Справа№ 266/1326/16-а
Провадженя№ 2-а/266/23/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2016 року м. Маріуполь
Суддя Приморського районного суду міста Маріуполя Донецької області Сараєв І.А., при секретарі Сологуб Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату індексації пенсії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся із вказаним адміністративним позовом до суду, просив відновити пропущений строк для звернення до суду, визнати неправомірними дії відповідача по проведенню індексації його пенсії з 04.09.2016 року з порушенням Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.03р. №1078, без врахування за базовий місяць травень 2013р. та індексу споживчих цін за період з червня 2013 року. Зобов'язати відповідача провести перерахунок індексації пенсії з врахуванням фіксованої суми індексації визначеної виходячи з базового місяця травень 2013 року та індексу споживчих цін за період з червня 2013 року на підставі та відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.03р. №1078, починаючи нарахування та виплату фіксованої суми індексації пенсії з 04 вересня 2015 року. Стягнути судові витрати з відповідача.
В своєму позові посилається на те, що перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію. В березні 2016 року, із відповіді на свій запит позивач довідався про порушення відповідачем порядку проведення індексації його пенсії. Позивач вказує про неправильність визначення базового місяця при проведені індексації пенсії, оскільки обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації і суми індексу грошових доходів населення (пенсії) їй відповідач зобов'язаний проводити відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.03.2003 р. №1078 з урахуванням базового місяця травень 2013 р. та індексу споживчих цін за період з червня 2013 р. В обґрунтування цього посилається на положення ст. 2, ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та п.п. 1-1, 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення».
Позивач ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце судового розгляду повідомлена належним чином, надала заяву про розгляд справи за її відсутністю, позовні вимоги підтримала, наполягала на їх задоволенні.
Представник відповідача Махортова Е.О., яка діє на підставі довіреності, у судове засідання не з'явилася, проте надала письмові заперечення проти позову, в яких відповідач просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Суд, дослідивши докази по справі в їх сукупності, прийшов до висновку про те, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.
Судом встановлені наступні обставини.
ОСОБА_2, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя та отримує пенсію з 29.05.2008р., на момент призначення пенсії була працюючою особою. Після звільнення з 05.04.2013 р. згідно особистої заяви ОСОБА_2 від 09.04.2013 р. останній було зроблено перерахунок пенсії, за результатами якого пенсія збільшилася та було встановлено базовий місяць-квітень 2013 р. Протягом 2013 р. пенсія підвищилась з 01.12.2013 р. з встановленням відповідного базового місяця, а саме грудень 2013 р. В результаті перерахунку пенсії протягом 2014 р. 2015 років пенсію ОСОБА_2 було підвищено, а індексацію було зафіксовано та встановлено базовий місяць червень 2014 р. та відповідно вересень 2015 р.
Позивач звернувся до відповідача з заявою про отримання даних щодо проведення індексації пенсії.
Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області листом № 200-Т-02 від 04.03.2016 року повідомило, що пенсія позивача виплачується з урахуванням індексації відповідно вимог ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 № 1078, а тому пенсія призначена і виплачується вірно.
Стаття 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» зазначає, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, і які не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).
Стаття 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», зазначає, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів у тому числі пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).
Пункт 1-1 Порядку визначає, що індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше від 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією проводиться з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Пунктом 2 Порядку передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема; оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.
Відповідно до пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Отже, місяць підвищення доходу відповідно до п. 5 Порядку вважається базовим у разі зростання виплат, визначених у пункті 2 цього Порядку, які не мають разового характеру.
Враховуючи вказане, при підвищенні загальної суми пенсії з урахуванням доплат передбачених діючим законодавством, на постійній основі, місяць, у якому мало місце таке збільшення, можна вважати базовим для проведення індексації.
Таким чином, травень 2013 року не є базовим місяцем, в якому в останнє було підвищення пенсії, оскільки сума збільшення пенсії після цього періоду перевищувала суми індексації, яка повинна була нарахована відповідно до вищевказаних Закону та Порядку, а відтак вимоги позивача є незаконними та задоволенню не підлягають.
Частиною 1, 4 ст.6 КАС України закріплено право кожної особи в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.
Статтею 99 КАС України встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В разі пропущення строку звернення до суду адміністративний позов згідно статті 100 КАС України залишається без розгляду.
Враховуючи, що позивач про розмір та порядок проведення індексації пенсії дізнався з відповіді, яка йому була надана відповідачем у березні 2016 року, тому суд вважає за можливе поновити позивачу строк звернення до суду.
Згідно статті 2 Кодексу адміністративного судочинства завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України відносно Відповідача діє імперативний принцип правого порядку за яким, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, що встановлено ст. 11 КАС України.
Згідно статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Керуючись вказаними принципами, за існуючих обставин справи суд вважає, що позовні вимоги не підтверджуються наданим доказами та є незаконними і задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 18, 18, 71, 104-106, 158-163, 167 КАС України, ст. ст. 1, 19, 48 Конституції України, ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою КМУ від 17.03.2003р. № 1078, суд
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату індексації пенсії - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Приморський районний суд м. Маріуполя протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя: Сараєв І. А.