Головуючий у 1 інстанції - Христофоров А.Б.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2016 року справа №805/2172/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією в складі
головуючого Сіваченка І.В.,
суддів Шишова О.О., Чебанова О.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2016 року у справі №805/2172/16-а за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування рішення,
В С Т А Н О В И В :
Донецьке обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі Фонд) звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (далі Інспекція) про визнання незаконним та скасування рішення №0005741302/3421 від 28.04.2016 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування на загальну суму 5 197,87 грн. у т.ч. штрафу у сумі 4 912,32 грн., пені у сумі 285,55 грн. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що Фонд знаходиться на території, де проводилася антитерористична операція та Законом України від 02.09.2014 № 1669-VII Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції (далі - Закон № 1669-VII) його звільнено від виконання обовязків платників єдиного внеску у період проведення АТО. Фондом було використано право на позасудове врегулювання спору, однак скарги залишилися без задоволення. Вважає зазначене спірне рішення необґрунтованим, безпідставним та прийнятим всупереч законодавству України, у звязку з чим звернувся до суду.
20.09.2016 позивачем надані додаткові пояснення, зазначаючи те, що у період з 23.09.2014 по 01.10.2014 позивач не мав можливості сплати єдиного внеску, оскільки перерахування коштів за серпень 2014 року відбулося лише 30.09.2014. Також вважає, що оскільки нормами Закону № 1669-VII звільнено від сплати єдиного внеску на період антитерористичної операції, у відповідності до чого відсутні правові підстави для нарахування відповідальності, а отже рішення про застосування штрафних санкцій та пені є протиправним.
20.09.2016 відповідачем надано заперечення на позов, відповідно до якого зазначає, що Краматорською міською виконавчою дирекцією фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності самостійно визначені зобовязання зі сплати єдиного внеску за серпень 2014 року, за січень 2015 року, однак сплачені несвоєчасно, у звязку з чим податковим органом було прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені у сумі 5 197,87 грн. Зазначає, що позивач не звертався до податкового органу з Сертифікатом ТПП України, крім того Закон № 1669-VII не скасовує обовязків платника єдиного внеску, а надає можливість на період проведення антитерористичної операції не виконувати їх у встановлені строки та в повному обсязі, також, звертає увагу на те, що норми зазначені норми Закону № 1669-VII втратили чинність. З огляду на те, що позивач продовжує здійснювати господарську діяльність, нараховувати, обчислювати і сплачувати заробітну плату, то зобовязаний виконувати всі вимоги чинного законодавства.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2016 року у справі № 805/2172/16-а у задоволенні адміністративного позову Фонду відмовлено.
Cуд першої інстанції виходив з того, що позивачем не було надано документа, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), які мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань, а саме - сертифікату Торгово-промислової палати України, що передбачено ст. 10 Закону № 1669-VII, з огляду на що, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно прийнято рішення №0005741302/3421 від 28.04.2016 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску винесене Інспекцією. За таких обставин, суд першої інстанції вважав заявлені позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Не погодившись із таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушенням норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В доводах апеляційної скарги апелянт зазначає, що вимоги суду першої інстанції щодо отримання сертифіката Торгово-промислової палати України про форс-мажорні обставини у звязку з проведенням антитерористичної операції не обґрунтовані. В оскаржуваній постанові суд першої інстанції не прийняв до уваги той факт, що для звільнення від штрафу та/або пені, на відміну від звільнення від сплати недоїмки зі сплати єдиного внеску, подання окремих заяв про звільнення від штрафу та/або пені, сертифікатів Торгово-промислової палати не потребується та пунктом 94 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування (далі Закон № 2464-VI) не передбачено, як і той факт, що проведення антитерористичної операції доказу не підлягає та триває дотепер.
В письмових запереченнях на апеляційну скаргу відповідачем висловлено згоду з висновками місцевого суду та прохання залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Всі особи, які беруть участь у справі, до апеляційного суду не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому згідно пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Донецьке обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (код ЄДРПОУ 21955772, проспект Луніна, буд. 89, м. Маріуполь, Донецька область, 84510) пройшло передбачену законом процедуру державної реєстрації 26.06.2001 №1 266 120 0000 007165, має філію без права юридичної особи в особі Краматорської міської виконавчої дирекції фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (код ЄДРПОУ 26081941, вул. Південна, 21, м. Краматорськ, Донецька область, 84313) є юридичною особою, та згідно ст. 48 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.
Позивач є платником єдиного внеску відповідно до статті 4 Закону № 2464-VI, що підтверджується матеріалами справи, внаслідок чого відповідно до пункту першого частини другої статті 6 цього Закону зобовязаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, нарахування якого здійснюється відповідно до пункту першого частини першої статті 7 зазначеного Закону, термін сплати якого за положеннями частини восьмої статті 9 Закону за календарний місяць, встановлений не пізніше 20 числа наступного місяця.
Державна податкова інспекція у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області є субєктом владних повноважень, який діє на підставі Положення про Державну фіскальну службу та у спірних правовідносинах реалізує повноваження, надані йому Податковим кодексом України.
28.04.2016 Інспекція винесла рішення № 0005741302/3421 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперарахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, відповідно до якого до Краматорської міської виконавчої дирекції фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності застосовано штраф у сумі 2 303,07 грн. (10 % до 01.01.2015 р.), у сумі 2 609,25 грн. (20% з 01.01.2015), а також нарахованно пеню в сумі 285,55 грн., загальна сума становить 5 197,87 грн. (а.с.13).
