ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа № 521/17429/16-а
провадження № 2а/521/358/16
18 листопада 2016 року
Малиновський районний суд міста Одеси
в складі головуючого судді Михайлюка О.А.,
при секретарі Стариш О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі міста Одеси про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Встановив:
ОСОБА_2 звернулась в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі міста Одеси про визнання дій протиправними про зобов'язання провести перерахунок призначеної пенсії, посилаючись на те, що 09.09.2016 року звернулась до відповідача із заявою про приведення розміру призначеної їй пенсії у відповідність до законодавства України шляхом донарахування до розміру пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань без зміни базового місяця індексації пенсії - жовтень 2009 року. Листом відповідача від 23.09.2016 року позивачу відмовлено у перерахунку пенсії.
Оскільки позивач вважає дії управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі міста Одеси щодо відмови у перерахунку призначеної пенсії протиправними, вона вимушена звернутись з позовом до суду.
Управління пенсійного фонду України у Малиновському районі міста Одеси надало заперечення на позов, в яких заперечує проти задоволення позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість.
Сторони в судове засідання не викликались, оскільки справа розглядається в порядку скороченого провадження без присутності сторін відповідно до ст. 183-2 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Малиновському районі міста Одеси з 10.06.2002 року та отримує пенсію по інвалідності призначену на підставі Закону України «Про державну службу».
09 вересня 2016 року позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси із заявою про приведення розміру призначеної їй пенсії у відповідність до законодавства України шляхом донарахування до розміру пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань згідно довідки про заробітну плату, видану Головним управлінням ДФС в Одеській області від 30.08.2016 року за № 16Б/П/15-32-05-02-09.
Листом від 23 вересня 2016 року Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси відмовило позивачу у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що з 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначаються, відповідно до Закону України «Про державну службу» і тому з 01.06.2015 року раніше призначені пенсії не перераховуються, при цьому посилаючись на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року.
Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, в тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу» «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України. Положення про помічника-консультанта народного депутата України».
Тобто вказаним Законом скасовуються норми щодо призначення пенсій за спецзаконами, проте ніяких змін, чи скасування ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» відносно перерахунку не передбачено, тому вказана стаття застосовується в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії.
Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків коли вони пом'якшують або скасовують відповідність особи.
Згідно з вимогами статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на час призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи, із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 року «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України», згідно із пунктом 11 якого, текст статті 37-1 Закону України «Про державну службу» викладений у такій редакції: умови та порядок перерахування призначених пенсій державних службовців визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядок перерахунку пенсії державних службовців урегульований пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій», а саме: у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету України (для службовців Національного банку України до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу», визначається в такому порядку пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Згідно п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій», передбачалось, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правління Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Вимоги позивача про включення в розрахунок пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань є законними і за змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, яка діяла на момент призначення позивачу пенсії, «пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток, але не більше 90 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
При призначенні позивачу пенсії у розмірі 83% від заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу», відповідачем розрахунок пенсії здійснено без включення матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
Відповідно частини 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премії, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також індексація входить до системи оплати праці державного службовця.
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом у межах сум, на які, відповідно до законодавства, що діяло раніше - нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу) з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в України на день отримання зазначених сум.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (доход) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суд приходить до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування включаються до складу заробітної плати державного службовця, враховуються при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватися не положенням законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до Закону України «Про державну службу», та відповідно до ч. 2 ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Посилання Відповідача на п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», як на підставу відмови у перерахунку пенсії є необґрунтованими, оскільки відповідач застосував нові положення Закону до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, зміни внесені до вказаної норми стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку, нові положення поширюються на тих осіб, яким пенсії призначаються в (теперішньому часі) спеціальними законами, а не на тих, яким вони вже призначені (в минулому часі).
Правові основи проведення індексації, а також об'єкти індексації визначено Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 (із змінами) (далі Порядок).
Відповідно п. 10-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця в якому їх призначено. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації матеріального забезпечення безробітних здійснюється з місяця, в якому розпочата така виплата.
Таким чином, базовий місяць індексації пенсії позивачу - жовтень 2009 року повинен бути незмінним, адже перерахунок пенсії за рішенням суду по своїй правовій природі не є збільшенням грошових доходів населення, а є поновленням порушеного права на отримання пенсії з урахуванням всіх отримуваних сум доходів з яких були сплачені страхові внески.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання не чинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Керуючись ст. ст. 11, 12, 71, 86, 94, 128, 159-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 - задовольнити.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі міста Одеси щодо відмови у проведенні перерахунку призначеної ОСОБА_2 пенсії - протиправними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі міста Одеси провести перерахунок та виплату пенсії призначеної ОСОБА_2, починаючи з 01.02.2008 року у розмірі 83% відповідно до закону України «Про державну службу» з урахуванням всіх складових на які нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі суми матеріальної допомоги на оздоровлення та суми матеріальної допомоги для вирішення соціально- побутових питань, визначених довідкою виданою Головним управлінням ДФС в Одеській області від 30.08.2016 року за № 16Б/П/15-32-05-02-09, без зміни базового місяця індексації пенсії - жовтень 2009 року.
Допустити негайне виконання постанови в межах суми стягнення за один місяць.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня її отримання.
Суддя: /підпис/ О.Михайлюк
18.11.16