Головуючий у 1 інстанції - Кошкош О.О.
Суддя-доповідач - Василенко Л.А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 листопада 2016 року справа №805/1731/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенко Л.А., суддів Гайдара А.В., Ханової Р.Ф.,
при секретареві судового засідання Куленка О.Д.,
представника відповідача Садікової М.А.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 вересня 2016 року у справі №805/1731/16-а за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Маріупольського регіонального виробничого управління комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання дій протиправними та скасування податкової вимоги, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач - Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» в особі Маріупольського регіонального виробничого управління комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (далі - Маріупольське РВУ КП «Вода Донбасу») звернувся до суду з позовом до Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м.Маріуполя Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - Жовтнева ОДПІ м.Маріуполя), в якому просив визнати протиправними дії Жовтневої ОДПІ щодо направлення податкової вимоги про сплату податкового боргу з земельного податку від 28.04.2016 №10410-17 в сумі 18474,74 грн.; скасувати податкову вимогу про сплату податкового боргу з земельного податку від 28.04.2016 №10410-17 в сумі 18474,74 грн. (а.с. 4-7).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23.08.2016 замінено відповідача у справі - Жовтневу ОДПІ м.Маріуполя її правонаступником Маріупольською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - Маріупольська ОДПІ) (а.с. 75).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 19 вересня 2016 року позов задоволено частково, а саме: скасовано податкову вимогу Жовтневої ОДПІ м.Маріуполя від 28.04.2016 року №10410-17. В іншій частині позовних вимог відмовлено (а.с. 94-95).
Відповідач не погодився з постановою суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та відмовити у задоволенні позову в повному обсязі через порушення судом норм матеріального та процесуального права (а. с. 99-102).
Представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги, просив її задовольнити.
Представник позивача в судове засідання не прибув, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги і дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що позивач - Маріупольське РВУ КП «Вода Донбасу» зареєстроване в якості юридичної особи, код ЄДРПОУ 00191678, знаходиться на податковому обліку у відповідача. До складу юридичної особи входить відокремлений підрозділ Маріупольське регіональне виробниче управління комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (код ЄДРПОУ 35397832) (а. с. 18, 32).
28 квітня 2016 року Жовтневою ОДПІ м.Маріуполя сформована податкова вимога форми «Ю» №10410-17, відповідно до якої у Маріупольського регіонального виробничого управління Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» станом на 27.04.2016 року сума податкового боргу за узгодженими грошовими зобов'язаннями (земельний податок з юридичних осіб) становить 18474,74 грн. (а.с. 10).
Відповідно до облікової картки заборгованість утворилася в результаті несплати орендної плати з юридичних осіб, яка нарахована позивачем самостійно в податкових розрахунках земельного податку, а саме №9018574689 від 19.02.2015 року, №9025707288 від 29.02.2016 року, №9022142795 від 22.02.2016 року (а. с. 58-66).
В судовому засіданні апеляційної інстанції встановлено, що податковий борг -18474,74 грн. утворився за період з 01.01.2016 до дати прийняття податкової вимоги - 28.04.2016 року.
Сертифікатами (висновками) №2005/12.12-03 від 03.07.2014, №1200 від 29.10.2014, №1736 від 25.11.2014, №1735 від 25.11.2014 про настання обставин непереборної сили Торгово-промисловою палатою України засвідчено настання обставин непереборної сили з 10.06.2014 - КП «Вода Донбасу» при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів. На момент видачі сертифікату обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо (а. с. 12-17).
06.09.2016 позивачем на адресу відповідача надіслано лист, в якому, повідомлено про отримання податкової вимоги від 28.04.2016 №10410-17 зі сплати податкового боргу з земельного податку та у зв'язку з настанням форс-мажорних обставин, які засвідчені сертифікатом Торгово-промислової палати №1200 від 29.10.2014, позивач дійсно має податковий борг з плати за землю за період з січня 2016 року ( а. с. 155).
Відповідно до листа відповідача, наданого на виконання судового запиту суду апеляційної інстанції, вищезазначений лист позивач надіслав після виставлення та надіслання податкової вимоги від 28.04.2016 №10410-17, а саме - 06.09.2016. Лист викладено в формі повідомлення, заяви про звільнення (розстрочення) плати за землю до Жовтневої ОДПІ м.Маріуполя не надходило ( а. с. 152).
Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.
Спірним у справі є правомірність прийняття відповідачем податкової вимоги форми «Ю» №10410-17 від 28.04.2016, відповідно до якої у Маріупольського регіонального виробничого управління Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» станом на 27.04.2016 року сума податкового боргу за узгодженими грошовими зобов'язаннями (земельний податок з юридичних осіб) становить 18474,74 грн.
