Справа № 361/4193/16-а
Провадження № 2-а/361/288/16
21.11.2016
П О С Т А Н О В А
іменем України
21 листопада 2016 року Броварський міськрайонний суд Київської області у складі судді Селезньової Т.В., при секретарі - Лустіній Т.В., розглянувши у судовому засіданні в м. Бровари адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Броварського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
Позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом позов подано 22.07.2016р. у позовній заяві позивач просить суд визнати неправомірними дії Броварського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області (далі - Управління) щодо неврахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації для здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2008р. відповідно до ЗУ «Про державну службу» № 3723-ХІІ (в редакції чинній на час призначення, перерахунку пенсії) на підставі довідок про заробітну плату, виданих ДПА України від 28.08.2006р. № 910 і № 911, та оновлених довідок ДФС України від 29.01.2016р. № 77/1 станом на 23.08.2006р. і від 01.04.2016р. № 759 станом на 01.02.2008р. Крім того, позивач просила зобов'язати відповідача здійснити розрахунок та виплату їй пенсії, як державному службовцю, починаючи з 12.10.2006 р. по 01.02.2008 р. та з 01.02.2008 р. по 01.07.2016 р., включивши до суми заробітної плати, з якої призначалась та перераховувалась пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати у відсотках, які діяли при нарахуванні пенсії у розмірі 80 %, починаючи з дати призначення пенсії з 12.10.2006 р. та в подальшому довічно з урахуванням базового місяця індексації 01.02.2008 р. відповідно до довідок, виданих ДПА України та ДФС України від 28.08.2006 р., 29.01.2016 р., 01.04.2016 р., та на відшкодування завданої їй рішенням Правління Пенсійного фонду України № 19-11 від 30.10.2008р. майнової шкоди стягнути 72458,13 грн.
Позовні вимоги позивачем вмотивовані тим, що з 12.10.2006 р. їй призначено пенсію, як державному службовцю, у розмірі 80 % від суми заробітної плати. При призначенні пенсії позивачем були подані довідки про заробітну плату відповідно до форм, затверджених Постановою Правління Пенсійного фонду України № 19-11 від 30.10.2008 р. У формі зазначених довідок не було передбачено графи щодо нарахування та виплати таких складових заробітної плати, як матеріальна допомога та індексація, з яких справлялись страхові внески, у зв'язку з чим відповідач обчислив їй пенсію та у подальшому здійснив її перерахунок, без урахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально - побутових питань та індексації, з яких справлялись внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Форма даної довідки, затверджена ПФУ, і постанова правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 р. № 19-11 , якою дана форма була затверджена, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати, які передбачені чинним законодавством. Вона неодноразово зверталась до відповідача з заявами про роз'яснення нарахування їй пенсії, про здійснення перерахунку і про донарахування пенсії у зв'язку з невключенням у розрахунок наведених вище складових заробітної пати, але відповідач їй відмовляв у цьому, що призвело до недоплати їй пенсії, що , на думку позивачки, завдало їй майнової шкоди у розмірі недоплаченої пенсії в загальній сумі 72458,13 грн. У зв'язку з чим 22 лютого 2016 року вона звернулась до Управління із заявою про перерахунок (донарахування) пенсії, завданої неправомірними діями по неврахуванню всіх складових заробітної плати при призначенні пенсії, на що отримала відмову відповідача. Такі дії відповідача вважає неправомірними у зв'язку з чим звернулась до суду з даним позовом. Вважає, що не пропустила строк звернення до суду, встановлений ст.99 КАСУ, а у разі його пропуску просила поновити, як пропущений з поважних причин, оскільки раніше довіряла державному органу, і сподівалась, що пенсія їй призначена правильно, а у подальшому постійно зверталась до відповідача з завами з даного приводу.
Відповідач позов не визнав, вважає нарахування пенсії позивачці правильним і таким, що відповідає вимогам закону. Заперечує проти того, що є підстави для перерахунку пенсії позивачці з урахуванням вказаних позивачем матеріальної допомоги і індексації, як таких, врахування яких не передбачено законом, зокрема ст.33 Закону «Про державну службу», що регулює дані питання. В письмових запереченнях проти позову і в своїх поясненнях суду у судовому засіданні, представник відповідача пояснив, що позивач перебуває на обліку в Управлінні та з 12.10.2006р., отримує пенсію за віком, розмір пенсії обчислений відповідно до положень ЗУ «Про державну службу» із розрахунку 80 % з урахуванням середньомісячного заробітку державного службовця відповідної посади, відповідно до законодавства, яке діяло на час призначення пенсії, зокрема виходячи з наданих зам місцем роботи позивачки довідки про її доходи, за затвердженою ПФУ формою такої довідки. Позивачці за її зверненням було здійснено перерахунок пенсії у травні 2008 року - на підставі поданої нею довідки про збільшення заробітної плати за її посадою. 24.12.2015р. і вдруге 22.02.2016р. позивачка зверталась до Управління із заявою про перерахунок пенсії, але довідку про складові заробітної плати не надала. Дані звернення були розглянуті і позивачці надано відповідь, але перерахунку пенсії не проведено через відсутність до того підстав.
