Адміністративна справа 359/8815/16-п
Провадження 3/359/2966/2016
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2016 р. суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Туманова К.Л., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли від Управління патрульної поліції в місті Борисполі Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, ідентифікаційний номер: відомості відсутні,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
в с т а н о в и в :
Із протоколу про адміністративне правопорушення серія АП2 № 365808 від 21 жовтня 2016 р. вбачається, що 21 жовтня 2016 р. близько 01 год. 00 хв. водій ОСОБА_1 в м. Бориспіль по вул. Головатого, 40, керувала транспортним засобом, автомобілем НОМЕР_1, з явними ознаками алкогольного спяніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, що не відповідає обстановці, виражене тремтіння пальців рук. Від проходження огляду на визначення стану алкогольного спяніння в установленому законом порядку водій відмовилася в присутності двох свідків, чим порушила п. 2.5 ПДР України, за що передбачена відповідальність зач. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує таке питання, зокрема як: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
При підготовці до розгляду зазначеної справи було встановлено, що остання не може бути призначена до розгляду і підлягає поверненню на доопрацювання для усунення недоліків.
У відповідності до вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до п. 2 розділу ІІ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом МВС України № 1395 від 07.11.2015 року протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. За наявності свідків і потерпілих протокол про адміністративне правопорушення підписується також цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу про адміністративне правопорушення в ньому робиться відповідний запис, який засвідчується підписами двох свідків.
У протоколі про адміністративне правопорушення серія АП2 № 365808 від 21 жовтня 2016 р., інспектором патрульної поліції зазначені свідки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 Як вбачається з їхніх письмових пояснень, наданих в ході оформлення даного протоколу (а.с.3, 4) дані свідки підтвердили факт відмови водія ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного спяніння у встановленому законом порядку.
При цьому у даному протоколі міститься запис про те, що водій ОСОБА_1 від підписання протоколу про адміністративне правопорушення, від дачі показів та від отримання копії даного протоколу відмовилася у присутності свідків. Однак, в порушення вищезазначених вимог законодавства, у протоколі про адміністративне правопорушення, відсутні будь-які відомості стосовно свідків, і в матеріалах справи немає жодних письмових пояснень свідків, як б підтвердили той факт, що ОСОБА_1 відмовилася в їх присутності саме від підпису протоколу та від надання пояснень.
Крім того, у протоколі відсутні відомості про те, що ОСОБА_1, як особі, яка притягується до адміністративної відповідальності роз'яснювалися її права та обов'язки, передбачені статтею 268 КУпАП та ст. 63 Конституції України.
Таким чином, лише зазначення інспектором патрульної поліції у протоколі про адміністративне правопорушення, що ОСОБА_1 відмовилася від підпису протоколу про адміністративне правопорушення серія АП2 № 365808 від 21 жовтня 2016 р. та надання пояснень з приводу даного протоколу у присутні свідків, не вказавши останніх із зазначенням їх анкетних відомостей, не може підтвердити цей факт. Це у свою чергу позбавляє суддю можливості перевірити той факт, що ОСОБА_1 дійсно відмовилася від підпису протоколу про адміністративне правопорушення серія АП2 № 365808 від 21 жовтня 2016 р. та від надання пояснень з приводу даного протоколу, а також встановити дійсні обставини справи.
З огляду на це, неможливо зробити однозначний висновок чи були інспектором роти № 4 УПП в м. Бориспіль ДПП лейтенантом поліції ОСОБА_4 під час складання даного протоколу про адміністративне правопорушення АП2 № 365808 від 21 жовтня 2016 р. дотримані вимоги законодавства щодо оформлення протоколу про адміністративне правопорушення, та чи не було порушено прав особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, під час складання даного протоколу.
Також, у п. 6 розділу ІХ вищевказаної Інструкції зазначено, що у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоровя поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки спяніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
В той же час, в протоколі про адміністративне правопорушення серія АП2 № 365808 від 21 жовтня 2016 р., не зазначено дії ОСОБА_1 щодо ухилення від огляду на стан сп'яніння.
Зазначені вище недоліки не дають можливості суду встановити наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність правопорушника, та інші обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
При цьому, суддя звертає увагу, що обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який в порядку ст. 251 КУпАП є одним з доказів в справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол, та не може бути перекладено на суд.
Судом встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення серія АП2 № 365808 від 21 жовтня 2016 р. не відповідає вимогам закону, що має суттєве значення для вирішення справи. За наслідками таких встановлених недоліків у суду немає можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану справу, та прийняти по справі законне й обґрунтоване судове рішення.
Таким чином, при підготовці до розгляду зазначеної справи було встановлено, що остання не може бути призначена до розгляду і підлягає поверненню на доопрацювання до Управління патрульної поліції в місті Борисполі Департаменту патрульної поліції Національної поліції України для усунення вищевказаних недоліків.
Крім того, слід звернути увагу, що згідно ч. 2 ст. 38 КУпАП стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, тому з метою унеможливлення особою, яка притягається до адміністративної відповідальності уникнути передбаченої законом відповідальності, слід встановити термін для усунення недоліків та надходження матеріалів до суду, зважаючи на дату вчинення правопорушення до 05.12.2016 року.
На підставі наведеного, керуючись ч. 1 ст. 130, 245, 256, 266, 278 КУпАП, суддя,
п о с т а н о в и в :
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, ідентифікаційний номер: відомості відсутні, за ч. 1 ст. 130 КУпАП, - повернути на доопрацювання до Управління патрульної поліції в місті Борисполі Департаменту патрульної поліції Національної поліції України.
Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.
Суддя: К.Л. Туманова