УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2016 р. Справа № 876/7513/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів :
головуючого судді: Запотічного І.І.,
суддів: Каралюса В.М., Ліщинського А.М.,
при секретарі судового засідання: Нефедової А.О.,
за участі:
представників апелянта: ОСОБА_1, ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Коломийської міської ради Івано-Франківської області на постанову Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 16.09.2016р. по справі № 346/2888/16-а за позовом ОСОБА_3 до Коломийської міської ради Івано-Франківської області про визнання незаконним рішення,
В С Т А Н О В И В:
13 травня 2016 року ОСОБА_3 звернулася в суд з позовною заявою до Коломийської міської ради Івано-Франківської області, та з врахуванням уточнених позовних вимог, просить визнати недійсним рішення Коломийської міської ради № 97-3/2015 від 24.12.2015 року «Про надання земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування жилих будинків, господарських будівель та споруд» та зобов'язати відповідача розглянути звернення ОСОБА_3 щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки.
Постановою Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 16.09.2016р. по справі № 346/2888/16-а позовні вимоги ОСОБА_3 задоволено, визнано протиправним та скасовано рішення Коломийської міської ради Івано-Франківської області від 24.12.2015 року №97-3/2015 року «Про надання земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування жилих будинків, господарських будівель та споруд», яким відмовлено ОСОБА_3 у затвердженні проекту землеустрою та наданні у власність земельної ділянки площею 1000 кв.м. по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд за рахунок земель міської ради; зобов'язано Коломийську міську раду Івано-Франківської області розглянути звернення ОСОБА_3 щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, призначеної для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1 у відповідності до чинного законодавства.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Коломийська міська рада Івано-Франківської області оскаржила її, подавши до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції, при прийнятті рішення, норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_3.
В судовому засіданні представники позивача заперечили проти вимог апеляційної скарги, просили залишити вказану апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову суду першої інстанції - без змін.
Відповідач, будучи повідомленим про час та місце розгляду справи, явки уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, що не перешкоджає розгляду справи за його відсутності, згідно ч.4 статті 196 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача та представників позивача, перевіривши матеріали справи, апеляційну скаргу в межах наведених доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, рішенням 52 сесії V скликання Коломийської міської ради Івано-Франківської області № 3048-52/2010 від 21.10.2010 року «Про про розгляд звернень фізичних та юридичних осіб» ОСОБА_3 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 1000 кв. м. в АДРЕСА_1 призначеної для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд за рахунок земель міської ради.
Судом встановлено, що проектною організацією ТзОВ «Геоземкадсервіс» виготовлено проект землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки позивачу, електронний документ якого 25.05.2015 року перевірено та внесено до Державного земельного кадастру управління Дерземагентства у Коломийському районі Івано-Франківської області.
Матеріалами справи підтверджується, що постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.06.2014 року у справі №27146/12/9104, яка набрала законної сили скасовано, постанову Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 13.12.2011 року у справі № 2а-5858/11 та прийнято нову постанову, якою позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Коломийської міської ради від 23.02.2011 року №183-3/2011 року «Про надання земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд», яким відмовлено позивачу у затвердженні проекту землеустрою та наданні у власність земельної ділянки площею 1000 кв.м. по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд та рішення Коломийської міської ради №356-5/2011 від 29.04.2011 року «Про землекористування по АДРЕСА_1 в частині відмови позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, котра знаходиться по АДРЕСА_1, та в частині включення вказаної земельної ділянки в перелік земельних ділянок, призначених для продажу на земельному аукціоні. Зобовязано Коломийську міську раду розглянути звернення ОСОБА_3 щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки у відповідності до чинного законодавства.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням 3 сесії VII демократичного скликання Коломийської міської ради Івано-Франківської області №97-3/2015 від 24.12.2015 року «Про надання земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд», ОСОБА_3 відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та наданні у власність земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_1, загальною площею 1000 кв. м. в АДРЕСА_1 призначеної для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд за рахунок земель міської ради на підставі ст.ст. 12, 118 Земельного кодексу України. Запропоновано ОСОБА_3 отримати земельну ділянку в інших затверджених масивах індивідуальної житлової забудови.
Відповідно до протоколів засідання постійної комісії з питань екології, використання земель, природних ресурсів та регулювання земельних відносин від 03.12.2015 року та від 10.03.2016 року підтверджується процедура погодження проекту, що був поданий позивачем на затвердження, у відповідності до вимог Земельного кодексу України.
Положеннями ч.1 ст. 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Норми ч.7 ст. 118 Земельного кодексу України визначають, що Рада Міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу же бути лише невідповідність місця розташування обєкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно - правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Як передбачено ч. 8 ст. 118 цього Кодексу, розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, повязаних з погодженням документації із землеустрою (далі - Комісія). Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проект повертається заявнику у зазначений у цій частині строк. Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно правових актів. У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обовязковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається Комісією до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи.
Згідно із положеннями ч. 9 ст. 118 зазначеного Кодексу, Рада Міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обовязкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Частини 10, 11 с. 118 Земельного кодексу України закріплюють, що у разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
На підставі наведеного, колегія суддів апеляційного суд вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що наведеними нормами встановлені підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки у власність громадян та органи, уповноважені розглядати ці питання. Вони передбачають, зокрема, що для передачі земельної ділянки у власність зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та для надання її у власність, за результатами розгляду яких визначені в ст.. 118 ЗК України органи приймають одне з відповідних рішень.
Норми статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачають, що питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних сіданнях сільської, селищної, міської ради.
Земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них обєктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів, для сінокосіння і випасання худоби, для городництва. Порядок набуття права на земельну ділянку, у випадку з позивачем, регулюється вимогами статті 118, 121 Земельного кодексу України. Земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу.
З огляду на викладене, колегія суддів апеляційного суду погоджується із висновком суду пешої інстанції щодо підставності позовних вимог ОСОБА_3, оскільки приймаючи спірне рішення, котре торкається права позивача щодо набуття у власність земельної ділянки, Коломийська міська рада діяла з порушенням повноважень, оскільки надання згоди на розробленя проекту землеустрою позбавляє права відповідача змінювати подальший спосіб передачі земельної ділянки у власність, а відтак судом першої інстанції позовні вимоги ОСОБА_3 задоволено правильно.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів апеляційного суду вважає, що доводи апеляційної скарги суттєвими не являються і не складають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а тому апеляційну скаргу Коломийської міської ради Івано-Франківської області слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст. 160 ч.3, ст. ст. 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -
У ХВ А Л И В:
Апеляційну скаргу Коломийської міської ради Івано-Франківської області залишити без задоволення, а постанову Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 16.09.2016р. по справі № 346/2888/16-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя І.І. Запотічний
Судді В.М.Каралюс
А.М.Ліщинський
Повний текст ухвали виготовлений 18.11.2016 року.