Відповідач не згоден, що вказані у новій довідці складові доходу позивачки (матеріальна допомог і індексація) повинні враховуватись при обчисленні та перерахунок пенсії, оскільки при вирішенні питання щодо сум, які підлягають врахуванню для обчислення та перерахунку пенсії, відповідач виходив з ст.33 Закону про державну службу, до якої відсилає Постанова ПФУ № 865 (п.3), якою врегульовано дані питання. Крім того, відповідач вважає, що позивач пропустив строк звернення до суду з позовом, тому відсутні підстави для задоволення її позову і з даної причини.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що з 23.08.2006 р. позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Броварах та Броварському районі Київської області і з 12.10.2006 р. отримує пенсію у розмірі 80 % від суми заробітної плати на підставі ЗУ «Про державну службу».
Останній перерахунок пенсії їй робився у травні 2008 року на підставі звернення позивачки і подання нею довідки про доходи ( у зв'язку зі збільшенням заробітної плати за посадою).
Перерахунок пенсії у 2008 році позивачці зроблений на підставі довідки, поданої позивачкою, за такою ж формою, тобто без урахування - матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та індексації доходів.
Встановлено, що перше обчислення пенсії позивачці здійснено на підстав довідки, виданої ДПА (де працювала позивачка) за затвердженою ПФУ формою , що була встановлена на той час, тобто без урахування матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та індексації доходів.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 серпня 2010 року у справі N 2а-4753/09/2670 Постанову правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року N19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо невключення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством,
Згідно п.2 постанови Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. №5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011р. за № 210/18948. Затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати (за останні календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
15.12.2015р. позивачка звернулася до відповідача із заявою про внесення змін до розрахунку призначеної пенсії з 12.10.2006р. з урахуванням складових частин заробітної плати - матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації з яких справлялись внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
24.12.2015 р. відповідач направив позивачці відповідь на її звернення, у якій - за змістом - було роз'яснено розрахунок пенсії і зазначено на відсутність підстав для її перерахунку.
22 лютого 2016 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про включення в розрахунок вже призначеної пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань та індексації, - з яких справлялись страхові внески, починаючи з дати призначення їй пенсії, тобто з 12.10.2006 р., на підставі поданих нею довідок про складові її заробітної плати, долучивши до заяви відповідні довідки.
З довідки Державної фіскальної служби України від 29.01.2016 р. № 77/1 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» встановлено, що до складових заробітної плати ОСОБА_1 у період з 01.08.2004 р. до 31.07.2006 р., з яких справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування входили інші виплати, що складались з індексації доходів, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань.
Листом від 01.03.2016 р. № 94/М-01 відповідач відмовив ОСОБА_1 у перерахунку її пенсії на підставі поданої довідки.
За змістом фактичної відмови відповідача слід дійти висновку, що підставою відмови позивачу у перерахунку пенсії було неприйняття до розрахунку відповідачем таких складових заробітної плати позивачки (грошового забезпечення державного службовця) як матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та індексації доходів.
З приводу врахування даних складових для перерахунку пенсії позивачці, суд дійшов таких висновків:
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними. Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Згідно із абзацом першим пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного суду України від 11.10.2005р. № 8-рп/2005 складовою конституційного права на соціальний захист є право на пенсійне забезпечення.
Згідно із Законом "Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Законом України "Про державну службу" (який діяв на момент призначення позивачу пенсії) встановлені загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовця.
Статтею 33 Закону України "Про державну службу" встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до ч.2 ст.37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, що діє з 01.05.2014 року), пенсія державним службовцям призначається від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч. 2 ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, але із змісту статті 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000р. "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" встановлено, що виплати (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" визначаються за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією, або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або 60.
На вищезазначені виплати державним службовцям, такі як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії надбавки та індексацію нараховуються та утримуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний соціальний внесок.
Статтею 66 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, чинне законодавство відносить до складу заробітної плати також інші виплати, з яких були сплачені страхові внески, в тому числі і ті, що зазначені позивачем і які були вказані у нову довідці про складові заробітної плати.
Тому суд дійшов висновку, що вказані позивачем складові її заробітної плати, зазначені у довідці, повинні враховуватись при обчислені їй пенсії як державному службовцю. І тому є підстави для висновку, що розмір пенсії, обчисленої позивачці, потребує перерахунку з урахуванням вказаних складових її заробітної плати.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Таким чином, підставою для перерахунку пенсії згідно закону, що регулює дані питання, є факт звернення пенсіонера до відділення ПФУ з відповідною заявою з долученням до заяви документу, що вказує на підстави для перерахунку розміру пенсії (довідки).
