справа № 208/6334/16-а
№ провадження 2-а/208/207/16
ПОСТАНОВА
Іменем України
16 листопада 2016 р. м. Кам'янське
Заводський районний суд міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області, у складі:
Головуючого, судді - Івченко Т.П.,
При секретарі - Бондаренко В.Г.,
За участю:
Позивача - ОСОБА_1,
Представника позивача - ОСОБА_2
Представника відповідача - Бєлкіна Л.А.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кам'янської міської ради «про визнання протиправним та скасування рішення Кам'янської міської ради», -
встановив:
ОСОБА_1 звернувся із адміністративним позовом до Кам'янської міської ради «про визнання протиправним та скасування рішення Кам'янської міської ради», яким просить визнати протиправним і скасувати Рішення Кам'янської міської ради № 373-10/VII «Про внесення змін до рішення міської ради від 11.12.2015 року № 07-02/ VII «Про виконавчий комітет Дніпродзержинської міської ради VII скликання» від 30.09.2016 року в частині виключення зі складу виконавчого комітету Кам'янської міської ради ОСОБА_1 (п.1.2. Рішення).
В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що 30 вересня 2016 року на 10 сесії VII скликання Кам'янською міською радою було прийняте Рішення № 373-10/VII «Про внесення змін до рішення міської ради від 11.12.2015 року № 07-02/ VII «Про виконавчий комітет Дніпродзержинської міської ради VII скликання». Пунктом 1.2. цього рішення було виключено зі складу виконавчого комітету Кам'янської міської ради його, ОСОБА_1
Так, як Рішення у частині пункту 1.2., прийняте з порушенням діючого законодавства, Конституційних норм, порушує його законні права, та є протиправним, а тому підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. З ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ч.2 ст. 19 Конституції України орган місцевого самоврядування повинен діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Статтею 74 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що орган місцевого самоврядування є відповідальним за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами.
За положеннями ч. 3 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» - Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.
Так, п. 3 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу, внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск.
У відповідності до п.5 ч.4 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міський голова вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради.
Пунктом 5 ст. 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що постійні комісії попередньо розглядають кандидатури осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження відповідною радою, готують висновки з цих питань.
Частиною 2. ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради.
Всі ці норми при прийнятті п. 1.2. до оскаржуваного рішення були порушені, а тому рішення в зазначеній частині є незаконним та підлягає скасуванню.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги в повному обсязі та суду пояснив, що він згідно до Рішення Дніпродзержинської міської ради від 11.12.2015 року № 07-02/VII був включений до складу виконавчого комітету Дніпродзержинської ради VII скликання, від організації політичної партії «Опозиційний блок» у місті Дніпродзержинську, є представником виборців - громади, які довірили йому представництво та захист їх інтересів, обрав його до складу міської ради. Відповідач в порушення діючого законодавства, Конституції України, регламенту міської ради, не включаючи до порядку денного пропозицію від депутата міської ради ОСОБА_6, не голосуючи про включення цією пропозиції, не обговорюючи її, не голосуючи окремо по пропозиції, не обговорюючи це на засіданні комітетів, виніс на голосування проект рішення, яке не містило питань про його виключення зі складу виконавчого комітету, а після голосування включив безпідставно, без зазначення причин, п. 1.2. Рішення Кам'янської міської ради № 373-10/VII «Про внесення змін до рішення міської ради від 11.12.2015 року № 07-02/ VII «Про виконавчий комітет Дніпродзержинської міської ради VII скликання» від 30.09.2016 року в частині виключення зі складу виконавчого комітету Кам'янської міської ради ОСОБА_1. Вже після цього, в порушення регламенту міської ради, на офіційному сайті опублікував своє рішення № 373-10/VII від 30.09.2016 року, без п. 1.2. Що також підтверджено ухвалою суду при розгляді його заяви про забезпечення позову. А тому, враховуючи незаконність рішення відповідача, порушення його прав гарантованих конституцією, порушення прав громадян виборців, яких він представляє, прохає позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Представник позивача - ОСОБА_2., позовні вимоги ОСОБА_1 підтримав у повному обсязі та суду пояснив, що відповідач, як орган місцевого самоврядування