Постанова № 62842351, 15.11.2016, Харківський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
15.11.2016
Номер справи
635/4914/16-а
Номер документу
62842351
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа 635/4914/16-а

Провадження № 2-а/635/86/2016

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2016 року

Харківський районний суд Харківської області в складі:

головуючої судді - Токарєвої Н.М.,

при секретарі - Браварець К.В.,

за участю:

представника відповідача - Лисенко О.Ю.,

розглянувши в смт. Покотилівка Харківського району Харківської області адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Харківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Харківської області про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Харківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Харківської області про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень, обґрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що ОСОБА_2 з 06 березня 2008 року Харківським об'єднаним Управлінням Пенсійного фонду України Харківської області призначена та виплачується пенсія за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991р. в редакції від 01.01.2008р., який був чинній на час призначення пенсії.

Пенсію відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» Позивач отримувала з 06.03.2008р. по 30.03.2014р. та у період з 04.11.2014р. по 31.03.2015р.

У період з 31.03.2014р. по 03.11.2014р. та з 01.04.2015р. по 05.06.2016р. позивач отримувала пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».

Починаючи з 06.06.2016р., ОСОБА_2 отримує пенсію відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» із розрахунку 80 % середнього заробітку.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2016 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» підвищено посадові оклади працівників органів прокуратури, затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012р. «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».

У зв'язку з цим позивач 06.06.2016р. звернулась до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії відповідно до довідки прокуратури Харківської області № 18-503 від 03.06.2016р. про заробітну плату із розрахунку 80% середнього заробітку, тобто відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що була чинною на час призначення пенсії.

Проте в перерахунку пенсії відповідачем відмовлено (рішення № 106352 від 08.06.2016), мотивуючи тим, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VІІІ від 02.03.2015р. (далі - Закон № 213-VІІІ) у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Тобто, посилаючись на Закон № 213-VІІІ, відповідач повідомив позивачу, що з пенсії в порядку та на умовах, визначених вищевказаними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Крім того, відповідач посилається на частину 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII, який набрав чинності з 15 липня 2015 року, де передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Постановою Кабінету Міністрів України, яка до теперішнього часу відсутня.

Позивач вважає, що вказане рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії за вислугу років є незаконним, а тому вона змушена звернутися до суду з відповідним позовом для захисту своїх порушених прав.

У судове засідання від позивача надійшла заява про розгляд справи за її відсутності та позовні вимоги просить задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала, зазначивши, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХХІІ від 05.11.1991р. (надалі-Закон № 1789), яку поновила 06 червня 2016 року.

06 червня 2016 року звернулася до Управління з письмовою заявою щодо перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівників органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09 грудня 2015 року (надалі - Постанова № 1013) у розмірі 80% від суми місячної заробітної плати згідно з довідкою прокуратури Харківської області від 03 червня 2016 року № 18-503.

Рішенням Управління від 08 червня 2016 року № 106352 ОСОБА_2 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії за вислугу років, оскільки пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII (надалі-Закон № 213) встановлено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі і спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Харківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області входить до складу органів Пенсійного фонду України та діє на підставі Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 41/26486, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2 (із змінами). Управління у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та Законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду і головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Згідно з вказаним вище Положенням функції з призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії державою покладено виключно на органи Пенсійного Фонду.

Відповідно до положень ч. 2 ст.5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії , розгляду і вирішення справи.

Пунктом 5 «Прикінцевих положень» ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення, від 02.03.2015р. № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсїї/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру» та інших Законів.

У зв'язку з викладеним з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та умовах, визначених вищезазначеним Законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Позивач отримує пенсію, яка була призначена на підставі Закону України «Про прокуратуру» № 1789 від 05.11.1991р. № 1789-ХІІ (надалі-закон № 1789) зі змінами та доповненнями.

15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII (надалі-Закон № 1697).

Підпунктом 1 пункту 3 Прикінцевих положень Закону № 1697 передбачено, що у зв'язку із набранням чинності вищевказаного Закону визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» № 1789, за винятком частини третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1 Закону № 1789.

Отже, норми ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789 від 1991 року не діють за винятком частини третьої, четвертої, шостої та одинадцятої.

Жодна з наведених частин ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789 від 1991 року, які діють після набрання чинності Законом України «Про прокуратуру» № 1697 з 15.07.2015р. не регулює питання проведення перерахунку пенсії прокурорам.

Отже, відповідач вважає посилання позивача на норми ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789 від 1991 року, які не діють з 16.07.2015р. не допустимим.

Діючою нормою статті 86 Закону України № 1697 визначено, що умови та порядок перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій визначається Кабінетом Міністрів України.

Оскільки в Україні відсутня постанова Уряду, яка б давала право проведення перерахунку пенсії працівникам прокуратури, Управління не має законних підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу.

Також на день звернення до суду відсутні будь-які закони щодо визнання норм Законів України «Про прокуратуру» такими, що втратили чинність та рішення Конституційного суду про те, що положення вказаного вище закону не відповідають Конституції України. У зв'язку з чим норми діють і перерахунок пенсії можливий лише при прийнятті відповідного рішення Кабінетом Міністрів України.

Окрім цього, слід зазначити й про те, що частиною першою змін, що вносяться до постанов КМУ, затверджених постановою КМУ від 09.12.2015р. № 1013, було внесено зміни до постанови КМУ від 31.05.2000р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», були внесені зміни, які скасували саме здійснення перерахунків, в тому числі і для працівників прокуратури при підвищенні окладів та наданні нових довідок, а саме було виключено п. 4, який встановлював порядок перерахунку пенсій, та внесено зміни до п. 5 та п. 6, яким виклали в новій редакції зазначені пункти, усунувши звернення із довідками про заробітну плату при перерахунках пенсії.

З урахуванням зазначеного, на теперішній час не визначено порядку перерахунку пенсії у разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівника органів прокуратури.

Таким чином, з 01.12.2015р. Постановою № 1013 були упорядковані посадові оклади шляхом включення до посадових окладів сум індексації, що накопичувалась протягом останніх років. Тобто упорядкування структури заробітної плати це не є її підвищенням, оскільки в загальній сумі вона залишилася незмінною.

Заслухавши пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи, з'ясувавши її фактичні обставини, дослідивши наявні докази, надавши їм належну оцінку, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХХІІ від 05.11.1991р. (надалі-Закон № 1789), яку поновила 06 червня 2016 року.

06 червня 2016 року Позивач звернулася до Управління з письмовою заявою щодо перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівників органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09 грудня 2015 року (надалі - Постанова № 1013) у розмірі 80% від суми місячної заробітної плати згідно з довідкою прокуратури Харківської області від 03 червня 2016 року № 18-503.

Рішенням Управління від 08 червня 2016 року № 106352 ОСОБА_2 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії за вислугу років, оскільки пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII (надалі-Закон № 213) встановлено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі і спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 «Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» працівникам прокуратури збільшено посадові оклади, що згідно зі ст. 50-1 Закону є підставою для перерахунку пенсії за вислугою років.

Умови та порядок перерахунок пенсії прокурорам на час виникнення спірних правовідносин регламентовано статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру», у редакції, чинній як на час звільнення позивача - 09.04.2010. Право на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку зі звільненням регламентовано частиною 13 статті 50-1 вищевказаного Закону, якою передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Викладення пункту 18 вказаної статті у новій редакції (умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом міністрів України) та відсутність такого порядку станом на час звернення за перерахунком не позбавляє прокурорів права на перерахунок раніше призначених пенсій у зв'язку зі звільненням із збереженням при цьому розміру того відсотку від заробітної плати, який було взято на час призначення пенсії.

Таким чином, підстави як призначення так і перерахунку пенсій працівникам прокуратури у Законі України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-XII були визначені єдиною статтею - 50-1, право на перерахунок раніше призначених пенсій у працівників прокуратури визначалось приписами пункту 18 вказаної статті, відповідно до якого, таке право наставало саме у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій працівників.

