Рішення № 62816887, 17.10.2016, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
17.10.2016
Номер справи
910/16523/16
Номер документу
62816887
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.10.2016Справа №910/16523/16

За позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву

До відповідача публічного акціонерного товариства «Український центр обслуговування пасажирів на залізничному транспорті України»

Про розірвання договору та зобов'язання повернути майно

Та за зустрічним

позовом публічного акціонерного товариства «Український центр обслуговування пасажирів на залізничному транспорті України»

До відповідача Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву

Про зобов'язання вчинити дії

Суддя Ковтун С.А.

Представники сторін:

від позивача за первісним позовом Харченко Р.І. (за дов.)

від відповідача за первісним позовом Ільчук О.С. (за дов.), Кузікова А.С. (за дов.)

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Господарського суду міста Києва звернулося з позовом Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву до публічного акціонерного товариства «Український центр обслуговування пасажирів на залізничному транспорті України» про:

- розірвання договору оренди цілісного майнового комплексу структурного підрозділу готель «Експрес» державного підприємства «Український центр обслуговування пасажирів на залізничному транспорті України» від 19.09.2001 № 335, укладеного між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву та приватним акціонерним товариством «Український центр обслуговування пасажирів на залізничному транспорті України»;

- зобов'язання публічного акціонерного товариства «Український центр обслуговування пасажирів на залізничному транспорті України» повернути цілісний майновий комплекс структурного підрозділу готель «Експрес» державного підприємства «Український центр обслуговування пасажирів на залізничному транспорті» у порядку, визначеному пунктом 2.4 договору цілісного майнового комплексу структурного підрозділу готель «Експрес» державного підприємства «Український центр обслуговування пасажирів на залізничному транспорті України» від 19.09.2001 № 335.

Позовні вимоги мотивовані невиконанням відповідачем прийнятого на себе обов'язку вчинення дій щодо приведення у відповідність п. 1.1 та п. 3.1 договору від 19.09.2001 № 335. Даний обов'язок на нього покладено п. 5.11 договору від 19.09.2001 № 335. Обґрунтовуючи свої доводи позивач послався на те, що 30.10.2015, після проведення інвентаризації та оцінки орендованого майна, він надіслав відповідачу пропозицію про внесення змін до договору від 19.09.2001 № 335 щодо вартості орендованого майна та розміру орендної плати за базовий місяць. Відповідач відмовився прийняти запропоновані позивачем зміни з підстав незгоди з оцінкою майна. Позивач дії відповідача щодо відмови у підписанні запропонованої додаткової угоди про внесення змін до договору від 19.09.2001 № 335 вважає односторонньою відмовою від виконання своїх обов'язків, що, на його думку, є підставою для розірвання договору оренди від 19.09.2001 № 335.

Суд своєю ухвалою від 09.09.2016 порушив провадження у справі № 910/16523/16.

До початку розгляду справи по суті публічне акціонерне товариство «Український центр обслуговування пасажирів на залізничному транспорті України» звернулося з зустрічним позовом до Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву про:

- спонукання відповідача виконати умови договору оренди від 19.09.2001 № 335, а саме: прийняти рішення (видання наказу) про проведення інвентаризації майна та оцінки цілісного майнового комплексу структурного підрозділу готель «Експрес» державного підприємства «Український центр по обслуговуванню пасажирів на залізничному транспорті України»;

- спонукання відповідача виконати умови договору оренди від 19.09.2001 № 335 в частині утворення комісії з інвентаризації майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу готель «Експрес» державного підприємства «Український центр по обслуговуванню пасажирів на залізничному транспорті України» та забезпечити утворення комісії з оцінки вартості майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу готель «Експрес» державного підприємства «Український центр по обслуговуванню пасажирів на залізничному транспорті України».

26.09.2016 суд порушив провадження за зустрічним позовом та прийняв його для спільного розгляду з первісним.

