Справа №: 452/2354/16-а
П О С Т А Н О В А
Іменем України
16 листопада 2016 року м.Самбір
Самбірський міськрайонний суд Львівської області
у складі: головуючої-судді Кунцік О.С.,
з участю секретаря Янушевич І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
14 вересня 2016 року ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 30 грудня 2013 року їй було призначено пенсію за віком відповідно до п.7-2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» згідно якого, до 01 січня 2015 року право дострокового виходу на пенсію за віком мають жінки, яким виповнилося 55 років, за наявності страхового стажу не менше 30 років та за умови звільнення з роботи. У цьому випадку розмір їх пенсії, обчислений відповідно до статті 27 та з урахуванням статті 28 цього Закону,зменшується на 0,5 відсотка за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію. Зменшення розміру пенсії за віком застосовується протягом усього періоду отримання пенсії незалежно від її виду. Розмір її пенсії становить 964 грн. Оскільки вважає, що розмір її пенсії не повинен бути нижчим від прожиткового мінімуму, звернулась до Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність і 08 серпня 2016 року отримала письмову відмову у проведенні перерахунку пенсії.
Просить позов задовольнити, визнати протиправними дії Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області у нарахуванні їй пенсії, зобов'язати відповідача провести їй перерахунок та виплачувати пенсію в розмірі не нижчому ніж розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність розмірі, у відповідності до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 вересня 2015 року та з урахуванням змін у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01 травня 2016 року.
Позивач ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з наведених у позові підстав, просить їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти заявлених позивачем вимог заперечила, посилаючись на письмові заперечення, що долучені до матеріалів справи.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення у повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_2 30 грудня 2013 року призначено пенсію за віком на підставі п.7-2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Законом України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» передбачено, що прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становить з 01.01.2015 року - 949 грн., а з 01.09.2015 року - 1074 грн.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» передбачено, що прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 01.05.2016 року становить 1130 грн.
Згідно письмової відповіді - відмови Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області, підстав для перерахунку позивачу ОСОБА_2 пенсії у зв'язку із збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, немає і на обгрунтування своїх заперечень послалися на постанову Кабінету Міністрів України №265 від 26 березня 2008 року
Згідно статей 2, 6, 17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» мінімальний розмір пенсії за віком і мінімальний розмір заробітної плати віднесені до основних соціальних гарантій і не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму доходів громадян.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про прожитковий мінімум», прожитковий мінімум встановлюється для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Таким чином, відповідач зобов'язаний призначити та виплачувати позивачу мінімальний розмір пенсії у разі зміни прожиткового мінімуму, для осіб, які втратили працездатність, який затверджується законом про державний бюджет.
В судовому засіданні встановлено, що в порушення вимог діючого законодавства, відповідач неправомірно відмовив ОСОБА_2 в перерахунку пенсії, а саме ним не було враховано вимоги Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» та Закону України «Про прожитковий мінімум», згідно яких мінімальний розмір пенсії встановлюється із прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність.
Разом з тим, суд не приймає до уваги доводи представника відповідача про те, що у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №265 від 26 березня 2008 року «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» (зі змінами від 18 листопада 2015 року) передбачено, що у разі коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію та інвалідам, крім осіб, зазначених у п. 1 цієї постанови (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексацій та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає 949 грн., таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, оскільки на думку суду ця норма суперечить вимогам ст. 8 Конституції України, згідно якої закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції та їй відповідають. Закон України про «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» є пріоритетним над постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян».
Враховуючи наведені обставини, суд вважає, що для захисту законних прав та інтересів позивача ОСОБА_2 слід визнати неправомірними дії відповідача та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплачувати пенсію в розмірі не нижчому ніж розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у відповідності до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 10 березня 2016 року та з урахуванням змін у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01 травня 2016 року.
За правилами ч. ч. 1, 3 ст.94 КАС України підлягають присудженню із Державного бюджету України на користь позивача понесені ним витрати по сплаті судового збору в розмірі 551,20 грн., що підтверджується документально.
Керуючись ст.11, ст.71, ст.86, ст. 94, ч. 2 ст. 99, ч. 4 ст. 122, ст.159-163, ст.186 КАС України, Конституцією України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", Законом України "Про прожитковий мінімум", суд,-
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2 у зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність.
Зобов'язати Самбірське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 у розмірі не нижчому ніж розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у відповідності до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 14 березня 2016 року та з урахуванням змін у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01 травня 2016 року.
Стягнути з бюджетних асигнувань Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області в користь ОСОБА_2 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) грн. 20 коп. витрат по оплаті судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через місцевий суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя