Постанова № 62862387, 21.11.2016, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
21.11.2016
Номер справи
243/8629/16-а
Номер документу
62862387
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

243/8629/16-а

справа №2-а-243/280/2016

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 листопада 2016 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

Головуючого судді Мірошниченко Л.Є.

при секретарі Останькович А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Слов'янська Донецької області адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

До Слов'янського міськрайонного суду звернулась з адміністративним позовом ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, обґрунтувавши свої вимоги, тим, що з 06.05.2009 року їй була призначена пенсія по інвалідності, як державному службовцю, в розмірі 90% заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески, відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, що діяв на той час. При призначенні пенсії вона надала до Слов'янського управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку з місця роботи, а саме з Слов'янської об'єднаної податкової інспекції, за формою, встановленою Пенсійним фондом України, з зазначенням своєї заробітної плати, яка не містила інформації про виплату їй матеріальної допомоги на оздоровлення та щомісячної індексації заробітної плати, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у повному обсязі. 06.10.2016 року вона звернулася до Слов'янського об'єднаного УПФУ Донецької області із заявою про перерахунок призначеної пенсії, виходячи з заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та щомісячної індексації заробітної плати, які не було враховано під час призначення їй пенсії, та надала довідку про ці виплати з місця роботи. Рішенням Слов'янського об'єднаного УПФУ Донецької області № 143 від 13.10.2016 року їй було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на те, що індексація заробітної плати та матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань не є складовими заробітної плати у розумінні частини 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу", що діяв на час призначення їй пенсії, тому не можуть бути враховані при розрахунку пенсії. Позивач вважає дії відповідача незаконними, та просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення №143 від 13.10.2016 року Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову врахувати при перерахунку пенсії державного службовця суми матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати, зазначених у довідці №18129/10/05-22-05-013 від 03.10.2016 року, які враховуються при розрахунку пенсії та з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;

- зобов'язати Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області з 01.10.2016 року здійснити їй перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної їй, з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 90 % від сукупного оподатковуваного доходу, враховуючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у повному обсязі.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явилась, про час, дату та місце розгляду справи

повідомлялась належним чином, надала заяву про розгляд справи за своєї відсутності, позовні вимоги просить задовольнити (а.с.17), тому суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності позивача, в порядку ст. 122 КАС України.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, але від начальника управління - Литвиненко О.В. надійшло до суду заперечення на адміністративний позов, в якому викладене наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, як одержувач пенсії призначеної по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року з 06.05.2009 року. ОСОБА_1 звернулася до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою № 5083 від 06.10.2016 року про перерахунок пенсії по заробітку, та для перерахунку надала довідку про суми індексацію, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань з 01.05.2007 року по 30.04.2009 року №18129/10/05-22-05-013 від 03.10.2016 року.

Згідно ст.37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, на підставі усіх документів наданих позивачкою для призначення пенсійних виплат.

Частиною 2 ст.33 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993р. чітко визначено складову заробітної плати державних службовців, а саме, посадовий оклад, премія, доплата за ранг, надбавка за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до ч.6 ст.33 Закону України «Про державну службу» державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Матеріальна допомога - це одноразова виплата, що не є складовою частиною заробітної плати і не зараховується до інших надбавок, передбачених статтею 33 Закону України «Про державну службу», а тому зазначена виплата не включається до заробітку, що враховується при обчисленні пенсії державним службовцям.

Надана позивачкою довідка для здійснення перерахунку пенсії, не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки таку її форму, що затверджено Постановою правління Пенсійного Фонду України від 30.10.2008 року, та скасовано постановою ПФУ від 14.02.2011 року № 5-1, не може бути прийнято для здійснення будь-яких розрахунків.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Саме тому, рішення про відмову у перерахунку пенсії по заробітку № 143 від 13.10.2016 року винесено правомірно та на законних підставах, керуючись чинним законодавством, тобто - обґрунтовано.

Крім того, при винесенні рішення щодо стягнення з відповідача судового збору Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області звертає увагу суду на наступне:

По-перше, кошти Пенсійного фонду України формуються за рахунок страхових внесків та використовуються лише на чітко визначені цілі, а саме виплату пенсій, надання соціальних послуг, оплату послуг з виплати та доставки пенсій тощо.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058 використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом заборонено.

