КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: №826/5773/16
У Х В А Л А
21 листопада 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі судді Степанюка А.Г., розглянувши клопотання Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві про звільнення від сплати судового збору та продовження строку для усунення недоліків апеляційної скарги на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 вересня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
У квітні 2016 року ОСОБА_1 (далі - Позивач, ОСОБА_1) звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві (далі - Відповідач, ДПІ у Святошинському районі) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 17.06.2015 року №1078-17.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.09.2016 року позов задоволено повністю.
Не погоджуючись із вказаною постановою суду першої інстанції, Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду та ухвалити нове, яким у задоволенні позову відмовити повністю.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.10.2016 року апеляційну скаргу було залишено без руху та надано строк для усунення недоліків - двадцять днів з моменту отримання копії зазначеної ухвали. Копію ухвали від 20.10.2016 року було отримано Відповідачем 26.10.2016 року, про що свідчить наявне у матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення.
На адресу Київського апеляційного адміністративного суду 07.11.2016 року надійшло клопотання Апелянта від 03.11.2016 року про усунення недоліків поданої апеляційної скарги, в якому останній просив звільнити ДПІ у Святошинському районі від сплати судового збору та продовжити строк для усунення визначених в ухвалі суду від 20.10.2016 року недоліків. В обґрунтування клопотання про звільнення від сплати судового збору зазначено, що ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, Відповідач не має можливості виконати вимоги ухвали суду у зв'язку з блокуванням рахунків, при вирішенні питання щодо судового збору суд зобов'язаний з'ясовувати майновий стан особи.
Оцінюючи заявлене клопотання в частині звільнення від сплати судового збору, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Як вже було зазначено в ухвалі від 20.10.2016 року про залишення апеляційної скарги без руху, відповідно до положень ст. 88 КАС України визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати. Таке ж право мають і бюджетні установи. Водночас якщо ці бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
Зазначена позиція підтримується Вищим адміністративним судом України у постанові Пленуму від 23.01.2015 року №2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір».
Зі змісту листа Державної судової адміністрації України від 11.08.2016 року №10-5761/16 вбачається, що обсяг видатків з Державного бюджету України на 2016 року органам ДФС України на сплату судового збору запланований у розмірі 711 млн. грн.. У той час як станом на 31.07.2016 року було використано лише 8,1 % від запланованих асигнувань, що свідчить про передчасність твердження Апелянта про неможливість забезпечення сплати судового збору.
При цьому, судом враховується, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 19.06.2001 року у справі «Креуз проти Польщі» зазначив, що вимога сплати зборів судами у зв`язку з поданням позовів, які вони мають розглянути, не може вважатися обмеженням права доступу до суду, яке є саме по собі таким, що суперечить пункту 1 статті 6 Конвенції.
Відтак посилання Апелянта на те, що відсутність на момент подання апеляційної скарги у ДПІ у Святошинському районі коштів на сплату судового збору є перешкодою для доступу до правосуддя, є безпідставним, оскільки, як вже було зазначено вище, обмежене фінансування суб'єкта владних повноважень не є підставою для звільнення від сплати судового збору.
Таким чином, оскільки заявлене клопотання про звільнення від сплати судового збору не містить доказів скрутного майнового стану особи та неможливості Відповідача забезпечити сплату судового збору у встановленому Законом розмірі, суд вважає за необхідне у його задоволенні відмовити.
Аналогічний висновок узгоджується з позицією Верховного Суду України, викладеною, зокрема, в ухвалах від 08.09.2015 року у справі №21-5496а15, від 29.02.2016 року у справі №810/1495/15, від 01.03.2016 року у справі № 810/1674/15.
Однак, надаючи оцінку викладеному у клопотанні проханню продовжити строк для усунення визначених в ухвалі від 20.10.2016 року недоліків, суд вважає за необхідне зазначити таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 108 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Згідно ч. 1 ст. 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
Тобто, з метою забезпечення доступу особи до правосуддя для усунення недоліків апеляційної скарги суд повинен встановити такий строк, який би забезпечив можливість усунути виявлені недоліки.
Як уже було зазначено раніше, Європейський суд з прав людини від 19.06.2001 року у справі «Креуз проти Польщі» вказав, що вимога сплати зборів судами у зв'язку з поданням позовів, які вони мають розглянути, не може вважатися обмеженням права доступу до суду, яке є саме по собі таким, що суперечить пункту 1 статті 6 Конвенції.
Водночас, у цій же справі суд підкреслив, що зважаючи на визначне місце, яке займає право на суд у демократичному суспільстві, органи судової влади повинні забезпечити належний баланс між інтересами держави у стягненні судових зборів за розгляд позовів, з одного боку, та інтересом позивача у відстоюванні свого позову в суді, з другого боку.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне частково задовольнити клопотання ДПІ у Святошинському районі та продовжити строк для усунення визначених в ухвалі від 20.10.2016 року недоліків до 05.12.2016 року.
Керуючись ст.ст. 102, 108, 187, 189, 206 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві про звільнення від сплати судового збору відмовити.
Клопотання Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві про продовження строку для усунення визначених в ухвалі Київського апеляційного адміністративного суду від 20 жовтня 2016 року недоліків - задовольнити.
Продовжити Апелянту строк для усунення недоліків до 05 грудня 2016 року.
У разі неусунення недоліків у зазначений вище строк апеляційна скарга буде повернута Апелянту.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена в касаційному порядку.
Суддя Степанюк А.Г.