ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Театральна, 18
тел. /0552/ 49-31-78
Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
____________________________
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 листопада 2016 року Справа № 923/1027/16
Господарський суд Херсонської області у складі судді Сулімовської М.Б., при секретарі Мальцевій О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Першого заступника керівника Каховської місцевої прокуратури Херсонської області в інтересах держави в особі
позивача-1: Каховської районної державної адміністрації Херсонської області
позивача-2: Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області
до відповідача: Фермерського господарства "Алєанд", с.Новокам'янка Каховського району Херсонської області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: ОСОБА_1 сільська рада Каховського району Херсонської області
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
за участю: прокурора відділу прокуратури Херсонської області ОСОБА_2 (посвідчення № 032975 від 10.04.2015р.)
представників сторін:
від позивача-1: не з'явився,
від позивача-2: ОСОБА_3 (посвідчення № 34 від 27.10.2015р.), заступник начальника юр. відділу, довіреність № 32-21-0.4-83/2-16 від 05.01.2016р.
від відповідача: ОСОБА_4 (НОМЕР_1, виданий Новокаховським МВ УМВС України в Херсонській області від 13.05.2003р.), представник за довіреністю від 30.11.2015р.,
третя особа: не з'явився
Перший заступник керівника Каховської місцевої прокуратури Херсонської області в інтересах держави в особі Каховської районної державної адміністрації та Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області звернувся до господарського суду Херсонської області із позовною заявою до відповідача фермерського господарства "Алєанд", с.Новокам'янка Каховського району Херсонської області, третя особа ОСОБА_1 сільська рада Каховського району Херсонської області про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, який зареєстровано у Каховському районному відділі Херсонського регіонального Центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за №4АА001935-040672400009 від 17.11.2006 року (із змінами, внесеними додатковою угодою №9 від 28.01.2011р., зареєстрованою у Відділі Держкомзему у Каховському районі за №52350007000089 від 08.06.2011р.).
Ухвалою господарського суду від 23.09.2016р. порушено провадження у справі, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ОСОБА_1 сільську раду Каховського району Херсонської області, розгляд справи призначено на 10.10.2016р., зобов'язано сторони надати додаткові докази, явка представників сторін в судове засідання визнана обов'язковою.
10.10.2016р. позивачем-2 та третьою особою надано до матеріалів справи письмово викладену позицію щодо заявленого прокурором позову, відповідачем - відзив на позовну заяву та додаткові докази.
Ухвалою від 10.10.2016р. розгляд справи було відкладено на 17.11.2016р.
В судове засідання прокурор, представники позивача-2 та відповідача з'явилися.
Інші учасники провадження, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, явку уповноважених представників не забезпечили.
Третя особа звернулась до суду з клопотанням про розгляд справи без участі уповноваженого представника.
Прокурор позовні вимоги підтримала, просить їх задовольнити.
Представник позивача-2 позов прокурора підтримала в повному обсязі і просить його задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог прокурора не заперечив.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 82 Господарського процесуального кодексу України, рішення прийнято господарським судом за результатами оцінки доказів, поданих сторонами, у нарадчій кімнаті.
Згідно ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, після закінчення розгляду справи у судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд, -
в с т а н о в и в:
Відповідно до ст. 121 Конституції України на органи прокуратури покладено представництво інтересів громадян і держави в суді у випадках, передбачених законом. Статтею 2 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Прокурор в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Відповідно до п.4 мотивувальної частини рішення Конституційного суду України № З-рп/99 у справі №1-1/99 від 08.04.1999р. прокурор або його заступник самостійно визначає з посиланням на чинне законодавство в чому полягає порушення інтересів держави, обґрунтовуючи в позовній заяві необхідність їх захисту, та визначає орган, який уповноважений державою виконувати відповідні функції в спірних правовідносинах.
За приписами частини другої статті 29 Господарського процесуального кодексу України у разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави, в якій зазначено про відсутність органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, або про відсутність у такого органу повноважень щодо звернення до господарського суду, прокурор набуває статусу позивача.
