Постанова № 62839956, 15.11.2016, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.11.2016
Номер справи
820/3541/16
Номер документу
62839956
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

15 листопада 2016 р. Справа № 820/3541/16

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Нуруллаєва І.С.

при секретарі судового засідання - Мараєвій О.В.,

за участю: представника позивача - Дзюзюри Г.Ф.,

представника першого та другого відповідача - Свічкар А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Вовчанський агрегатний завод" до Вовчанського районного відділу Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області про визнання дій протиправними та скасування плану-графіка, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Приватне акціонерне товариство "Вовчанський агрегатний завод", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Вовчанського районного відділу Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, в якому просить суд визнати протиправними дії начальника Вовчанського районного РВ ГУ ДСНС України у Харківській області М.А. Воронкова з проведення планової перевірки публічного акціонерного товариства "Вовчанський агрегатний завод" та скасувати п. 5 плану-графіка на III квартал 2016 року затвердженого 14 червня 2016 року.

В обґрунтування позову зазначено, що позивача неправомірно внесено до плану-графіка перевірки суб'єктів господарювання на III квартал 2016 року, оскільки останній не відноситься до суб'єктів з високим ступенем ризику.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов.

Представник відповідачів в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив в їх задоволенні відмовити посилаючись на письмові заперечення.

Вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав.

Судом встановлено, що ПАТ "Вовчанський агрегатний завод" пройшов у встановленому законодавством України процедуру державної реєстрації та зареєстрований юридичною особою 27.06.1998 року, основним видом діяльності якого за КВЕД 2010 є 30.30 виробництво повітряних і космічних літальних апаратів, супутнього устаткування, що підтверджується копією виписки від 05.06.2015 року(а.с.8).

В ході розгляду справи, судом встановлено, що начальником Вовчанського РВ ГУ ДСНС України у Харківській області М.А. Воронковим 14.06.2016 року затверджено план - графік перевірки суб'єктів господарювання Вовчанським районним відділом ГУ ДСНС України у Харківській області на ІІІ квартал 2016 року(а.с.9-10).

Зокрема, у п. 5 плану-графіку вказано, що позивача включено до плану - графіка з початком перевірки 15.08.2016 р. по 02.09.2016 р.

До того ж, у графі вказаного графіку "ступінь ризику" зазначено - високий.

Оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 р. №877-V (далі по тексту - Закон № 877) планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.

План здійснення заходів державного нагляду (контролю) на відповідний плановий період оприлюднюється на офіційному веб-сайті органу державного нагляду (контролю) не пізніше ніж за 10 днів до початку відповідного планового періоду (абз. 4 ч. 1 ст. 5 Закону).

Відповідно до Положення про Вовчанське районне управління Головне управління ДСНС України у Харківській області, затвердженого Наказом ДСНС України від 15.05.2013 року №49 Вовчанське районне управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (далі - Управління) є структурним підрозділом апарату Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області і в межах наданих повноважень забезпечує реалізацію на рівні відповідної ланки територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту заходів у сфері цивільного захисту, виконує функції державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, реагування на надзвичайні ситуації та події. Управління підпорядковується начальнику Головного управління.

Частиною 2 статті 5 Закону №877 передбачено, що орган державного нагляду (контролю) визначає у віднесеній до його відання сфері критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності.

З урахуванням значення прийнятного ризику всі суб'єкти господарювання, що підлягають нагляду (контролю), відносяться до одного з трьох ступенів ризику: з високим, середнім та незначним (абз. 2 ч. 2 ст. 5 Закону №877).

Відповідно до абз. 3 ч. 2 ст. 5 Закону №877 залежно від ступеня ризику органом державного нагляду (контролю) визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю).

Згідно абз. 4 ч. 2 цієї ж статті Закону №877 критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності і періодичність проведення планових заходів, затверджуються Кабінетом Міністрів України за поданням органу державного нагляду (контролю).

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 року №361 визначено критерії за яким оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Згідно ч. 3 Постанови до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику відносяться суб'єкти:

1) які провадять діяльність на території та/або у приміщеннях, що належать їм на праві власності, володіння, користування: об'єктів підвищеної небезпеки та об'єктів, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави; промислових, складських будівель (споруд), зовнішніх установок, які за вибухопожежною небезпекою належать до категорії "А" або "Б"; промислових, складських будівель (споруд), зовнішніх установок, які за пожежною небезпекою належать до категорії "В", площею:

- 500 кв. метрів та більше - для промислових будівель (споруд), зовнішніх установок;

- 1000 кв. метрів та більше - для складських будівель (споруд); об'єктів, на яких передбачено перебування 50 або більше осіб, що мають хоча б одну з таких ознак:

- розташовані на підвальних та/або підземних поверхах;

- працюють у нічний час (з 23 по 7 годину); об'єктів, на яких передбачено перебування 100 або більше осіб; об'єктів, які є будинками та/або спорудами з умовною висотою понад 47 метрів; об'єктів, які є пам'яткою архітектури та/або історії національного значення;

2) які провадять діяльність з будівництва об'єктів IV-V категорії складності;

3) які відповідно до одержаної ліцензії мають право надавати послуги і виконувати роботи протипожежного призначення на території та/або у приміщеннях, які належать суб'єктам господарювання з високим ступенем ризику;

4) які є державною, регіональною, комунальною, об'єктовою аварійно-рятувальною службою, а також аварійно-рятувальною службою громадської організації.

