Постанова № 62852206, 10.11.2016, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.11.2016
Номер справи
809/1249/16
Номер документу
62852206
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" листопада 2016 р. Справа № 809/1249/16

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Кишинського М.І.

за участю секретаря судового засідання: Дмитрашко О.М.

позивача: ОСОБА_1

відповідача: не з'явився

свідків: ОСОБА_2, ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_4,

до відповідача: Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області,

про визнання протиправними та скасування рішень №№02-14/81, 02-14/82 від 11.04.2016 року; про визнання протиправним та скасування рішень №51, 53 від 09.08.2016 року та визнання відмов протиправними,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернулася в суд з адміністративним позовом до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування рішень №№02-14/81, 02-14/82 від 11.04.2016 року; про визнання протиправним та скасування рішень №51, 53 від 09.08.2016 року та визнання відмов протиправними.

20.10.2016 ухвалою суду обєднано в одне провадження дану адміністративну справу та адміністративну справу №809/1198/16 за позовом ОСОБА_4 до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області.

Позовні вимоги з врахуванням обєднання адміністративних справ мотивовані тим, що відповідачем протиправно винесено рішення про скасування дії будівельних паспортів забудови земельної ділянки від 11.04.2016 № 02-14/81 та № 02-14/82 та рішення від 09.08.2016 №53 та №51 про скасування повідомлення про початок виконання будівельних робіт, яким скасовано реєстрацію повідомлення про початок будівельних робіт №ІФ 061161130886 та №ІФ 06216111211895 від 15.04.2016, оскільки позивач за попередньою домовленістю із сусідом та головним архітектором району здійснили зблокування будівель в межах норм чинного законодавства, так як іншої можливості для будівництва будівлі у позивача не було, в звязку з порушенням будівельного законодавства сусідом при будівництві своєї будівлі, а саме зведено будинок не за 1 метр, а за 40 сантиметрів до межі з позивачем. Просить суд скасувати вищевказані рішення та визнати протиправною відмову відповідача в реєстрації декларації про готовність до експлуатації обєктів будівництва позивача.

Представник позивача вимоги викладені в адміністративному позові підтримав в повному обсязі. Просив позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, подав суду письмове заперечення в якому також просив проводити судові засідання без участі уповноваженого представника.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, дослідивши і оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

У відповідності до витягів з державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №40836166 та №40835207 від 17.07.2015 (а.с.154-155), позивач є власником земельної ділянки та домоволодіння за адресою: Івано-Франківська обл., Надвірнянський район, м. Надвірна, вул. Котляревського 17.

Маючи намір провести реконструкцію житлового будинку та будівництво господарської будівлі за вищевказаною адресою, позивач 15.04.2016 року зареєструвала у відповідача повідомлення про початок будівельних робіт №ІФ062161121885 та №ІФ №061161130886 (а.с.119,120), на підставі будівельних паспортів №02-14/81 та №02-14/82 (а.с.25-34).

Проте, 29.06.2016 року головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок направлено начальнику Управління державної архітектурної будівельної інспекції в Івано-Франківській області службову записку про розгляд можливості скасування будівельних паспортів №02-14/82 та 02-14/81 у звязку з неодноразовими зверненнями громадянина ОСОБА_5 (а.с.62).

11.07.2016 за результатами перевірки дотримання законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області складено акт, висновками якого встановлено, що вимоги припису 06.07.2016 усунуто шляхом внесених змін розмірів обєктів будівництва, а саме погоджено головним архітектором ширина обєктів 9,25 метрів (будівельний паспорт №02-14/81 та №02-14/82 від 11.04.2016) (а.с.21-22).

Пізніше головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області проведено документальну перевірку будівельних паспортів №02-14/81 та №02-14/82 від 11.04.2016, за результатами якої складено довідки від 21.07.2016 (а.с.54,55), якими виявлено порушення, зокрема згідно схеми забудови земельної ділянки відстань від обєкта будівництва до будівлі, розташованої на суміжній земельній ділянці, становить 1 метр, що свідчить про невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам державних будівельних норм, стандартів і правил.

В звязку з виявленими порушеннями, на підставі наказів №504 та №505 від 27.07.2016 (а.с.50,51) та направлень на перевірку від 01.08.2016 (а.с.52,53), відповідачем проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил при видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки №02-14/81 та №02-14/82, за результатами якої складено акти від 03.08.2016 (а.с.56-57,58-59) в яких встановлено порушення п.2.9; п.2.10, п.2.4, п.2.2 порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2011 №103. Окрім цього в зауваженнях до актів перевірки вказано, що будівельний паспорт було видано на основі погодження сусіда на зблокування, схема-ескіз намірів забудови від 01.04.2016.

