до Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області з метою отримання одноразової грошової допомоги. Проте, 12.08.2016 року листом №1398/29/05-2016 його повідомлено про відсутність підстав для виплати такої допомоги відповідно до Порядку №850. Вважає дану відмову незаконною.
Позивач надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує.
Відповідачі надали заперечення проти позову, у задоволенні позовних вимог просять відмовити.
З огляду на норми ч.ч.4, 6 ст.128 КАС України суд здійснює розгляд справи в письмовому провадженні за відсутності осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі доказів.
Суд, перевіривши матеріали справи, дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що з 14.02.1992 року по 31.12.2010 року ОСОБА_1 проходив службу в УМВС України в Житомирській області (а.с.8).
З 19.04.2012 позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності у зв'язку з захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ (а.с.9,10).
Як вбачається із позовної заяви на підставі ч.6 ст.23 Закону України "Про міліцію", ОСОБА_1 була виплачена одноразова грошова допомога за ІІІ групу інвалідності.
З 16.03.2015 позивачу встановлена ІІ група інвалідності, у зв'язку з захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ із ступенем втрати професійної працездатності 70% (а.с.11).
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 28.03.2016 року було зобов»язано Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області направити до Міністерства внутрішніх справ України документи ОСОБА_1 для вирішення питання про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до постанови КМУ «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» від 21 жовтня 2015 р. №850.
12.07.2016 року Управлінням міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області було направлено до Міністерства внутрішніх справ України матеріали щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги. Проте Міністерство внутрішніх справ України не знайшло правових підстав для призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги посилаючись на п. 4 Порядку №850 від 21.10.2015 року та повернуло матеріали без права на виплату, про що УМВС України в Житомирській області повідомило позивача листом №1398/29/05- 2016 від 05.08.2016 року.
Вирішуючи питання правомірності дій відповідача, суд виходить з такого.
Так, частиною 6 статті 23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 №565-ХІІ (діючого на час встановлення інвалідності) передбачено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Отже, ст.23 Закону України "Про міліцію" передбачено, що право на одноразову грошову допомогу у працівника міліції виникає і у тому разі, коли інвалідність настала після перебігу тримісячного строку з дня його звільнення зі служби, але внаслідок захворювання або одержаного каліцтва чи іншого ушкодження здоров"я, яке мало місце в період її проходження.
Відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію" Кабінет Міністрів України постановою №707 від 12.05.2007 затвердив "Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції".
Частиною 1 Порядку №707, що був чинним на час встановлення позивачу ІІ групи інвалідності, було передбачено, що у разі виникнення у працівника міліції, податкової міліції або членів його сім'ї права на отримання грошової допомоги в розмірі, більшому за раніше виплачену суму, виплата проводиться за вирахуванням такої суми (абз.2).
10.11.2015 року набрав чинності Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 850 від 21 жовтня 2015 року (далі по тексту - Порядок № 850).
Відповідно до підпункту 2 пункту 2 Порядку № 850 днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Згідно з пунктом 4 Порядку №850 якщо протягом двох років працівникові міліції після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми.
Судом встановлено, що між первинним встановленням позивачу ІІІ групи інвалідності (20.04.2012) та повторним оглядом (17.04.2015) пройшло більше років.
При вирішенні справи, суд враховує, що Законом України "Про міліцію" не було встановлено обмежень щодо виплати одноразової грошової допомоги, які передбачені пунктом 4 Порядку №850.
Таким чином позивач відноситься до категорії осіб яким передбачена виплата одноразової грошової допомоги відповідно до статті 23 Закону України «Про міліцію».
Відповідно до пункту 14 Порядку № 850 від 21.10.2015 року призначення і виплата грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність чи часткова втрата працездатності без установлення інвалідності працівника міліції за висновком комісії з розслідування нещасного випадку є наслідком:
-учинення ним злочину, адміністративного правопорушення або дисциплінарного проступку;
-учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння;
-навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, установленого судом);
-подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати грошової допомоги.
Такі підстави є вичерпними і розширеному тлумаченню не підлягають.
Відповідач внаслідок помилкового трактування змісту пункту 4 Порядку № 850 від 21.10.2015 року порушив право позивача на отримання одноразової грошової допомоги.
Зі змісту пункту 4 Порядку № 850 вбачається, що у разі встановлення позивачу другої групи інвалідності протягом двох років після отримання одноразової грошової допомоги у період проходження служби, відповідно до пункту 1.3 «Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 707 від 12 травня 2007 року, а також враховуючи встановлення позивачу другої групи інвалідності у квітні 2015 року, сума одноразової грошової допомоги повинна бути розрахована і виплачена з урахуванням раніше виплаченої суми, тобто із зменшенням нової виплати на суму раніше виплаченої допомоги у разі якщо позивач має право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі.
Вказана норма Порядку № 850 від 21.10.2015 року не позбавляє позивача права на отримання одноразової грошової допомоги, а тільки встановлює обмеження у розмірі проведення виплати нарахованої суми грошової допомоги в залежності від часу повторного встановлення інвалідності після первинного встановлення інвалідності.
Таким чином, відповідач діяв не у спосіб та не в порядку, що визначені чинним законодавством, відтак його дії є протиправними.
Що стосується вимоги про зобов'язання Міністерства внутрішніх справ України призначити позивачу одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850 та статті 23 ЗУ «Про міліцію», то вона задоволенню не підлягає, оскільки суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади. З огляду на те, що відповідач наділений дискреційними повноваженнями з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги або прийняття рішення про відмову у призначенні та виплаті, то суд не вправі перебирати на себе функції вказаного суб'єкта владних повноважень. При цьому, суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення) з урахуванням встановлених судом обставин.
Враховуючи викладене, суд зобов'язує Міністерство внутрішніх справ України повторно розглянути матеріали про призначення одноразової грошової допомоги позивачу відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850 прийняти відповідне рішення з врахуванням правового висновку, викладеному у судовому рішенні.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.9 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір».
Керуючись статтями 8-11, 18, 71, 160, 161, 162 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в зв'язку із втратою працездатності під час проходження служби в органах внутрішніх справ України та поверненні матеріалів без права на виплату до управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області.
Зобов'язати Управління міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області повторно подати до Міністерства внутрішніх справ України висновок та відповідний пакет документів щодо можливості призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» від 21 жовтня 2015 року.
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України повторно розглянути матеріали про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням другої групи інвалідності ОСОБА_1 відповідно до Постанови КМУ № 850 від 21.10.2015 року « Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» та прийняти відповідне рішення з врахуванням правового висновку, викладеному у судовому рішенні.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Апеляційну скаргу на постанову може бути подано протягом десяти днів з дня її проголошення до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий суддя Я. В. Кулініч
Судді І.В. Білоусенко
Л. П. Іщук