По-друге, відповідно до ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі вище викладеного, просить суд у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити у повному обсязі.

Суд, вивчивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Слов'янському об'єднаному УПФУ Донецької області; отримує пенсію по інвалідності відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», у розмірі 90% суми її заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. При обчисленні пенсії не враховані суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.

Виплата пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» здійснюється з 06.05.2009 року.

06 жовтня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Слов'янського об'єднаного УПФУ Донецької області із заявою про перерахунок призначеної пенсії та просила перерахувати пенсію по заробітку з врахуванням отримуваних нею виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, згідно довідки Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області №18129/10/05-22-05-013 від 03.10.2016 року.

Рішенням Слов'янського об'єднаного УПФУ Донецької області № 143 від 13.10.2016 року (а.с.7), позивачу було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії по інвалідності, як державному службовцю, з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення і, індексації заробітної плати, з посиланням на те, що частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993р. чітко визначено складову заробітної плати державних службовців, а саме посадовий оклад, премія, доплата за ранг, надбавка за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Винагорода за вислугу років, матеріальна допомога та індексація як складові заробітної плати згідно ст. 33 цього Закону, не передбачені, а тому не можуть бути враховані в заробіток, із якого обчислюється пенсія державного службовця.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції закону, яка діяла на момент призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частинами другою і п'ятою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особам, визнаним інвалідами І або ІІ групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів І або ІІ групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.

Згідно статті 37-1 зазначеного Закону, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

При вирішенні спору суд виходить з правових позицій Верховного Суду України, викладених в постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня 2013 року ( справи № 21-430а11, №21-125а13,№ 21-97а13 відповідно), які відповідно до статті 244-2 КАС України є обов'язковими для застосування в судовій практиці. Так, Верховним Судом України було зазначено про те, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Висновок про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів України «Про державну службу» та «;Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для

обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-X «Про пенсійне забезпечення».

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці», встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати. Так, заробітна плата включає: основну заробітну плату, яка є винагородою за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки), вона встановлюється у вигляді тарифних ставок ( окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців; додаткову заробітну плату, яка є винагородою за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці; вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій; інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що грошова винагорода входить до системи оплати праці державного службовця.

Частиною 2статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

За приписами пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітної плати для обчислення пенсії», посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які, відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично

нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Матеріальна допомога, суми індексації заробітної плати включаються до фонду оплати праці, оскільки з них нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, відповідач повинен врахувати при перерахунку пенсії позивачу суми всіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Оскільки відповідач, призначаючи позивачеві пенсію державного службовця не врахував суми матеріальної допомоги на оздоровлення, індексацію заробітної плати, які були виплачені позивачеві та з яких було утримано страхові внески, що підтверджується довідкою від 03.10.2016 року, то така відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії позивача з урахуванням вищезазначених виплат, викладена письмово в рішенні Слов'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області № 143 від 13.10.2016 року, є протиправною.

Стосовно строку перерахунку, суд зазначає, що відповідно до частини 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за якою у разі виникнення права на підвищення пенсії, перерахунок призначеної пенсії здійснюється з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки заява про перерахунок пенсії разом з довідкою про розмір виплат подана позивачем до СО УПФУ 06 жовтня 2016 року, в позовній заяві позивач ставить питання щодо обчислення пенсії саме з урахуванням довідки від 03.10.2016 року, то право на перерахунок пенсії позивач має з 01 жовтня 2016 року.

Отже, аналізуючи всі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про повне задоволення позову ОСОБА_1

На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, Законом України «Про державну службу», Законом України «Про пенсійне забезпечення»,Законом України «Про оплату праці», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 17,18, 69, 71, 94, 122, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Рішення №143 від 13.10.2016 року Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову в перерахунку пенсії, як державного службовця ОСОБА_1 суми матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати, зазначених у довідці Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області №18129/10/05-22-05-013 від 03.10.2016 року, які враховуються при розрахунку пенсії та з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування - визнати протиправним та скасувати.

Зобов'язати Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області з 01.10.2016 року здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, призначеної по інвалідності, як державному службовцю з урахуванням усіх виплат з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 90 % від сукупного оподатковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Слов'янський міськрайонний суд Донецької області апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.

Суддя

Слов'янського міськрайонного суду Л.Є. Мірошниченко