повинен діяти лише на підставі, та в межах повноважень, у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України., але в порушення норм Конституції, відповідачем прийнято Рішення Кам'янської міської ради № 373-10/VII «Про внесення змін до рішення міської ради від 11.12.2015 року № 07-02/ VII «Про виконавчий комітет Дніпродзержинської міської ради VII скликання» від 30.09.2016 року в частині виключення зі складу виконавчого комітету Кам'янської міської ради ОСОБА_1 (п.1.2. Рішення). Так, згідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в України» віднесено до повноважень міського голови питання про внесення пропозиції щодо призначення, складу виконавчого комітету, а тому лише за пропозицією міського голови можливо вирішення питання про виключення осіб зі складу виконавчого комітету. Як вбачається з проекту рішення 373-10/VII від 30.09.2016 року, зазначене рішення стосувалося лише перемейнування міста з Дніпродзержинська на Кам'янське, будь яких пропозицій до секретаріату міської ради до пленарного засідання 30.09.2016 року в передбаченому регламентом порядку не вносилося, на голосування депутатам міської ради було поставлено проект рішення № 373-10/VII від 30.09.2016 року, яке не містило п. 1.2. - щодо виключення зі складу виконавчого комітету Кам'янської міської ради ОСОБА_1, а тому незаконним було оформлення рішення з зазначеним пунктом, який не був включений до проекту, не пройшов обговорення на комісіях та під час сесії. Крім того, підставою для внесення депутатом ОСОБА_6 даної пропозиції, є неконституційним, так як порушує права гарантовані конституцією. Крім того, після голосування, відповідачем в порушення вимог Регламенту, на офіційному сайті в передбачений строк не було розміщено Рішення Кам'янської міської ради № 373-10/VII «Про внесення змін до рішення міської ради від 11.12.2015 року № 07-02/ VII «Про виконавчий комітет Дніпродзержинської міської ради VII скликання» від 30.09.2016 року в частині виключення зі складу виконавчого комітету Кам'янської міської ради ОСОБА_1. А тому позовні вимоги є обґрунтованими і просить їх задовольнити.
Представник відповідача - Бєлкіна Л.А. підтримала подані заперечення проти позовних вимог, в обґрунтування яких зазначила, що компетенція міських рад встановлена ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Пунктом 3 ч.І ст.26 цього Закону передбачено, що виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішується питання утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск. Попереднього розгляду постійними комісіями міської ради кандидатури особи, яку запропоновано виключити зі складу виконавчого комітету чинним законодавством не передбачено. проект рішення міської ради від 30.09.2016 №373-10/VII було внесено на розгляд чергової сесії Кам'янської міської ради та оприлюднене відповідно до вимог ст.ст.15-17 Регламенту Кам'янської міської ради VII скликання, але без п. 1.2. цього рішення, так як пропозиція від депутата ОСОБА_6 надійшла безпосередньо під час засідання сесії 30.09.2016 року, без письмового подання цієї пропозиції до засідання. Крім того, після оголошення пропозиції від депутата ОСОБА_6 , це питання було обговорено на сесії, і як наслідок відбулося голосування за пропозицією, а тому в рішення № 373-10/VII від 30.09.2016 року було включено п. 1.2. виключення зі складу виконавчого комітету Кам'янської міської ради ОСОБА_1. На засіданнях комісії п. 1.2. не розглядався і не вносився до проекту рішення № 373-10/VII від 30.09.2016 року, з тих же підстав, так як ОСОБА_6 вніс пропозицію безпосередньо на засіданні. Щодо опублікування рішення № 373-10/VII від 30.09.2016 року, після голосування на сайті міської ради без зазначення п. 1.2. не відбулося, але з яких причин не може пояснити. Підставою для пропозиції депутата ОСОБА_6 щодо виключення зі складу виконавчого комітету Кам'янської міської ради ОСОБА_1, стало те, що ОСОБА_1 раніше був помічником ОСОБА_5. Таким чином, спірне рішення міської ради прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано та неупереджено без порушення процедури його прийняття
Вислухав сторони, дослідив докази надані сторонами, матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступного:
Як встановлено під час судового розгляду, Рішенням Дніпродзержинської міської ради № 07-02/ VII від 11.12.2015 року «Про виконавчий комітет Дніпродзержинської міської ради VII скликання» за поданням територіальної організації політичної партії «Опозиційний блок» та пропозиції міського голови Дніпродзержинської міської ради, міська рада утворила виконавчий комітет Дніпродзержинської міської ради VII скликання та затвердила ОСОБА_1 членом виконавчого комітету Дніпродзержинської міської ради VII скликання від територіальної організації політичної партії «Опозиційний блок» у місті Дніпродзержинську (а.с. ).
