ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 березня 2012 р. м. Львів№ 2а-1205/12/1370
16 год. 34 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сподарик Н.І., за участі секретаря судового засідання Задорожної М.М., представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, відповідач ОСОБА_3, розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції у Львівській області до Івано-Франківської районної лікарні № 2 про зобовязання вчинити дії, -
встановив:
Державна фінансова інспекція у Львівській області звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Івано-Франківської районної лікарні № 2 з урахуванням уточнених вимог просить суд: зобовязати вчинити дії, а саме перерахувати кошти в сумі 9465,18 грн. в дохід Яворівського районного бюджету.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Івано-Франківською районною лікарнею № 2 порушено ряд нормативно - правових актів. Контрольно-ревізійним відділенням у Львівській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Івано-Франківської районної лікарні № 2 за період з 01.01.2008 року по 30.09.2011 року і виявлено порушення одне із зазначених в акті ревізії від 15.11.2011 року, а саме відповідачем кошти від плати за оренду комунального майна у періоді з 01.01.2008 року по 30.09.2011 року не перераховано, а у повній мірі використано на господарські потреби установи до районного бюджету.
Представник позивача просить позовну заяву задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні призначеному на 26.03.2012 року визнав позовні вимоги у повному обсязі.
Суд заслухав пояснення представників сторін, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив наступні фактичні обставини справи:
Івано-Франківською районною лікарнею № 2 у ревізійному періоді надавались в оренду нежитлові приміщення лікарні площею 50,15 м.кв. суб'єкту господарювання - ПП «ОСОБА_4І.»для розміщення аптечного кіоску.
Договір оренди майна, що належить до спільної власності територіальних громад Яворівського району, від 05.07.2006 №б/н (в подальшому - Договір) підписано зі сторони балансоутримувача - головним лікарем Івано-Франківської районної лікарні №2 та орендарем - ПП «ОСОБА_4І.»(погоджено власником майна - Яворівською районною радою 06.06.2006р.).
Розмір орендної плати визначено Яворівською районною радою на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 19.01.2001 №75 «Про внесення змін і доповнень до ОСОБА_2 розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна»та ОСОБА_2 нарахування орендної плати, затвердженої Рішенням 16 сесії 3 скликання Яворівської районної ради Львівської області від 31.10.2001 №195.
Контрольно-ревізійним управлінням у Львівській області з (30.12.2011р. правонаступником є Державна фінансова інспекція у Львівській області згідно з постановою КМУ від 20.07.2011 № 765) відповідно до п. 1.2.2.1 Плану контрольно - ревізійної роботи на IV квартал 2011 року проведено ревізію фінансово - господарської діяльності Івано-Франківської районної лікарні №2 за період з 01.01.2008 року по 30.09.2011 року.
Акт ревізії від 09.11.2011року №31-21/45 підписано із запереченнями, на які надано висновок від 15.11.2011 року.
В ході ревізії встановлено, що всупереч вимогам п.10 ст.69 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 року № 2542-ІІІ, п.14 ст.69 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 року, п.8 ст.38 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік»від 28.12.2007 року, п.8 ст.35 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»від 26.12.2008, п.24 ст.34 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»від 27.04.2010, п.1 ст.15 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»від 23.12.2010 № 2/400-35/323, п.2 ст.2, п.2 ст. 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»від 10.04.1992 №2269-ХІІ (далі Закон №2269-ХІІ), ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»від 21.05.1997 №280/97-ВР, пп.20, 45 Положення про оренду майна спільної власності територіальних громад Яворівського району, затвердженого Рішенням Яворівської районної ради 21 сесії 4 скликання від 06.06.2005 №242 (із змінами, внесеними рішенням 26 сесії 5 скликання Яворівської районної ради від 07.12.2009 №403 «Про внесення змін до Положення про оренду майна спільної власності територіальних громад Яворівського району»), Івано- Франківською районною лікарнею №2 кошти від плати за оренду комунального майна у періоді з 01.01.2008 по 30.09.2011 не перераховано до районного бюджету, а у повній мірі використано на господарські потреби установи.