Відповідно до пункту 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 08.04.99р. N 3-рп/99 зі справи за конституційним поданням Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", зазначеним у частині другій статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України, потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
За приписами ст.23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
В даному випадку, як зазначає прокурор, необхідність захисту інтересів держави обумовлено тим, що Головним управлінням Держгеокадастру у Херсонській області протягом тривалого часу не вживаються заходи щодо внесення змін до договору оренди землі в частині визначення орендодавця та перегляду розміру орендної плати за користування земельною ділянкою державної власності, що свідчить про невиконання обов'язку щодо захисту майнових інтересів держави.
З огляду на викладене вище, виходячи з предмету та підстав позову, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості звернення прокурора з даним позовом до суду.
Прокурор підтримала позов з підстав, викладених у позовній заяві, просить суд внести зміни до договору оренди землі від 16.11.2006р. №27/145 (із змінами, внесеними додатковою угодою №9 від 28.01.2011р.), укладеного між позивачем-1 та відповідачем, виклавши пункт 11 договору в редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік" та замінити за текстом договору сторону, визначивши орендодавцем земельної ділянки Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області замість Каховської районної державної адміністрації.
Підтримуючи позовні вимоги прокурора, представник позивача-2 Головного управління Держгеокадастру зазначила, що управлінням вживались заходи щодо приведення умов спірного договору у відповідність до вимог чинного законодавства, неодноразово направлялись на адресу відповідача листи з пропозицією звернутись до Головного управління щодо внесення змін до спірного договору оренди землі.
Вимоги прокурора вважає обґрунтованими, просить їх задовольнити.
Третя особа ОСОБА_1 сільська рада проти позовних вимог прокурора не заперечує.
Представник відповідача проти позовних вимог прокурора не заперечив, разом з тим зауважив, що твердження прокурора про залишення без належного реагування листів Головного Управління Держгеокадастру щодо необхідності внесення змін до договору оренди не відповідають дійсності, оскільки господарством 28.07.2014р. було направлено лист-відповідь на пропозицію позивача-2 щодо внесення змін в договір оренди землі в частині зміни розміру орендної плати, який управлінням залишено без відповіді.
Зазначив, що фермерське господарство, на виконання вимог статті 288 Податкового кодексу України, сплачує орендну плату в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки на рік з урахуванням індексації, заборгованість з орендної плати відсутня, що підтверджено податковими деклараціями з плати за землю та довідкою податкової інспекції про відсутність податкового боргу, наданими до матеріалів справи.
Оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Як слідує з матеріалів справи, 16.11.2006р. між Каховською районною державною адміністрацією Херсонської області (Орендодавець) та фермерським господарством "Алєанд", с.Новокам'янка Каховського району Херсонської області (Орендар) було укладено договір оренди землі №27/145, зареєстрований у Каховському районному відділі Херсонського регіонального Центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 17.11.2006р. №4АА001935-040672400009 (а.с.33-41).
За умовами договору в оренду було передано земельну ділянку площею 67,23 га, що належить до земель державної власності (землі резерву), яка розташована на території ОСОБА_1 сільської ради Каховського району Херсонської області.
Згідно п.8 договір укладено на 7 років.
У п.11 договору сторони дійшли згоди про те, що орендна плата вноситься орендарем у вигляді грошової платні на рахунок ОСОБА_1 сільської ради і становить 15844,5 грн. (з розрахунку 150 грн/га за богар, 250 грн/га за зрошення), щорічно.
28.01.2011р. між сторонами було укладено додаткову угоду №9 до договору оренди землі, якою внесено зміни в.п.п.8, 11, 12.
При цьому п.11 викладено в наступній редакції: "Орендна плата вносить орендарем у вигляді грошової платні на рахунок ОСОБА_1 сільської ради. Орендна плата за земельну ділянку площею 67,23 га становить 28809,00 грн., з них за 57,60 га ріллі зрошуваної - 25920,00 грн., із розрахунку 450,0 грн/га та за 9,63 га ріллі богарної 2889,00 грн., з розрахунку 300 грн/га, щорічно".