30.09.2016 року відбулося засідання Кам'янської міської ради, внаслідок якого було прийнято рішення № 373-10/VII «Про внесення змін до рішення міської ради від 11.12.2015 року № 07-02/ VII «Про виконавчий комітет Дніпродзержинської міської ради VII скликання» від 30.09.2016 року, яке містить п. 1.2. включений наслідок пропозиції що надійшла під час сесійного розгляду, в частині виключення зі складу виконавчого комітету Кам'янської міської ради ОСОБА_1.
Згідно до ст. 6 Конституції України, Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
У відповідності до .1 ч.1. ст. 26, ч.1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада затвердила Регламент Дніпродзержинської міської ради VII скликання (Рішення Дніпродзержинської міської ради від 01.12.2015 №03-01Л/ІІ), згідно до якого «міська рада та її виконавчі органи мають неухильно додержуватися».
Так, згідно до вимог ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування», міський голова:
1) забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади;
2) організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету;
5) вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради;
6) вносить на розгляд ради пропозиції щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів, встановлених відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України;
Як встановлено, в ході судового розгляду, з боку голови міської ради не вносилося на розгляд ради будь-яких пропозиції в передбаченими п.п 1, 2, 5, 6 ч. 1 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування» пропозиції щодо виключення зі складу виконавчого комітету Кам'янської міської ради ОСОБА_1, що також підтверджено проектом рішення № 373-10/VII від 30.09.2016 року, протоколом засідання міської ради від 30.09.2016 року (а.с. ), та рішенням № 373-10/VII від 30.09.2016 року.
Згідно до протоколу № 11, 10 сесії Кам'янської міської ради VII скликання (а.с. ) та пояснень сторін, рада була повноважною, та мала більшість для прийняття відповідних рішень.
Так, у п. 41 протоколу № 11, 10 сесії Кам'янської міської ради VII скликання (а.с. ), зазначено, що озвучено «…пропозицію 41.1, яка надійшла від депутата міської ради ОСОБА_6.: - виключити ОСОБА_1 зі складу виконавчого комітету міської ради у зв'язку тим, що він перебував помічником головного сепаратиста ОСОБА_5, який закликає проти суверенності та єдності нашої держави…».
Згідно до вимог ст. 24 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Рівність прав жінки і чоловіка забезпечується: наданням жінкам рівних з чоловіками можливостей у громадсько-політичній і культурній діяльності, у здобутті освіти і професійній підготовці, у праці та винагороді за неї; спеціальними заходами щодо охорони праці і здоров'я жінок, встановленням пенсійних пільг; створенням умов, які дають жінкам можливість поєднувати працю з материнством; правовим захистом, матеріальною і моральною підтримкою материнства і дитинства, включаючи надання оплачуваних відпусток та інших пільг вагітним жінкам і матерям.
Так, згідно до ч. 1 ст. 16 Регламенту Кам'янської міської ради VII скликання, Проекти рішень міської ради з питань, що вносяться на розгляд чергової сесії міської ради, оформлені відповідно до вимог цього Регламенту.
Згідно до ч. 1 ст. 17 Регламенту Кам'янської міської ради VII скликання, відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» з метою забезпечення громадського обговорення та внесення можливих пропозицій проекти рішень міської ради оприлюднюються не пізніше як за 20 робочих днів до дня їх розгляду.
У відповідності до ч. 3 ст. 17 Регламенту Кам'янської міської ради VII скликання проекти та прийняті рішення міської ради оприлюднюються на офіційному веб-сайті міської ради в мережі Інтернет за адресою: http://dndz.gov.ua та/або в інших засобах масової інформації міської ради.
Як вбачається з проекту рішення № 373-10/VII, яке міститься на офіційному веб-сайті міської ради, в ньому відсутній п. 1.2. щодо виключення зі складу виконавчого комітету Кам'янської міської ради ОСОБА_1, що також підтверджено сторонами.
Згідно до ч. 6 ст. 17 Регламенту Кам'янської міської ради VII скликання, у разі необхідності внесення змін до проектів рішень міської ради під час обговорення такі зміни вносяться їх авторами (ініціаторами) шляхом оновлення змісту оприлюднених проектів рішень міської ради на сайті міської ради з обов'язковою вказівкою дати внесення таких змін.
