Постанова № 62876852, 17.11.2016, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
17.11.2016
Номер справи
826/7980/16
Номер документу
62876852
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

17 листопада 2016 року № 826/7980/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Шулежка В.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом

публічного акціонерного товариства «Укртрансгаз»

до

Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області,

третя особа

Головне управління державної казначейської служби України у Львівській області

про

визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось публічне акціонерне товариство «Укртрансгаз» (далі-позивач або ПАТ «Укртрансгаз») з позовом до Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області (далі-відповідач або ДПІ), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача – Головного управління державної казначейської служби України у Львівській області, в якому просить суд:

визнати протиправною бездіяльність ДПІ у Франківському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області, яка виразилася у ненаданні до органу казначейства висновку про повернення ПАТ «Укртрансгаз» надмірно сплаченого податку на прибуток в сумі 43 893 506,28 грн.;

зобов'язати ДПІ у Франківському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області підготувати та надати до органу казначейства висновок про повернення ПАТ «Укртрансгаз» суму надмірно сплаченого податку на прибуток в розмірі 43 893 506,28 грн.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що у нього наявна переплата з податку на прибуток підприємства на загальну суму 43 893 506,28 грн., у зв'язку з чим була подана заява про повернення на рахунок позивача надмірно сплаченої суми податку на прибуток підприємства. Однак, як зазначає позивач, ДПІ в порушення вимог ПК України не підготувала та не подала до органів державного казначейства висновок із зазначенням суми надміру сплачених грошових зобов'язань, що підлягає поверненню позивачу з відповідного бюджету згідно із положеннями ст.43 ПК України. З огляду на наведене та виходячи з того, що кошти з бюджету не повернуті, позивач просить задовольнити позов.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, хоча був належним чином повідомлений про розгляд справи, письмових заперечень чи пояснень з приводу заявлених позовних вимог суду не надав, свого відношення до позову не висловив, у зв’язку з чим на підставі ч.4 ст.128 КАС України ухвалено розглядати справу за відсутності представника відповідача. Представник третьої особи у судове засідання також не прибув, хоча був належним чином повідомлений про розгляд справи.

Виходячи з положень ч. 6 ст. 128 КАС України, враховуючи неприбуття у судове засідання представників відповідача та третьої особи, у судовому засіданні 28.07.2016р. судом ухвалено про продовження розгляду справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані матеріали, заслухавши пояснення присутнього представника позивача, з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Публічне акціонерне товариство «Укртрансгаз» (код ЄДРПОУ 30019801; адреса: 01021, м. Київ, Кловський узвіз, буд. 9/1) зареєстровано як юридична особа та перебуває на податковому обліку в Міжрегіональному Головному управлінні ДФС – Центральному офісі з обслуговування великих платників.

ПАТ «Укртрансгаз» має у своєму складі відокремлені підрозділи (філії), які перебували на обліку в регіональних ДПІ.

Зокрема, по філії – «Управління магістральних газопроводів «Львівтрансгаз» ПАТ «Укртрансгаз» (код ЄДРПОУ 25560823; адреса: 79053, м. Львів, Франківський район, вул. Рубчака, буд. 3), яка перебувала на податковому обліку в ДПІ у Франківському районі м. Львова, правонаступником якої є відповідач, станом на 01.04.2016р. обліковується переплата з податку на прибуток у сумі 43 893 506,28 грн., яка утворилася у період 2013-2014 років внаслідок перерахування авансових внесків з податку на прибуток підприємства, що підтверджується доданими до матеріалів справи платіжними дорученнями, згідно яких кошти перераховувалися на рахунок в УДКСУ у Франківському районі м. Львова.

Слід зазначити, що ДПІ не заперечується та визнається факт наявності по філії «УМГ «Львівтрансгаз» ПАТ «Укртрансгаз» переплати з податку на прибуток у розмірі 43 893 506,28 грн., що підтверджується актом звірки №493-07 від 01.04.2016р. (т.1 а.с.44).