Додаткова угода зареєстрована у відділі Держкомзему у Каховському районі 08.06.2011р. за №652350007000089.
12.06.2014р. відділом Держземагенства у Каховському районі (а.с.22) направлено відповідачу лист з повідомленням про необхідність внесення змін до договору оренди щодо зміни орендної плати.
Як слідує з відзиву відповідача та доданих до нього матеріалів, 09.07.2014р. відділом Держземагенства у Каховському районі було направлено фермерському господарству "Алєанд" аналогічний лист разом з наказом Головного управління Держземагенства у Херсонській області від 05.06.2014р. №21-497/18-14-СГ "Про внесення змін до договору оренди землі" і проектом додаткової угоди (а.с.51-52).
Листом від 28.07.2014р. №14 (а.с.53) відповідач звернувся до Головного управління Держземагенства у Херсонській області, виклавши власні пропозиції щодо розміру орендної плати за земельну ділянку.
За наведених обставин суд констатує, що сторони обмежились лише листуванням з приводу необхідності вирішення питання щодо внесення змін в договір оренди в частині визначення розміру орендної плати, сторони не досягли згоди щодо внесення змін до договору оренди землі, додаткова угода до договору не укладена, протилежного суду не доведено.
Відповідно до ст.1 ЗУ "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно із ст.13 ЗУ "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.14 ЗУ "Про оренду землі" договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.
Відповідно до ст.188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі, якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Статтею 30 ЗУ "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ч.1, 2 ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно із ч.ч.1-3 ст.632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України від 02.12.2010р. №2755-VІ, яким встановлені ставки орендної плати.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України" від 02.12.2010р. №2756-VІ було внесено зміни до ст.21 ЗУ "Про оренду землі", у зв'язку з чим частини 1 та 2 вказаної статті ЗУ "Про оренду землі" були викладені у такій редакції: "Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України)".
У зв'язку з набранням чинності з 01.01.2011р. Податкового кодексу України втратив чинність ЗУ "Про плату за землю".
Згідно із п.288.4 ст.288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються в договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" №1166-VII від 27.03.2014р. (який набрав чинності з 01.04.2014р.) внесено зміни до Податкового кодексу України та підпунктом 288.5.1 п.288.5 ст.288 ПК України визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до ст.654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Відповідно до роз'яснень, які містяться у п.п.2.18, 2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" вирішення спорів про внесення змін до договору пов'язане із застосуванням положення частини першої статті 626 ЦК України, відповідно до якої договір є узгодженим волевиявленням двох або більше сторін, і тому суд не може зобов'язати іншу сторону договору внести зміни до нього. Отже, зацікавлена сторона у випадках, передбачених законом, може просити суд про внесення зміни до договору згідно з рішенням суду, а не про зобов'язання відповідача внести такі зміни до договору.
У разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Судам слід враховувати, що розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам частини першої статті 15, статті 21 Закону України "Про оренду землі".
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору. При цьому згідно з частиною третьою статті 653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Відповідно до ст.21 ЗУ "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. У разі визнання у судовому порядку договору оренди землі недійсним отримана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди землі не повертається.
Відповідно до ст.35 ЗУ "Про оренду землі" спори, пов'язані з орендою землі, вирішуються у судовому порядку.
Згідно із положеннями абз.1 ч.2 ст.651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Верховний Суд України у своїй постанові від 23.05.2011р. по справі №3-42гс11 вказав, що нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Отже, враховуючи, що нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом та приймаючи до уваги те, що сторонами в Договорі оренди від 16.11.2006р. (п.14), передбачена можливість зміни розміру орендної плати, а також враховуючи, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною і законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами вищезазначеного договору, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого прокурором позову.
У зв'язку із викладеним вимоги прокурора щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині встановлення орендної плати у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки підлягають задоволенню, оскільки договір оренди земельної ділянки від 16.11.2006р. є договором оренди земельної ділянки державної власності.