На підставі висновків вищевказаних актів перевірки, відповідачем прийнято рішення від 04.08.2016 про скасування дії будівельних паспортів забудови земельної ділянки від 11.04.2016 за №02-14/82 та №02-14/81 обґрунтовуючи причину скасування порушенням п.2.4 порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2011 №103, а саме у схемі забудови земельної ділянки відстань від обєкта будівництва до будівлі, розташованої на суміжній земельній ділянці, становить 1 метр, що свідчить про невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам державних будівельних норм, стандартів і правил.(а.с.60, 61).

В звязку із скасування дії будівельних паспортів №02-14/81 та №02-14/82, відповідачем 09.08.2016 прийнято рішення №51 та №53 про скасування реєстрації повідомлень про початок будівельних робіт №ІФ 062161121895 та №ІФ 061161130886 (а.с.112,113,114,115).

Судом встановлено, що по завершенню будівництва позивачем подано до відповідача декларації про готовність до експлуатації обєкта, будівництва якого здійснено на підставі будівельного паспорта по вул. Котляревського, 17, м. Надвірна, Надвірнянського району, Івано-Франківської області (а.с.18, 20), проте листами №541/1009/3.7/2016 та №540/1009/3.7/2016 від 02.09.2016 відповідач повідомив про скасування повідомлення про початок виконання будівельних робіт, чим відмовив у реєстрації завершеного будівництва (а.с.17,19).

Не погоджуючись із рішеннями суб'єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.

Згідно рішень відповідача підставою для скасування дії будівельних паспортів забудови земельної ділянки від 11.04.2016р. № 02-14/81, № 02-14/82 є порушення п.2.4. Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.201 1р. № 103.

На переконання відповідача, при видачі будівельних паспортів забудови земельної ділянки від 11.04.2016р. № 02-14/82 для будівництва господарської будівлі та № 02-14/81 реконструкції індивідуального житлового будинку на вул. Котляревського, 17 в м. Надвірна було допущено невідповідність намірів забудови земельної ділянки державним будівельним нормам, стандартам і правилам. У схемі забудови земельної ділянки відстань від об'єкта будівництва до будівлі, розташованої на суміжній земельній ділянці, становить один метр, що свідчить про невідповіднсть намірів забудови земельної ділянки вимогам державних будівельних норм, стандартів і правил.

Такі висновки відповідача не відповідають вимогам законодавства, зокрема: ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», затверджені наказом Держкоммістобудування від 17 квітня 1992 p. N 44, додаток 3.1. Протипожежні вимоги Примітка 8. визначають, що відстані між житловими, громадськими, а також житловими і громадськими будівлями не нормуються при сумарній площі забудови, включаючи незабудовану площу між ними, яка дорівнює найбільшій допустимій площі забудови (поверху) одного будинку того ж ступеня вогнестійкості без протипожежних стін відповідно до чинних нормативів за винятком будинків індивідуальної забудови.

В свою чергу ДБН В.2.2-15-2005 «Житлові будинки. Основні положення» затверджені наказом Держбуду України від 18 травня 2005 p. N 80. передбачають, що площа поверху (в межах протипожежного відсіку) залежно від ступеня вогнестійкості та поверховості будинків повинна бути не більшою за вказану в таблиці 2. Ступінь вогнестійкості житлових будинків для осіб похилого віку і сімей з інвалідами повинна бути не нижче II, за винятком індивідуальних і двоповерхових (включаючи мансардний поверх) зблокованих житлових будинків.

Згідно таблиці 2 нормована площа для будинків III ступеня вогнестійкості становить 1800 м.кв.

Як видно з будівельних паспортів, проектів, будинки та господарські споруди зблоковані з будівлями на сусідній земельній ділянці, про що надана згода власника та забудовника земельної ділянки на вул. Котляревського, 15 в м. Надвірна - ОСОБА_5 (а.с.125-150).

Сумарна площа сусідніх будівель та позивача III ст. вогнестійкості разом з незабудованою площею між ними є набагато меншою ніж 1800 м.кв., а отже відстані між житловими будинками, господарськими будівлями не нормується.

Реконструкція житлового будинку та будівництво господарської будівлі на вул. Котляревського, 17 в м. Надвірна відповідає вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил.

Для дачі пояснень причин зблокування будівель та порушення при цьому будівельних норм судом викликано в якості свідка особу яка виготовляла проектну документацію позивачу ОСОБА_2. В судовому засіданні, під присягою (а.с.152), ОСОБА_2 пояснив, що в звязку з тим, що сусідкою ОСОБА_5 вже було порушено норми забудови (відстань від межі до будівлі становив 40 сантиметрів), було запропоновано та виготовлено будівельний паспорт на будівництво цих будинків шляхом зблокування.

