311/2846/16-п
3/311/657/2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.11.2016 м. Василівка
Суддя Василівського районного суду Запорізької області Носик М.А., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Сектору ДПП Василівського ВП ГУНП в Запорізькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, який народився 15 жовтня 1941 року, громадянина України, пенсіонера, проживаючого у ІНФОРМАЦІЯ_1,
за ч.2ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
04 вересня 2016 року, о 0930годині, у м. Дніпрорудне Василівського району Запорізької області по вул. Шахтарська, ОСОБА_1, керував транспортним засобом мопедом Ямаха, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, з явними ознаками алкогольного спяніння (різкий запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей, млява мова). Від проходження огляду на визначення стану спяніння за допомогою технічних приладів та у медичному закладі відмовився в присутності двох свідків. Від керування транспортним засобом відсторонений. Своїми діями останній порушив п.2.5 Правил дорожнього рухуУкраїни
Правопорушник ОСОБА_1 всудовому засіданні свою провину не визнав та суду пояснив, що він дійсно зранку 04 вересня 2016 року у м. Дніпрорудне керував належним йому мопедом Ямаха. Був зупинений співробітниками поліції. У відношенні нього був складений протокол про адміністративне правопорушення, що він керував мопедом з ознаками алкогольного спяніння. Однак того дня він не вживав алкогольні напої. Випив вина 03 вересня 2016 року. Вважає, що наступного дня у нього не могло бути ознак алкогольного спяніння. Крім того, свідків правопорушення також не було.
Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, імя, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, тощо... Протокол підписується особою, яка його склала і особою, яка притягується до адміністративної відповідальності. У разі відмови особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Також при складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, розяснюються його права і обовязки передбачені ст. 268 КУпАП, про що робиться відмітка в протоколі.
Згідно положень ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчинені та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно вимог п.2.5 Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою КМ України від 10.10.2001 року № 1306, водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Частиною другою статті 130 КУпАП передбачено настання адміністративної відповідальності в тому числі за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, вчинене повторно.
Порядок відсторонення осіб від керування транспортними засобами, річковими і маломірними суднами та огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції визначений у статті 266 КУпАП. Згідно приписів вказаної статті особи, які керують транспортними засобами, річковими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Відповідно до Порядку «Направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затвердженого Постановою КМУ від 17.12.2008 року № 1103, водій направляється уповноваженою особою Державтоінспекції для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я лише у разі колі він відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами. Огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться у присутності двох свідків. Не можуть бути залучені як свідки працівники міліції або особи, щодо неупередженості яких є сумніви. Підтвердження стану сп'яніння в результаті огляду та згода водія транспортного засобу з результатами такого огляду є підставою для його притягнення згідно із Законом до відповідальності.
Такі ж положення містяться у статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до п.5.1 Наказу МВС України №77 від 26.02.2009 року «Про затвердження Інструкції з оформлення працівниками Державтоінспекції МВС матеріалів про адміністративні порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху» встановлено, що водії та інші особи, які керують транспортними засобами, стосовно яких є достатні підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції (частина перша статті 266 КУпАП).
Згідно п.7 Наказу Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 від 09.11.2015 року «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан спяніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоровя, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі заклад охорони здоровя).
Відповідно до п.2 та п.3 вищевказаної Інструкції, огляду на стан спяніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані спяніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного спяніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Відповідно до розділу другого Наказу Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 від 09.11.2015 року «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан спяніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом. Огляд на стан алкогольного спяніння водія транспортного засобу здійснюється поліцейськими, які мають спеціальні звання. Огляд на стан спяніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків.
В порушення п.2.5 Правил дорожнього руху на вимогу працівника патрульної поліції, від проходження медичного огляду в медичному закладі та проходженні огляду на місці зупинки ОСОБА_1 відмовився, що тягне адміністративну відповідальність за ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Вивчивши повно та всебічно матеріали справи про адміністративне правопорушення, вислухавши пояснення ОСОБА_1, суд приходить до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП. Відмова ОСОБА_1 від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп»ягніння, відповідно до встановленого порядку, є діянням, яке кореспондуються з диспозицією ч.1 ст.130 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП доведена у повному обсязі та підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення АП2 №321325 від 04 вересня 2016 року, а також архівними відомостями вчинення ОСОБА_1 порушень Правил дорожнього руху з відділення ДАІ Василівського району Запорізької області.
