СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 листопада 2016 р. Справа №818/883/16
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
суддів: Бондаря С.О., Соколова В.М.,
за участю секретаря судового засідання - Гордієнко Є.Є.,
представників позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представника відповідача - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/883/16
за позовом Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради
до Державної фіскальної служби України
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Комунальне підприємство "Міськводоканал" Сумської міської ради (далі - позивач, КП "Міськводоканал") звернулось до суду з позовом до Державної фіскальної служби України (далі - відповідач, ДФС України), в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобовязати його вчинити дії, а саме:
- зарахувати шляхом збільшення в системі електронного адміністрування ПДВ комунальному підприємству Міськводоканал Сумської міської ради суму поповнення електронного рахунку № 37518000002428 на 3 818 644 (три мільйони вісімсот вісімнадцять тисяч шістсот сорок чотири) грн. 70 коп.;
- збільшити суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на 3 818 644 грн. 70 коп.;
- збільшити "загальну суму поповнення з поточного рахунку платника рахунка в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунка в системі електронного адміністрування податку платника - сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування, відкритого для перерахування коштів на його спеціальний рахунок, відкритий в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів" на 3 818 644 грн. 70 коп., відповідно до договорів №№ 1/375 від 29.07.2015, 8/375 від 13.08.2015 та 24/375 від 08.12.2015 Про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 375.
В обґрунтування позовних вимог зазначило, що підприємством отримано субвенцію у відповідності з пунктом 16 статті 14 Закону України Про державний бюджет України на 2015 рік, та Порядку та Умов надання у 2015 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у звязку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 375, на загальну суму 3 818 644,70 грн. згідно з договорами про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.2015 № 375.
Отримані кошти КП Міськводоканал СМР на виконання умов вказаних договорів перерахувало до загального фонду державного бюджету для погашення податкового боргу з податку на додану вартість на загальну суму 3 818 644,70 грн.
Пунктом 9 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569 визначено, що у разі проведення органами Казначейства розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у звязку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до закону про Державний бюджет України в рахунок погашення заборгованості з податку, в поповнення електронного рахунка враховується в межах проведених розрахунків з податку сума зменшення залишку узгоджених податкових зобовязань такого платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, за коригуючими реєстрами.
Таким чином, позивач вважає, що на електронні рахунки в органах казначейства постачальників комунальних послуг повинні зараховуватись суми субвенцій з бюджету, які збільшуватимуть реєстраційну суму для реєстрації в ЄРПН податкових накладних відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 ПК України.
Однак, згідно витягів КП Міськводоканал СМР з електронного адміністрування ПДВ, у тому числі станом на 31.08.2015, 22.09.2015, 20.10.2015, 30.10.2015, 20.11.2015, 18.12.2015, показники сума податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та загальна сума поповнення з поточного рахунку платника рахунка в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунка в системі електронного адміністрування податку платника - сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування, відкритого для перерахування коштів на його спеціальний рахунок, відкритий в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів в системі електронного адміністрування ПДВ на суму 3 818 644,70 грн. не збільшились.
Таким чином, незважаючи на проведені розрахунки згідно платіжного доручення № 11 від 31.08.2015 на суму 1 822 041,08 грн., платіжного доручення № 17 від 31.08.2015 на суму 627 497,00 грн. та платіжного доручення № 34 від 10.12Д015 на суму 1 369 106,62 грн. до цього часу сума 3 818 644,70 грн. не врахована на електронному рахунку підприємства КП Міськводоканал СМР № 37518000002428 в системі електронного адміністрування ПДВ, та не збільшені вишезазначені показники.
На переконання позивача, бездіяльність Державної фіскальної служби України є неправомірною, службові особи вказаного контролюючого органу не дотримуються вимог чинного законодавства в системі електронного адміністрування ПДВ.
Крім того, позивач зазначає, що на його запит ДКС України повідомила про направлення ДФС України інформації про проведення розрахунків відносно КП Міськводоканал на загальну суму 3818644,7 грн. Проте, ДФС України в порушення вимог п. 9 Порядку не направляло відповідні коригуючи реєстри відносно КП Міськводоканал на суму 3818644,7 грн.
