Справа № 357/6770/16-а
2-а/357/222/16
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 серпня 2016 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючий - суддя Протасова О. М. ,
при секретарі - Чирко С. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м.Біла Церква про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, який проживає у м.Вишгороді Київської області, звернувся до суду з цим позовом та зазначив, що є пенсіонером за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у редакції 1991 року. Вказав, що пенсія була призначена йому у 2004 році під час перебування на посаді прокурора м. Білої Церкви Київської області у розмірі 90% від середньої заробітної плати. На обліку він перебуває в управлінні Пенсійного фонду України у місті Білій Церкві Київської області.
Згідно постанов Кабінегу Міністрів України від 31 травня 2012 року за № 505 та від 9 грудня 2015 року за №1013 працівникам прокуратури з 1 грудня 2015 була збільшена заробітна плата, тому у нього виникло право для перерахунку призначеної пенсії. У зв'язку з цим 26 квітня 2016 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, виходячи з розміру 90%, та надав довідку про заробітну плату прокурорсько-слідчих працівників прокуратури Київської області №18ф-178 від 22 квітня 2016 року.
Однак отримав відповідь №7097/02 від 05.05.2016 р. від відповідача, у якій роз'яснювався порядок пересилання пенсійної справи за новим місцем проживання. Вважаючи це відпискою, зазначив, що хоча і проживає здебільшого у м.Вишгороді, однак має ще кілька місць проживання, і змінювати місцезнаходження пенсійної справи не збирається. Свою позицію обґрунтував тим, що, вдповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ у редакції, яка діяла до набрання чинності Законом України від 08.07.2011 р. №3668-УІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. . Максимальний розмір пенсії був установлений 90%.
Постановами Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505 " Про упорядкування структури та умов оплати працівників органів прокуратури" була підвищена заробітна плата прокурорсько- слідчих працівників, а від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» - за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, були підвищені посадові оклади керівних працівників, спеціалістів та службовців. Посилаючись на цю постанову КМУ, вважав, що право на перерахунок виникло у нього з 01.01.2016 р. Однак, надавши відповідну довідку прокуратури Київської області № 18ф-Г78 від 22.04.2016 року про заробітну плату, отримав від Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області відмову від 05.05.2016 р. №7097/02 та від 02.06.2016 р. №216/Л-01..
Вважаючи це порушенням своїх конституційних прав, просив визнати дії відповідача протиправними щодо надання відмови на заяву від 26 квітня 2016 року про перерахунок пенсії відповідно до ЗаконуУкраїни «Про прокуратуру» у редакції 1991 року №7097/02 від 5 травня 2016 року та №216/л -01 від 02.06.2016 р., а також збов'язати відповідача провести перерахунок його пенсії .відповідності до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції від 5 листопада 1991 року.
України «Про прокуратуру» у редакції 1991 року №7097/02 від 5 травня 2016 року та №216/л -01 від 02.06.2016 р., а також збов'язати відповідача провести перерахунок його пенсії .відповідності до ст..50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції від 5 листопада 1991 року.
У судовому засіданні позивач підтримав позов, посилаючись на наведені у ньому обставини, представник відповідача - Кизима О.О., який діє на підставі довіреності, позов не визнав, вважаючи його необґрунтованим
Представник відповідача зазначив, що позивач перебуває на обліку в УПФУ у місті Білій Церкві та отримує пенсію за вислугу років, призначену згідно протоколу № 562 від 31.05.2004 року.
Згідно п. З та п. 5 ч. 2 ст. 16 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застрахована особа зобов'язана повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду про зміну даних, що вносяться до її персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, виїзд за межі дерлшви та про обставини, що спричиняють зміну статусу застрахованої особи, протягом десяти днів з моменту їх виникнення, та виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом, а також нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону. Однак позивач не повідомив УПФУ у місті Білій Церкві, що починаючи з 2012 року проживає за адресою: м. Вишгород, Київської області, чим порушив вимоги ст. 16 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Вислухавши сторони та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, на підставі такого.
У запереченнях відповідач зазначив, що згідно з п.20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-УП від 14.10.2014 р. умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Однак, пунктом 16 Прикінцевих положень Закону України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом був зобов'язаний забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації Закону "Про прокуратуру" №1697-УП, однак до теперішнього часу нормативно-правовий акт, який визначає умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не прийнятий, що обмежує соціальні права зазначених працівників.