Що стосується вимоги про внесення змін до договору оренди землі в частині заміни сторони договору Орендодавця - Каховської районної державної адміністрації на Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області, суд зазначає наступне.
Так договір оренди земельної ділянки від 16.11.2006р. укладено між Каховською районною державною адміністрацією Херсонської області (Орендодавець) та фермерським господарством "Алєанд", с.Новокам'янка Каховського району Херсонської області (Орендар).
Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Як вбачається з договору, орендодавцем є Каховська районна державна адміністрація, яка на час укладення договору діяла в межах повноважень, встановлених ст. 122 Земельного кодексу України.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 6 вересня 2012р. № 5308-VI, який набрав чинності 01.01.2013р., внесені зміни до Земельного кодексу України і статтю 122 викладено в новій редакції, де у частині 4 зазначено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України), відповідно до свого Положення, затвердженого Указом Президента України від 8 квітня 2011 року N 445/2011, було центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.
Наказом Держземагентства України від 31 березня 2015 року N 83 "Про деякі питання реалізації повноважень з питань передачі земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або користування (на без конкурентних засадах) для всіх потреб" був затверджений Порядок реалізації головними управліннями Держземагентства в областях, місті Києві повноважень з передачі земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або користування (на без конкурентних засадах) для всіх потреб.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015р. № 5 "Про утворення територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру" утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, зокрема, Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області; реорганізовано територіальні органи Державного агентства земельних ресурсів шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, зокрема, Головне управління Держземагентства у Херсонській області приєднано до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області.
Наказом Державного агентства земельних ресурсів України №12 від 29.04.2015р. Головне управління Держземагентства у Херсонській області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області.
Згідно Положення про Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015р. № 28, повноваження, передбачені ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України, покладені на Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області.
Відтак, саме Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області є тим територіальним органом центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин, який на даний час передає земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або у користування для всіх потреб.
Виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку про правомірність і обґрунтованість позовних вимог прокурора про внесення змін до договору оренди землі від 16.11.2006р., укладеного між Каховською районною державною адміністрацією та фермерським господарством "Алєанд" шляхом заміни у тексті договору орендодавця: з "Каховська районна державна адміністрація" на "Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області" та задовольняє позов в цій частині.
Задовольняючи позовні вимоги прокурора суд зазначає, що згідно з частиною третьою статті 653 ЦК України, якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Відповідно до приписів ст.49 Господарського процесуального кодексу України, у зв'язку із задоволенням позову судові витрати покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 22, 44, 49, 82-85 ГПК України, суд -
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити.
2. Внести зміни до договору оренди землі від 16.11.2006р., укладеного між Каховською районною державною адміністрацією (код ЄДРПОУ 04060097, 74800 Херсонська область, м.Каховка, вул.К.Маркса, 103) та фермерським господарством "Алєанд" (код ЄДРПОУ 34393219, 74836 Херсонська область, Каховський район, с.Новокам'янка, вул.Гагаріна, 7), який зареєстровано у Каховському районному відділі Херсонського регіонального Центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 17.11.2006р. за №4АА001935-040672400009 (в редакції Додаткової угоди від 28.01.2011р. №9), а саме:
- викласти п.11 договору в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік";
- замінити у тексті договору сторону договору оренди землі, визначивши орендодавцем Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281, 73036, м.Херсон, вул. 40 років Жовтня, 136-а) замість Каховської районної державної адміністрації.
3. Стягнути з фермерського господарства "Алєанд" (код ЄДРПОУ 34393219, 74836 Херсонська область, Каховський район, с.Новокам'янка, вул.Гагаріна, 7) на користь прокуратури Херсонської області (Одержувач: Прокуратура Херсонської області, код ЄДРПОУ 04851120, р/рахунок: 35210003002291, Банк: Державна казначейська служба України м.Київ, МФО 820172) - 1378 (одну тисячу триста сімдесят вісім) грн. 00 коп. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення суду оформлено і підписано відповідно до вимог ст.84 ГПК України - 21.11.2016р.
Суддя М.Б. Сулімовська