Постанова № 62870707, 15.11.2016, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
15.11.2016
Номер справи
569/12854/16-а
Номер документу
62870707
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 569/12854/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2016 року Суддя Рівненського міського суду Галінська В.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Рівненського об"єднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Рінвенського міського суду Рівненської області із вищевказаним позовом, в якому просить визнати протиправними Рівненського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, які полягають у відмові здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи із 01.09.2015 року з урахуванням усіх без винятку виплат та районного коефіцієнта 1,5 заробітної плати за період із 01.01.1992 по 31.12.1996, які відображені у архівних довідках муніципальної бюджетної установи "Міськархів" Республіки Комі від 17.04.2015 року №2030. №2029, №2028, №2027, №2026; зобов"язати Рівненське об"єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи із 01.09.2015 року з урахуванням усіх без винятку виплат та районного коефіцієнта 1,5 заробітної плати за період із 01.01.1992 по 31.12.1996, які відображені у архівних довідках муніципальної бюджетної установи "Міськархів" Республіки Комі від 17.04.2015 року №2030, №2029, №2028, №2027, №2026; стягнути з Рівненського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області сплачений судовий збір; справу розглянути в порядку скороченого провадження, в разі призначення справи за загальними правилами, розглянути її за його відсутності.

Ухвалою суду від 10 жовтня 2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Рівненського об"єднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити певні дії в частині перерахунку та виплати пенсії з 01 вересня 2015 року по 06 квітня 2016 року залишено без розгляду.

Позивач в судове засідання не з"явився, проте в позовній заяві просив справу розглянути в порядку скороченого провадження, в разі призначення справи за загальними правилами, розглянути її за його відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з"явився, згідно поданих до суду заперечень, просили відмовити в задоволенні позовних вимог позивача у повному обсязі, рішення суду надіслати на адресу управління.

Згідно ч.6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть учать у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта..

Дослідивши письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 органами Пенсійного фонду Російської федерації було призначено пільгову пенсію за віком з 01.07.2000 року, а з 01 березня 2015 року перебуває на обліку в Рівненському об"єднаному управління Пенсійного фонду України Рівненської області, як одержувач пенсії за віком за Списком №1.

25.08.2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та надав довідки встановленого зразка, в якій відображена заробітна плата, яка була нарахована та виплачена йому в період із 01.01.1992 по 31.12.1996 за роботу на шахті "Інтинська" в республіці Комі Російської федерації.

Рішенням про відмову в перерахунку пенсії від 04 грудня 2015 року відповідачем було відмовлено в перерахунку пенсії посилаючись на те, що відповідно пункту 4 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсії її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Згідно з проведеними перерахунками пенсії за поданими 25.08.2015 року документами, розмір пенсії зменшується і становить 3381,70 грн..

25.08.2015 року позивач звернувся до Пенсійного управління із заявою про перерахунок моєї пенсії з урахуванням усіх без винятку виплат та районного коефіцієнта 1,5 заробітної плати за період із 01.01.1992 по 31.12.1996. які відображені у архівних довідках муніципальної бюджетної установи "Міськархів" Республіки Комі від 17.04,2015 року №2030, №2029. №2028. №'2027. №2026.

Листом від 29.01.2016 року Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, було відмовлено позивачу з посиланням на те, що із набранням чинності Закону України "Про пенсійне забезпечення" починаючи із 01.01.1992 року вказані пільги по обчисленню середньомісячного заробітку не передбачені. Під час обчислення середньомісячного заробітку для визначення розміру пенсії, надбавка за роботу в районах Крайньої Півночі (тобто районний коефіцієнт) не враховується. Крім того вказали, що з аналізу долучених позивачем довідок про заробітну плату суми виплат відпускних та лікарняних вказані єдиною сумою без розбивки на північні та районні надбавки, то управлінням прийнято рішення такі суми (лікарняні, відпускні, винагороди за вислугу та інші виплати) не враховувати до заробітної плати, з якої обчислюється пенсія.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевою самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ст. 40 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" було передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов"язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов"язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних вптраї на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доход) (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла па день одержання зазначеною заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до п.1 ст.2 Закону України "Про збір та обов"язкове державне пенсійне страхування об"єктом оподаткування є для платників збору, визначених п.п. 1 та 2 ст.1 цього Закону - фактичні витрати на оплату праці працівників, які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно - правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці". Таким чином, об2єктом оподаткування є заробітна плата з урахуванням районного коефіцієнта..