Як встановлено під час судового розгляду відповідні зміни до проекту рішення міської ради № 373-10/VII, авторами (ініціаторами) цих змін не внесені, що підтверджено сторонами та розміщеним на офіційному сайті міської ради проектом оспорюваного рішення.
Крім того, згідно до ч. 7 ст. 17 Регламенту Кам'янської міської ради VII скликання, унесення змін до проектів рішень міської ради відповідно до п.6 цієї статті допускається лише до закінчення строку формування проекту порядку денного чергової сесії міської ради відповідно до п.2. ст.15 цього Регламенту.
Як встановлено під час судового розгляду, внесення змін до проекту рішення міської ради № 373-10/VII, відбулося вже після закінчення строку формування проекту порядку денного 10 сесії Кам'янської міської ради яка відбулася 30.09.2016 року, що підтверджено сторонами, та протоколом засідання міської ради від 30.09.2016 року.
У відповідності до ч. 8 ст. 17 Регламенту Кам'янської міської ради VII скликання, прийняті рішення підлягають оприлюдненню невідкладно на офіційному веб-сайті міської ради, але не пізніше п'яти робочих днів з дня їх підписання міським головою, у порядку, визначеному у пункті 3. цієї статті.
Як встановлено під час судового розгляду, з боку відповідача порушено вимоги ч. 8 ст. 17 Регламенту Кам'янської міської ради VII скликання, так як протягом п'яти робочих днів з дня підписання міським головою Рішення Кам'янської міської ради № 373-10/VII «Про внесення змін до рішення міської ради від 11.12.2015 року № 07-02/ VII «Про виконавчий комітет Дніпродзержинської міської ради VII скликання» від 30.09.2016 року, не було оприлюднене в частині п. 1.2. Рішення - виключення зі складу виконавчого комітету Кам'янської міської ради ОСОБА_1.
Статтею 74 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що орган місцевого самоврядування є відповідальним за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами.
За положеннями ч. 3 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» - Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.
Згідно до ч. 3 ст. 25 Регламенту Кам'янської міської ради VII скликання, Пропозиції до проекту рішення подаються в письмовому виді до відділу секретаріату міської ради та повинні містити сформульований текст, що стосується одного пункту, його частини або речення.
Як пояснив представник відповідача, з боку депутата ОСОБА_6 пропозиція надійшла безпосередньо на засіданні сесії 30.09.2016 року, та підтверджень дотримання ч. 3 ст. 25 Регламенту відсутні.
Згідно до ч. 9 ст. 25 Регламенту Кам'янської міської ради VII скликання на голосування не ставляться виправлення редакційного характеру, пропозиції, внесені несвоєчасно.
Крім того, судом враховується повноваження міської ради вирішувати питання щодо складу виконавчого органу за результатом подання міського голови, в передбаченому законом порядку, але враховуючи пояснення сторін, дослідженні доводи та докази надані сторонами, встановив, що в порушення Регламенту Кам'янської міської ради VII скликання не була включена пропозиція депутата ОСОБА_6 до проекту рішення міської ради № 373-10/VII, до порядку денного на 30.09.2016 року, поставлена на голосування без дотримання вимоги Закону України «Про місцеве самоврядування», без відповідного оприлюднення в передбаченому порядку регламентом, та з порушенням вимог ст. 24 Конституції України, а тому зазначене рішення підлягає частковому задоволенню, а рішення в частині п. 1.2. підлягає скасуванню.
На підставі вище зазначеного та керуючись ст. ст. 11, 71, 159, 161-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Кам'янської міської ради «про визнання протиправним та скасування рішення Кам'янської міської ради» - задовольнити частково.
П. 1.2. Рішення Кам'янської міської ради № 373-10/VII «Про внесення змін до рішення міської ради від 11.12.2015 року № 07-02/ VII «Про виконавчий комітет Дніпродзержинської міської ради VII скликання» від 30.09.2016 року, в частині виключення зі складу виконавчого комітету Кам'янської міської ради ОСОБА_1 - скасувати.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Заводський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо судом у відповідності до частини 3 статті 160 КАС України було проголошено вступну та резолютивну частину постанови, а також в разі прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Івченко Т. П.