ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
10 листопада 2016 року № 826/9226/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Федорчука А.Б., розглянувши адміністративну справу в письмовому провадженні
за позовом Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у
м. Києві
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ковчег"
Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕГАЛАЙН ГЛОБАЛ ЮКРЕЙН"
про застосування заходів реагування
На підставі ч. 6 ст. 128 КАС України, Суд розглядає справу у письмовому провадженні.
ВСТАНОВИВ:
Позивач, в особі Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (надалі - Позивач), звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія "Ковчег" (надалі - Відповідач 1), Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕГАЛАЙН ГЛОБАЛ ЮКРЕЙН" (надалі - Відповідач 2), в якому просить: застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ковчег» та Товариства з обмеженою відповідальністю «Мегалайн Глобал Юкрейн» заходи реагування у вигляді повного зупинення будівельно - монтажних робіт та експлуатації приміщень на будівництві та реконструкції в межах будинків № 91, 93 по вул. Червоноармійська, № 22 по вул Предславинська, № 11А (літ. Б) по вул. Ульянових, № 7/20 по вул Предславинській у Печерському районі м. Києва.
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що під час проведення перевірки Відповідачів було виявлено ряд порушень правил техногенної і пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Представником Відповідача 1 надано суду письмові заперечення на позовну заяву, в обґрунтування заперечень Відповідач 1 зазначає, що Позивач систематично порушував процедуру оформлення результатів перевірки (ігнорував припис щодо необхідності вручення актів перевірок, отримання зауважень та їх з'ясування у досудовому порядку), чим безпідставно довів справу до судового розгляду, спричиняючи тим самим тиск на суб'єкта господарювання; переважна більшість порушень, зазначених в Актах №№ 337, 557, фактично відсутні (усунуті); решта малозначних порушень самі по собі не призводять до виникнення та розповсюдження пожежі, а отже не створюють загрози життю і здоров'ю людей, отже, враховуючи принцип пропорційності, відсутні підстави для примусового застосування до Відповідачів такого заходу реагування у сфері державного нагляду (контролю) як повне зупинення будівельно-монтажних робіт та експлуатації приміщень на будівництві та реконструкції в межах будинків № 91, 93 по вул. Червоноармійська, № 22 по вул. Предславинська, № 11-А (літ. Б) по вул. Ульянових, № 7/20 по вул. Предславинській у Печерському районі м. Києва (шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити та вхідні двері приміщень на будівництві).
В судовому засіданні представник Відповідача 1 наполягав на відмові в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Представником Відповідача 2 надано суду письмові заперечення на позовну заяву, в яких останній зазначає, що порушення вказані в Акті № 375 самі по собі не призводять до виникнення та розповсюдження пожежі, а отже не створюють загрози життю і здоров'ю людей, враховуючи принцип пропорційності, що передбачає дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані такі заходи, цілком зрозуміло про відсутність необхідності у примусовому порядку застосування до Відповідачів заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), а отже позовні вимоги не підлягають задоволенню.
У відповідності до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва зазначає наступне.
Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м, Києві було видано Наказ від 19.04.2016 №157 «Про проведення планових перевірок» (далі - Наказ №157).
Згідно з п. 154 Додатку до Наказу №157 державному інспектору доручено в період 11.05.2016 р. - 27.05.2016 р. провести планову перевірку будівництва та реконструкції в межах будинків № 91, 93 по вул. Червоноармійська, № 22 по вул. Предславинська, № 11А (літ. Б) по вул. Ульянових, № 7/20 по вул. Предславинській у Печерському районі м. Києва (далі - будівництво) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
На виконання Наказу №157 та на підставі посвідчення про проведення перевірки від 11.05.2016 № 510 було здійснено планову перевірку будівництва та реконструкції в межах будинків № 91, 93 по вул. Червоноармійська, № 22 по вул. Предславинська, № 11А (літ. Б) по вул. Ульянових, № 7/20 по вул. Предславинській у Печерському районі м. Києва.
