Постанова № 62841707, 15.11.2016, Салтівський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Московський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
15.11.2016
Номер справи
643/9983/16-а
Номер документу
62841707
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 643/9983/16-а

Провадження № 2-а/643/359/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.11.2016 Московський районний суд м. Харкова у складі :

головуючого судді Скотаря А.Ю.,

за участю секретаря Кречетової М.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду у м. Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду позовом до Управління пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова, в якому просить: визнати дії УПФУ в Московському районі м. Харкова щодо відмови у перерахунку пенсії - протиправними, зобов'язати УПФУ в Московському районі м. Харкова здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до довідки про заробітну плату від 25.07.2016 року № 160/Т/20-40-05-48 у розмірі 90 відсотків від суми місячного заробітку з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, стягнути понесені судові витрати.

Позивач в судове засідання не з'явився, надав суду заяву, в якій позов підтримав у повному обсязі та просив провести розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, направив суду письмові заперечення на позов, в яких просив відмовити в задоволенні позову та посилався на те, що матеріальні допомоги та індексація не включаються до заробітку для обчислення пенсії, оскільки є одноразовими виплатами, а не складовими частинами заробітної плати. Окрім іншого, зазначив, що з 01 червня 2015 року пенсії не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213.

Суд, вивчивши матеріали справи та надані сторонами докази в їх сукупності, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером та з 2009 року перебуває на обліку в УПФУ в Московському районі м. Харкова (а.с. 13.)

26.07.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням всіх складових частин заробітної плати, а саме: матеріальної допомоги, індексації, премій та надбавок із розрахунку 90 % середнього заробітку на підставі довідки 160/Т/20-40-05-48 від 25.07.2016 року (а.с. 8-9).

Протоколом УПФУ в Московському районі м. Харкова по розгляду спірних питань від 02.08.2016 року відмовлено у перерахунку пенсії позивачу з підстав того, що матеріальні допомоги та індексація не включаються до заробітку для обчислення пенсії, оскільки є одноразовими виплатами, а не складовими частинами заробітної плати. Окрім іншого, зазначив, що з 01 червня 2015 року пенсії не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213 (а.с. 10-11).

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 1993 року в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

У ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати входила до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

За Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу (ч. 1 ст. 40).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Оскільки на індексацію, матеріальну допомогу нараховується збір на державне пенсійне страхування та вказані виплати включаються до складу заробітної плати державного службовця, пенсійний орган повинен враховувати їх при призначенні відповідної пенсії.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати, до яких належить матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати.

Вищенаведене узгоджується з висновками Верховного Суду України щодо застосування зазначених норм права, викладеними в постанові від 20.02.2012 року по справі № 21-430а11, які в силу ст. 244-2 КАС України мають враховуватися судами при застосуванні таких норм права.

Крім того, суд зазначає, що посилання відповідача на пункт 5 розділу ІІІ « Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», є неприпустимим, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

З метою повного захисту прав позивача, суд виходить за межі позовних вимог в частині більш правильного формулювання позовних вимог у резолютивній частині та визнає рішення відповідача у формі протоколу протиправним та зобов'язує здійснити перерахунок пенсії з урахуванням всіх складових частин заробітної плати, з яких сплачені страхові внески, з моменту призначення пенсії.

На підставі викладеного, суд задовольняє позов у повному обсязі та стягує на користь позивача судові витрати.

Керуючись Конституцією України, Законом України «Про пенсійне забезпечення», ст. ст. 8, 9, 11, 17, 71, 159, 160-164, 244-2 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним рішення УПФУ в Московському районі м. Харкова від 02.08.2016 року у формі протоколу про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням всіх складових частин заробітної плати, у тому числі суми матеріальної допомоги на оздоровлення, суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Зобов'язати УПФУ в Московському районі м. Харкова провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії як державному службовцю з моменту призначення пенсії у 2009 році, включивши до складу заробітної плати суму матеріальної допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань відповідно до довідки про заробітну плату від 25.07.2016 року № 160/Т/20-40-05-48 зі збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу ОСОБА_1 на пенсію у розмірі 90% та виплатити пенсію у повному обсязі.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 551,20 грн.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Московського районного суду

м. Харкова Скотар А.Ю.