ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 квітня 2016 р. Справа № 804/8591/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Марганці Дніпропетровської області до Публічного акціонерного товариства "Марганецький рудоремонтний завод" про стягнення заборгованості в розмірі 86 875,89 грн, -
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в м. Марганці Дніпропетровської області звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства "Марганецький рудоремонтний завод" про стягнення заборгованості фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, в сумі 86 875,89 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідач не виконав обов'язків, покладених на нього законодавством, внаслідок чого виникла заборгованість за червень 2015 року в сумі 86 875,89 грн. У добровільному порядку заборгованість не сплачена, що й стало підставою для звернення до суду з відповідним позовом.
Представник позивача подав клопотання про розгляд справи без його участі.
Відповідач, повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду, в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив.
Згідно з ч.4, 6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів в порядку письмового провадження.
Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2015 року провадження по справі №804/8591/15 зупинено до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №804/9390/15 за позовом Публічного акціонерного товариства "Марганецький рудоремонтний завод" до управління Пенсійного фонду України в м. Марганці Дніпропетровської області про визнання протиправними та скасування розрахунків.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2016 року позовну заяву Публічного акціонерного товариства "Марганецький рудоремонтний завод" до управління Пенсійного фонду України в м. Марганці Дніпропетровської області про визнання протиправними та скасування розрахунків про визнання протиправним та скасування наказу було залишено без розгляду.
22 лютого 2016 року Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом у справі №804/9390/15 винесено ухвалу про повернення апеляційної скарги Публічного акціонерного товариства "Марганецький рудоремонтний завод" заявнику.
Таким чином, обставини, які були підставою для зупинення проваждення по справі відпали. Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду було поновлено провадження по справі та справу призначено до судового розгляду на 21 квітня 2016 року.
Публічне акціонерне товариство "Марганецький рудоремонтний завод" (код ЄДРПОУ 05448389) є платником страхових внесків (страхувальником) на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Марганці Дніпропетровської області.
На даному підприємстві з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та №2 виробництв, робіт,професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, працювали громадяни, які у даний час отримують пенсію за віком на пільгових умовах.
З метою виконання своїх завдань Пенсійний фонд України здійснює контроль за своєчасним і повним надходженням страхових внесків до Пенсійною фонду України.
Так, статтею 1 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування № 1058-ІV від 09.07.2003р. (далі Закон № 1058) до страхових внесків віднесено кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обовязкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які піддягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше: надходження від сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообовязкове державне пенсійне страхування:
Згідно ч. 1 ст. 5 Закону № 1058 цей Закон регулює відносини, що виниканні, між субєктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного Страхування. Для інших
нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, цю не суперечить ньому Закону.
Статтею 100 Закону України Про пенсійне забезпечення від 05.11.91 за №1788 ХІІ (далі Закон №1788) визначено право на пільгове пенсійне забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону, (до 01.01.1992 року) на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим -законодавством.
З огляду на зазначене, Порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію Закону №1788 на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначаються ст. 100 даного Закону.
За змістом вказаної норми особам, які мають, на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом. призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством. При цьому наявності атестації робочих місць не вимагається.
Особі, яка до і після 01.01.1992 р. працювали на роботах, передбачених Списками. пенсія призначається відповідно до статті 13 Закону №1788.
Списки виробництв, робіт, професій, посад і показників зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. (Списки; №1, Список №2) затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994року, яка була чинна до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003 року Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових у мовах.
На підставі пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 та №.2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при розрахунку стажу роботи, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 18.11.2005 року № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 року за №1451/11731, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, як діяли на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або по професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.
Відповідно до Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт,професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи,що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, застосовуються Списки, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР №1173 від 22.08.1956р.
Особи, яким виплачену пільгову пенсію працювали у відповідача до введення в дію Закону №1788 та у період, коли цей Закон вже набрав чинності, тому органами Пенсійною фонду пенсія призначена відповідно до статті 13 Закону №1788.
Статтею 62 Закону №1788-ХІІ визначено - основним документом, що підтверджує стаж роботи, с трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в Порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ті. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній затвердженою постановою KMУ від 12 серпня 1993 року за №637, встановлено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Відповідно до ч.2 ст. 101 Закону №1788 від 5 листопада 1991 року: підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за, шкоду заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування № 1058-ІV від 09.07.2003р. підприємства та організації з коштів призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату; що покриває фактичні витрати на виплату і доставку-пенсій особам, які були зайняті на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України починаючи з дня набрання, чинності цим Законом у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100 відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття особами права на пенсію за віком на загальних підставах.
Відповідно до розділу 6. п. 6.4. Інструкції Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.03р. розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України 1058, які надсилаються підприємствам. Також згідно до розділом 6 п.6.8 вищевказаної інструкції підприємствам щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійної фонду зазначену в повідомленій місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Так, згідно розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування відповідачу необхідно було покрити витрати УПФУ на виплату та доставку пільгових пенсій, в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів а ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення зa період червень 2015 року у розмірі 72643,06 грн.
Згідно розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування відповідачу необхідно було покрити витрати УПФУ на виплату та доставку пільгових пенсій, в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів б - з ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення зa період червень 2015 у розмірі 14232,83 грн.
Вказані розрахунки були направлені на адресу відповідача супровідним листом від 19.06.2015р. за №3721/02/28, та отримані останнім 19.06.2015р.
Наведені розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а», «б» - «з» ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення були оскаржені відповідачем у судовому порядку.
Проте ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2016 року позовну заяву Публічного акціонерного товариства "Марганецький рудоремонтний завод" до управління Пенсійного фонду України в м. Марганці Дніпропетровської області про визнання протиправними та скасування розрахунків про визнання протиправним та скасування наказу було залишено без розгляду.
22 лютого 2016 року Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом у справі №804/9390/15 винесено ухвалу про повернення апеляційної скарги Публічного акціонерного товариства "Марганецький рудоремонтний завод" заявнику.
Згідно частини 5 статті 254 КАС України, постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення.
На підставі частини 1 статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, станом на час розгляду даної справи по суті, наведені розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а», «б» - «з» ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення є чинними.
Вказані додатки є розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а», «б» - «з» статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення (крім працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників).
Додаток 6 та 7 до пункту 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. №21-1, та в разі його отримання та не оскарження - є нормативно-правовим актом в розумінні ст. 117 Конституції України.
Крім того розрахунок - є актом індивідуальної дії субєкта владних повноважень, його відповідач не оскаржив, тому отримані розрахунки є обов'язковими для виконання, тобто сплати.
Інструкцією встановлений єдиний механізм відшкодування підприємствами витрат та виплату та доставку пільгових пенсій: шляхом здійснення щомісячних платежів на підставі розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій та повідомлень про зміну розміру пенсії або наслання обставин, які впливають на суму відшкодування,які надсилаються органами Пенсійного фонду України у строки визначені Інструкцією.
Частиною 1 статті 71 КАС України встановлено що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу і обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Статтею 23 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування передбачено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
З огляду на викладене адміністративний позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Марганці Дніпропетровської області підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Марганці Дніпропетровської області до Публічного акціонерного товариства "Марганецький рудоремонтний завод" про стягнення заборгованості - задовольнити повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Марганецький рудоремонтний завод" (53401, Дніпропетровська область, м.Марганець, вул. Радянська, 162, код ЄДРПОУ 05448389) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Марганці Дніпропетровської області заборгованість фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, в сумі 86875,89 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя ОСОБА_1