Вимоги зустрічної позовної заяви ґрунтуються на бездіяльності відповідача за зустрічним позовом щодо проведення інвентаризації фактично орендованого позивачем за зустрічним позовом приміщенням. Як зазначає останній, після доповнення договору від 19.09.2001 № 335 пунктом 5.11 у 2012 році Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву була проведена інвентаризація орендованого майна, до складу якого було включено знесену будівлю. Це стало підставою для відмови, у тому числі і судом, у внесенні змін до договору від 19.09.2001 № 335 щодо визначення вартості орендованого майна та орендної плати. При проведенні інвентаризації приміщень у 2015 році до орендованих позивачем за зустрічним позовом приміщень включені площі відокремленого підрозділу Українського центру про обслуговуванню пасажирів на залізничному транспорті Південно-Західної залізниці (залізничні каси з продажу проїзних документів), якими позивач не користується. У зв'язку з цим не були підписані зміни до договору від 19.09.2001 № 335, які надіслані 30.10.2015, оскільки для оцінки вартості оренди були застосовані вихідні дані про орендовану площу, які не відповідають дійсності. Відповідач за зустрічним позовом на його лист від 01.07.2016 з проханням проведення нової оцінки орендованого цілісного майнового комплексу відповіді не надав. А тому, як вважає позивач за зустрічним позовом, з метою виконання ним свого обов'язку, передбаченого п. 5.11 договору від 19.09.2001 № 335, даний обов'язок на відповідача за зустрічним позовом підлягає покладенню на нього за рішенням суду.

Розглянувши надані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:

19.09.2001 Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву (орендодавець) та закрите акціонерне товариство «Український центр обслуговування пасажирів на залізничному транспорті України» (орендар) уклали договір № 335 цілісного майнового комплексу структурного підрозділу державного підприємства (далі - Договір), відповідно до п. 1.1 якого орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування цілісний майновий комплекс структурного підрозділу готель «Експрес» державного підприємства «Український центр по обслуговуванню пасажирів на залізничному транспорті України» (далі - підприємство), склад і вартість визначено відповідно до акту оцінки, зведеного акту інвентаризації та передавального балансу підприємства, складеного станом на 31 липня 2001 року, вартість якого становить 12908700 гри., у тому числі: основні фонди за залишковою вартістю 12773900 гривень.

Договір було укладено строком на 10 років - до 19.09.2011.

Оборотні матеріальні засоби цілісного майнового комплексу були викуплені закритим акціонерним товариством «Український центр обслуговування пасажирів на залізничному транспорті України» на підставі договору № 1 купівлі-продажу оборотних матеріальних засобів цілісного майнового комплексу структурного підрозділу державного підприємства «Український центр по обслуговуванню пасажирів на залізничному транспорті України», укладеного цього ж дня (19.09.2001) з Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву.

Також 19.09.2001 сторони підписали акт приймання-передачі необоротних активів цілісного майнового комплексу структурного підрозділу державного підприємства «Український центр по обслуговуванню пасажирів на залізничному транспорті України».

Протягом дії Договору сторони вносили зміни як до його умов, так і до переліку майна цілісного майнового комплексу.

Зокрема, зміни до акту приймання-передачі цілісного майнового комплексу були внесені сторонами 21.05.2004 (доповнено) та 28.03.2005 (виключено).

Виключення об'єктів з цілісного майнового комплексу мало місце у зв'язку з їх приватизацією закритим акціонерним товариством «Український центр обслуговування пасажирів на залізничному транспорті України», внаслідок чого 28.03.2005 сторонами додатковою угодою № 3 до Договору змінено (зменшено) залишкову вартість основних фондів до 10486833,73 грн. (п. 1.1 Договору), і змінено розмір орендної плати (п. 3.1 Договору).

27.09.2011 сторони (станом на вказану дату організаційно-правова форма орендаря змінена на приватне акціонерне товариство) уклали додаткову угоду № 335/02 до Договору. Даною додатковою угодою вони змінили ряд умов Договору, виключили з його тексту п. 7.5, а також доповнили розділ 5 Договору пунктом 5.11 такого змісту: «Орендар зобов'язаний вчинити дії передбачені Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.1993 р. №158 (із змінами та доповненнями) та Постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.1995 р. № 629 (із змінами та доповненнями), та за результатами привести у відповідність п. 1.1. та п. 3.1. договору оренди від 19.09.2001 р. № 335 згідно вимог чинного законодавства».