У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали, просили суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, зазначивши, що відповідно інформації з ДКСУ по Комунальному підприємству Міськводоканал Сумської міської Ради проведено розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах з 01.07.2015 року на суму - 1 369 106,62 грн. № 9-08/1170-32127.
Оскільки відповідно до п.200-1.3 статті 200-1 ПКУ показники формули системи електронного адміністрування податку на додану вартість обраховуються з 01.07.2015 року, то в інформацію про проведення розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах ДКСУ враховано розрахунки, які проведено після 01.07.2015 року.
На підставі інформації про проведення розрахунків, отриманої від ДКСУ, ДФС сформувала та направила до ДКСУ коригуючий реєстр (лист ДФС від 18.01.2016 №716/5/99-99-23-01-16 - реєстр таких сум). На зазначений лист ДФС ДКСУ надала відповідь, що обробка коригуючих реєстрів відсутня.
Оскільки 13.06.2015 року ДКСУ здійснено перехід на по документну картотеку, де реєстри обліковуються кожен як окремий документ. ДФС не має можливості відповідно діючих норм точно обрахувати залишки узгоджених податкових зобовязань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується в ДКСУ па електронних рахунках платника.
З метою врегулювання питання в частині врахування в системі електронного адміністрування податку на додану вартість сум клірингу ДФС ініціювало внесення змін до п. 9 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569. Станом на 21.10.2016 погоджений проект змін до Постанови КМУ знаходиться на підпису в Кабінеті міністрів України.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що комунальним підприємством Міськводоканал Сумської міської ради отримано субвенцію у відповідності з пунктом 16 статті 14 Закону України Про державний бюджет України на 2015 рік, та Порядку та Умов надання у 2015 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у звязку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 375, на загальну суму 3 818 644,70 грн., у тому числі:
- у сумі 1 822 041,08 грн., згідно з договором № 1/375 від 29.07.2015 р. Про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.2015 № 375, укладеного між сторонами: Головним управлінням Державної казначейської служби України у Сумській області; Департаментом фінансів Сумської обласної державної адміністрації; Департаментом фінансів, економіки та бюджетних відносин Сумської міської ради; департаментом інфраструктури міста Сумської міської ради; КП Місьководоканал СМР (а.с. 19-20);
- у сумі 627 497,00 грн., згідно з договором № 8/375 від 13.08.2015 "Про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.2015 № 375, укладеного між сторонами: Головним управлінням Державної казначейської служби України у Сумській області; Департаментом фінансів Сумської обласної державної адміністрації; Департаментом фінансів, економіки та бюджетних відносин Сумської міської ради; департаментом інфраструктури міста Сумської міської ради; КП Місьководоканал СМР (а.с. 23-24);
- у сумі 1 369 106,62 грн., згідно з договором № 24/375 від 08.12.2015 Про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.2015 р. № 375, укладеного між сторонами: Головним управлінням Державної казначейської служби України у Сумській області; Департаментом фінансів Сумської обласної державної адміністрації; Департаментом фінансів, економіки та бюджетних відносин Сумської міської ради; департаментом інфраструктури міста Сумської міської ради; КП Місьководоканал СМР (а.с. 27-28).
Отримані кошти КП Міськводоканал СМР на виконання умов вказаних договорів перерахувало до загального фонду державного бюджету для погашення податкового боргу з податку на додану вартість на загальну суму 3 818 644,70 грн., у тому числі:
- у сумі 1 822 041,08 грн., згідно платіжного доручення КП "Міськводоканал" СМР № 11 від 31.08.2015 для погашення податкового боргу з ПДВ (а.с. 22);
- у сумі 627497,00 грн., згідно платіжного доручення КП Міськводоканал СМР № 17 від 31.08.2015 для погашення податкового боргу з ПДВ (а.с. 26);
- у сумі: 1 369 106,62 грн., згідно платіжного доручення КП Міськводоканал СМР № 34 від 10.12.2015 для погашення податкового боргу з ПДВ (а.с. 30).
Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.
Судом із витягів КП Міськводоканал СМР з електронного адміністрування ПДВ, у тому числі станом на 31.08.2015, 22.09.2015, 20.10.2015, 30.10.2015, 20.11.2015, 18.12.2015 (а.с. 79-84) встановлено, що показники сума податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та загальна сума поповнення з поточного рахунку платника рахунка в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунка в системі електронного адміністрування податку платника - сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування, відкритого для перерахування коштів на його спеціальний рахунок, відкритий в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів в системі електронного адміністрування ПДВ на суму 3 818 644,70 грн. не збільшились.
Так, на підставі Закону України від 28 грудня 2014 року №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (далі - Закон № 71) було запроваджено систему електронного адміністрування ПДВ (п. 35 підр. 2 розд. XX Кодексу): з 1 січня до 1 липня 2015 року (або до дати, визначеної в окремому рішенні Верховної Ради України про скорочення терміну перехідного періоду відповідно до пункту 7 Прикінцевих положень Закону № 71) - у тестовому режимі; з 1 липня 2015 року - на постійній основі.
Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість визначено статтею 200-1 ПК України, а порядок електронного адміністрування податку на додану вартість затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року №569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (далі - Порядок).
Відповідно до п.200-1.1. ст. 201-1 ПК України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку:
суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних;
суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України;
суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість;
суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних;
інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу.
Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абз.2 п. 201-1-2. ст. 201-1 ПК України для відкриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника.
Приписами п.200-1.4. ст. 201-1 ПК України встановлено, що на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника зараховуються кошти:
а) з власного поточного рахунку платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу;
б) з власного поточного рахунку платника в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку;
в) з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, а рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України.
Пункт 200-1.5. ст. 201-1 ПК України передбачає, що з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з податку на додану вартість, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань та суми податкового боргу з податку. При цьому перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі відсутності перевищення суми податку, зазначеної у виданих податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних, над сумою податкових зобов'язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість у цьому звітному періоді.
Кошти, що надійшли на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника - сільськогосподарського підприємства, що обрав спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, призначений для перерахування коштів на його спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, автоматично перераховуються органом, який здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, на спеціальний рахунок такого платника протягом операційного дня. Реквізити такого спеціального рахунку платник - сільськогосподарське підприємство, що обрало спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, зобов'язаний зазначати у податковій звітності з податку на додану вартість.
На запит платника податку йому шляхом надсилання електронного повідомлення надається інформація про рух коштів на його рахунках у системі електронного адміністрування податку.
Згідно п.200-1.6. ст. 201-1 ПК України, за підсумками звітного податкового періоду, відповідно до задекларованих в податковій декларації результатів, платником проводиться розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному статтею 200 цього Кодексу.
Якщо на дату подання податкової декларації з податку сума коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника податку перевищує суму, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до поданої декларації, платник податку має право подати до контролюючого органу у складі такої податкової декларації заяву, відповідно до якої такі кошти підлягають перерахуванню:
а) або до бюджету в рахунок сплати податкових зобов'язань з податку;
б) або на поточний рахунок такого платника податку, реквізити якого платник зазначає в заяві, у сумі залишку коштів, що перевищує суму податкового боргу з податку та суму узгоджених податкових зобов'язань з податку.
На суму податку, що відповідно до поданої заяви підлягає перерахуванню до бюджету або на поточний рахунок платника, на момент подання заяви зменшується значення суми податку, визначеної пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, шляхом зменшення на таку суму показника загальної суми поповнення рахунку в системі електронного адміністрування податку з поточного рахунку платника (ПопРах).
Для відповідного перерахування таких коштів центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету/на поточний рахунок та реквізити поточного рахунку платника (у випадку подання заяви платника на повернення коштів на такий рахунок).
