КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 листопада 2016 року 810/2072/16
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лиска І.Г., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Гостомельського споживчого товариства до Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Гостомельське споживче товариство з позовом до Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень від 22.12.2015р. №0000312100, № 0000322100.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що за результатами перевірки відповідач дійшов необґрунтованих висновків про порушення позивачем граничних строків сплати грошового зобов'язання з акцизного податку, оскільки акцизний податок позивачем сплачено у визначені чинним законодавством строки, а саме протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації з акцизного податку. Просить задовольнити позовні вимоги.
Відповідач проти позову заперечує. В обґрунтування заперечень посилається на те, що за результатами проведеної перевірки позивача встановлено порушення встановлених Податковим кодексом України строків сплати акцизного податку, у зв'язку з чим контролюючим органом, на підставі статті 126 Податкового кодексу України застосовано до позивача штрафні санкції за несвоєчасну сплату та прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
У зв'язку із проведенням реорганізації відповідача, судом було замінено Ірпінську ОДПІ ГУ ДФС у Київській області її правонаступником Вишгородською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача в запереченнях просив здійснювати розгляд справи без участі представника Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області.
Згідно з вимогами ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши наявні матеріали справи, керуючись статтями 122, 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи у письмовому провадженні та на підставі наявних у справі доказів.
Суд, дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з'ясувавши обставини справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, вважає за необхідне зазначити наступне.
Гостомельське споживче товариство здійснює реалізацію підакцизних (алкогольних) товарів на двох територіальних одиницях: у смт. Гостомель та м. Буча Київської області і відповідно до п. 222.3.2 ст. 222 Податкового кодексу У країни в якому зазначено, що суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів, сплачує податок за місцем здійснення реалізації таких товарів, сплачувало акцизний податок до відповідного бюджету смт. Гостомеля та м. Буча.
З матеріалів справи встановлено, що 03.12.2016 року Ірпінською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області проведена камеральна перевірки податкової звітності з акцизного податку з питання своєчасності сплати сум акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів за наданою податковою декларацією акцизного податку за 2015 року, за результатами якої складено Акт №1602/10-31-21-01 від 03.12.2015 року (далі - Акт перевірки).
Згідно висновків Акту перевірки контролюючий орган дійшов висновку про порушення позивачем ст. 126 Податкового Кодексу України - підприємством несвоєчасно сплачено суму акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів за 2015 року.
На підставі Акту перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення - рішення №0000312100 від 22.12.2015, яким до позивача застосовано штрафні санкції з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів 6562, 20 грн. та податкове повідомлення - рішення №0000312100 від 03.12.2015, яким до позивача застосовано штрафні санкції з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів 201, 10 грн.
Податкові повідомлення рішення № 0000312100, № 0000322100 від 22.12.2015 року були оскаржені позивачем в адміністративному порядку до контролюючих органів вищого рівня.
Рішенням Головного управління ДФС у Київській області № 551/10/10-36-10-01-04 від 10.03.2016 року податкові повідомлення рішення Ірпінської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області № 0000312100 та № 0000322100 від 22.12.2015 року залишені без змін.
Рішенням Державної фіскальної служби України № 10768/6/99-99-11- 03-01-25 від 18.05.2016 року податкові повідомлення - рішення Ірпінської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області № 0000312100 та № 0000322100 від 22.12.2015 року залишено без змін.
Вважаючи висновки контролюючого органу безпідставними та не погоджуючись з прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), відповідно до яких у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки підставою прийняття оскаржуваних податкових рішення стали висновки Акту перевірки, для вирішення позовних вимог суд вважає необхідним дослідити обґрунтованості цих висновків.
З Акту перевірки судом встановлено, що підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення став висновок відповідача про несвоєчасність сплати позивачем суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів за лютий - жовтень 2015 року.
Суд зазначає, що відповідно до пп.212.3.1-1 п.212.3 ст.212 Податкового кодексу України особи - суб'єкти господарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням пункту продажу товарів не пізніше граничного терміну подання декларації акцизного податку за місяць, в якому здійснюється господарська діяльність.
Згідно пп.222.1.1 п.222.1 ст.222 Податкового кодексу України суми податку перераховуються до бюджету платниками акцизного податку протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації за місячний податковий період.
Підпунктом 222.3.1 п.222.3 ст.222 Податкового кодексу України передбачено, що суми податку перераховуються до бюджету суб'єктом господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації за місячний податковий період.
Відповідно до п. 222.3 ст.222 Податкового кодексу України платник податку з підакцизних товарів (продукції), вироблених або переобладнаних на митній території України; імпортер алкогольних напоїв та тютюнових виробів; суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів; оптовий постачальник електричної енергії подає щомісяця не пізніше 20 числа наступного періоду контролюючому органу за місцем реєстрації декларацію акцизного податку за формою, затвердженою у порядку, встановленому статтею 46 цього Кодексу.
З матеріалів справи судом встановлено, що Гостомельське споживче товариство сплатило акцизний податок до місцевих бюджетів смт Гостомеля та м. Бучі в порядку та строки визначені Податковим кодексом України, що підтверджується платіжними дорученнями з відмітками банку які, містяться в матеріалах справи: (м. Буча):- за січень місяць 2015 року № 231 від 23.02.15 (граничний строк сплати 02 березня 2015 року) ;- за лютий місяць 2015 року № 348 від 12.03.15 (граничний строк сплати 30 березня 2015 року);-за березень місяць 2015 року № 542 від 17.04.15 (граничний строк сплати 30 квітня 2015 року);- за квітень місяць 2015 року № 701 від 13.05.15 (граничний строк сплати 30 травня 2015 року);- за травень місяць 2015 року № 888 від 11.06.15 (граничний строк сплати 30 червня 2015 року);- за червень місяць 2015 року № 1051 від 13.07.15 (граничний строк сплати 30 липня 2015 року);- за липень місяць 2015 року № 1217 від 13.08.15 (граничний строк сплати 30 серпня 2015 року);- за серпень місяць 2015 року № 1438 від 17.09.2015 (граничний строк сплати 30 вересня 2015 року);- за вересень місяць 2015 року № 1619 від 15.10.2015 (граничний строк сплати 30 жовтня 2015 року);- за жовтень місяць 2015 року № 1778 від 11.11.2015 (граничний строк сплати 30 листопада 2015 року);- за листопад місяць 2015 року № 1968 від 08.12.2015 (граничний строк сплати 30 грудня 2015 року); (смт Гостомель) : -за січень місяць 2015 року № 230 від 23.02.15 (граничний строк сплати 02 березня 2015 року);- за лютий місяць 2015 року № 347 від 12.03.15 (граничний строк сплати 30 березня 2015 року);- за березень місяць 2015 року № 541 від 17.04.15 (граничний строк сплати 30 квітня 2015 року);-за квітень місяць 2015 року № 699 від 13.05.15 (граничний строк сплати 30 травня 2015 року);- за травень місяць 2015 року № 887 від 11.06.15 (граничний строк сплати 30 червня 2015 року);- за червень місяць 2015 року № 1050 від 13.07.15 (граничний строк сплати 30 липня 2015 року);- за липень місяць 2015 року № 1216 від 13.08.15 (граничний строк сплати 30 серпня 2015 року);- за серпень місяць 2015 року № 1437 від 17.09.2015 (граничний строк сплати 30 вересня 2015 року);- за вересень місяць 2015 року № 1618 від 15.10.2015 (граничний строк сплати 30 жовтня 2015 року);- за жовтень місяць 2015 року № 1777 від 11.11.2015 (граничний строк сплати 30 листопада 2015 року);-за листопад місяць 2015 року № 1967 від 08.12.2015 (граничний строк сплати 30 грудня 2015 року).
Суд зазначає, що пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивачем грошове зобов'язання з акцизного податку за січень - жовтень 2015 року сплачено у строк визначений підпунктом 222.3.1 п.222.3 ст.222 Податкового кодексу України.
Щодо посилань відповідача, що позивач повинен був подати дві декларації з акцизного податку, суд зазначає наступне.
Гостомельське споживче товариство є суб'єктом господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів.
Гостомельське споживче товариство здійснює реалізацію (продаж) підакцизних товарів на адміністративній території смт. Гостомель та м. Буча Київської області.
Відповідно до п. 212.3.11 ст. 212 Податкового кодексу України особи - суб'єкти господарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням пункту продажу товарів.
Гостомельське споживче товариство зареєстровано як платник акцизного податку в Ірпінській ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, оскільки Ірпінська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області є контролюючим органом який обслуговує дві територіально-адміністративні одиниці - смт Гостомель і м. Буча Київській області.
Згідно ст. 223 Податкового кодексу України суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів подає щомісяця не пізніше 20 числа наступного періоду контролюючому органу за місцем реєстрації декларацію акцизного податку (далі - Декларація).
