Справа № 478/2048/16-к Провадження № 1-кс/478/145/2016
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19.09.2016 року. Слідчий суддя Казанківського районного суду Миколаївської області Іщенко Х.В. з участю секретаря Луговської А.І., прокурора Казанківського відділу Баштанської місцевої прокуратури, молодшого радника юстиції, ОСОБА_1, розглянувши клопотання прокурора Казанківського відділу Баштанської місцевої прокуратури, молодшого радника юстиції, ОСОБА_1,який здійснює повноваження в кримінальному провадженні, внесеного № 42015150240000013 від 26.05.2015 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України,
про надання дозволу на проведення позапланової перевірки ,
В с т а н о в и в:
В клопотанні про про надання дозволу на проведення позапланової перевірки вказано, що слідчим відділом Казанківського відділення поліції Новобузького відділу поліції ГУНП України в Миколаївській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження за № 42015150240000013 від 26.05.2015 за ч. 1 ст. 367 КК України за фактом неналежного виконання службових обовязків працівниками Казанківської райдержадміністрації, не вжиття дієвих заходів щодо ініціювання питання щодо укладення з фізичними та юридичними особами додаткових угод до договорів оренди землі державної власності у частині збільшення розміру орендованої плати не нижче мінімального розміру встановленого податковим законодавством, що спричинило втрати до бюджету.Досудовим розслідуванням встановлено, що Казанківською РДА та субєктом господарської діяльності ЗАТ «Казанківське ХПП» 06.11.2008 укладено договір оренди земельної ділянки державної власності площею 9,7366 га. При цьому розмір орендної плати за договором оренди земельної ділянки укладеного Казанківською РДА з вищевказаним субєктом господарювання складає менше 3% від нормативно грошової оцінки земельних ділянок, що у свою чергу призводить до недоотримання бюджетом належних платежів за користування землею.Відповідно до п. 27 розділу 1 Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», який вступив силу з 01.04.2014, внесено зміни до ст. 288 Податкового кодексу України (далі ПК України), відповідно до яких запроваджено мінімальний розмір орендної плати за землю у сумі не менше 3 відсотків від нормативної грошової оцінки, незалежно від категорії та цільового призначення земель.Отже, з квітня 2014 року Казанківська РДА повинна була ініціювати внесення змін у відповідний договір оренди земельних ділянок державної та комунальної власності, розмір плати у якому був нижче мінімально визначеного законодавством.З метою підтвердження фактів несплати орендних платежів у розмірах, визначених Податковим кодексом України та недоотримання бюджетом відповідних коштів, виникла необхідність у проведенні позапланової документальної перевірки ЗАТ «Казанківське ХПП» щодо дотримання вимог податкового законодавства щодо орендної плати за землю.Крім того, згідно інформації Баштанської ОДПІ термін дії вищевказаного договору оренди на зазначену земельну ділянку закінчився в 2013 році. Новий договір оренди вказаної земельної ділянки не укладався. За користування даною земельною ділянкою у 2014-2015 р.р. зазначене підприємство до Баштанської ОДПІ подано податкові декларації з плати за землю (орендна плата), посилаючись на недіючий договір оренди та декларуючи мізерний розмір орендної плати. Також, згідно інформації з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 18.05.2016 вказана земельна ділянка належить Миколаївській обласній державній адміністрації. Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 23.04.2012 було внесено зміни до установчих документів ЗАТ «Казанківське ХПП», яке стало найменуватись ПрАТ «Казанківське ХПП».
Тому для проведення позапланової документальної перевірки додержання вимог законодавства щодо орендної плати за землю виникла необхідність у залученні фахівців Головного управління ДФС у Миколаївській області.
Вислухавши доводи прокурора та перевіривши матеріали кримінального провадження приходжу такого висновку.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про оцінку земель», ст. ст. 271, 288, 289 ПК України, обов'язковим елементом визначення розміру орендних платежів та базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом.
Нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативно грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати. Така правова позиції висловлена Верховним Судом України 03.12.2013 за результатами розгляду заяви про перегляд постанови Вищого господарського суду України від 25.04.2013 у справі № 5009/3430/12 з мотивів неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, внаслідок чого ухвалено різні за змістом судові рішення у подібних правовідносинах.
Крім того, Верховний Суд України зазначив, що якщо нова нормативна грошова оцінка земель не проведена, орендар зобовязаний самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством. У разі, якщо землекористувачем сплачувалась орендна плата без врахування нової нормативної грошової оцінки земель або коефіцієнта індексації, органи ДФС зобов'язані донараховувати несплачену орендну плату під час здійснення відповідних перевірок .
Згідно з ст. 93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. ст. 78.1, 78.11 ПК України, документальна позапланова перевірка здійснюється в тому числі і за наявності отриманого судового рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.
З метою підтвердження фактів несплати орендних платежів у розмірах, визначених Податковим кодексом України та недоотримання бюджетом відповідних коштів, виникла необхідність у проведенні позапланової документальної перевірки ЗАТ «Казанківське ХПП» щодо дотримання вимог податкового законодавства щодо орендної плати за землю.
Суд, беручи до уваги вищевикладене та те, що для всебічного, повного, неупередженого проведення досудового розслідування необхідно провести позапланову перевірку, з метою встановлення правопорушень, повязаних із порушенням земельного законодавства, тому вищезазначені обставини дають суду підстави для висновку про наявність підстав для задоволення клопотання .
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. ст. 93, 132 КПК України,
У х в а л и в:
Клопотання прокурора Казанківського відділу Баштанської місцевої прокуратури, молодшого радника юстиції, ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення позапланової перевірки задовольнити.
Доручити Баштанському ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області (56100, м. Баштанка, вул. М. Аркаса, 2 ) проведення позапланової документальної перевірки додержання вимог податкового законодавства щодо орендованої плати за землю ПрАТ «Казанківське ХПП», код ЄДРПОУ 32100883 (договір оренди землі зареєстрований у Казанківському секторі реєстрації Миколаївської філії центру ДЗК 06.11.2008 між ЗАТ «Казанківське ХПП» та Казанківською райдержадміністрацією, земельна ділянка площею 9,7366 га., яка знаходиться на території Веселобалківської сільської ради) за період 2014-2016 років.
Надати можливість Баштанському ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області у доступі до документів, у яких виникне необхідність при перевірці, та можливість робити з них копії для підтвердження висновків з предмету перевірки.
Термін проведення перевірки визначити у строк з 03.10.2016 року з наданням матеріалів перевірки на адресу Казанківського відділу Баштанської місцевої прокуратури Миколаївської області (56002, Миколаївська область, смт. Казанка вул. Миру, 213).
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя :