Постанова № 62850531, 22.11.2016, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
22.11.2016
Номер справи
344/15350/16-а
Номер документу
62850531
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 344/15350/16-а

Провадження № 2-а/344/813/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2016 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої-судді: Домбровської Г.В.

при секретарі с/з: Устинській Н.С.,

за участю представника Позивача Цахнюк Н.М., Відповідача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області адміністративну справу

за позовом Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області

до громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_2

про примусове видворення в країну походження

О Б С Т А В И Н И С П Р А В И

Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області звернулося до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області з адміністративним позовом до громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_2 про примусове видворення громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_2 за межі України.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 09 листопада 2016 року працівниками Тисменицького РС УДМС України в Івано-Франківській області в ході проведення цільових профілактичних заходів виявлено громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, при перевірці документів якого виявлено, що даний громадянин після закінчення терміну перебування на території України (21 жовтня 2016 року) за межі країни не виїхав, чим порушив вимоги Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства». У зв'язку із зазначеним Тисменицьким РС УДМС України в Івано-Франківській області щодо громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_2 складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 203 КУпАП, накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу та прийнято рішення про примусове повернення громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_2, згідно якого даний громадянин зобов'язувався в термін до 13 листопада 2016 року залишити територію України.

Як зазначила представник Позивача, громадянин Республіки Вірменія ОСОБА_2 рішення про примусове повернення отримав, однак станом на сьогоднішній день територію України не покинув, у зв'язку з чим Позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідач - громадянин Республіки Вірменія ОСОБА_2, - в судовому засіданні позовні вимоги визнав та висловив бажання повернутися на свою батьківщину.

Крім того, Відповідач в судовому засіданні визнав та підтвердив той факт, що термін його перебування на території України закінчився і ним не оформлено документи на продовження перебування в Україні.

Розглянувши подані документи і матеріали та заслухавши пояснення представника Позивача, Відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області, -

В С Т А Н О В И В:

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи щодо примусового повернення в країну походження або третю країну та примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі території України.

Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України визначається Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» №3773-VI, від 22.09.2011р. (зі змінами та доповненнями).

Частиною 1 статті 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» встановлено, що іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України. Це правило не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон України з метою визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового або тимчасового захисту чи отримання притулку.

За змістом частини 1 статті 23 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальні мігранти та інші іноземці та особи без громадянства, які вчинили злочин, адміністративні або інші правопорушення, несуть відповідальність відповідно до закону.

09 листопада 2016 року Тисменицьким РС УДМС України в Івано-Франківській області щодо громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_2 було складено Протокол про адміністративне правопорушення ПР МІФ №022731, за змістом якого 09 листопада 2016 року в селі Павлівка виявлено громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, термін перебування якого на території України закінчився 21 жовтня 2016 року

Постановою Управління ДМС в Івано-Франківській області про накладення адміністративного стягнення ПН МІФ № 022781 за порушення ст. 203 КУпАП, Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» на громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_2 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510,00 грн.

В матеріалах справи міститься квитанція №20994014 від 09 листопада 2016 року (а.с. 11) про сплату Відповідачем штрафу в розмірі 510,00 грн.

В судовому засіданні Відповідач підтвердив, що добровільно сплатив штраф, вказану постанову про накладення адміністративного стягнення не оскаржував.

Відповідно до положень статті 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.

Іноземець або особа без громадянства зобов'язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення.

Контроль за правильним і своєчасним виконанням рішення про примусове повернення іноземця або особи без громадянства здійснюється органом, що його прийняв.

За приписами частини 1 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

Із аналізу зазначених вище норм Закону вбачається, що видворенню іноземця чи особи без громадянства передують дві обставини: 1) прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове повернення за межі України; 2) невиконання в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення.

Рішенням Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області про примусове повернення в країну походження Республіку Вірменія громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3 від 10 листопада 2016 року було примусово повернуто за межі України громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3 та зобов'язано його покинути територію України у термін до 13 листопада 2016 року.

Відповідача було повідомлено про прийняте рішення та ознайомлено з вимогами ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та наслідками невиконання рішення про примусове повернення. Відповідач письмово зобов'язався до 13 листопада 2016 року залишити територію України (а.с. 10).

В судовому засіданні Відповідач підтвердив, що отримав дане рішення, однак не зміг покинути територію України у зв'язку з відсутністю коштів.

Повідомленням № 23/3303 від 10 листопада 2016 року Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області було повідомлено керівника Тисменицької місцевої прокуратури Івано-Франківської області про прийняте рішення про примусове повернення за межі України громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3

Таким чином, проаналізувавши матеріали справи та вимоги чинного законодавства України, Суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги про видворення громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3 за межі України, - слід задовольнити.

Згідно з частиною 2 статті 183-7 Кодексу адміністративного судочинства України у разі наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого подано адміністративний позов про примусове видворення, не має документа, що дає право на виїзд з України, ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення або якщо існує ризик його втечі, адміністративний суд, визначений частиною першою цієї статті, за клопотанням органу (підрозділу), який подав такий позов, може прийняти одне з таких рішень, зокрема, затримати іноземця або особу без громадянства з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, не може перевищувати шести місяців. У разі наявності умов, за яких неможливо забезпечити примусове видворення особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на дванадцять місяців.

Про продовження строку затримання не пізніш як за п'ять днів до його закінчення орган (підрозділ), за клопотанням якого затримано іноземця або особу без громадянства, кожні три місяці подає відповідний адміністративний позов. У такому позові зазначаються дії або заходи, що вживалися органом (підрозділом) для виконання рішення про примусове видворення або для розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.

Умовами, за яких неможливо забезпечити примусове видворення особи, є:

1) відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації;

2) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи (частина 7 статті 183-7 Кодексу адміністративного судочинства України).

Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, Суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги Позивача є обґрунтованими, та, відповідно, такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в постанові звернути до негайного виконання постанову про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України, про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземця або особи без громадянства та про продовження строку такого затримання, про затримання до завершення розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.

Представником Позивача заявлено клопотання про звернення постанови до негайного виконання.

Враховуючи вищезазначене, конкретні обставини спірних правовідносин, а також положення пункту 5 частини 2 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд дійшов висновку про необхідність звернення постанови суду в даній адміністративній справі до негайного виконання.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 99, 100, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 183-5, 254 КАС України, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області, -

П О С Т А Н О В И В :

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Примусово видворити за межі України громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, в країну походження - Республіку Вірменію.

3. Затримати громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, на строк до шести місяців з поміщенням у Волинський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України (с. Журавичі Ківерцівського району Волинської області).

4. Постанову суду допустити до негайного виконання.

5. Належним чином завірену копію постанови суду невідкладно видати особам, які беруть участь у справі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а в разі її оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку в п'ятиденний строк з дня її проголошення. Оскарження постанови не зупиняє її негайного виконання.

Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області.

Суддя Домбровська Г.В.