Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 листопада 2016 р. Справа № 805/3441/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Козаченка А.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області про визнання відмови протиправною, зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (надалі позивач, ОСОБА_1В.) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області (надалі відповідач, ГУ Держгеокадастру у Донецькій області) про визнання відмови протиправною, зобовязання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що розпорядженням голови Олександрівської райдержадміністрації від 13.09.2011р. №302 йому надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, у тому числі земельної ділянки площею 35, 5568га в довгострокову оренду для ведення фермерського господарства, рішенням Олександрівської районної ради затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 1420386600:01:002:0388. Але відповідачем було відмовлено у задоволенні клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства в довгострокову оренду та передачу в оренду земельної ділянки.
Посилаючись на ч. 13 ст. 123 Земельного кодексу України, позивач зазначає, що лист відповідача від 06.06.2016 року не містить посилань на невідповідність проекту землеустрою нормативно-правовим актам та, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, яка викладена в листі від 06 червня 2016 року №Т-1813/0-1439/6-16 у передачі в оренду земельної ділянки (кадастровий номер 1420386600:01:002:0388); зобовязати Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою та надання земельної ділянки (кадастровий номер 1420386600:01:002:0388) в оренду.
Представник позивача через канцелярію суду надав клопотання про рогляд справи без своєї участі в порядку письмового провадження.
Представник відповідача через канцелярію суду надав запечення, згідно змісту яких просив відмовити в задоволенні позовних вимог та клопотання про розгляд справи без своєї участі.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову виходячи з наступного.
Розпорядженням Голови Олександрівської районної державної адміністрації від 13.09.2011р. №302 Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства, в редакції розпорядження Голови Олександрівської районної державної адміністрації від 27 січня 2012 року №34 Про внесення змін до розпорядження Голови райдержадміністрації від 13 вересня 2011 року №302, позивачу надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, загальною площею 195,58 га, у тому числі 50 га пасовища поліпшені (лот 128 землі резервного фонду), 34,5 га пасовищ (лот 127 землі запасу), 20,6 га ріллі (лот 110 землі резервного фонду), 19,9 га пасовища поліпшені (лот 103 землі запасу), 6,4 га пасовища поліпшені (лот 137 землі запасу), 23,86 га ріллі (лот 10а землі запасу), 20,0 га пасовища поліпшені (лот 104 землі запасу), 25,5 га пасовища поліпшені (лот № б/н резервного фонду, біля лотів № 123 та № 127), розташованих за межами населених пунктів Петрівської Другої сільської ради в довгострокову оренду строком на 50 років для ведення фермерського господарства.
У 2015 році складено проект землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки позивачу для ведення фермерського господарства в довгострокову оренду із земель сільськогосподарського призначення державної власності (запасу), розташованих за межами населених пунктів Петрівської Другої сільської ради Олександрівського району Донецької області, який згідно завдання на виконання робіт від 22.12.2015р., складений на підставі розпорядження Голови Олександрівської районної державної адміністрації від 13 вересня 2011 року №302 та розпорядження Голови Олександрівської районної державної адміністрації від 27 січня 2012 року №34.
На вказаному проекті землеустрою зазначено, що він складений на замовлення позивача за договором №147 від 17.12.2015р.
У висновку Відділу Держгеокадастру в Олександрівському районі Донецької області від 22 січня 2016 року № 25-03/11 до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зазначено, що Відділ Держгеокадастру в Олександрівському районі Донецької області погоджує вказаний проект землеустрою.
У витязі з Державного земельного кадастру №НВ-1401845312016 від 03 лютого 2016 року про земельну ділянку кадастровий номер 1420386600:01:002:0388 інформація щодо документації із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, а саме: проведення інвентаризації земель під час здійснення землеустрою, 16.10.2013; ДП "Донецький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", ОСОБА_2.
Рішенням Олександрівської районної ради Донецької області від 20 квітня 2016 року №7/6-71 Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної власності сільськогосподарського призначення (запасу) для ведення фермерського господарства, розташованих на території Петрівської Другої сільської ради Олександрівського району Донецької області (за межами населених пунктів) затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної власності сільськогосподарського призначення (запасу) для ведення фермерського господарства, розташованих на території Петрівської Другої сільської ради Олександрівського району Донецької області (за межами населених пунктів), у тому числі земельної ділянки №2 площею 35, 5568га, кадастровий номер 1420386600:01:002:0388.
16 травня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до начальника ГУ Держгеокадастру у Донецькій області із клопотанням (вх.№Т-1813/0/5-16) про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства в довгострокову оренду із земель сільськогосподарського призначення та про надання земельної ділянки в оренду строком на 50 років (кадастровий номер 1420386600:01:002:0388) площею 35, 5568га пасовища із земель сільськогосподарського призначення державної власності (запасу), розташованої за межами населених пунктів на території Петрівської Другої сільської ради Олександрівського району Донецької області.
За наслідками розгляду проекту землеустрою щодо вказаної земельної ділянки ГУ Держгеокадастру у Донецькій області листом від 06 червня 2016 року № Т-1813/0-1439/6-16 Про розгляд проекту землеустрою повідомило про неможливість передання позивачу в оренду земельної ділянки. При цьому, відповідач обґрунтовує неможливість передання в оренду земельної ділянки тим, що її включено до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які можуть бути виставлені на земельні торги.
До суду надано копії наказу ГУ Держгеокадастру у Донецькій області від 29.01.2016р. №23-СГ При визначення переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на торги та додатку №1 до цього наказу, за якими земельна ділянка площею 35, 5568 га на території Петрівської Другої сільської ради Олександрівського району Донецької області включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги.
Також до суду надано копію договору №121 від 19.07.2016р. про підготовку лота та проведення земельних торгів з продажу права оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності з копією додатку №2 до цього договору щодо земельної ділянки площею 35, 5568на території Петрівської Другої сільської ради Олександрівського району Донецької області.
З наведених доказів та наданих представниками сторін пояснень випливає, що станом на момент розгляду цієї справи земельна ділянка з кадастровим номером 1420386600:01:002:0388 у власність або користування іншим особам не передавалася.
Сторонами до суду не надано доказів отримання позивачем земельних ділянок для ведення фермерського господарства.
Відповідно до пп.13 п.4 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015р. №29, встановлено, що ГУ Держгеокадастру у Донецькій області відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, на території Донецької області.
Частиною 4 ст.122 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року №2768-III передбачено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до ч.1 ст.186-1 Земельного кодексу України, в редакції чинній до 04.08.2016р., передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.
Абзацом першим ч.6 вказаної статті передбачено, що підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
Приписами ч.1 ст.123 Земельного кодексу України встановлено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та обєднання).
Згідно з ч.10 ст.123 Земельного кодексу України передбачено, що рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
Частинами 13 та 14 вказаної статті передбачено, що підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Частиною першою ст.134 Земельного кодексу України передбачено, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Приписами абзацу шістнадцятого частини другої статті ст.134 Земельного кодексу України, в редакції чинній до 03.04.2016р., передбачено, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів, для сінокосіння і випасання худоби, для городництва.
03 квітня 2016 року набрав чинності Закон України від 18 лютого 2016 року №1012-VIII Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів підпунктом першим п.1 розділу І якого абзац шістнадцятий частини другої статті ст.134 Земельного кодексу України викладено у наступній редакції передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва.
Таким чином, Законом України від 18 лютого 2016 року №1012-VIII Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів виключено такий випадок отримання земельних ділянок без проведення земельних торгів як передача громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства.