На підставі акта ревізії було предявлено обовязкову до виконання вимогу № 04-15м/8240 від 16.11.2011 року щодо усунень недоліків порушених за наслідками ревізіями (а.с.67).
15.12.2011 року за вх. № 450 за підписом головного лікаря Івано-Франківської лікарні позивачу було направлено лист з інформацією.
Оскільки, відповідачем не відшкодовано коштів до Яворівського районного бюджету, то Державна фінансова інспекція у Львівській області звернулася з вищезазначеним позовом до суду.
Оцінюючи встановлені обставини та доводи сторін суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних міркувань:
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) справа адміністративної юрисдикції це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статтею 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»від 26.01.1993 року №2939- XII (далі - Закон) передбачено, що головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Пунктом 10 статті 10 цього Закону встановлено, що органи державної контрольно-ревізійної служби вправі звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів. За таких обставин суд дійшов висновку, що даний спір є справою адміністративної юрисдикції. Така правова позиція суду узгоджується з позицією Вищого адміністративного суду України, висловленою в ухвалах № К-6778/10 від 29.04.2010 року та № К-17800/08 від 07.07.2010 року.
Пунктом 2 ст.2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», визначено, що державну політику у сфері оренди здійснюють: Кабінет Міністрів України, а також Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо державного майна; органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - щодо майна, яке належить Автономній Республіці Крим; органи місцевого самоврядування - щодо майна, яке перебуває в комунальній власності.
Пунктом 2 ст.19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»також передбачено, що методики розрахунку, пропорції розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем та порядок використання орендної плати визначаються органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальній власності.
Відповідно до вищенаведеного, п.п.20, 45 Положення про оренду майна спільної власності територіальних громад Яворівського району, затвердженого Рішенням Яворівської районної ради 21 сесії 4 скликання від 06.06.2005 № 242 (із змінами, внесеними рішенням 26 сесії 5 скликання Яворівської районної ради від 07.12.2009 №403 «Про внесення змін до Положення про оренду майна спільної власності територіальних громад Яворівського району»), передбачено спрямування 70% розміру орендної плати в дохід установи та 30 % до районного бюджету.
Крім того, ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»від 21.05.1997 №280/97-ВР передбачено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
По даних бухгалтерського обліку Івано-Франківської районної лікарні №2 кредиторська заборгованість по орендній платі перед Яворівською районною радою протягом ревізійного періоду не рахувалася.
Водночас, в ході розгляду справи в суді на адресу позивача надійшла інформація від Івано-Франківської районної лікарні №2 про те, що лікарнею повернуто до бюджету кошти орендної плати на загальну суму 1400,0 грн. (а.с.102-104). Таким чином, вимога від 16.11.2011 № 04-15м/8240 виконана частково, не відшкодованими залишились кошти в сумі 9465,18 грн.
Звернення позивача до суду обумовлене невиконанням вимоги Контрольно - ревізійного відділу у Львівській області від 16.11.2011 №04-15м/8240. Вимога базується на висновках акта ревізії щодо усунення недоліків і порушень та згідно із ст. 15 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»є обов'язковою до виконання, об'єктом контролю не виконана.
З урахуванням встановлених обставин справи та вимог закону, позовні вимоги Контрольно - ревізійного Управління у Львівській області є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Крім того, визнані відповідачем.
Відповідно до ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача стягувати не належить.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163,167 КАС України, суд
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобовязати Івано-Франківську районну лікарню № 2 вчинити дії, а саме: перерахувати кошти в сумі 9465,18 грн. (девять тисяч чотириста шістдесят пять) грн. 18 (вісімнадцять) коп. в дохід Яворівського районного бюджет (р/р № 33210871700699, Управління державного казначейства служби у Яворівському районі ГУДКС у Львівській області ЄДРПОУ 38011710, МФО 825014).
Судові витрати з відповідача не стягуються.
Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, виготовленої в повному обсязі. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 02 квітня 2012 року.
Суддя Сподарик Н.І.