Позивачем було використано право на позасудове врегулювання спору шляхом адміністративного оскарження рішення до податкових органів вищого рівня (а.с.22-23).
Так, Рішенням Головного управління Державної Фіскальної Служби у Донецькій області №3413/10/05-99-10-01-12-1 від 21.06.2016 рішення про застосування штрафних санкцій №0005741302/3421 від 28.04.2016 залишено без змін, скаргу Фонду залишено без задоволення (а.с.29).
Відмовляючи у задоволені позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не було надано документа, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), які мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань, а саме - сертифікату Торгово-промислової палати України, що передбачено ст. 10 Закону № 1669-VII, з огляду на що місцевий суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно прийнято рішення №0005741302/3421 від 28.04.2016 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Колегія суддів апеляційної інстанції не може погодитись з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Спірні правовідносини регулюються нормами Податкового кодексу України (далі ПК України), Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції та іншими нормативно-правовими актами стосовно спірних правовідносин.
Порядок обчислення та строки сплати єдиного внеску передбачені статтею 9 Закону №2464-VІ, зокрема, частиною восьмою зазначеної статті передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Закон № 1669-VII, який набрав чинності з 15 жовтня 2014 року, визначає, серед іншого, тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Підпунктом 8 пункту 4 статті 11 Прикінцеві та перехідні положення Закону № 1669-VII внесено зміни до Закону №2464-VІ, а саме підпункт б) розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" було доповнено пунктом 9-3 (у наступному 9-4) такого змісту:
"9-3 (9-4). Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону № 2464-VI, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону № 1669-VII, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону № 2464-VI, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону № 1669-VII, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".
Суд зазначає, що пункт 9-3 (9-4) розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2464-VI пов'язує звільнення платників єдиного внеску від штрафу та/або пені за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції з наявністю двох умов:
- перебування на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону № 1669-VII, де проводилася антитерористична операція ;
- штраф та/або пеню застосовано до платника за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.
За приписами абзаців першого та другого ч.8 ст. 9 Закону № 2464-VI встановлено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.1 вказаного Закону визначено, що недоїмка це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Тобто, пеня та штрафні санкції не є складовою недоїмки з єдиного внеску.
Апеляційний суд зазначає, що для звільнення від штрафу та/або пені, на відміну від звільнення від сплати недоїмки зі сплати єдиного внеску, подання окремих заяв про звільнення від штрафу та/або пені, сертифікатів Торгово-промислової палати, тощо не потребується та п. 9.4 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2464-VI не передбачено.
Відповідно до ст. 1 Закону № 1669-VII територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
На виконання абзацу третього пункту пятого статті 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції розпорядженням Кабінету Міністрів Україні від 2 грудня 2015 року № 1275-р затверджено Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнані такими, що втратили чинність деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України (далі Перелік).
Як вбачається з матеріалів справи, Фонд знаходиться за адресою: вул. Південна, б.21, м. Краматорськ, Донецька область, 84313, тобто, в населеному пункті, який входить до Переліку, де здійснювалася антитерористична операція.
Отже, позивач знаходиться на обліку в контролюючому органі, який розташований на території населеного пункту, визначеного переліком, зазначеним у статті 2 Закону № 1669-VII, де проводилася антитерористична операція (що не заперечується відповідачем).
Станом на момент виникнення спірних правовідносин та на момент розгляду даної справи, антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 - триває.
Таким чином, позивач є платником єдиного внеску, який визначений статтею 4 Закону № 2464-VI, та який перебуває на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону № 1669-VII, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України від 14 квітня 2014 року № 405/2014, яка на даний час триває.
Колегія суддів зазначає, що на момент прийняття оскаржуваного рішення, Перелік територій, на яких здійснювалась антитерористична операція, був визначений.
Колегія суддів взагалі вважає, що не потребує додаткового засвідчення форс-мажорних обставин, по яким чітко визначено критерій та встановлено звільнення від сплати Законом України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції.
Так, пунктом 9-3 (9-4) розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2464-VI чітко визначено, що відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Таким чином позовні вимоги в частині скасування рішення № 0005741302/3421 від 28 квітня 2016 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування на загальну суму 5 197,87 грн., у т.ч. пеня у сумі 285,55 грн., штраф у сумі 4 912,32 грн. підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла до висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги, у звязку з чим постанова Донецького окружного адміністративного суду від 22 серпня 2016 року у справі № 805/2407/16-а підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог, оскільки оскаржувану постанову прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до частини шостої статті 94 КАС України якщо суд апеляційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
З огляду за зазначене та, як вбачається з матеріалів справи, витрати позивача по сплаті судового збору в сумі 1378,00 грн. (а.с.3) та 1515,80 грн. (а.с.134), а загалом 2893,80 грн. підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області.
З урахуванням викладеного, керуючись статтями 163, 184, 185, 186, 195,196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності - задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2016 року у справі №805/2172/16-а - скасувати.
Позовні вимоги Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування рішення задовольнити.
Визнати неправомірним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області №0005741302/3421 від 28 квітня 2016 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 5 197,87 грн.: штраф у розмірі 4 912,32 грн. та пеня у розмірі 285,55 грн.
Стягнути на користь Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (код ЄДРПОУ 21955772, 87510, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Луніна, буд. 89) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (код ЄДРОПОУ 39900454, 84313, Донецька область, м. Краматорськ, бульв. Машинобудівельників, б.22) судовий збір в розмірі 2893 (дві тисячі вісімсот девяносто три) гривень 80 копійки.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий: І.В.Сіваченко
Судді: О.О.Шишов
ОСОБА_2