За результатами перевірки складений Акт перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб від 27.05.2016 року №375 (надалі - Акт перевірки №375), згідно тексту якого під час здійснення перевірки виявлено недотримання Відповідачем 1 вимог пожежної та техногенної безпеки.
Так, зі змісту цього акту перевірки вбачається, що дана перевірка була здійснено у присутності виконроб ТОВ «Мегалайн Глобал Юкрейн» ОСОБА_1, від замовника ТОВ «Ковчег» відповідальної особи для проведення перевірки не було.
Актом перевірки №157 встановлено, що Відповідачем 1 будівництво здійснюється з порушенням правил та норм пожежної і техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме: на об'єкті будівництва допускається влаштування звалища горючих відходів (будівельне сміття); до всіх споруд, що будуються, та допоміжних споруд, у тому числі тимчасових не забезпечений вільний під'їзд; допускається проведення будівельно-монтажних робіт за відсутності протипожежного водопостачання; розміщення виробничих, складських та допоміжних будинків і споруд на території будівництва не відповідає затвердженому у встановленому порядку генплану, опрацьованому у складі проекту організації будівництва; значення межі вогнестійкості будівельних конструкцій не визначені шляхом випробувань за ДСТУ Б В .1.1-4, за стандартами на методи випробувань на вогнестійкість будівельних конструкцій конкретних видів або за розрахунковими методами відповідно до стандартів або методик, узгоджених з головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної політики у сфері будівництва та центральним органом державного пожежного нагляду в порушення п. 2.10.2. Державних будівельних норм ДБН В. 1.1-7-2002 «Пожежна безпека об'єктів будівництва»; не проведено перевірку захисту будівель, споруд від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів відповіло до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд"; з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів в мобільних будівлях не виконано за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів; електрощити, групові електрощитки не захищені автономними системами пожежогасіння та не оснащені схемою підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту (плавкої вставки); допускається складування горючих матеріалів ближче 1 метру від електроустаткування в мобільних будівлях; вводи електрокабелів в інвентарних будівлях мобільного типу через зовнішні стіни влаштовані не у металевих трубах з зашпаруванням зазору між кабелями та трубою негорючим матеріалом; не надано документи які підтверджують проведення виміру опору ізоляції електричних мереж та електроустановок не по всіх мобільних будівлях; допускається експлуатація світильників зі знятими ковпаками (розсіювачами) в мобільних будівлях; допускається експлуатація кабелів і проводів з пошкодженою ізоляцією в мобільних будівлях; допускається улаштування та експлуатація тимчасових електромереж в мобільних будівлях; на кожному тимчасовому, мобільному будинку та споруді не вивішені таблички із зазначенням її призначення, інвентарного номера, прізвища особи, відповідальної за її експлуатацію та протипожежний стан; на об'єкті будівництва не проведено перевірку зовнішнього протипожежного водопостачання (пожежні гідранти); підсобні приміщення на об'єкті будівництва не в повній мірі забезпечені нормативною кількістю первинних засобів пожежогасіння (вогнегасниками) готовими до використання; на місцях виконання робіт кількість утеплювачів перевищує змінну потребу; проектом передбачено влаштування огороджувальних конструкцій незадимлюваних сходових кліток типу Н4 в блоках №№ 1, 2, 3 межею вогнестійкості нижче RЕІ 150, зокрема по індексу R (в місцях улаштування цегляних перегородок); проектом не передбачено влаштування коридорів житлової частини блоків №№ 1, 2, 3 шириною 1,6 М в світлі; проектом не передбачено влаштування маршів незадимлюваних сходових кліток типу Н1 блоків №№ 1, 2, 3 шириною 1,2 м в світлі (з урахуванням забезпечення відстані між маршами не менше 0, 12 м а також чистового оздоблення стін сходових кліток); проектом не передбачено забезпечення природнім освітленням кожного поверху незадимлюваних сходових кліток типу НІ, в тому числі на 1-5 поверхах; проектом передбачено влаштування шляхів евакуації з поверхових приміщень колясочних транзитом через ліфтові холи житлової частини об'єкту; проектом передбачено влаштування зовнішніх евакуаційних сходів типу С3 з відм. 15.850 та нижче розташованих поверхів громадської частини блоку № 3 об'єкту; проектом передбачено влаштування вбудовано-прибудованих приміщень громадського призначення на п'яти поверхах будинку; проектом передбачено влаштування переходу між вертикальними секціями незадимлюваних сходових кліток типу Н4 в об'ємі протипожежного тамбур-шлюзу 1-го типу; проектом не передбачено влаштування карнизів по периметру блоків №№ 1, 2, 3 на відм. 47.000, які виступають від площини фасадів на 0,75 м та виконані з негорючих матеріалів (всього встановлено 27 пунктів порушень).
Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку про необґрунтування позовних вимог виходячи з наступного.
Згідно зі статтею 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Статтею 55 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI передбачені заходи щодо забезпечення пожежної безпеки, відповідно до частини першої якої забезпечення пожежної безпеки на території України, регулювання відносин у цій сфері органів державної влади, органів місцевого самоврядування та суб'єктів господарювання і громадян здійснюються відповідно до цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів.
Зокрема, діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств, установ та організацій. Зазначена вимога відображається у трудових договорах (контрактах), статутах та положеннях (частина друга статті 55 Кодексу цивільного захисту України). Аналогічні положення містяться в Правилах пожежної безпеки України, що затверджені Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 р. № 1417, та Правилах пожежної безпеки для об'єктів зберігання транспортування та реалізації нафтопродуктів, що затверджені Наказом Міністерства палива та енергетики 24.12.2008 р. № 658.
Положеннями частини 2 статті 51 та частини 3 статті 55 цього Кодексу передбачено, що забезпечення пожежної та техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладено на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Частиною 4 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності встановлюється виключно законами.
Згідно абз. 1 ч. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Частиною 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Так, частина 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України передбачає, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Як визначено у ч. 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів може бути недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання.
Відповідно до ч. 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Таким чином, вищенаведеними положеннями законодавства встановлено, що у разі встановлення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) застосовуються виключно за рішенням адміністративного суду, що свідчить про те, що позивач звернувся до суду у межах наданих йому повноважень та з дотриманням законодавства України.
При цьому, суд зазначає, що захід реагування у вигляді повного зупинення об'єкту підприємства до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки є крайнім заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо допущенні порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Як вбачається з матеріалів справи Печерським районним управління ГУ ДСНС України у місті Києві в період з 19.07.2016 р. - 26.07.2016 р. проведено позапланову перевірку реконструкції і забудови території в межах будинків № 91, 93 по вул. Червоноармійська, № 22 по вул. Предславинська, № 11А (літ. Б) по вул. Ульянових, № 7/20 по вул. Предславинській у Печерському районі м. Києва.
За результатом перевірки складено Акт складений за результатами проведення позапланової перевірки №557 (надалі - Акт №557).
Судом встановлено, що Відповідачем 1 усунено наступні порушення: на об'єкті будівництва відсутнє будівельне сміття; розташування тимчасових споруд приведено у відповідність до проекту організації будівництва; роботи щодо блискавкозахисту проводяться в процесі будівництва згідно укладеного договору між ТОВ «Ковчег» та ТОВ «Мегалайн Глобал Юкрейн»; приміщення обладнані відповідною кількістю засобів пожежогасіння; кількість утеплювачів не перевищує змінну потребу (Порушення №№ 2, 4, 6, 17, 18, які зазначені в Акті № 375), які підтверджуються №№ 1, 3, 4, 6, 7 Актом № 557.