Згідно із Положенням про порядок призначення та виплати державних пенсій від 03.08.1972 р. Законом СРСР "Про пенсійне забезпечення громадян в СРСР" від 15.05.1990 р. особам, які проживали в районах, де до заробітної плати робітників і службовців встановлено районні коефіцієнти, до призначення пенсій враховувалася фактична заробітна плата, обчислена із застосуванням районного коефіцієнта.

У відповідності до постанови Ради Міністрів СРСР від 03.01.1983 року №12 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) «города……Инта..с територіями находящимися в административном подчинении городских Советов народних депутатов Коми АССР» відносяться до районів Крайньої Півночі, а як наслідок робота оплачується з урахуванням коефіцієнту (кратності).

Угодою про гарантії прав громадян - держав учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992р. визначено, що для встановлення права на пенсію, в тому числі на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав- учасниць Угоди, враховується трудовий стаж набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до вступу в силу цієї Угоди. Обчислення пенсії проводиться з заробітку за період роботи, який зараховується в трудовий стаж..

З оглянутих судом архівних довідок виданих муніципальною бюджетною установою "Міськархів" Республіки Комі (м. Інта) від 17.04.2015 року №2030, №2029, №2028, №2027, №2026. вбачається, ОСОБА_1 працював на АООТ "Шахта Інтинська" і його заробітна плата за період із 01.01.1992 по 31.12.1996 нараховувалась регулярно, довідки відповідають вимогам законодавства, яке чинне на території держави, яка їх видала, а в силу вимог вказаної вище Угоди не підлягають легалізації а є беззаперечні.

Відповідно до підпункту "д" пункту 15 Інструкції про порядок утримання страхових внесків і використання коштів державного соціального страхування, затвердженої постановою Президії ВЦРПС від 29.02.1960, в загальну суму заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески, включалися районний коефіцієнт та надбавка.

Згідно із Положенням про порядок призначення та виплати державних пенсій від 03.08.1972 р., Законом СРСР "Про пенсійне забезпечення громадян в СРСР" від 15.05.1990 р. особам, які проживали у районах, де до заробітної плати робітників і службовців встановлено районні коефіцієнти, при призначенні пенсій враховувалася фактична заробітна плата, обчислена із застосуванням районного коефіцієнта.

Згідно частини 1 статті 41 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов"язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 78 Закону СРСР «Про пенсійне забезпечення громадян в СРСР» було передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески.

Відповідно до статті 11 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасників Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані у належному порядку на території держав учасниць Співдружності Незалежних Держав і держав, що входили до складу СРСР або до 1 грудня 1991 року, приймаються на території держав-учасниць Співдружності без легалізації.

Пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами.

Оскільки ОСОБА_1 працював в місцевості прирівняної до районів Крайньої Півночі та подав відповідачу довідки про заробітну плату, відповідно на нього поширюється дія Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року і він має право на врахування районного коефіцієнту та північної надбавки при обчисленні пенсії за весь період роботи у даній місцевості.

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача обгрунтовані та підлягають до задоволення повністю.

Згідно ч.1ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

У відповідності до ч.1ст. 94 КАС України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати по оплаті судового збору у сумі 551,20 грн..

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 11, 17, 18, 71, 94, 160, 161, 162, 163, 171-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Рівненське об"єднане управління Пенсійного Фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Рівненського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області у відмові здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи із 07.04.2016 року з урахуванням усіх без винятку виплат та районного коефіцієнта 1,5 заробітної плати за період із 01.01.1992 по 31.12.1996, які відображені у архівних довідках муніципальної бюджетної установи "Міськархів" Республіки Комі від 17.04.2015 року №2030, №2029, №2028, №2027, №2026.

Зобов"язати Рівненське об"єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи із 01.09.2015 року з урахуванням усіх без винятку виплат та районного коефіцієнта 1,5 заробітної плати за період із 01.01.1992 по 31.12.1996, які відображені у архівних довідках муніципальної бюджетної установи "Міськархів" Республіки Комі від 17.04.2015 року №2030, №2029, №2028, №2027, №2026

Стягнути з бюджетних асигнувань Рівненського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 551 (п"ятсот п"тдесят одна) гривня 20 (двадцять) копійок.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя -