Справа № 645/4436/16-а
Провадження № 2-а/645/227/16
ПОСТАНОВА
іменем України
11 листопада 2016 року
Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді - Іващенко С.О.
за участю секретаря - Анацької К.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, третя особа - Головне управління державної фіскальної служби України у Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, третя особа - Головне управління державної фіскальної служби України у Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії.
Позивач свої вимоги мотивує тим, що 10 травня 1982 року він був зарахований на службу в органи внутрішніх справ України у складі Харківського міського управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області.
20 грудня 1996 року позивача відряджено в розпорядження Державної податкової адміністрації Харківської області та з цього ж числа , згідно наказу ДПА № 16-о від 17 січня 1997р. , він був прийнятий на службу до податкової міліції.
Наказом ДПА України від 23 лютого 2005 року № 227-о позивача призначено на посаду заступника голови-начальника юридичного управління ДПА у Харківській області із залишенням в кадрах податкової міліції. Наказ виданий у відповідності з п.3 чинної на той час Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.1998р. № 1716 «Про проходження служби особами начальницького складу податкової міліції та обчислення їм вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги», яким дозволялось голові ДПА здійснювати, в разі необхідності ,переведення осіб начальницького складу податкової міліції на посади державних службовців інших структурних підрозділів органів державної податкової служби із залишенням їх в кадрах податкової міліції. При цьому встановлено, що зазначеним особам виплачуються посадові оклади за займаною посадою у таких структурних підрозділах Виплата окладів за спеціальним званням, інших видів матеріального забезпечення здійснюється у порядку та розмірах, установлених законодавством для працівників податкової міліції.
Згідно з наказом Голови ДПА України за № 1583-о від 12 вересня 2005 року ОСОБА_1 було звільнено із займаної посади та органів податкової міліції в запас за пунктом 64 підпунктом «г» ( через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР, затвердженого постановою кабінету Міністрів УРСР 29.07.1991р. № 114.
З 30 вересня 2005 року позивач отримує пенсію за вислугою років, яка призначена з дотриманням умов і в порядку, передбачених Законом України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. у чинній на той час редакції від 31.03.2005р.
15 серпня 2016 року позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного Фонду України у Харківській області з проханням розглянути питання про здійснення перерахунку раніше призначеної мені пенсії додавши довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за № 171/с/20-40-05-48 від 12.08.2016р. та лист за № 4127/9/20-42-05-69 від 12.08.2016р. за підписом заступника начальника Головного управління ДФС у Харківській області ОСОБА_2
17 серпня 2016 року позивачу у здійсненні перерахунку пенсії було відмовлено, посилаючись на п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. за № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 10-13 від 27.07.2016р. № 488, якою встановлено, що посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців(крім військовослужбовців (за винятком військовослужбовців військових прокуратур) осіб рядового і начальницького складу та поліцейських) підвищується на 25 % у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій.
Дане рішення позивач вважає незаконним та необґрунтованим, просить його скасувати.
Представник позивача ОСОБА_3, яка діє на підставі довіреності, в судовому засіданні позов підтримала з підстав викладених в ньому, просила його задовольнити.
Представник відповідача Пожарова Г.О., яка діє на підставі довіреності, в судовому засіданні позов не визнала, посилаючись на відсутність законних підстав відповідно п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. за № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 10-13 від 27.07.2016р. № 488, якою встановлено, що посадові оклади керівних працівників , спеціалістів і службовців(крім військовослужбовців ( за винятком військовослужбовців військових прокуратур) осіб рядового і начальницького складу та поліцейських) підвищується на 25 % у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій, просила відмовити в задоволенні позову.
В судовому засіданні представник третьої особи ГУ ДФС у Харківській області, Гундар Г.М., яка діє на підставі довіреності, проти позову не заперечувала, посилалась на розсуд суду.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно відомостей трудової книжки ОСОБА_1 серія НОМЕР_1, 10 травня 1982 року позивач зарахований на службу в органи внутрішніх справ України у складі Харківського міського управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області. 20 грудня 1996 року позивача відряджено в розпорядження Державної податкової адміністрації Харківської області та з цього ж числа, згідно наказу ДПА № 16-о від 17 січня 1997р., прийнятий на службу до податкової міліції. (а.с. 10)
На підставі наказу ДПА України від 18 лютого 2005 року № 227-о ОСОБА_1 призначено на посаду заступника голови-начальника юридичного управління ДПА у Харківській області із залишенням в кадрах податкової міліції.(а.с. 11)
Згідно з наказом Голови ДПА України за № 1583-о від 12 вересня 2005 року ОСОБА_1 звільнено із займаної посади та органів податкової міліції в запас за пунктом 64 підпунктом «г» ( через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР, затвердженого постановою кабінету Міністрів УРСР 29.07.1991р. № 114. (а.с. 12)
З 30 вересня 2005 року ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугою років, яка призначена з дотриманням умов і в порядку, передбачених Законом України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. у чинній на той час редакції від 31.03.2005р. (пенсійне посвідчення НОМЕР_2). (а.с. 13)
Згідно ст.1 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. особи, які мають право на пенсію за цим законом при наявності встановленої законом вислуги, в т.ч. в органах податкової міліції, мають право на довічну пенсію за вислугу років.