Ці відомості, під присягою (а.с.151), підтвердив громадянин ОСОБА_3 начальник відділу архітектури, містобудування, містобудівного кадастру та житлово-комунального господарства Надвірнянської райдержадміністрації. Також зазначив, що при вирішенні питання будівництва між позивачем та громадянином ОСОБА_5 бачив тільки єдиний варіант зблокування, так як порушення допустила ОСОБА_5 і дала згоду на зблокування будівель.

Також варто зазначити, що п.п. 2.4., 2.5. Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2011р. № 103., на який посилається відповідач у оскаржуваних рішеннях, передбачає, що пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику з підстав невідповідності намірів забудови земельної ділянки державним будівельним нормам, стандартам і правилам у строк, який не перевищує строк його надання, тобто 10 робочих днів.

Скасування дії будівельних паспортів забудови земельної ділянки відбулося через 4 місяці після їх надання, по завершенню реконструкції житлового будинку та будівництва господарської будівлі на вул. Котляревського, 17 в м. Надвірна

Крім того, скасування дії будівельного паспорта Порядком видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки взагалі не передбачено діючим законодавством чи нормативно-правовими фактами.

Про відсутність порушень державних будівельних норм, стандартів і правил при забудові земельної ділянки свідчить і та обставина, що відповідачем вже проводилась перевірка законності будівництва. Акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, складений 11.07.2016р. головним державним інспектором будівельного нагляду ОСОБА_6, підтверджує відповідність намірів забудови вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил.

Відповідно до п. 9 Порядку здійснення державного архітектурно - будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 553 від 23.05.2011 року, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.

Судом встановлено, що позивач не була повідомлена про позапланову перевірку, не була присутня при її проведенні та не повідомлена про результати, що суперечить вимогам зазначеної норми.

Пункт 3 частини 7 статті 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», на який рішенні посилається відповідач, передбачає, що декларацію про початок виконання будівельних робіт може бути скасовано органом державного архітектурно-будівельного контролю у разі встановлення під час перевірки порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об'єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об'єкта та вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства у разі невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю.

Вимог цієї норми відповідач не дотримався, оскільки жодних невиконаних позивачем приписів осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю про усунення порушень не було.

Суд зазначає, що реконструкція житлового будинку та будівництво господарської будівлі на вул.Котляревського, 17 в м. Надвірна відповідає вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, а тому у відповідача не було підстав для скасування повідомлень про початок будівельних робіт.

Крім того, скасування реєстрації повідомлень про початок будівельних робіт відбулося після завершення реконструкції житлового будинку та будівництва господарської будівлі на вул. Котляревського, 17 в м. Надвірна.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зважаючи на вищенаведені факти на обставини, суд дійшов до переконання, що даний адміністративний позов слід задовольнити повністю.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення управління державної архітектурно-будівельної інспекції України в Івано-Франківській області від 04.08.2016 року про скасування дії будівельного паспорта забудови земельної ділянки від 11.04.2016 року 02-14/81, прийнятого відділом будівництва, архітектури, містобудування кадастру Надвірнянської районної державної адміністрації.

Визнати протиправним та скасувати рішення управління державної архітектурно-будівельної інспекції України в Івано-Франківській області від 04.08.2016 року про скасування дії будівельного паспорта забудови земельної ділянки від 11.04.2016 року 02-14/82, прийнятого відділом будівництва, архітектури, містобудування кадастру Надвірнянської районної державної адміністрації.

Визнати протиправним та скасувати рішення управління державної архітектурно-будівельної інспекції України в Івано-Франківській області від 09.08.2016 року за №53 "Про скасування повідомлення про початок виконання будівельних робіт", яким скасовано реєстрацію повідомлення про початок виконання будівельних робіт "Будівництво господарської будівлі на вул.Котляревського 17, в м. Надвірна" "ІФ061161130886 від 15.04.2016 року.

Визнати протиправним та скасувати рішення управління державної архітектурно-будівельної інспекції України в Івано-Франківській області від 09.08.2016 року за №51 "Про скасування повідомлення про початок виконання будівельних робіт", яким скасовано реєстрацію повідомлення про початок виконання будівельних робіт "Реконструкція індивідуального житлового будинку на вул.Котляревського 17, в м. Надвірна" "ІФ062161121895 від 15.04.2016 року.

Визнати протиправним відмову управління державної архітектурно-будівельної інспекції України в Івано-Франківській області в реєстрації декларації про готовність до експлуатації об'єкта будівництва якого здійснено на підставі будівельного паспорта (надалі- Декларації) реконструкції індивідуального житлового будинку на вул. Котляревського 17, в м. Надвірна.

Визнати протиправним відмову управління державної архітектурно-будівельної інспекції України в Івано-Франківській області в реєстрації декларації про готовність до експлуатації об'єкта будівництва якого здійснено на підставі будівельного паспорта (надалі- Декларації) господарської будівлі на вул. Котляревського 17, в м. Надвірна.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: Кишинський М.І.

Постанова складена в повному обсязі 21.11.2016 року.