Постанова № 62875989, 22.11.2016, Дарницький районний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.11.2016
Номер справи
753/20571/16-а
Номер документу
62875989
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/20571/16-а

провадження № 2-а/753/849/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" листопада 2016 р.суддя Дарницького районного суду міста Києва Комаревцева Л.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2016 року позивач ОСОБА_2 звернулась до Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними дії Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо не включення в розрахунок її пенсії у розмірі 80% від заробітку сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, грошової винагороди за сумлінну і безперервну працю в органах державної влади, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язати Лівобережне об'єднане Управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% заробітної плати з урахуванням суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, грошової винагороди за сумлінну і безперервну працю в органах державної влади, які включені в довідку про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією та на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; здійснити виплату перерахованої пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з 08.05.2016 року.

В обґрунтування зазначеного позову ОСОБА_2 вказує на те, що перебуває на обліку в Лівобережному об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію по інвалідності з 03.04.2012 року. В жовтні 2016 року подала заяву до Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві на перерахунок пенсії як державному службовцю із заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією. Листом № 16424/14/П-1318 від 01.11.2016 року відповідач відмовив у перерахунку пенсії, вказавши, що механізм обчислення заробітної плати при призначенні пенсії державним службовцям визначений Постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року, якою не передбачено врахування в заробіток при обчисленні пенсії допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації грошових доходів населення та грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади.

Позивач вважає дії та відмову відповідача безпідставною, противоправною та такою, що порушують конституційні права позивача на пенсійне забезпечення.

Ухвалою суду від 16.11.2016 року відкрито провадження у справі. Розгляд справи проводиться в скороченому провадженні.

Представник відповідача подав письмові заперечення на дану позовну заяву та просив відмовити позивачу в задоволенні позову.

У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України, скорочене провадження застосовується у адміністративних справах про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Згідно п. 4. ч. 1 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Лівобережному об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з 03.04.2012 року.

У жовтні 2016 року позивач звернулась до Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади, премії, в тому числі до державних, професійних свят-ювілейних дат.

Для проведення перерахунку пенсії позивачем були надани до Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Зазначені довідки містили відомості про доходи позивача, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі індексація заробітної плати, матеріальна допомога для оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань.

Листом від 01.11.2016 року Лівобережним об'єднаним Управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві позивачу було відмовлено у здійснені перерахунку і визначені розміру пенсії з врахуванням виплати індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу», якою передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати не передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу» як складова заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії.

Суд не може погодитися з твердженням Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві, виходячи з наступного.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», в редакції, яка діяла на момент призначення позивачу пенсії - право на одержання пенсії державних службовців мають особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати є додатковим видом грошового забезпечення державних службовців і на даний вид виплати нараховуєються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №2а-4753/09/2670 від 13 серпня 2010 року, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21 листопада 2012 року, постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо невключення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством; зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами.

Отже, аналізуючи зазначені положення, суд дійшов висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, грошова винагорода за сумлінну безперервну працю, доплата за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Аналогічну правову позицію зі спірного питання висловив Верховний Суд України, зокрема, у постановах від 14 та 28 травня 2013 року (справи №№ 21-125а13, 21-97а13 відповідно).

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем до Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві подано довідки, які містили відомості щодо заробітної плати для призначення пенсії, визначеної форми та подавались позивачем відповідачу при призначенні пенсії.

Дана довідка містила відомості про нараховану позивачу матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати, що вона отримувала на час роботи.

За таких обставин, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії з урахуванням індексації заробітної плати, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань на підставі заяви, а тому позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене, позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню.

На підставі Закону України «Про державну службу», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст. 3, 4, 11, 12, 19, 160-163, 183-2 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_2 до Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_2 із врахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровляння та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади, премії, в тому числі до державних, професійних свят-ювілейних дат, з яких утримані внески до Пенсійного фонду України.

Зобов'язати Лівобережне об'єднане Управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату позивачу, ОСОБА_2, пенсії державного службовця, призначеної та перерахованої як державному службовцю, згідно із довідками, виданими управлінням праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації від 03.04. 2012 №№ 100, 101, 102, з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги для оздоровлення при наданні щорічної відпустки, грошової винагороди за сумлінну і безперервну працю в органах державної влади, з розрахунку 80% від заробітної плати, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» (у редакції чинній на час виникнення спірних відносин), починаючи з 08.05.2016 з урахуванням проведених виплат.

Стягнути з Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь держави судовий збір в розмірі 551.20 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня отримання її копії до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд м. Києва.

СУДДЯ Л.В. КОМАРЕВЦЕВА