_____________________
Справа № 520/13721/16-а
Провадження № 2-а/520/677/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.11.2016 року
Київський районний суд м.Одеси
У складі судді Калашнікової О.І.
При секретарі Шеховцевій О.В.
Розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом
ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про визнання рішення неправомірним, про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулась до суду з вимогами ухвалити рішення, яким визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м.Одеси з прийняття рішення №821572 від 17.10.2016 року про відмову у перерахунку пенсії з більшого заробітку, скасувати це рішення та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до вимог ст.37,37-1 ЗУ «Про державну службу» ( в редакції що діяла на момент призначення пенсії) та довідки Департаменту охорони здоров»я та соціального захисту населення Одеської обласної державної адміністрації №978 від 19.09.2016 року, виходячи з розрахунку 80% суми всіх складових заробітної плати для перерахунку пенсії за відповідною посадою без обмежень граничного розміру пенсії зі збереженням існуючої фіксованої індексації та з урахування проведених виплат. Позивачка до судового засідання не з'явилась, надала заяву про вирішення спору відповідно до положень, викладених у п.2 ч.1 ст.183-2 КАС України.
Представник відповідача до суду не з'явився, про час і місце слухання справи сповіщений, з позовом ознайомлений, надав письмові заперечення на позовні вимоги ОСОБА_1
Суд вивчив надані документи і встановив наступне:
ОСОБА_1 з грудня місяця 2005 року перебуває на обліку в УПФ України в Київському районі м.Одеси і отримує пенсію за віком. У вересні місяці 2016 року ОСОБА_1 звернулась до УПФ України в Київському районі м.Одеси з заявою про перерахунок пенсії з більшого заробітку відповідно до ЗУ «Про державну службу України» в редакції 1993 року і на підставі довідки Департаменту охорони здоров»я та соціального захисту населення Одеської обласної державної адміністрації №978 від 19.09.2016 року. Рішенням УПФ у Київському районі м.Одеси №821572 від 17.10.2016 року позивачці відмовлено в перерахунку пенсії. Позивачка вважає, що дії управління не відповідають вимогам ЗУ «Про державну службу» в редакції 1993 року і порушують її право на отримання пенсії у відповідному до Закону розмірі, тому звернулась до суду за захистом порушено права.
Представник відповідача, не визнаючи позов ОСОБА_1 у запереченнях посилався на відсутність правових підстав для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії і свої доводи обґрунтовувала положеннями ЗУ «Про державну службу» в редакції 10.12.2015 року і зазначив, що названим Законом скасована зокрема ст..37-1 ЗУ «Про державну службу» в редакції 1993 року, якою передбачалось право на перерахунок раніше призначеної пенсії.
При наведених обставинах суд вважає позов ОСОБА_1 підлягаючим задоволенню з таких підстав:
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 на день виходу на пенсію працювала на посаді головного спеціаліста в Головному управлінні праці та соціальної політики ОДА. В грудні 2005 року УПФ України в Київському районі м.Одеси призначив позивачці пенсію за віком відповідно до положень ЗУ «Про державну службу» в редакції 1993 року і на підставі довідки Головного управління праці та соцполітики про розмір заробітної плати. Позивачці була нарахована пенсія у розмірі 80% від заробітної плати без обмеження граничного розміру пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери .
Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-XII (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачці) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» 28 грудня 2014 року № 76-VIII текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а п. 5 змінений.
Разом з тим, згідно положень частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» передбачено, що міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів необхідно вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 року розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалася у грудні 2015 року, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.
Згідно Довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям №978 від 19.09.2016 року з 1.12.2015 року було підвищено заробітну плату головного спеціаліста управління праці та соціальної політики Одеської обласної державної адміністрації.
Таким чином, враховуючи, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, та те, що 01 грудня 2015 року була збільшена заробітна плата зокрема, по посаді, на якій працювала позивачка, що було підставою для перерахунку, суд дійшов висновку про обґрунтованість та доведеність позовних вимог ОСОБА_1
При цьому, Кабінетом Міністрів України на виконання змін до статті 37-1 Закону України «Про державний бюджет» не були визначені умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям. Тому відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.
Суд не приймає до уваги доводи УПФ про те, що станом на дату звернення позивачки із заявою про перерахунок її пенсії набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у пункті 5 Прикінцевих положень якого зазначено про скасування норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України, зокрема «Про державну службу», у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, оскільки положення зазначеної правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26.09.2014 року, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Керуючись ст.ст.94,158-163 КАС України, суд
Постановив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати неправомірним рішення Управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м.Одеси №821572 від 17.10.2016 року «Про відмову у перерахунку пенсії» та скасувати це рішення.
Зобов»язати Управління пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси здійснити ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії з 1 жовтня 2016 року відповідно до вимог ст.37-1 ЗУ «Про державну службу» ( в редакції 1993 року, що діяла на момент призначення пенсії) та довідки Департаменту охорони здоров'я та соціального захисту населення Одеської обласної державної адміністрації №978 від 19.09.2016 року, виходячи з розрахунку 80% суми всіх складових заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії зі збереженням існуючої фіксованої індексації та з урахування проведених виплат.
Постанова може бути оскаржена в Одеській апеляційний адміністративний суд через Київський райсуд м. Одеси протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Суддя Калашнікова О. І.