Доведеність вини ОСОБА_1 в порушенні п.2.5 ПДР України за обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, підтверджується сукупністю даних, що містяться у складеному відповідно до вимог ст.256 КУпАП протоколі про адміністративне правопорушення (серія АП2 №321325 від 04 вересня 2016 року) та матеріалах справи про адміністративне правопорушення, зокрема: відмова ОСОБА_1 від запропонованого працівниками ДПП проходження медичного огляду на стан алкогольного спяніння підтверджується наявними в матеріалах справи письмовими поясненнями свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3, з яких вбачається, що останні були запрошені в якості свідків та підтвердили, що в їх присутності ОСОБА_1 відмовився від проходження медичного огляду на стан алкогольного спяніння та особисто підтвердили, що у водія ОСОБА_1 маються ознаки алкогольного спяніння: запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей та обличчя.
Крім того, згідно власноруч даним поясненням ОСОБА_1, що містяться у протоколі від 04 вересня 2016 року, він зазначив, що вчора випив вина, прошу до лікарні не везти, від керування відсторонений, зі спянінням згоден.
Крім того, доводи ОСОБА_1 про те, що він під час керування транспортним засобом не перебував в стані алкогольного спяніння, а тому у його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч.2 ст.130 КУпАП, суд оцінює критично.
Дане твердження, навіть за фактичного встановлення вказаних ОСОБА_1 обставин, не може бути підставою для закриття провадження у справі, оскільки відносно ОСОБА_1 складений протокол про адміністративне правопорушення за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного спянінням. Вказане діяння ОСОБА_1 підпадає під диспозицію ч.2 ст.130 КУпАП, тобто являється адміністративним правопорушенням для ознак якого не потрібно /не є обовязковим/ встановлювати факт керування особою транспортним засобом в стані алкогольного спяніння.
Так, адміністративна відповідальність за ч.2 ст.130 КУпАП настає в разі повторного протягом року керування водієм транспортним засобом в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, а також в разі його відмови від проходження медичного огляду на стан такого сп'яніння. Таким чином, склад правопорушення в діях ОСОБА_1 є закінченим вже з моменту його відмови від проходження медичного обстеження.
Із врахуванням фактичних обставин справи, суд доходить до висновку про законність і обґрунтованість складеного щодо ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення у звязку із порушенням ним п.2.5 Правил дорожнього руху. Тому, цей протокол приймається судом як доказ винуватості ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП.
Враховуючи вищевикладене, вважаю, що винність ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП, відповідає фактичним обставинам справи, підтверджується зібраними у справі доказами.
За загальними правилами накладення стягнення за адміністративні правопорушення, викладеними у ст.33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що помякшують і обтяжують відповідальність.
Приймаючи до уваги характер та обставини вчинення правопорушення, його суспільну небезпеку, враховуючи особу правопорушника, він раніше притягувався до адміністративної відповідальності за порушення Правил дорожнього руху за ч.1 ст.130 КУпАП, про що свідчать архівні відомості Сектору ДПП Василівського ВП ГУНП в Запорізькій області, суд вважає необхідним застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції частини 2 статті 130 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст.ст.130ч.2,283,284 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
Визнати виннимОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2ст.130 КУпАП та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі 20400 (двадцять тисяч чотириста) гривень (р/р 31113149700001, ККД бюджету 21081300, МФО 813015, отримувач: ГУК у Запорізькій області, ЄДРПОУ 37941997, банк отримувача: ГУДКСУ у Запорізькій області) з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 3 (три) роки.
Стягнути зОСОБА_1 судовий збір у дохід держави в розмірі 275 (двісті сімдесят п`ять) грн. 60 коп. (отримувач: УК у Василівському районі, № доходного рахунку 31217206700044, код отримувача 38025519, банк отримувача - ГУ ДКСУ в Запорізькій області, ККД 22030001, код ЄДРПОУ суду 37438901, МФО 813015. В призначенні платежу: Судовий збір, 37438901, п.5, прізвище платника).
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова судді може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до апеляційного суду Запорізької області через Василівський районний суд.
Суддя М.А. Носик