Зі змінених умов Договору значення для розгляду даної справи має нова редакція пункту 10.1, якою термін Договору встановлено до 19 вересня 2021 року.

Постановою Кабінету Міністрів України № 158 від 02.03.1993 затверджено Положення про інвентаризацію майна державних підприємств, що приватизуються (корпоратизуються), а також майна державних підприємств та організацій, яке передається в оренду (повертається після закінчення строку дії договору оренди або його розірвання) (далі - Положення).

Положення визначає порядок проведення інвентаризації майна державних підприємств, що приватизуються (корпоратизуються), а також майна державних підприємств та організацій, цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів, яке передається в оренду (повертається після закінчення строку дії договору оренди або його розірвання), та оформлення її результатів.

Головною метою інвентаризації, відповідно до Положення, є визначення фактичної наявності й стану майна з даними бухгалтерського обліку, врегулювання інвентаризаційних різниць та відображення результатів інвентаризації у передаточному балансі.

Згідно з Положенням інвентаризації підлягає майно державних підприємств та організацій, цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів, яке передається в оренду (повертається після закінчення строку дії договору оренди або його розірвання). Під час передачі майна державних підприємств та організацій, цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів в оренду інвентаризація проводиться за рішенням орендодавця, який утворює комісію про оцінку об'єкта оренди. Голову інвентаризаційної комісії призначає орендодавець.

Постановою Кабінету Міністрів України № 629 від 10.08.1995 затверджено Методику оцінки об'єктів оренди, Порядок викупу орендарем оборотних матеріальних засобів та Порядок надання в кредит орендареві коштів та цінних паперів.

Оцінка цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів (філій, цехів, дільниць) проводиться відповідно до Методики оцінки об'єктів оренди, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 629 від 10.08.1995.

Вищевикладене свідчить про те, що обов'язок вчинення дій, які передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.1993 №158 та постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.1995 № 629 (проведення інвентаризації та оцінки майна), покладений перш за все на орендодавця. А тому положення пункту 5.11 розділу 5 Договору є домовленістю сторін щодо внесення змін до Договору в частині вартості орендованого майна та, відповідно, розміру орендної плати, яке повинно бути здійснено після проведення орендодавцем інвентаризації та оцінки майна.

21.09.2011 Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву видано наказ № 1286/1 про проведення інвентаризації, оцінки та розмежування майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу готель «Експрес» державного підприємства «Український центр по обслуговуванню пасажирів на залізничному транспорті України», яким затвердило комісію з інвентаризації та розмежування майна, а також спільну комісію з оцінки вартості майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу готель «Експрес» державного підприємства «Український центр по обслуговуванню пасажирів на залізничному транспорті України».

Акт оцінки цілісного майнового комплексу структурного підрозділу готель «Експрес» державного підприємства «Український центр по обслуговуванню пасажирів на залізничному транспорті України» комісією затверджено 31.01.2012.

У квітні 2012 року Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву звернулось до публічного акціонерного товариства «Український центр обслуговування пасажирів на залізничному транспорті України» з пропозицію внесення змін до Договору, у тому числі і до пунктів 1.1 та 3.1. Пропозиція орендодавця публічним акціонерним товариством «Український центр обслуговування пасажирів на залізничному транспорті України» не була прийнята у зв'язку з включенням до складу цілісного майнового комплексу будівлі, якої не існує (будівля 14-Б по вулиці Пушкінській в м. Києві).

Спір про внесення змін до Договору між орендодавцем та орендарем за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву розглядався Господарським судом міста Києва у 2012 році, рішенням якого від 19.12.2012 у справі № 5011-7/13111-2012 у позові відмовлено. Дане рішення залишено без змін апеляційним та касаційним судами і набрало законної сили.

Чергову інвентаризацію майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу готель «Експрес» державного підприємства «Український центр по обслуговуванню пасажирів на залізничному транспорті України» Регіональним відділення Фонду державного майна України по місту Києву призначено 21.04.2015 (наказ № 535), утворивши комісію з інвентаризації та комісію з оцінки вартості майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу готель «Експрес» державного підприємства «Український центр по обслуговуванню пасажирів на залізничному транспорті України».