За ст.12 ч.1 п. «а», ст.13 ч.1 п. «а» Закону особам, які мають на це право, пенсія призначається за наявності вислуги 20 років - у розмірі 50%, за кожний рік вислуги понад 20 років - 3% відповідних сум грошового забезпечення. Згідно зі ст.63 .3 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб,звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у чинній на час оформлення позивачем пенсії редакції, призначені військовослужбовцям,особам, які мають право на пенсію за цим законом та членам їх сімей пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим законом.
На даний час є чинною нова редакція Закону від 06.05.2016р. при цьому стаття 63 щодо умов перерахунку пенсій зазнала певних змін. Так, за ч.4 статті 63 - усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом або у зв'язку із введенням для зазначеної категорії осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення( надбавок,доплат, підвищень ) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться у порядку. встановленому Кабінетом Міністрів України. у строки передбачені ч.2 ст.51 цього Закону. у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій,передбаченого цією частиною, розміри пенсій, звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
За ст.51 ч.2 Закону, перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця,що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
З 01 грудня 2015 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. за № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» відповідно до якої відбулось збільшення розміру грошового забезпечення за посадою заступника начальника Головного Управління Державної фіскальної служби у Харківській області(відповідає раніше займаній мною посаді - заступника голови ДПА у Харківській області).
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.2011р. № 981 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби ДПА у Харківській області була реорганізована в Державну податкову службу у Харківській області.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 р. № 229 «Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів» Державна податкова служба у Харківській області реорганізована в головне управління мін доходів у Харківській області.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 р. № 311 «Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими,що втратили чинність деяких актів Кабінету Міністрів України» Головне управління мін доходів у Харківській області реорганізовано в головне управління ДФС у Харківській області.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. за № 45 затверджено Порядок перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідно з п.3 ч.7 якого особам, які відряджаються для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсії провадиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
15 серпня 2016 року позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного Фонду України у Харківській області з проханням розглянути питання про здійснення перерахунку раніше призначеної йому пенсії. (а.с. 16)
Довідкою за № 171/с/20-40-05-48 від 12.08.2016р. та лист за № 4127/9/20-42-05-69 від 12.08.2016р. за підписом заступника начальника Головного управління ДФС у Харківській області зазначений розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. (а.с. 19)
Згідно листа за № 1551/с-14 від 17 серпня 2016 року Головного управління ЖФС у Харківській області позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії на підставі п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. за № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 10-13 від 27.07.2016р. № 488, якою встановлено, що посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців(крім військовослужбовців ( за винятком військовослужбовців військових прокуратур) осіб рядового і начальницького складу та поліцейських) підвищується на 25 % у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій.
З таким висновком суд не погоджується, виходячи з наступного.
Згідно п.5 зазначеного вище Порядку перерахунку пенсій, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 45 від13.02.2008р. (на яку посилається у своєму листі і відповідач). для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою, в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим званням та встановлена надбавка за вислугу років;
- надбавка за знання і застосування іноземної мови, науковий ступінь та інш.;
- щомісячні надбавки доплати та підвищення;
- щомісячні премії;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби
Згідно з п.6 цього ж Порядку відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема, назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
На час призначення пенсії позивача було звільнено з керівної посади в організації до якої я був відряджений для подальшого проходження служби. Для призначення пенсії та визначення її розміру відповідно до Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» надавалась довідка про розмір грошового забезпечення на посаді заступника голови - начальника юридичного відділу ДПА України у Харківській області ( у штатному розкладі Головного управління ДФС У Харківській області станом на 01.12.2015р. їй відповідає посада заступника начальника).
У зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. № 1013, згідно наданої Головним управлінням ДФС у Харківській області довідки, розмір грошового забезпечення заступника начальника управління в частині його складових (посадовий оклад, премії) було перераховано у бік збільшення, отже у позивача виникло право на перерахунок раніше призначеної йому пенсії за вислугу років у розмірі 83 відсотків від грошового забезпечення, визначеного 3-ю особою у довідці № 171/с/20-40-05-48від 12.08.2016р.
Поряд з цим , в рішеннях Конституційного Суду України № 8-РП/99 від 06.07.199р.( у справі щодо права на пільги) та № 5-рп/2002 від 20.03.2002р.(у справі щодо компенсацій, пільг і гарантій) вказано, що Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій, соціального захисту з боку держави. До них ,зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст..17 конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну і цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у збройних Силах України, органах Служби безпеки України, поліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо.
Виходячи з висловленого, у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено та обмежено.
Згідно ст..19 Конституції України. орган влади та орган и місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Збільшення розміру грошового забезпечення за посадою заступника начальника Головного управління Державної фіскальної служби у Харківські області відбулось на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015р..
У пунткті 6 цієї постанови зазначено, що постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 01 грудня 2015 року.
Відповідно до ч.2 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб , звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у редакції від 06.05.2016р.( чинній на час звернення до Пенсійного Фонду) та у редакції від 26.09.2016р.( чинній на даний час) зазначено, що перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини,що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Отже перерахунок пенсії позивачу має здійснюватись з 01 січня 2016 року.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судові витрати по справі підлягають розподілу відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС.
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, третя особа - Головне управління державної фіскальної служби України у Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України у Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016р. у відповідності з довідкою, виданою Головним управлінням ДФС України в Харківській області від 12.08.2016р. № 171/с/220-40-05-48 у розмірі 83% грошового забезпечення заступника начальника управління.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору в розмірі 551 грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена повністю або частково протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення з одночасним надісланням особою, яка подає апеляційну скаргу, її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили у строки та порядку, встановленими ст. 254 КАС України.
Суддя -