У зв’язку із наведеним, ПАТ «Укртрансгаз» звернулося до ДПІ у Франківському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області із заявою вих. від 11.04.2016р. №5538/9-011 про повернення надміру сплаченого грошового зобов’язання по філії «УМГ «Львівтрансгаз» ПАТ «Укртрансгаз» у розмірі 43 893 506,28 грн. на р/р №2600601180672 в ПАТ АБ «Укргазбанк». Разом із заявою додано копію акту звіряння розрахунків №493-07 від 01.04.2016р. та довідку від 11.04.2016р. №7740/10/28-10-17-02-26, видану Міжрегіональним головним управлінням ДФС – Центральний офіс з обслуговування великих платників, про те, що ПАТ «Укртрансгаз» станом на 11.04.2016р. не має заборгованості із сплати податків, зборів та платежів, які також залучені до матеріалів даної справи (т.1 а.с.46, 47).

Однак, в сформованому на адресу позивача листі (вих. від 28.04.2016р. №6715/10/13-05-07-23) ДПІ повідомила, що для вирішення питання щодо повернення надміру сплачених коштів по податку на прибуток по філії «УМГ «Львівтрансгаз» ПАТ «Укртрансгаз» необхідно провести звірку стану розрахунків по платежам до бюджетів, а також зазначено про можливість подання заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань відповідно до п.43.4 ст.43 Податкового кодексу України.

Станом на момент розгляду даної справи позивач не отримав суму надміру сплачених грошових зобов'язань у терміни, встановлені чинним законодавством, що не спростовано відповідачем, у зв’язку з чим останній звернувся до суду за захистом своїх прав.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до пп. 14.1.115 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України (далі – ПК України в редакції, чинній на момент спірних відносин) надміру сплачені грошові зобов'язання – це суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Підпунктом 17.1.10. ст. 17 ПК України передбачено, зокрема, що платник податків має право на повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.

В даному випадку, виходячи з аналізу спірних взаємовідносин та характеру вищезгаданих платежів, беручи до уваги те, що спірні суми авансових внесків були сплачені до державного бюджету у розмірі, що перевищує нараховану суму податку, що не заперечується та визнається ДПІ, зокрема у Акті звірки №493-07 від 01.04.2016р., ці суми є такими, що сплачені понад встановлений розмір, та є за своєю суттю надміру сплаченими до бюджету у розумінні пп. 14.1.115 п. 14.1 ст.14 ПК України, а отже позивач отримав право на їх повернення у визначеному нормами ПК України порядку.

Водночас, умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань визначені статтею 43 ПК України, положеннями якої передбачено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Згідно ж пунктів 43.3 та 43.4 вказаної статті обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

За правилами п. 43.5 ст. 43 ПК України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Водночас, на виконання положень статті 43 ПК України наказом Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року №787, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2013 року за №1650/24182, затверджено Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів (далі по тексту - Порядок №787).

Пунктом 5 названого Порядку (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) закріплено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою з найменуванням та ідентифікаційним кодом установи (у разі наявності), з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Також наказом Міністерства фінансів України від 15.12.2015р. №1146, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31.12.2015р. за №1679/28124, затверджено Порядок взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань (далі по тексту - Порядок №1146).

Пунктом 1 названого Порядку закріплено, що він регламентує взаємовідносини територіальних органів Державної фіскальної служби України (далі - органи ДФС) з місцевими фінансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань за платежами, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС, з метою належного виконання положень статей 43, 102 Податкового кодексу України, частини другої статті 45 та частини другої статті 78 Бюджетного кодексу України.

Аналогічно положенням Податкового кодексу України, у пунктах 5 та 6 Порядку №1146 закріплено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом ДФС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення, а обов'язковим реквізитом заяви є визначення суми і виду надміру сплаченого платежу та напряму перерахування коштів, що повертаються.

Отже, з аналізу наведених норм вбачається, що умовою повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, окрім відсутності податкового боргу у платника податку незалежно від виду боргу, є воля самого платника податків, яка виражається у подачі до відповідного контролюючого органу заяви про таке повернення.