Зведений акт інвентаризації державного майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу готель «Експрес» державного підприємства «Український центр по обслуговуванню пасажирів на залізничному транспорті України» затверджено орендодавцем 12.05.2015, а акт оцінки - 19.06.2015. Відповідно до акту оцінки залишкова вартість орендованих основних засобів становить 133140 тис. грн., а залишок коштів амортизаційного фонду на повне відновлення орендованих основних засобів - 7798 тис. грн..

30.10.2015 Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву надіслало публічному акціонерному товариству «Український центр обслуговування пасажирів на залізничному транспорті України» проект договору про внесення змін до Договору, в якому запропонувало внести зміни до п. 1.1 щодо вартості орендованого цілісного майнового комплексу, визначивши його у розмірі 151275 тис. грн. (133140 тис. грн. - залишкова вартість орендованих основних засобів, 7798 тис. грн. - залишок коштів амортизаційного фонду на повне відновлення орендованих основних засобів, 10337 тис. грн. - компенсація орендарем вартості знесених будівель), та внести зімни до п. 3.1, збільшивши розмір орендної плати до 1109502,26 грн. (без ПДВ) за базовий місяць - квітень 2015 року, яка за жовтень 2015 року повинна визначатись шляхом коригування за базовий місяць на індекс інфляції за травень-жовтень 2015 року.

Також було запропоновано доповнити Договір п. 5.15, який врегульовував частки держави у будівлях, зведених на місці орендованих будівель.

За результатами розгляду пропозиції Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву про внесення змін до Договору публічне акціонерне товариство «Український центр обслуговування пасажирів на залізничному транспорті України» відхилило запропоновані зміни, повідомивши про це орендодавця листом від 30.11.2015 (отримано останнім 07.12.2015). Підставою для відмови у підписанні запропонованих змін стало те, що розрахунок орендної плати зроблено з загальної площі 11114,1 кв.м., частина якої у розмірі 4511,6 кв.м. належить на праві повного господарського відання державному підприємству (ДТГО «Південно-західна залізниця»), і якою орендар ніколи не користувався.

Наведене свідчить про те, що між сторонами існує спір, який пов'язаний зі зміною умов Договору.

Договором є домовленість сторін двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ч. 1 ст. 626 ЦК України).

Договору як юридичному факту властиві такі ознаки:

- в договорі виявляється воля не однієї особи, а двох чи кількох, причому волевиявлення учасників за своїм змістом мають збігатися і відповідати одне одному;

- договір - це така спільна дія осіб, яка спрямована на досягнення певних цивільно-правових наслідків: встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Основною особливістю цивільних правовідносин є те, що вони засновані на рівності, автономії волі, майновій і організаційній відокремленості її суб'єктів. У зв'язку з цим однією із засад цивільного законодавства є свобода договору (ст. 3 ЦК України), суть якої розкрита у ст. 627 ЦК України і полягає у тому, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог Цивільного кодексу України, інших актів законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Отже, свобода договору є багатоаспектним поняттям, яке включає в себе різні прояви: прийняття власного рішення про вступ у договірні відносини, самостійний вибір того, з ким буде вступати у правовідносини, визначення умов договору тощо. Одним і проявів свободи договору є не лише вільне укладення договору, а й розірвання та зміна його умов за їх згодою.

Отже, зміна умови договору є правом сторони, яке є елементом прояву свободи договору як однієї із засад цивільного законодавства.

Водночас, відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України, договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

З огляду на це, наявність спору щодо зміни договору пов'язано з правом сторони визначати умови договору і реалізація даного права не є порушенням договору, оскільки порушення полягає в невиконанні або виконанні з порушенням обов'язку.

Таким чином, Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву помилково трактовані дії публічного акціонерного товариства «Український центр обслуговування пасажирів на залізничному транспорті України» щодо відмови від внесення змін до Договору як істотне порушення Договору, яке є підставою для розірвання Договору за рішенням суду. Заперечувати проти запропонованих змін є правом сторони, використання якого пов'язано зі свободою договору.

Не досягнення сторонами згоди щодо зміни договору є підставою для передачі спору про внесення змін до суду (ст. 188 Господарського кодексу України), однак не є підставою для його розірвання.