У зв'язку з підвищенням працівникам прокуратури заробітної плати позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної їй пенсії на підставі виданої 03.06.2016 прокуратурою Харківської області довідки № 18-503.

Рішенням відповідача від 08.06.2016 за № 106352 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку з втратою чинності Закону № 1789-ХІІ та у відповідності до розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213, згідно якого з 01.06.2015р. пенсії в порядку та на умовах, визначених Законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

На підставі вимог ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. № 1789-ХІІ, (в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Перерахунок пенсій проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Відповідно до вимог ч. 18 ст. 50-1 Закону, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачена йому не більше як за 12 місяців. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно до вимог статей 22, 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.

Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовує норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.

Суд вважає, що вказані норми закону, виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, зазначені положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 01 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про прокуратуру».

Враховуючи, що позивач 06.06.2016 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, а не із заявою про призначення пенсії, відповідач повинен був керуватися ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. № 1789-ХІІ, в редакції чинній на момент призначення пенсії, а тому відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є неправомірною.

При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 213-VIII від 02.03.2015р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 213-VIII від 02.03.2015 не зазнали. Отже, відповідач повинен провести перерахунок пенсії позивачу на підставі заяви від 06.06.2016, документів пенсійної справи, довідки прокуратури Харківської області від 03.06.2016 № 18-503 про заробітну плату та частин 13, 18 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-111, що діяла станом на березень 2003 року) з розрахунку 80% від середнього щомісячного (чинного) заробітку відповідної посади робітника прокуратури з 01.12.2015 без обмеження граничного розміру пенсії.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 162 КАС України, суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, у сфері публічно-правових відносин з боку суб'єктів владних повноважень.

При виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд враховує висновки Верховного Суду України, зокрема висловлені у постановах Верховного Суду України від 17.12.2013 (справа № 21-445а13), від 10.12.2013 (справа № 21-348а13), від 06.10.2015 (справа № 127/11720/14-а). Відповідно до постанови Верховного Суду України від 10.12.2013 у справі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, вказано, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Крім цього, відповідно до рішення Конституційного Суду України № 1-рп/99 від 09.02.1999 у справі щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), надання зворотної дії в часі нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.

В рішеннях Конституційного Суду України № 8-рп/99 від 06.07.1999 (у справі щодо права на пільги) та № 5-рп/2002 від 20.03.2002 (у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) вказано, що Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України, перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, поліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо. Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Виходячи із висловленого, у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Зазначені висновки також узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах від 10.12.2013 (справа № 21-348а1), від 17.12.2013 (справа № 21-445а13), від 06.10.2015 (провадження № 127/11720/14-а).

У рішенні Конституційного Суду України №1-9/2015 від 13.05.2015 зазначено, що Україну проголошено соціальною, правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 1, частини перша, друга статті 8, частина друга статті 19 Конституції України). Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, передбачених законом (частина перша статті 46 Конституції України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).

За Конституцією України Кабінет Міністрів України забезпечує виконання Конституції та законів України, в тому числі у сфері соціального захисту (пункт 1, 3 статті 116 Конституції України).

Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний суд України у рішенні № 8-рп/2005 від 11.10.2005 чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження, а саме: звуження обсягу прав та свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики.

Також, Конституційний суд України у своєму рішенні № 6-рп/2007 від 09.07.2007 зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.

Відповідно до пункту 2 Постанови Пленуму Верховною Суду України № 9 від 01.11.1996 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», оскільки Конституція України, як зазначено в статті 8 має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту, з точки зору його відповідності Конституції та у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію, як акт прямої дії.

Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч. 3 ст. 8 КАС України, звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України - гарантується.