Як встановлено у судовому засіданні з наданих документів, позивачка після 2008 року до грудня 2015р. до відповідача з питань призначення їй пенсії, в тому числі з питань перерахунку пенсії, не зверталась.
Звернувшись у грудні 2015р. позивачка не долучила вказаної нею довідки від 29.01.2016р. Дане звернення до державного органу - за змістом і формою- є зверненням а роз'ясненням , і не може розглядатись як звернення пенсіонера за перерахунком пенсії.
До того ж відповідь відповідача на звернення позивачки в грудні 2015р. - у разі незгоди з такою відповіддю - позивачкою могла бути оскаржена до суду протягом шести місяців з моменту вчинення оскаржуваної дії або оскаржуваної бездіяльності.
Позивачка 22.02.2016р. звернулась з заявою до пенсійного фонду про перерахунок їй пенсії на підставі довідки Державної фіскальної служби України від 29.01.2016 р. № 77/1 з урахуванням всіх складових заробітної плати, зазначених у даній довідці. Відповідач своєю відповіддю від 1.03.2016р. - за змістом відповіді - відмовив позивачці у перерахунку пенсії на підставі поданої довідки.
Такі дії відповідача суд вважає неправомірними, оскільки чинним законодавством передбачено, що вказані позивачкою і зазначені у наданій нею довідці складові заробітної плати (матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати), на які в установленому порядку нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу заробітної плати та повинні включатися до заробітку для обчислення пенсії державному службовцю.
Враховуючи правила, визначені в ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок пенсії повинен бути перерахований з першого числа місяця, наступного за місяцем зверненням з заявою про перерахунок і подання всіх необхідних документів), оскільки заяву і довідку до відділення ПФУ подано після 15 числа (22.02.23016р.), - тобто з 1 березня 2016року.
В цій частині вимог позивачем не пропущено строк звернення до суду, передбачений статтею 99 КАС України.
Позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Щодо визначення базового місяця індексації при перерахунку пенсії:
Позивач у позові просить здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням базового місяця індексації 01.02.2008 р.
Суд, вважає, що позовні вимоги в даній частині підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Статтею 1 Закону України від 3.07.1991р. №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг, а поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Відповідно до статті 4 цього Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі, якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003р. №1078 (зі змінами і доповненнями) (далі Порядок), індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.
Згідно із пунктом 5 Порядку у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.
Виходячи з викладеного, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації доходів громадян проводиться наростаючим підсумком починаючи з 1 числа наступного місяця за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком. У разі підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць в якому відбулося таке підвищення вважається базовим, та в наступному місяці відбувається обчислення та нарахування нового індексу споживчих цін для провадження індексації грошових виплат. У разі якщо підвищення мінімальних розмірів виплат не спричинило зростання доходів громадян, нарахування індексації провадиться на загальних підставах.
Отже, здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії, не може бути підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивача в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.
Перерахунок пенсії на підставі рішення суду є відновленням порушеного права позивачки на отримання належної виплати в розмірі, встановленому Законом, та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця.
Таким чином при перерахунку пенсії позивача, відповідач має врахувати раніше визначений базовий місяць індексації 01.02.2008 р.
Аналогічна правова позиція висловлена Вищим адміністративним судом України в ухвалі від 15.03.2016 р. у справі № К/800/37464/15.
Позивачка також просить здійснити їй перерахунок вперше обчисленої пенсії з 2006 року, і також здійснити перерахунок пенсії з 2008 року, коли пенсія - на думку позивача - була їй обчислена і перерахована неправильно, та зобов'язати виплатити їй недоплачені за вказаний період кошти у якості відшкодування завданої їй неправильним нарахуванням та виплатою пенсії шкоди.
Дані вимоги не підлягають задоволенню з таких підстав:
Згідно ст. 99 КАСУ встановлено строк шість місяців для звернення до суду з адміністративним позовом щодо оскарження рішень, дій, бездіяльності суб'єкту владних повноважень, в тому числі з приводу дій по призначенню, перерахунку пенсії.
Згідно ст.100 КАС України - пропуск строку звернення до суду є підставою для залишення позову без розгляду.
Провадження у даній адміністративній справі було відкрито без вирішення питання щодо дотримання позивачкою строку звернення до суду чи його пропуску, дане питання залишено для вирішення у судовому засіданні при розгляді справи.