На підставі такого реєстру орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів після граничного терміну, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати платником сум податкових зобов'язань, здійснює таке перерахування до бюджету/на поточний рахунок платника податку.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, має право надсилати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, коригуючі реєстри для уточнення інформації, зазначеної у раніше надісланих реєстрах.
Пунктом 200-1.7. ст. 201-1 ПК України встановленою, що кошти, зараховані на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, є коштами, які використовуються виключно у цілях, визначених пунктом 200-1.5 статті 200-1 цього Кодексу та погашення податкового боргу з податку на додану вартість.
Таким чином, за звітні податкові періоди, починаючи з лютого місяця 2015 року перерахування сум податку до бюджету здійснюється у порядку, визначеному п. 200.2 ст. 200 Кодексу, лише з рахунків в системі електронного адміністрування ПДВ.
Крім того, платник податків не має права самостійно розпоряджатися коштами, які знаходяться на такому рахунку.
Аналіз наведених вище правових норм дозволяє дійти висновку, що платники податків, які зареєстровані платниками ПДВ, з 1 січня 2015 року повинні сплачувати зобов'язання на електронний рахунок, відкритий Державною казначейською службою України, відповідно до вимог чинного законодавства.
Відповідно до абз.2 п. 1 Порядку субвенція надається з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування (далі - заборгованість), за рахунок джерел, зазначених у статті 32 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік».
Згідно з пунктом 9 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569 у разі проведення органами Казначейства розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до закону про Державний бюджет України в рахунок погашення заборгованості з податку, в поповнення електронного рахунка враховується в межах проведених розрахунків з податку сума зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, за коригуючими реєстрами.
Інформація про проведення таких розрахунків з податку надається Казначейством до ДФС у розрізі платників податку не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати проведення таких розрахунків.
На підставі інформації про проведення розрахунків, отриманої від Казначейства, ДФС формує та не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати отримання такої інформації надсилає Казначейству коригуючі реєстри у межах залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, але не більше суми проведених розрахунків.
У день отримання коригуючих реєстрів Казначейство зменшує залишок узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, та повідомляє про це ДФС.
ДФС на підставі інформації про зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати отримання такої інформації збільшує суму поповнення електронного рахунка такого платника податку на суму такого зменшення.
Зазначені зміни спрямовані на впорядкування податкових відносин при використанні субвенції з державного бюджету для сплати податкових платежів відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №375 від 04.06.2015 «Питання погашення у 2015 році заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню».
За результатами цих змін на електронні рахунки в органах казначейства постачальників комунальних послуг повинні зараховуватись суми субвенцій з бюджету, які збільшуватимуть реєстраційну суму для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до п. 2001.3 ст. 200 Податкового кодексу України.
Суд зазначає, що на звернення позивача до Державної казначейської служби України, листом від 19.04.2016 № 9-08/423-6880, остання повідомила підприємство, що на виконання пункту 9 Порядку 569 Казначейство України починаючи із 21.12.2015 надавало Державній фіскальні службі України інформацію щодо зарахованих за попередній день сум з податку на додану вартість за результатами проведених розрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 375. На підставі інформації Казначейства про проведення розрахунків Державна фіскальна служба України відповідно до пункту 9 Порядку повинна сформувати та не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати отримання такої інформації надіслати Казначейству коригуючі реєстри у межах залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав але не більше суми проведених розрахунків. Проте, станом на 19.04.2016 ДФС України такі корегуючи реєстри не надходили (а.с. 48-52).
Казначейство листом від 21.01.2016 № 10-08/151-1122 повідомило, що інформація щодо обробки коригуючих реєстрів відсутня (а.с. 144).
Однак, TOB «Програміка», що є розробником програмного забезпечення ДФС, листом від 25.01.2016 № 02-15/2 підтвердило, що всі пакети коригуючих реєстрів типу 8 були передані Казначейству 18.01.2016, по всіх пакетах інформаційна система ДФС отримала відповідь про успішну доставку.