Таким чином, суд дійшов висновку про те, що відмовляючи у перерахунку пенсії позивачу за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991р. (в редакції Закону № 2663-111 від 12.07.2001р.), відповідач грубо порушує соціальні права і свободи позивача. Правомірність позовних вимог та протиправність дій суб'єкта владних повноважень щодо призначення та перерахунку пенсійних виплат підтверджені судовими рішеннями у наступних провадженнях, а саме: № 522/20478/14-а (постанова Приморського районного суду м. Одеса від 26.10.2015 та ухвала Одеського апеляційного адміністративного суду від 24.12.2015), № 752/17048/15-а (постанова Голосіївського районного суду м. Києва від 06.11.2015 та ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 16.12.2015), № 750/6743/15-а (постанова Деснянського районного суду м. Чернігова від 29.09.2015, ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 02.12.2015, ухвала Вищого адміністративного суду України від 25.01.2016), № 607/18146/15-а (постанова Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 11.01.2016), №274/3304/15-а (постанова Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 01.09.2015, ухвала Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20.10.2015), ухвала Вищого адміністративного суду України від 04.11.2015), № 2-а/463/69/14 (ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.07.2014), № 2-396/05 (ухвала Вищого адміністративного суду України від 26.10.2006), № К-10710/10 (ухвала Вищого адміністративного суду України від 10.11.2011), та іншими.

Відповідно до вимог ст. 18 КАС України, місцевим судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Внесені Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" зміни до статті 501 Закону № 1789-ХІІ «Про прокуратуру», щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІ.

Крім того, згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Також, згідно з викладеного у рішеннях Конституційного Суду України (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії. Звернення позивача до суб'єкта владних повноважень щодо здійснення перерахунку пенсії законодавчо ґрунтується саме відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991р. (в редакції Закону № 2663-111 від 12.07.2001), а не Закону, який діє на час звернення та значно звужує зміст та обсяг прав і свобод позивача.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно зі ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії в контексті практики Верховного Суду України щодо недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Посилання відповідача на положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. за № 213 є неспроможними, оскільки вони врегульовують питання призначення пенсій, а не їх перерахунку.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем порушено право позивача на перерахунок пенсії, рішення відповідача є неправомірним, тому позовні вимоги підлягають задоволенню як такі, що підтверджені матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем.

З зазначених правових підстав і наведених вище нормативно-правових актів, суд відхиляє доводи представника відповідача щодо відсутності правових підстав для проведення позивачу перерахунку пенсії, визнав неправомірної позицію відповідача про те, що оскільки на час виникнення спірних правовідносин пункт 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», який регламентував можливості перерахунку пенсій працівникам прокуратури у зв'язку з підвищенням заробітної плати та перерахунку пенсії на день звільнення з роботи викладено у новій редакції - умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом міністрів України, то відсутні підстави для перерахунку пенсії на день звільнення з роботи.

Враховуючи викладене вище, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позову, як доведеного та обґрунтованого. Судові витрати по справі підлягають розподілу відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України

Керуючись ст.ст. 19, 22, 58 Конституції України, ст.ст. 6, 7, 9, 10, 11, 17, 69, 70, 71, 94, 105, 122, 158-163, 185, 186 Кодексу Адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Задовольнити позовні вимоги ОСОБА_2.

Визнати протиправними дії та рішення Харківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови ОСОБА_2 у проведенні перерахунку розміру пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Харківської області № 18-503 від 03 червня 2016 про заробітну плату.

Скасувати рішення Харківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Харківської області від 08 червня 2016 року щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії за вислугу років згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Зобов'язати Харківське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок розміру пенсії за вислугу років з 06 червня 2016 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати згідно із постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09 грудня 2015 року на підставі довідки прокуратури Харківської області № 18-503 від 03 червня 2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим працівникам органів прокуратури відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991р. (в редакції, чинній на час призначення пенсії), зі збереженням відсотка нарахування пенсії у розмірі 80%, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до виплати сумою пенсії.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, розташованого за адресою: Харківська область, Харківський район, м. Мерефа, вул. Дніпропетровська, б. 206 (код ЄДРПОУ 40386382) на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, судовий збір у розмірі 551 гривня 20 копійок (п'ятсот п'ятдесят одна гривня двадцять копійок).

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Н.М. Токарєва