Постанова № 62822748, 17.11.2016, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.11.2016
Номер справи
805/3080/16-а
Номер документу
62822748
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 листопада 2016 р. Справа № 805/3080/16-а

Час прийняття постанови: 12 год. 20 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Бабаш Г.П.,

суддів - Куденкова К.О., Аляб'єва І.Г.,

при секретарі - Кочетові В.К.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльності щодо не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення та ненадання нової довідки до Пенсійного фонду України для подальшого перерахунку пенсії; зобов'язання виготовити та направити до Пенсійного фонду України нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльності щодо не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення та ненадання нової довідки до Добропільського об'єднаного УПФУ Донецької області для подальшого перерахунку пенсії; зобов'язання виготовити та направити до Добропільського об'єднаного УПФУ Донецької області нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

До початку судового розгляду справи по суті позивачем до суду надано заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої останній просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення та ненадання нової довідки до Пенсійного фонду України для подальшого перерахунку пенсії; зобов'язати відповідача виготовити та направити до Пенсійного фонду України нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він працював в органах внутрішніх справ з 20.08.1982 року по 20.10.2000 року. З 20.10.2000 року отримує пенсію МВС України. Позивач вважає, що на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» №900-VІІІ від 23.12.2015 року, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про національну поліцію» він як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ має право на здійснення перерахунку розміру пенсії. 21.07.2016 року позивач звернувся до МВС України із заявою щодо виконання дій для забезпечення перерахунку пенсії, проте листом від 26.08.2016 року Департамент фінансово-облікової політики МВС України від 11.08.2016 року №15/2-р-1098 йому відмовлено в здійсненні будь-яких дій у зв'язку з нерозповсюдженням вищезазначених дій на осіб з числа колишніх працівників міліції. Таким чином, вважає, що відповідачем була допущена бездіяльність щодо направлення відомостей до ПФУ про зміну грошового забезпечення та виготовлення і направлення довідок про складову грошового забезпечення пенсіонерів. Таким чином, просив позов задовольнити.

Позивач надав до суду заяву про здійснення розгляду справи без його участі.

Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ з 20 серпня 1982 року по 20 жовтня 2000 року проходив службу в органах внутрішніх справ. Наказом ГУМВС України в Донецькій області звільнений з органів внутрішніх справ з 20.10.2000 року за пунктом 64 «ж» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (за власним бажанням).

На теперішній час позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ».

21.07.2016 року позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ України із заявою щодо перерахування його пенсії у зв'язку із змінами в законодавстві з розрахунку 2000 гривень за спеціальне звання, 2700 гривень за посадовий оклад та 35% надбавки за стаж служби.

11.08.2016 року Міністерством внутрішніх справ України на вказану заяву позивача надано відповідь за №15/2-Р-1098, в якій зазначено про відсутність достатніх законних підстав для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.

01.09.2016 року позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ України з заявою щодо виготовлення та направлення до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області нової довідки про розмір його грошового забезпечення з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення.

На зазначену заяву позивача 04.10.2016 року Міністерством внутрішніх справ України надано відповідь за №15/2-Р-1755, в якій повторно зазначено про відсутність достатніх законних підстав для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України "Про Національну поліцію", Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ), Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок № 45).

В рамках реформування правоохоронної системи України 02.07.2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України "Про Національну поліцію", який набрав чинності 07 листопада 2015 року.

Згідно з абз. 2 п. 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" визначені складові та розміри грошового забезпечення.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VII внесено зміни до Закону №2262 -ХІІ, зокрема статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту:

"Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських" (ч. 3 ст. 63).

Згідно із ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, діючим законодавством чітко встановлено право позивача як пенсіонера МВС на здійснення перерахунку пенсії, адже, як зазначалось колегією суддів, відповідно до абз. 2 п. 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських.

Разом з тим, відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 2 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 3 Порядку №45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби: у Національній гвардії України - державним органом, у якому вони перебували на пенсійному обліку до 1 січня 2007 року.

У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.

Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Таким чином, Порядком №45 встановлена певна процедура здійснення перерахунку раніше призначених пенсій колишнім співробітникам органів внутрішніх справ, якою передбачено повідомлення Міністерством внутрішніх справ України Пенсійного фонду України про підстави такого перерахунку, повідомлення Пенсійним фондом України головних управлінь в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складання головними управліннями списків таких осіб та подання їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.

З огляду на зазначене, колегія суддів дійшла висновку, що фактично в даному випадку позивачем обрано невірний спосіб захисту порушених прав, адже відповідач в рамках діючого законодавства не уповноважений виготовляти та направляти довідку щодо грошового забезпечення ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України для подальшого перерахунку пенсії останнього, а здійснює лише повідомлення Пенсійного фонду України про існування підстав для перерахунку раніше призначених пенсій.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.

У відповідності до ст.ст. 71, 86 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАСУ судові витрати не підлягають стягненню.

Керуючись ст.ст. 2-14, 17, 18, 24, 71, 86, 94, 121, 122, 158-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльності щодо не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення та ненадання нової довідки до Пенсійного фонду України для подальшого перерахунку пенсії; зобов'язання виготовити та направити до Пенсійного фонду України нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення - відмовити.

Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті 17 листопада 2016 року.

Повний текст постанови складено 18 листопада 2016 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Головуючий суддя Бабаш Г.П.

Судді Куденков К.О. Алябєв І.Г.