З урахуванням викладеного, позов Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву про розірвання Договору та про зобов'язання публічного акціонерного товариства «Український центр обслуговування пасажирів на залізничному транспорті України» повернути орендований цілісний майновий комплекс, як наслідок розірвання Договору, задоволенню не підлягає.

Також не підлягають задоволенню вимоги публічного акціонерного товариства «Український центр обслуговування пасажирів на залізничному транспорті України» до Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву про:

- спонукання відповідача виконати умови договору оренди від 19.09.2001 № 335, а саме: прийняти рішення (видання наказу) про проведення інвентаризації майна та оцінки цілісного майнового комплексу структурного підрозділу готель «Експрес» державного підприємства «Український центр по обслуговуванню пасажирів на залізничному транспорті України»;

- спонукання відповідача виконати умови договору оренди від 19.09.2001 № 335 в частині утворення комісії з інвентаризації майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу готель «Експрес» державного підприємства «Український центр по обслуговуванню пасажирів на залізничному транспорті України» та забезпечити утворення комісії з оцінки вартості майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу готель «Експрес» державного підприємства «Український центр по обслуговуванню пасажирів на залізничному транспорті України».

Статтею 326 Цивільного кодексу України передбачено, що від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідні органи державної власності.

Фонд державного майна України є одним із суб'єктів управління держаною власністю (ст. 4 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» від 21.09.2006, № 185-V).

Управління об'єктами державної власності - це здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб (ст. 1 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» від 21.09.2006 № 185-V).

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про Фонд державного майна України» від 09.12.2011 № 4107-VI, одними з основних завдань Фонду державного майна України є управління об'єктами державної власності, захист майнових прав державних підприємств, установ та організацій.

Положення про інвентаризацію майна державних підприємств, що приватизуються (корпоратизуються), а також майна державних підприємств та організацій, яке передається в оренду (повертається після закінчення строку дії договору оренди або його розірвання) визначає порядок проведення інвентаризації майна державних підприємств, що приватизуються (корпоратизуються), а також майна державних підприємств та організацій, цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів, яке передається в оренду (повертається після закінчення строку дії договору оренди або його розірвання), та оформлення її результатів. Рішення про проведення інвентаризації і утворення комісії про оцінку об'єкта оренди Положенням покладено на орендодавця, яким, в даному випадку, є Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву.

Отже, дії, які передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.1993 №158 та постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.1995 № 629 (проведення інвентаризації та оцінки майна), пов'язані з управлінням об'єктами державної власності, спрямовані на забезпечення ефективності такого управління, тобто є діями, покладеними на Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву як на орендодавця законодавством.

Таким чином, обов'язок Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву щодо проведення інвентаризації та оцінки майна є обов'язком, який покладений на нього законом як на особу, яка управляє об'єктами державної власності. Повнота і своєчасність вчинення Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву даних дій свідчить про ефективність управління державним майном, яке ним здійснюється від імені та в інтересах держави Україна (ст. 326 ЦК України).

Наведене свідчить про те, що пред'явлені позивачем за зустрічним позовом вимоги щодо вчинення відповідачем дій (прийняти рішення про проведення інвентаризації майна та оцінки цілісного майнового комплексу та створити комісію з інвентаризації та оцінки майна цілісного майнового комплексу), які покладені на останнього законом як на особу, яка управляє об'єктами державної власності, є вимогами про захист права цивільного держави Україна, від імені і в інтересах якої діє Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву, а не вимогами про захист власного цивільного права.

Водночас, в силу ст. 1 ГК України, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатись до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.

Таким чином, пред'явлені позивачем за зустрічним позовом вимоги не пов'язані з захистом його власних порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, що є підставою для відмови у позові.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір за первісним позовом покладається на позивача за первісним позовом, а за зустрічним - на позивача за зустрічним.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, 49, 82-85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні первісного та зустрічного позовів відмовити повністю.

Стягнути Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву (бульвар Тараса Шевченка, 50 літ. «Г», м. Київ, 01032, код 19030825) до Державного бюджету України 2756,00 грн. судового збору.

Рішення підписано 17.11.2016

Суддя С. А. Ковтун