Постанова № 62865146, 08.11.2016, Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
08.11.2016
Номер справи
359/7640/16-а
Номер документу
62865146
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

дата документу :

Справа № 359/7640/16-а

Провадження № 2-а/359/379/2016

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2016 року о 15 годині 25 хвилин Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого судді - Муранової-Лесів І.В.,

при секретарі - Шляхетко Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Борисполі Київської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бориспільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

29.09.2016 ОСОБА_1 звернувся до Бориспільського міськрайонного суду Київської області з даним адміністративним позовом, в якому позивач просить суд: визнати неправомірними дії Бориспільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області та зобовязати визначити розмір його пенсії з урахуванням розмірів отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у сумі 10163 гривні 56 копійок, за період з лютого 2009 року по січень 2011 року, врахувавши, що пенсія призначена 19.02.2011 року розмірі 83% від сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески (а.с.2-4).

Свої вимоги позивач обґрунтовує наступним. 19.02.2011 року Управлінням пенсійного фонду України в м.Борисполі Київської області йому призначено пенсію за віком відповідно до вимог ст.37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 83% від заробітної плати державного службовця. Під час проходження служби він отримував виплати на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, з яких відраховувались внески на загальнообовязкове пенсійне страхування та які не були враховані відповідачем при обчисленні їй розміру пенсії. Його звернення з заявою від 01.09.2016 року до відповідача з вимогою про усунення помилки та включення до розрахунку для призначення пенсії сум інших виплат належних результатів не дали, а відповідач своїм листом №8835/03 від 06.09.2016 року відмовив позивачу у перерахунку.

В судовому засіданні позивач позов повністю підтримав.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував з підстав, наведених у письмових запереченнях від 12.10.2016 року (а.с.18-20), відповідно до яких Бориспільське обєднане управління Пенсійного фонду України Київської області вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного. Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» визначаються складові заробітної плати державного службовця для призначення (перерахунку) пенсі. Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Матеріальна допомога та індексація не зазначені як інші надбавки. Вони також звертають увагу суду, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому кабінетом міністрів України, в тому числі згідно з п.6 Постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 №865 у всіх випадках призначення (перерахунку) пенсій заробіток для обчислення пенсії не може перевищувати сум заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, на момент призначення (перерахунку) пенсій. Відтак, даною постановою не передбачено визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії з урахуванням сум індексації та матеріальної допомоги. Вони стверджують, що відповідно до п.2 постанови КМУ «Про впорядкування умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів» допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення не є складовими заробітної плати державного службовця, є одноразовою виплатою, яка надається на розсуд керівника в межах встановленого фонду оплати праці, не має системного характеру, і тому не може бути врахована при перерахунку пенсії. В звязку з чим вважають, що відмовляючи позивачеві в перерахунку пенсії, діяли правомірно. Відповідач також зазначає, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу» та інш.. Оскільки до 01.06.2015 року відповідний закон прийнятий не був, з 01 червня 2015 року пенсії по Закону України «Про державну службу» не призначаються та раніше призначені пенсії не перераховуються.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали адміністративної справи, суд прийшов до висновку, що заявлені позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.

Так, з досліджених письмових доказів встановлено, що позивач ОСОБА_1, 18 лютого 1951року народження, є пенсіонером за віком та має стаж держаної служби 11 років 4 місяці та 2 дні, отримує пенсію, призначену відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 83% від заробітку, що підтверджується : копією паспорта, копією пенсійного посвідчення, виданого 26.07.2011 року, та розпорядженням НОМЕР_1 від 26.09.2016 Бориспільського обєднаного управління пенсійного фонду України Київської області (а. с. 5, 7,8).

Згідно з довідкою, виданою Київською митницею ДФС №149 від 26 серпня 2016, виданої ОСОБА_1, він за період з лютого 2009 року по січень 2011 року отримував : у липні 2009 року допомогу на оздоровлення у суму 4143,48 грн., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у сумі 1101,00грн, у липні 2010 року допомогу на оздоровлення у сумі 3818,08грн., у серпні 2010 року матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у сумі 1101,00грн., тобто всього на загальну суму 10163,56грн. При цьому зазначено, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування (а. с. 9).

01.09.2016 року позивач звернувся до Бориспільське обєднане управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про включення до пенсії сум інших виплат (а.с.11-13).

Відповідно до листа Бориспільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 06.09.2016 № 8835/03 відповідач повідомив, що з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу» не призначаються та не перераховуються (а. с. 14).

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом ст. 2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ч. 2, 6 та 7 статті 33 Закону України «Про державну службу»встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч. 2ст. 37 Закону України «Про державну службу » в редакції закону, що діяв на момент призначення пенсії позивачу, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 66 статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з ч. 2ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, але із змістустатті 40 цього Законувбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії»встановлено, що виплата (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно доЗакону України «Про державну службу»визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або 60.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідачем не заперечується, що на вищезазначені виплати державним службовцям, такі як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, утримуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний соціальний внесок.

Згідно п.2постанови Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. №5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011р. за № 210/18948, затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Аналіз вищевказаних норм свідчить, що матеріальна допомога повинні бути враховані у заробітну плату для обчислення пенсії позивачці. Факт їх виплати позивачу підтверджується довідкою від 26 серпня 2016 року №149 (а. с. 9).

Оцінюючи в сукупності всі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог заявлених позивачкою та необхідність їх задоволення.

Щодо заперечень представника відповідача про те, що з 01 червня 2015 року пенсії по Закону України «Про державну службу» не призначаються та раніше призначені пенсії не перераховуються, то суд звертає увагу, що в даному випадку позивачем заявлено вимогу не про перерахунок пенсії в розумінні ст.42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне забезпечення» чи ст.37-1 Закону України «Про державну службу» 1993 року, а щодо виправлення допущеної відповідачем помилки при призначенні пенсії позивачу та є відновленням порушеного права позивача на отримання належної пенсії в розмірі, встановленому Законом.

При цьому суд враховує, що за змістом ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, нарахування (перерахунок) пенсії позивачу має бути здійснений у відповідності до законодавства, яке діяло на момент призначення пенсії, тобто Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року з усіх видів його заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у сумі 10163 гривні 56 копійок.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, а саме в межах шестимісячного строку, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Строк звернення з адміністративним позовом на відмову у перерахунку пенсії, позивачем не порушений.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 69, 71, 86, 99,102, 128, 158-163,167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії Бориспільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, що полягає у неврахуванні розмірів отриманої ОСОБА_1 матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань при визначенні розміру пенсії.

Зобовязати Бориспільське обєднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити донарахування (перерахунок) пенсії ОСОБА_1 з урахуванням розмірів отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у сумі 10163 гривні 56 копійок, в раніше визначеному при призначенні пенсії 19.02.2011 року розмірі 83% від сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески.

Стягнути з Бориспільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 551 гривня 20 копійок (пятсот пятдесят одна гривня двадцять копійок) за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень - Бориспільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області , в порядку, визначеному Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд Київської області протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження і є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку.

Суддя І.В. Муранова-Лесів