В даному випадку, дослідивши зазначені матеріали у взаємозв’язку з наведеними вище вимогами законодавства, суд приходить до висновку про наявність у позивача права на повернення суми надміру сплаченого податку, оскільки наявність переплати підтверджується документально, у т.ч. з боку ДПІ, позивачем подано заяву відповідно до вимог ПК України в межах 1095 днів від дня виникнення надміру сплаченої суми та у позивача відсутній податковий борг, що підтверджується матеріалами справи та не спростовано ДПІ. Позивач виконав усі умови, передбачені статтею 43 Податкового кодексу України, які необхідні для повернення надміру сплачених сум податку на прибуток.

Втім, станом на час розгляду справи з боку ДПІ вищезгаданий висновок не складений, відповідному органу казначейства не направлений та кошти, відповідно, не повернуті позивачу з бюджету, що, на переконання суду, свідчить про допущення протиправної бездіяльності податковим органом як суб'єктом владних повноважень, відповідальність щодо чого передбачена п. 43.5 ст. 43 ПК України.

При цьому суд враховує, що ДПІ не наведено жодних обставин, які могли б слугувати підставою для відмови у поверненні позивачу надміру сплачених грошових зобов’язань та, відповідно, підставою для неподання ДПІ до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про таке повернення.

Посилання ж відповідача на обставини необхідності проведення звірки стану розрахунків по платежам до бюджетів, як на підставу для відмови у поданні до органу казначейства висновку про повернення позивачу надміру сплачених грошових зобов’язань, суд не може визнати правомірними, оскільки така звірка вже була проведена, що підтверджується підписаним між сторонами актом звірки №493-07 від 01.04.2016р., а тому наведене не звільняє податковий орган від обов'язку вчинити дії щодо повернення позивачу надміру сплачених сум.

Таким чином, ДПІ в порядку виконання обов’язку, визначеного ч. 2 ст. 71 КАС України, не доведено суду правомірності своєї бездіяльності щодо неподання до органу казначейства висновку, а тому суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності ДПІ, що полягає у не вчиненні дій (неподання до органу казначейства висновку), направлених на повернення позивачу суми надміру сплачених грошових зобов’язань, а також зобов’язання ДПІ підготувати висновок та подати його до відповідного органу казначейства, що узгоджується із позицією Верховного суду України, викладеною у постановах від 24.03.2015р. у справі №21-3а15к, від 24.11.2015р. у справі №816/1229/14 та від 06.07.2016р. у справі №820/19164/14 (щодо належного способу захисту прав позивача).

Згідно з п.1 ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Разом з тим, частиною 2 ст.71 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, беручи до уваги вищенаведене, суд приходить до висновку про задоволення позову як зазначено вище.

Відповідно, беручи до уваги положення статті 94 КАС України, на користь позивача підлягає присудженню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача всі здійсненні ним судові витрати.

Керуючись вимогами статей 94, 158-163, 167 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов публічного акціонерного товариства «Укртрансгаз» - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області щодо неподання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку стосовно повернення публічному акціонерному товариству «Укртрансгаз» надмірно сплаченого податку на прибуток в сумі 43 893 506,28 грн. (сорок три мільйони вісімсот дев’яносто три тисячі п’ятсот шість гривень 28 копійок).

Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Франківському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області скласти та подати до відповідного органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про повернення публічному акціонерному товариству «Укртрансгаз» суму надмірно сплаченого податку на прибуток в розмірі 43 893 506,28 грн. (сорок три мільйони вісімсот дев’яносто три тисячі п’ятсот шість гривень 28 копійок).

Присудити на користь публічного акціонерного товариства «Укртрансгаз» за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області сплачений ним судовий збір у розмірі 2 756,00 грн. (дві тисячі сімсот п’ятдесят шість гривень нуль копійок), сплачених платіжним дорученням №6176 від 19.05.2016р.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя В.П. Шулежко