Як встановлено вище і не є спірним, за позивачем рахується борг зі сплати земельного податку з юридичних осіб, який нарахований позивачем самостійно в податкових розрахунках земельного податку, починаючи з 01.01.2016 року в сумі 18474,74 грн.
За приписами п.п.16.1.4 п.16.1 ст. 16 Податкового кодексу України ( далі - ПК України) платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (п.п.16.1.2 п.16.1); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (п.п.16.1.3 п.16.1); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Строк сплати податку та збору встановлюється відповідно до податкового законодавства для кожного податку окремо. Зміна платником податку, податковим агентом або представником платника податку чи контролюючим органом встановленого строку сплати податку та збору забороняється, крім випадків, передбачених цим Кодексом ( п.31.1 ст.31 ПК України).
Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі (п.286.2 ст.286 ПК України).
Пунктом 287.3 статті 287 ПК України визначено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п. 288.1. статті 288 ПК України).
Згідно з п.32.2 ст.32 ПК України зміна строку сплати податку здійснюється у формі відстрочки або розстрочки.
Встановлено, що позивач не звертався до відповідача з заявою про розстрочення або відстрочення сплати податку за землю.
У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.1. ст.59 ПК України).
За приписами статті 206 Земельного кодексу України плата за землю використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу (п.59.3 ст.59 ПК України).
Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п.59.4 ст.59 ПК України).
Платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі ( п. 269.1. ст. 269 ПК України).
Об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності (ст. 270 Податкового кодексу України).
Згідно з п.288.4 ст.288 ПК України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Пільги щодо сплати податку для юридичних осіб регулюються ст.282 Податкового кодексу України.
Земельні ділянки, які не підлягають оподаткуванню земельним податковим визначено нормами ст.283 Податкового кодексу України. Дія та/або наявність форс-мажорних обставин, як податкова пільга із сплати земельного податку до норм ст.282 Податкового кодексу України не включена.
Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 2 вересня 2014 року № 1669-VII (далі - Закон №1669), який набрав чинності з 15 жовтня 2014 року, визначає серед іншого тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Законом №1669 зміни до Податкового кодексу України (в частині порядку та строків сплати плати за землю та/або встановлення пільг) не внесено, а отже положення ст.6 Закону №1669 не скасовують необхідність виконання вимог п.287.3 ст.287 ПК України щодо місячної сплати плати за землю платниками податків, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Колегія суддів зазначає, що виходячи з аналізу наведених норм законів у їх сукупності Маріупольське РВУ КП «Вода Донбасу» мало право звернутися до податкового органу щодо надання пільги (звільнення від плати земельного податку), подати уточнюючу декларацію, надати сертифікат (висновок) про настання обставин непереборної сили.
Вивченням матеріалів справи встановлено, що позивач до отримання спірної вимоги до податкового органу з заявою про звільнення від сплати земельного податку не звертався, уточнюючу декларацію не подавав, а тому податковим органом правомірно сформована спірна податкова вимога за самостійно узгодженими зобов'язаннями платника земельного податку.
Маріупольське РВУ КП «Вода Донбасу» надано до суду копію заяви №1136/05 від 07.11.2014 року на ім'я начальника Жовтневої ОДПІ м.Маріуполя про звільнення від виконання обов'язків з нарахування, утримання, сплати єдиного внеску ( а. с. 139,140), тобто заява не стосувалася обов'язку підприємства зі сплати земельного податку.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що спір за суттю вирішений невірно внаслідок невідповідності висновків суду обставинам справи, порушення судом норм матеріального закону, в зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду скасуванню з постановленням нової про відмову у задоволенні позову повністю.
Справу розглянуто в межах доводів апеляційної скарги.
Постанова в повному обсязі виготовлена 21 листопада 2016 року.
Керуючись ст.122-1, ст.195 ч.1, ст.196, ст.198 ч.1 п.3, ст.202 ч.1 п.4, ст.205 ч.2, ст.207, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 вересня 2016 року у справі №805/1731/16-а за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Маріупольського регіонального виробничого управління комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання дій протиправними та скасування податкової вимоги скасувати.
У задоволенні позовних вимог Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Маріупольського регіонального виробничого управління комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання дій протиправними та скасування податкової вимоги - відмовити в повному обсязі.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня її складення в повному обсязі.
Головуючий Л.А. Василенко
Судді: А.В. Гайдар
Р.Ф. Ханова