Суд зазначає, що відповідно до повідомлення про результати ідентифікації об'єктів підвищеної небезпеки останніх не виявлено(а.с.16-18).

До того ж, як вбачається з довідки головного технолога підприємства позивача промислових, складських будівель (споруд), зовнішніх установок, які за вибухопожежною небезпекою належать до категорії "А" або "Б" на території ПАТ "Вовчанський агрегатний завод" немає(а.с.139).

Відповідно до списку об'єктів перевірки позивача та копій паспортів технічного стану будівлі (споруди) на території позивача є 23 корпуси(а.с.140-166), проте ці будівлі не відносяться до промислових, складських будівель (споруд), зовнішніх установок, які за пожежною небезпекою належать до категорії "В", площею:

- 500 кв. метрів та більше - для промислових будівель (споруд), зовнішніх установок;

- 1000 кв. метрів та більше - для складських будівель (споруд).

Разом з тим, об'єктів, які є будинками та/або спорудами з умовною висотою понад 47 метрів немає, про що свідчить довідка від26.08.2016 року (а.с.171).

Відносно п. 2 ч. 3 Постанови суд зазначає, що у позивача відсутня діюча ліцензія на господарську діяльність, пов'язану зі створенням об'єктів архітектури, що підтверджується листом Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області від 09.08.2016 року(а.с.174).

Щодо п. 3 ч. 3 Постанови слід вказати, що позивачем не було отримано ліцензію на провадження господарської діяльності з надання послуг і виконання робіт протипожежного призначення, про що свідчить лист від 03.08.2016 року державної служби України з надзвичайних ситуацій(а.с.178).

Також, згідно інформації Вовчанської міської ради Харківської області об'єкти, що належать ПАТ "Вовчанський агрегатний завод", інженерні комунікації, об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури місцевого значення, що знаходяться в комунальній власності територіальної громади м. Вовчанськ не розміщені (а.с.179).

Додатково суд вважає за необхідне відзначити, що позивачем отримано свідоцтво, згідно якого ПАТ "Вовчанський агрегатний завод" внесено до Державного реєстру потенційно небезпечних об'єктів та присвоєно реєстраційний номер ПНО-01.63.2007.0011874(а.с.22).

З огляду на це, суд дійшов висновку, що Приватне акціонерне товариство "Вовчанський агрегатний завод" не відноситься до суб'єктів з високим ступенем ризику, а тому включення підприємства позивача до п. 5 плану-графіка перевірки об'єктів суб'єктів господарювання Вовчанського районного відділу Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області на 3 квартал 2016 року затвердженого начальником Вовчанського РВ ГУ ДСНС України у Харківській області М.А. Воронковим від 14 червня 2016 року здійснено неправомірно.

Щодо частини позовних вимог про визнання протиправними дій начальника Вовчанського районного РВ ГУ ДСНС України у Харківській області М.А. Воронкова з проведення планової перевірки ПАТ "Вовчанський агрегатний завод", суд зазначає, що на даний час фахівцями відповідача перевірку не було здійснено.

Таким чином, оскільки права позивача не порушені, підстав для задоволення цієї частини позовних вимог суд не вбачає.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України, під час прийняття постанови суд вирішує чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються.

Відповідно до частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до положень ст. ст. 69, 70, 71 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Будь-яке рішення чи дії суб'єкта владних повноважень мають бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, мати під собою конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку. Також рішення суб'єкта владних повноважень не може ґрунтуватися на припущеннях.

Із врахуванням вищевикладених обставин суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "Вовчанський агрегатний завод" до Вовчанського районного відділу Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області про визнання дій протиправними та скасування плану-графіка - задовольнити частково.

Скасувати п. 5 плану-графіка перевірки суб'єктів господарювання на III квартал 2016 року затвердженого начальником Вовчанського районного відділу Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області 14 червня 2016 року.

Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства "Вовчанський агрегатний завод" ( код ЄДРПОУ 14309847) сплачений при поданні позову судовий збір в розмірі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (код ЄДРПОУ - 38631015).

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 21 листопада 2016 року.

Суддя Нуруллаєв І.С.