Додатково TOB «Програміка» проінформувало, що відповідно до документу «Доопрацювання АС «Є-Казна» щодо електронного адміністрування ПДВ, специфікації взаємодії з системами автоматизації Державної фіскальної служби» успішно переданим вважається пакет, який отримав відповідь від системи Казначейства зі статусом NEW в полі квитанції . Всі пакети коригуючих реєстрів з типом 8, передані Казначейству 18.01.2016, отримали квитанцію зі статусом NEW, що зафіксовано в журналі передачі пакетів інформаційної системи ДФС.
Проте, суд зазначає, що долучені до матеріалів справи Державною фіскальною службою України листи Державного казначейства України та Товариства з обмеженою відповідальністю «Програміка», що є розробником відповідного програмного продукту, щодо передачі відповідних корегуючи реєстрів лише свідчить про невиконання органами Державної фіскальної служби України вимог постанови КМУ від 18 листопада 2015 року за № 967 «Про внесення змін до пункту 9 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість» в частині поповнення електронного рахунку платника податку на додану вартість та жодним чином не доводять факт виконання відповідачем вимог щодо збільшення в системі електронного адміністрування ПДВ комунальному підприємству Міськводоканал Сумської міської ради суму поповнення електронного рахунку № 37518000002428 на 3 818 644 (три мільйони вісімсот вісімнадцять тисяч шістсот сорок чотири) грн. 70 коп.
Крім того, суд наголошує, що позивач не є учасником правовідносин, що склалися між ДФС України та Державної казначейської служби України в зв'язку з виконанням вимог наведених нормативних актів. Його право не може залежати від неузгодженості дій зазначених органів.
Отже, суд приходить висновку, що саме ДФС зобов'язана збільшити суму поповнення електронного рахунку позивача в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Такий обов'язок ДФС України виконаний не був, а тому суд вважає необхідним задовольнити зазначені позовні вимоги.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, на користь комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради, за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України, підлягають стягненню судові витрати у вигляді судового збору в сумі 2756,00 грн.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради до Державної фіскальної служби України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо незарахування шляхом не збільшення в системі електронного адміністрування ПДВ комунальному підприємству «Міськводоканал» Сумської міської ради суму поповнення електронного рахунку № 37518000002428 на 3 818 644 (три мільйони вісімсот вісімнадцять тисяч шістсот сорок чотири) грн. 70 коп., не збільшення «суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» на 3 818 644 грн. 70 коп. та не збільшення "загальної суми поповнення з поточного рахунку платника рахунка в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунка в системі електронного адміністрування податку платника - сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування, відкритого для перерахування коштів на його спеціальний рахунок, відкритий в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів" на 3 818 644 грн. 70 коп., відповідно до договорів №№ 1/375 від 29.07.2015, 8/375 від 13.08.2015 та 24/375 від 08.12.2015 «Про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 375».
Зобовязати Державну фіскальну служби України зарахувати шляхом збільшення в системі електронного адміністрування ПДВ комунальному підприємству «Міськводоканал» Сумської міської ради суму поповнення електронного рахунку № 37518000002428 на 3 818 644 (три мільйони вісімсот вісімнадцять тисяч шістсот сорок чотири) грн. 70 коп., збільшити «суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» на 3 818 644 грн. 70 коп. та збільшити "загальну суму поповнення з поточного рахунку платника рахунка в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунка в системі електронного адміністрування податку платника - сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування, відкритого для перерахування коштів на його спеціальний рахунок, відкритий в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів" на 3 818 644 грн. 70 коп., відповідно до договорів №№ 1/375 від 29.07.2015, 8/375 від 13.08.2015 та 24/375 від 08.12.2015 «Про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 375».
Стягнути на користь Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради (м. Суми, вул. Білопільський шлях, 9, ідентифікаційний код 03352455) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (м. Київ, Лвівська площа, 8, ідентифікаційний код 39292197) судовий збір у розмірі 2 756 (дві тисячі сімсот пятдесят шість) грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складений та підписаний 18.11.2016.
Головуючий суддя О.А. Прилипчук
Суддя С.О.Бондар
Суддя В.М. Соколов