Справа № 815/4264/16
УХВАЛА
18 листопада 2016 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Потоцька Н.В., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до в.о. завідувача сектору представництва в судах управління юридичного забезпечення Міністерства закордонних справ України ОСОБА_2 про визнання протиправними дій відповідача у звязку з перевищенням службових повноважень, як посадовця МЗС України при виконанні функцій представника Міністра закордонних справ України (справа № 815/1614/16, № 515/3369/16) про подання інформації, що не відповідає дійсності і має образливий, упереджений характер для позивача, порушує права позивача та права її сина,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до в.о. завідувача сектору представництва в судах управління юридичного забезпечення Міністерства закордонних справ України ОСОБА_2 в якому позивач просить:
- визнати протиправними дій відповідача у звязку з перевищенням службових повноважень, як посадовця МЗС України при виконанні функцій представника Міністра закордонних справ України (справа № 815/1614/16, № 515/3369/16) про подання інформації, що не відповідає дійсності і має образливий, упереджений характер для позивача, порушує права позивача та права її сина.
Відповідно до ч. 2 ст. 107 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Адміністративний процес ініціюється через подання адміністративного позову. Адміністративний позов, згідно з пунктом 6 коментованої статті, є зверненням до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно правових відносинах. Тільки адміністративний позов, поданий відповідно до правил адміністративного судочинства, може бути підставою для відкриття провадження у адміністративній справі.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 106 КАС України у адміністративному позові зазначаються: найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява; ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу звязку, адреса електронної пошти, якщо такі є; ім'я (найменування) відповідача, поштова адреса, а також номер засобу звязку, адреса електронної пошти, якщо такі є; зміст позовних вимог згідно з ч. 3 ст. 105 КАС України і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; у разі необхідності - клопотання про звільнення від сплати судового збору; про звільнення від оплати правової допомоги і забезпечення надання правової допомоги, якщо відповідний орган відмовив особі у забезпеченні правової допомоги; про призначення судової експертизи; про витребування доказів; про виклик свідків, заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду тощо; перелік документів та інших матеріалів, що додаються.
Як вбачається з поданого адміністративного позову заявлена позовна вимога (перша) не відповідає приписам КАС України.
Адміністративний позов спрямований на вирішення двох цілей:
Матеріально - правової вирішення правового конфлікту і відновлення порушеного права позивача;
Процесуально правової: документальне оформлення вимог позивача та ініціювання судового провадження.
Вимога про захист прав, свобод та законних інтересів має процесуальну форму позовної заяви, що повинна містити вказівку на те хто й на чию користь вимагає (сторони), а також що, і на підставі чого вимагає (предмет і підставу позову).
Обовязковим компонентом позову є мета, оскільки позов являє собою цілеспрямовану відповідно до змісту та адресату вимогу.
На обовязковість вказаних складових вказав Верховний Суд України.
Крім того при виборі способу захисту порушеного права необхідно враховувати специфіку права та характер його порушення. В свою чергу, захист права судом відбувається з урахуванням встановлених законом меж здійснення субєктивного права на захист.
Також, у відповідності до ч. 3 ст.106 КАС України, до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень.
З урахуванням викладеного, суддя приходить до висновку, що поданий адміністративний позов в частині вимог щодо визнання протиправними дій відповідача не відповідає приписам КАС України.
Позивачці необхідно у встановленому КАС України порядку:
- привести адміністративний позов у відповідність до приписів ст. 106 КАС України, а саме: уточнити заявлену позовну вимогу з визначенням предмету і підстави позову з урахуванням встановлених законом меж здійснення захисту порушеного права;
- надати копію адміністративного позову відповідно до кількості відповідачів.
Згідно ст.108 КАС України суддя, встановивши, що адміністративний позов подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Ухвала про залишення адміністративного позову без руху отримана ОСОБА_1 31.08.2016 р., що підтверджується матеріалами справи (а/с. 6).
Однак, у встановлений строк позивачкою не були усунені визначені в ухвалі недоліки.
Згідно приписів п. 1 ч. 3 ст. 108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо: позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
Керуючись п.1 ч. 3 ст. 108, 160 КАС України суддя, -
УХВАЛИВ :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до в.о. завідувача сектору представництва в судах управління юридичного забезпечення Міністерства закордонних справ України ОСОБА_2 про визнання протиправними дій відповідача у звязку з перевищенням службових повноважень, як посадовця МЗС України при виконанні функцій представника Міністра закордонних справ України (справа № 815/1614/16, №515/3369/16) про подання інформації, що не відповідає дійсності і має образливий, упереджений характер для позивача, порушує права позивача та права її сина - повернути позивачеві.
Копію ухвали разом із заявою та всіма додатками до неї надіслати позивачеві негайно.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня отримання ухвали апеляційної скарги.
Суддя Потоцька Н.В.