Відповідно до ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Однією з умов ефективної дії верховенства права є правова визначеність, тобто, сукупність вимог до організації та функціонування правової системи з метою забезпечення перш за все стабільного правового становища індивіда шляхом вдосконалення процесів правотворчості та правозастосування (позиції Європейського Суду з прав людини та Кинституційного Суду України).
Згідно зі статтею 22 Конституції України, закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до позицій, викладених в рішеннях Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій Конституція України виділяє певні категорії громадян України, котрі потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту з питань виконання покарань тощо . У цих рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових, економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
За змістом ст.22 Конституції України, положення якої розгорнуті у зазначених рішеннях Конституційного Суду України, сутність соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, у тому числі, працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Тому суд вважає, що при правовій невизначеності питання про перерахунок пенсій прокурорським працівникам, однак при офіційному визнанні необхідності перерахунку, для захисту прав позивача мають бути застосовані положення статті 50-1 Закону №1789-XII, які передбачають перерахунок пенсій для прокурорсько-слідчих працівників, який провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день звільнення позивача з роботи.
При цьому суд вважає, що перерахунок має бути здійснений, виходячи з розміру пенсії позивача за вислугу років, яка була визначена в розмірі 90% від заробітної плати, оскільки, згідно з правовими позиціями, викладеними Верховним Судом України (справа від 10.12.13 №21-348а13) при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом N 3668-VI зміни до статті 50-1 Закону N 1789-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ (із змінами і доповненнями в редакції, яка діяла до набрання чинності Законом України від 08.07.2011 №3668-УІ «Про заходи щодо забезпечення реформування пенсійної системи»), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права па підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували па день його звільнення з роботи.
Положення ч.18 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ поширюються також па пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, за вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу па пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.
Законом України від 08.07.2011 р. № 3668 - VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» частину першу статті 50-1 вказаного Закону замінено двома частинами, згідно частини другої даної статті в новій редакції пенсія призначається в розмірі 80%, однак у відповідності до ст.50-1 Закону" України "Про прокуратуру'" . в редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року 80-відсотковий розмір пенсії, яка призначається після 08 липня 2011, не є підставою зменшення 90-відсоткового розміру раніше призначеної законної пенсії.
Оскільки управління Пенсійного фонду України в м. Білій Церкві Київської області не має повноважень у "перепризначенні" позивачу пенсії на підставі норм законодавства, які набрали чинності після призначення пенсії, повинна бути застосована ч.І ст.58 Конституції України, яка унеможлнвлює застосування Закону зі зворотною силою у часі.
Відповідно до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Крім того, згідно п.2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 08.07.2011 р. №3668 - VI передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грощового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грощове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніще встановленому розмірі.
Отже, новий порядок виплати пенсій, встановлений Законом України від 08.07.2011 р. №3668-УІ не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Тому має бути застосована ст.50-1 Закону України від 05.11.1991 року № 1789-Х1І (в редакції до набрання чинності Законом України від 08.07.2011 р. №3668-УІ), оскільки редакція цього закону, яка діє на теперішній час, звужує конституційні права в частині розміру пенсії.
Згідно з ч. 12 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-Х{1, обчислення (перерахунок) пенсій п]зовадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють ч. 13 та ч. 18 ст..50 -1 Закону України №1789-ХП, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону №3668-УІ змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).
Враховуючи наведене, перерахунок пенсії повинен проводитися на підставі документів пенсійної справи та документів, додатково поданих пенсіонером, зокрема довідки про заробітну плату прокурорсько-слідчих працівників прокуратури Київської області №18ф-178 від 22 квітня 2016 року.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.2, 6, 9, 14, 17, 94, 99, 158-163, 167, 185, 186 КАС України, суд, -І
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м.Білій Церкві Київської області щодо не перерахування пенсії ОСОБА_1 відповідно до заяви від 26 квітня 2016 року згідно з Законом України "Про прокуратуру" та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у місті Біла Церква Київської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" у редакції від 05 .11.1991 р., виходячи з 90% заробітної плати згідно з довідкою прокуратури Київської області від 22.04.2016 р.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги , якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя О. М. Протасова