В частині щодо порушення № 3, яке встановлено Актом № 375, Судом встановлено, що на площадці присутні два колодязя КВ згідно із договором з «Київводоканал»; ТОВ «Ковчег» ініціювало проведення випробувань пожежних гідрантів перед Печерським РУ ГУДНС України в м. Києві та укладено відповідний договір з оплатою послуг перевірки, що підтверджується наступними документами: Листом від 09.06.2016 р. № 82, Договором від 17.08.2016 р. про надання платних послуг підрозділами ГУ ДСНС України в м. Києві, платіжним дорученням від 17.08.2016 р. про оплату перевірки та випробування пожежних гідрантів.
В частині щодо порушень, які зазначені Акті № 375: № № 20, 21, 22, 24, 27, Суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що порушення які зазначені Акті № 375: № № 20, 21, 22, 24, 27, відносяться до категорії визначення відповідності проектної документації на будівництво вимогам законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Як вбачається з матеріалів справи в 2014 р. на Об'єкт будівництва була розроблена (оновлена) технічна документація через будівництво в умовах ущільненої забудови міста. В процесі проектування (генеральний проектувальник ТОВ «ТАМ «МРІЯ») були прийняті рішення з відхиленням від чинних державних будівельних норм, які потребували відповідного узгодження. З огляду на це ТОВ «Ковчег» наприкінці 2014 р. звернувся до Мінрегіонбуду України та отримав позитивний висновок щодо можливості відхилення від певних вимог державних будівельних норм за умови погодження компетентними органами та виконання компенсуючих заходів (додається). На підставі цього погодження проектну документацію щодо будівництва Об'єкта було відповідним чином скориговано та отримано позитивний експертний висновок ТОВ «Укрбудекспертиза» від 31.12.2015 р.
Крім того, у березні 2016 р. ТОВ «Ковчег» звернулося до Державної служби України з надзвичайних ситуацій з листом про погодження скоригованого проекту в частині вимог пожежної безпеки та отримало позитивну відповідь: «Комісія ДСНС України з розгляду проектних рішень, щодо яких відсутні норми і правила, обґрунтованих відхилень від установлених норм, розглянувши проектні рішення з компенсуючими протипожежними заходами, що викладені у додатку до листа ТОВ «Ковчег» від 09.03.2016 № 34, не буде заперечувати щодо їх застосування».
Відповідно до п. 2 ст.12 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», у разі застосування санкцій за порушення вимог законодавства, зокрема, якщо законом передбачаються мінімальні та максимальні розміри санкцій, враховується принцип пропорційності порушення і покарання.
Запропонований Позивачем захід реагування у вигляді зупинення будівництва Об'єкту до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки є крайнім заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо допущенні порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Оскільки перелік порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, законодавством України не визначено, то віднесення до зазначеної категорії є суб'єктивною оцінкою суб'єкта владних повноважень, а тому в кожному окремому випадку суб'єкт владних повноважень має визначати - чи створюють виявлені порушення дійсну реальну загрозу життю та здоров'ю людей у взаємозв'язку із встановленими обставинами, що мають значення для вирішення даного питання.
Враховуючи, що переважна більшість порушень, зазначених в Акті №337, фактично відсутні (усунуті), що підтверджується Актом №557, а решта порушень самі по собі не призводять до виникнення та розповсюдження пожежі, а отже не створюють загрози життю і здоров'ю людей,
З аналізу матеріалів справи та норм законів, Суд приходить до висновку, що в даному випадку відсутні підстави для примусового застосування до Відповідачів заходу реагування у сфері державного нагляду (контролю) як повне зупинення будівельно-монтажних робіт та експлуатації приміщень на будівництві та реконструкції в межах будинків № 91, 93 по вул. Червоноармійська, № 22 по вул. Предславинська, № 11-А (літ. Б) по вул. Ульянових, № 7/20 по вул. Предславинській у Печерському районі м. Києва (шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити та вхідні двері приміщень на будівництві).
Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, враховуючи наведене, та беручи до уваги наявні в матеріалах справи докази, керуючись внутрішнім переконанням, суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 69, 70 71, 128, 158-163, 167 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А.Б. Федорчук