Постанова № 62865062, 22.11.2016, Богуславський районний суд Київської області

Дата ухвалення
22.11.2016
Номер справи
358/1582/16-а
Номер документу
62865062
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

гСправа № 358/1582/16-а Провадження № 2-а/358/149/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2016 року м. Богуслав

Суддя Богуславського районного суду Київської області Якутюк В.С., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області про визнання відмови протиправною та про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1, звернувшись до суду з даним адміністративним позовом, просила визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області про відмову у проведенні перерахунку її пенсії, як державного службовця згідно довідки про заробітну плату, виданої управлінням ПФУ у Богуславському районі Київської області за №6297/06 від 02 листопада 2016 року, яка подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям та просила зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії у розмірі 82% від заробітної плати, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №292 від 06.04.2016 року «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році», починаючи з 01 травня 2016 року, посилаючись на те, що вона працювала в управлінні ПФУ у Богуславському районі Київської області на посаді заступника начальника управління та з 01 квітня 2008 року отримує пенсію за віком державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» при стажі роботи на державній службі 12 років. На даний час вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області. 02 листопада 2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, у зв'язку з підвищенням посадових окладів державним службовцям, але рішенням №1236 від 02 листопада 2016 року начальника управління ПФУ у Богуславському районі їй було відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки відповідно до п.5 розділу ІІІ прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-УІІІ, з 01 червня 2015 року скасовано норми статей 37 та 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції від 16.12.1993 року за змінами та доповненнями щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються та перераховуються відповідно до даного Закону. Починаючи з 01 червня 2015 року органи ПФУ пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» не призначали та не перераховували. Крім того, пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунків пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, був вилучений з 01 грудня 2015 року.

Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі в Київській області подав заперечення на позов, в яких зазначено, що позов не підлягає задоволенню, посилаючись на те, що відповідно до п. 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213 від 02.03.2015 року, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус судів», «Про статус народного депутата України»... Таким чином, з 01 червня 2015 року було скасовано норми статей 37 та 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції від 16.12.1993 року з відповідними змінами та доповненнями щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються та перераховуються відповідно до даного закону, отже органи Пенсійного фонду України не призначають та не перераховують пенсії державним службовцям відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції від 16 грудня 1993 року, а тому підстави для перерахунку пенсії відсутні.

Суд, дослідивши письмові докази, оцінюючи їх відповідно до ст.86 КАСУ, вважає за необхідне позов задовольнити з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 працювала в управлінні ПФУ у Богуславському районі Київської області на посаді заступника начальника управління та з 01 квітня 2008 року отримує пенсію за віком державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» при стажі роботи на державній службі 12 років.

Із довідки про заробітну плату №6297/06 від 02 листопада 2016 року, виданої управлінням ПФУ у Богуславському районі Київської області видно, що заробітна плата заступника начальника управління станом на 01 травня 2016 року становить 5889 грн.68 коп.

Із копії рішення №1236 від 02 листопада 2016 року начальника управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області вбачається, що у перерахунку пенсії ОСОБА_1 було відмовлено в зв'язку з тим, що перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» провадився згідно статті 37-1 вищевказаного закону, в якій зазначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» від 31 травня 2000 року № 865 був врегульований порядок перерахунку пенсій державним службовцям. З 01 грудня 2015 року постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року № 1013 вилучений пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865, яким був передбачений порядок перерахунку пенсій державних службовців.

У відповідності до ст. 8 Конституції України та ст. 8 КАС України, суд керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.

Згідно положень ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Порядок визначення заробітку, який враховувався для перерахунку пенсії, був визначений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (зі змінами та доповненнями), зокрема, пунктами 4, 5 та 6.

Відповідно до п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», в редакції до 01.12.2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 № 432-1V «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.

Відповідно до п.5 вказаної постанови, перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Відповідно до п.6 зазначеної постанови було передбачено, що у всіх випадках призначення (перерахунку) пенсій заробіток для обчислення пенсії не може перевищувати сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, було встановлено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

В даному випадку, позивач ОСОБА_1 являється такою, що набула за Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ право на перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесено зміни, зокрема, і до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме вилучено пункт 4 даної постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунків пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.

На даний час, Кабінетом Міністрів України, всупереч положень статті 37-1 Закону №3723-ХІІ, не визначено порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Згідно ст.22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, ч.1 ст.58 Конституції України гарантовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Европейський суд з прав людини у рішенні по справі «Будченко проти України» (заява №38677/06) зазначив (п.п.38-40) про те, що відсутність механізму реалізації відповідного законодавчого положення становить втручання у право особи за ст.1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Отже, відсутність на даний час механізму реалізації права на перерахунок пенсії є втручанням у визначений майновий інтерес позивача за ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Таким чином, бездіяльність держави в особі Кабінету Міністрів України щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших законодавчих актах і тримання громадян у правовій невизначеності, слід кваліфікувати як невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

В даному випадку, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови їй в перерахунку пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90% заробітної плати виходячи із сум заробітної плати державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за остатньою посадою державної служби, з якої призначено пенсію, з врахуванням підвищень: з 1 грудня 2015 року.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на пункт 5 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-УІІІ від 02 березня 2015 року, яким визначено, що в разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус судів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, тому що наведена законодавча норма стосується виключно призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що позивач має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з 01 травня 2016 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. В даному випадку, відмова УПФУ у Богуславському районі Київської області у здійсненні перерахунку пенсії державному службовцю в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.

На підставі ст.ст.19, 22, 46, 58 Конституції України, Закону України «Про державну службу» (в редакції від 16.12.2003 року), Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постанов Кабінету Міністрів України №865 від 31 травня 2000 року, №1013 від 09 грудня 2015 року та № 292 від 06 квітня 2016 року, керуючись ст.ст.2, 11, 17, 18, 19, 86, 159-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01 травня 2016 року, виходячи із 82% розміру її заробітної плати з урахуванням довідки про розмір заробітної плати №6297/06 від 02 листопада 2016 року, виданої управлінням ПФУ у Богуславському районі Київської області.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Богуславський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Головуючий: суддя В. С. Якутюк