Пунктом другим розділу ІІ Закону України від 18 лютого 2016 року №1012-VIII Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів передбачено, що фізичні та юридичні особи, які до дня набрання чинності цим Законом одержали в установленому порядку дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок або технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для передачі у власність або користування земельних ділянок державної та комунальної власності, мають право на отримання таких земельних ділянок без проведення земельних торгів у випадках, визначених положеннями частини другої статті 134 Земельного кодексу України, що виключаються цим Законом.
На підставі наведеного, суд дійшов висновку, що особи, які до 03 квітня 2016 року отримали дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі у власність або користування для ведення фермерського господарства мають право на отримання такої земельної ділянки без проведення земельних торгів.
Оскільки позивач отримала дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі в оренду для ведення фермерського господарства до 03.04.2016р., суд вважає, що ОСОБА_1 має право на отримання відповідної земельної ділянки в оренду без проведення земельних торгів за умови додержання вимог законодавства України.
Відмова Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області у передачі в оренду земельної ділянки кадастровий номер 1420386600:01:002:0388, яка викладена в листі від 06 червня 2016 року №Т-1813/0-1439/6-16, не містить посилань на невідповідність та недоліки проекту землеустрою, а обумовлена лише включенням до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які можуть бути виставлені на земельні торги.
Щодо посилання відповідача на наказ ГУ Держгеокадастру у Донецькій області від 29.01.2016р. №23-СГ суд зазначає, що прийняття цього наказу не має впливати на встановлене Законом України від 18 лютого 2016 року №1012-VIII право позивача на отримання земельної ділянки в оренду без проведення земельних торгів. Крім того, відповідач не був позбавлений можливості внести відповідні зміни у вказаний наказ.
Відповідно до п. г ч.2 ст.28 Закону України 22 травня 2003 року №858-IV Про землеустрій передбачено, що розробники документації із землеустрою зобов'язані виконувати роботи із складання документації із землеустрою у строк, передбачений договором. Максимальний строк складання документації із землеустрою не повинен перевищувати шести місяців з моменту укладення договору.
Суд вважає безпідставним посилання відповідача на вказані приписи, оскільки п.2 розділу ІІ Закону України від 18 лютого 2016 року №1012-VIII Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів право особи на отримання земельної ділянки без проведення земельних торгів не повязує зі строком складання документації із землеустрою та, відповідно, часом реалізації наданого особі дозволу на розробку проекту землеустрою.
На підставі наведеного, суд дійшов висновку, що відмова у передачі в оренду земельної ділянки з підстав наведених у вказаному листі (включення до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які можуть бути виставлені на земельні торги) є протиправною, оскільки порушує встановлене Законом України від 18 лютого 2016 року №1012-VIII Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів право позивача на отримання земельної ділянки без проведення земельних торгів.
Частиною першою ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Пунктом 2 ч.2 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Враховуючі протиправність відмови відповідача, яка викладена в листі від 06 червня 2016 року №Т-1813/0-1439/6-16, у передачі в оренду земельної ділянки, суд вважає, що ефективним захистом прав та законних інтересів позивача на отримання земельної ділянки без проведення земельних торгів у встановленому законодавством порядку є зобовязання відповідача повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 16 травня 2016 року про затвердження проекту землеустрою та надання земельної ділянки в оренду.
Таким чином суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, стягненню на користь позивача підлягає 1102,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області про визнання відмови протиправною, зобовязання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, яка викладена в листі від 06 червня 2016 року №Т-1813/0-1439/6-16 Про розгляд проекту землеустрою, у передачі в оренду земельної ділянки (кадастровий номер 1420386600:01:002:0388).
Зобовязати Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 16 травня 2016 року про затвердження проекту землеустрою та надання земельної ділянки (кадастровий номер 1420386600:01:002:0388) в оренду.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1, 84000, Донецька область, смт. Олександрівка, вулиця Зарічна, 7/2) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області (ідентифікаційний код: 39767332; 85102, Донецька область, місто Костянтинівка, вулиця Європейська, будинок 13) суму судових витрат у розмірі 1102 (одну тисячу сто дві) гривні 40 копійок.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Козаченко А.В.