Відповідно до п. 223.1 ст. 223 Податкового кодексу України базовий податковий період для сплати акцизного податку відповідає календарному місяцю.
Порядок заповнення та подання Декларації затверджений Наказом Міністерством фінансів України від 23.01.2015 р. № 14 Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку (далі - Наказ № 14).
Відповідно до п. п. 12, 13 Наказу № 14 у разі подання платником податку до контролюючого органу Декларації, заповненої з порушеннями вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 глави 2 розділу II Кодексу, такий контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику письмове повідомлення про відмову у прийнятті Декларації із зазначенням причин такої відмови: у разі отримання поштою або засобами електронного зв'язку - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання, у разі отримання особисто - протягом трьох робочих днів з дня її отримання.
У разі отримання відмови контролюючого органу у прийнятті Декларації платник має право подати нову Декларацію та сплатити штраф у разі порушення строку її подання або оскаржити рішення контролюючого органу у порядку, встановленому статтею 56 глави 4 розділу II Кодексу.
Судом встановлено що протягом 2015 року Гостомельське споживче товариство подавало податкові декларації з акцизного податку до Ірпінської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області в строк відповідно до вимог Податкового кодексу України та Наказу № 14.
Протягом 2015 року Ірпінська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області жодного разу не надала Гостомельському споживчому товариству повідомлення про відмову у прийнятті декларацій акцизного податку, що є доказом правомірності дій Гостомельського споживчого товариства щодо оформлення та подання декларації акцизного податку протягом 2015 року.
Отже, твердження контролюючих органів про те, що Гостомельське споживче товариство повинно було подавати дві декларації з акцизного податку не є обґрунтованим, оскільки жодним нормативно-правовим актом прямої дії не встановлено обов'язку платника акцизного податку подавати дві декларації акцизного податку в разі обслуговування одним контролюючим органам двох адміністративно-територіальних одиниць на яких здійснюється реалізація підакцизних товарів; Відповідно до п. 2 Наказу № 14 платники акцизного податку заповнюють та подають розділи та додатки до Декларації лише щодо тих операцій, які вони здійснюють і за якими у них виникають податкові зобов'язання із сплати акцизного податку, про що робиться відповідна відмітка у колонці «Ознака подачі» на останньому аркуші Декларації. Платник відповідно до підпункту 212.1.11 пункту 212.1 статті 212 розділу VI Податкового Кодексу України - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів, заповнює та подає лише розділ Ґ та додаток 6 до Декларації; Пунктом 6. Наказу № 14 визначено, що додаток 6 до декларації акцизного податку - «Розрахунок суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів» заповнюється окремо для кожного місця здійснення реалізації підакцизних товарів із обов'язковим зазначенням відповідного коду за КОАТУУ; Листом ДФС від 08.12.2015 року № 26228/6/99-99-19-03-03-15 про надання індивідуальної консультації відповідно до якого Державна фіскальна служба роз'яснила, що в разі якщо реалізація підакцизних товарів здійснюється у м. Буча та у м. Ірпіні, що мають різні коди КОАТУУ, але обслуговуються одним контролюючим органом - Ірпінською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, то декларація акцизного податку повинна подаватися до Ірпінської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області із заповненням графи 07 «Місцезнаходження пунктів продажу товарів», розділу Г в якому зазначаються податкові зобов'язання в розрізі відповідних кодів місць здійснення роздрібної торгівлі підакцизними товарами та додаток 6.
Наведене свідчить про те, що Гостомельским споживчим товариством не було порушень протягом 2015 року щодо кількості подання декларацій акцизного податку, а всі сумніви щодо правомірності рішення платника податку, відповідно до п. 4.1.4. ст. 4 Податкового кодексу України (презумпція правомірності рішень платника податку), повинні трактуватися на користь платника податку з метою забезпечення основних засад податкового законодавства України.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що при розгляді справи встановлено, що при прийнятті оскаржуваних податкових повідомлень - рішень відповідач діяв необґрунтовано, тобто без врахування всіх обставин, які мають значення при прийнятті рішення, а відтак наявні підстави для задоволення позовних вимог Гостомельського споживчого товариства.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області №0000312100 та №0000322100 від 22 грудня 2015 року.
Стягнути судовий збір у розмірі 1378 грн. 00 коп. ( одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень 00 коп.) на користь Гостомельського споживчого товариства за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Лиска І.Г.