Позов подано 22.07.2016р., тобто однозначно позивачем пропущено строк звернення до суду з позовом з приводу оскарження рішень, дій відповідача по обчисленню їй пенсії у 2006 році, і також позивачем пропущено строк звернення до суду з позовом з приводу оскарження рішень, дій відповідача по перерахунку їй пенсії у 2008 році.
Позивачка просила визнати поважними причини пропуску строку звернення до суду в цій частині вимог з тих підстав, що вона довіряла державному органу і сподівалась, що пенсія їй призначена правильно і виплачується у повному розмірі; що у правильності нарахування пенсії вона засумнівалась лише в 2015році, отримавши відповідну інформацію із засобів масової інформації, після чого вирішила перевірити правильність первісного нарахування їй пенсії і перерахунку у 2008році, що і було підставою для звернення до відповідача у грудні 2015р.
Разом з тим, вказані позивачем причини не можуть розглядатись як поважні для пропуску строку звернення до суду з позовом про визнання протиправними дій відповідача, вчинених у 2006 році (нарахування пенсії) і у 2008 році (перерахунок пенсії). При цьому суд враховує проміжок часу, на який прощено строк. Суд також враховує, що рішення Окружного апеляційного суду м. Києва і затвердження на його підставі нового типового бланку довідки про заробітну плату, що подається до ПФУ для нарахування та перерахунку пенсії, датується 2011роком. І з даного року позивачка мала можливість своєчасно звернутись до відповідача з новою довідкою за перерахунком їй пенсії, чого не зробила і такий строк пропустила. Всі названі позивачкою причини, в тому числі її юридична недосвідченість з даних питань, довіра до відповідача, - не розглядаються як поважні причини пропуску строку, передбаченого статтею 99 КАСУ.
Посилання позивачки на те, що до вимог про стягнення невиплаченої з вини відповідача пенсії не застосовуються строк звернення до суду, встановлений ст.99 КАСУ, у даному випадку не відповідає вимогам закону, оскільки у даному випадку - зокрема після 2011року - позивачка не зверталась до ПФУ з відповідною заявою і не подавала відповідачу вказаної довідки, тому у відповідача не було підстав для такого перерахунку. Питання з приводу дійсних причин не проведення відповідного перерахунку у межах даної адміністративної справи не з'ясовується, і дана обставина не означає наявності вини відповідача, а стосується більше дій (бездіяльності) позивачки, яка не використала своєчасно свої права у встановлений законом спосіб. До того ж , в даному випадку мова не йдеться про затримку виплати нарахованої пенсії, яка б була невиплачена з вини відповідача, а нарахована пенсія позивачці була виплачена своєчасно і з цього приводу позивачем вимоги не заявлені і спору не існує.
Щодо вимог позички про відшкодування їй у якості завданої їй шкоди суми 72458грн., то такі вимоги задоволенню не підлягають, оскільки - як встановлено у судовому засіданні - дана сума - це не розмір заподіяної шкоди неправомірними діями державного органу; дана сума є сумою донарахованої за підрахунками позивача пенсії за період з 2006 та з 2008 року, що не є поняттям ідентичним з заподіянням шкоди. А підстав для стягнення з відповідача вказаної суми у якості заборгованості по пенсії також нема з наведених вище підстав і аргументів, зокрема, враховуючи, що своєчасно позивачка не оспорила визначеного відповідачем розміру пенсії, розміру перерахованої пенсії, і до 2016 року не зверталась з передбаченою законом заявою та довідкою для перерахунку їй пенсії. Підстав для покладення на відповідача зобов'язання здійснити перерахунок пенсії позивачці з 2006 року або з 2008 року з наведених вище підстав - нема. Пенсія позивачці за наданою нею довідкою має бути перерахована з 1.03.2016р. і саме таке зобов'язання має бути покладено на відповідача.
При цьому суд не перебирає на себе повноважень даного державного органу і не здійснює у своєму рішенні конкретних арифметичних розрахунків, покладаючи на відповідача вчинення даних дій, необхідних для відновлення порушеного в цій частині прав позивачки.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 70, 159-163 КАС України, суд -
постановив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково;
визнати протиправними дії Броварського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії у розмірі 80% від суми заробітної плати з урахуванням складових заробітної плати - індексації доходів та матеріальної допомоги, зазначених у довідці Державної фіскальної служби України від 29.01.2016 р. № 77/1 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) з урахуванням раніше визначеного базового місяця індексації - 01.02.2008р.;
зобов'язати Броварське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Київської області з 01.03.2016р. здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80% від суми заробітної плати з урахуванням складових заробітної плати - індексації доходів та матеріальної допомоги, зазначених у довідці Державної фіскальної служби України від 29.01.2016р. № 77/1 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) з урахуванням раніше визначеного базового місяця індексації - 01.02.2008 р.;
в задоволенні інших вимог ОСОБА_1 відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку на подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів.
Суддя Т.В. Селезньова