Постанова № 62799065, 16.11.2016, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
16.11.2016
Номер справи
127/12145/16-а
Номер документу
62799065
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 127/12145/16-а

Провадження № 2-а/127/442/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2016 рокум. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області

в складі: головуючого - судді Волошина С.В.,

за участі секретаря судового засідання Тонкопій Ю.І.,

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Любарець І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вінниці адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Вінниця про визнання неправомірними дій щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови їй в перерахунку пенсії за вислугу років в органах прокуратури, призначеної відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в ред. 05.11.1991 року) та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці перерахувати з 01.01.2016 року пенсію за вислугу років в розмірі 90% середньомісячного заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Вінницької області від 11.02.2016 року №18/29 відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в ред. 05.11.1991 року). Свої вимоги мотивувала тим, що з січня 1997 року вона отримувала пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Стаж її прокурорсько-слідчої роботи в органах прокуратури становить 33 роки 6 місяців 29 днів. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 прокурорсько-слідчим працівникам підвищено заробітну плату.

Отримавши відповідну довідку у прокуратурі Вінницької області від 11.02.2016 року №18/29, 11.02.2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. Проте, згідно відповіді відповідача від 25.02.2016 року №66/Н-1 у перерахунку пенсії відмовлено з посиланням на те, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначалося відповідно до спец законів, в тому числі і відповідно до Закону України «Про прокуратуру», у зв'язку з чим з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вказаним законом, не призначаються, раніше призначенні пенсії не перераховуються. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують її права, а тому і звернулася до суду з даними позовом.

Відповідачем подані письмові заперечення проти позову, відповідно до яких вказує, що позов задоволенню не підлягає. При цьому зазначає, що з 01 жовтня 2011 року положення ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ щодо призначення прокурорам пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного заробітку втратили чинність у зв'язку із внесенням змін до редакції цієї статті. З квітня 2014 року пенсії обчислювались відповідно до Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» в розмірі 70% середньомісячного заробітку.

За вказаним законом та Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не передбачалось збереження для раніше призначених пенсій попереднього механізму обчислення їх розміру. З 01.01.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76 від 28.12.2014 року, яким внесено зміни до Закону України «Про прокуратуру», де пенсія прокурорам з 01.01.2015 року по 01.06.2015 року обраховувалась в розмірі 60 % від суми їх місячної заробітної плати. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначалися Кабінетом Міністрів України, однак рішення щодо проведення перерахунків пенсій працівникам прокуратури станом на 01.06.2015 року прийнято не було. Відповідно до п. 5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213 від 02.03.2015 року з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначалось відповідно до спеціальних законів, в тому числі відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Відтак, з 01.06.2015 року не здійснюється ні призначення, ні перерахунки пенсій відповідно до спеціального законодавства, оскільки норми, які регулювали питання пенсійного забезпечення цієї категорії осіб скасовані, а отже відсутні правові підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1

Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 10 червня 2016 року відкрито скорочене провадження по справі.

Після отримання заперечень відповідача проти позову, суд визнавши наявність доказів, які наявні в матеріалах справи недостатніми для ухвалення законного та справедливого рішення, ухвалою від 04.07.2016 року справу призначено до судового розгляду за загальними правилами КАС України.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримала, просила його задовольнити, зазначила, що вона працювала в органах прокуратури з 1966 року по 1999 рік. В січні 2016 року звернулась до Прокуратури Вінницької області за довідкою про заробітну плату. Отримавши відповідну довідку, вона звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії. Однак їй було надано відповідь про відмову в перерахунку з посиланням на п.4 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76 від 28.12.2014 року, згідно яких раніше призначені пенсії перерахунку не підлягають. Позивач вважає, що відповідачем не звернуто увагу на те, що ст.86 Закону України «Про прокуратуру» не скасовано, а в п.13 цієї статті зазначено, що пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами, тому позиція відповідача є неправомірною.

Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці проти задоволення позову заперечувала з підстав, що викладено в письмових запереченнях.

Суд, вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, оглянувши матеріали пенсійної справи та оцінивши докази в їх сукупності, прийшов до висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами 1, 2 статті 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Вінниці та з 22.01.1997 року вона отримувала пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про прокуратуру» із розрахунку 75% середньомісячного заробітку. З 01.08.2001 року розмір пенсії перераховано із розрахунку 90% середньомісячного заробітку. З 02.10.2012 року УПФУ провело перерахунок пенсії позивача та встановив її розмір з розрахунку 80% середньомісячного заробітку (аркуші пенсійної справи 11,19,90).

Згідно довідки №18/29 від 11.02.2016 року, виданою позивачу Прокуратурою Вінницької області, заробітна плата прокурора прокуратури м. Вінниці з 01.12.2015 року згідно постанови КМУ №1013 від 09.12.2015 року з доплатами становить 9 717,79 гривень (а.с.10).

Відповідно до довідки №11-1147вих14 від 09.12.2014 року, виданою позивачу Прокуратурою Вінницької області, стаж прокурорсько-слідчої роботи ОСОБА_1 в органах прокуратури становить 33 роки 6 місяців 29 днів (а.с.11).

11.02.2016 р. позивач, долучивши довідку №18/29 від 11.02.2016 року, звернулася до відповідача з заявою про здійснення перерахунку та виплати пенсії з огляду на підвищення заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» в розмірі 90% середньомісячного заробітку на підставі довідки прокуратури Вінницької області №18/29 про середньомісячну заробітну плату від 11.02.2016 р., на яку відповідачем листом №66/Н-1 від 25.02.2016 року ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії з посиланням на ряд змін у законодавстві про пенсійне забезпечення прокурорів та відсутність, на даний час, законних підстав для проведення такого перерахунку (а.с.7-9).

Згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачеві, працівники прокуратури, яким присвоєно класні чини, із стажем роботи в органах прокуратури 20 років і більше мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років.

Пенсії за вислугу років призначаються:

а) слідчим працівникам незалежно від віку з вислугою не менше 20 років на посадах слідчого, начальника або заступника начальника слідчого підрозділу (відділу, частини), що безпосередньо займається провадженням попереднього слідства, - у розмірі 50 відсотків місячного заробітку. За кожний рік вислуги понад 20 років пенсія збільшується: на слідчій роботі - на три відсотки, а на будь-якій прокурорській посаді - на два відсотки заробітку, з якого обчислюється пенсія;

б) працівникам, які займають прокурорські посади, перелічені у статті 56 цього Закону, після досягнення 55 років чоловіками і 50 років жінками з вислугою на цих посадах не менше 20 років - у розмірі 50 відсотків місячного заробітку. За кожний рік вислуги понад 20 років пенсія збільшується на два відсотки цього заробітку;

в) працівникам, зазначеним у пунктах "а" та "б" частини другої цієї статті, які не мають вислуги 20 років, якщо стаж служби в органах прокуратури становить не менше 12 років, після досягнення чоловіками 60 років при загальному стажі роботи 25 років і більше, а жінками - 55 років при загальному стажі роботи 20 років і більше - у розмірі, пропорційному кількості повних років роботи на прокурорсько-слідчих посадах з розрахунку 50 відсотків місячного заробітку за 20 років вислуги. За кожний рік загального стажу понад 25 років для чоловіків і 20 років - для жінок пенсія збільшується на один відсоток місячного заробітку, з якого вона обчислюється.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 відсотків, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4, - на п'ять відсотків відповідного заробітку.

Загальний розмір пенсії за вислугу років, обчислений згідно з цією статтею, не може перевищувати 75 відсотків відповідного заробітку, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 відсотків, до категорії 2, - 80 відсотків.

Згідно ч.2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення пенсії провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонером, виходячи з розміру заробітної плати станом на час звернення за перерахунком за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію - згідно з Постановою ВР N 3663-12 від 26.11.93, ВВР 1993, N 50, ст.475).

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Згідно контролю призначення, наявного в матеріалах пенсійної справи, ОСОБА_1 з 22.01.1997 року призначено пенсію за вислугу років в розмірі 75% заробітку (аркуш пенсійної справи 11).

Розпорядженням №144571 від 30.08.2001 року Ленінським районним управлінням соціального забезпечення населення Ленінської районної ради м. Вінниці ОСОБА_1 перераховано пенсію з розрахунку 90% заробітку (аркуш пенсійної справи 19).

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01.10.2011 року, внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Розпорядженням 180516 від 02.10.2012 року Управління Пенсійного Фонду України в м. Вінниці ОСОБА_1 перераховано пенсію з розрахунку 80% заробітку (аркуш пенсійної справи 90).

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76 від 28.12.2014 року було внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та встановлено, що пенсія прокурорам і слідчим призначається в розмірі 60% від суми місячної заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Разом із тим, положення Закону України «Про прокуратуру» про підстави та порядок перерахунку пенсії не зазнали змін.

Відтак, з огляду на наведене, внесені до законодавства зміни щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Відмовляючи позивачеві у перерахунку пенсії, відповідач посилається на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, де зазначається, що в разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно, зокрема, і до Закону України «Про прокуратуру».

Проте, таке обґрунтування відмови у перерахунку пенсії є безпідставним, адже знову ж таки, дані положення правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.

Крім того, вирішуючи питання про застосування закону у часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).

Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

Як вбачається з матеріалів справи, на час набрання чинності вищезазначених змін у законодавстві України, позивачу уже було призначено пенсію у розмірі 90% від заробітної плати на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», а тому, враховуючи зміну розміру заробітної плати працівників прокуратури, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013, ОСОБА_1 має бути перерахована пенсія за вислугу років із застосуванням норми, яка діяла до набрання чинності вищезазначених змін у законодавстві України.

Такі висновки суду узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постанові від 10.12.2013 року у справі №21-420а12, від 10.12.2013 року у справі № 21-348а13, від 17.12.2013 року у справі №21-445а13.

Не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії й та обставина, що набув чинності Закон України «Про прокуратуру» в редакції від 14.10.2014 № 1697-VII, з одночасною втратою дії окремих положень Закону щодо права на призначення та перерахунок пенсій, та запровадження, що з 01.01.2015 умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

У даному випадку нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону, що діяли станом на час призначення пенсії, оскільки інших не існує.

Суд відмічає, що на теперішній час Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, чим значно звужено конституційне право позивача на належне пенсійне забезпечення. Відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку раніше призначених працівникам прокуратури пенсії порушує гарантоване Конституцією та Законом право на її перерахунок. Подібна бездіяльність з боку Уряду України була предметом розгляду Європейського суду з прав людини (справа «Суханов та Ільченко проти України») і кваліфікована як порушення майнового інтересу заявника, передбаченого статтею 1 Першого протоколу до Конвенції (параграфи 51-56). Аналогічну правову позицію Європейського суду з прав людини викладено й у справі «Будченко проти України», в якій Суд вказав, що Уряд України повинен запровадити правові механізми, необхідні для реалізації прав громадян на соціальні пільги, у тому числі на які мав право заявник.

Стаття 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини (Рим, 1950 рік) визначає: «Кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права».

Відповідно до частини другої статті 8 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. Законом України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7, 11 до Конвенції » Україна визнала обов'язковою юрисдикцію Європейського суду з прав людини в усіх питаннях, що стосуються тлумачення та застосування Конвенції. Європейський суд з прав людини розкриває принцип верховенства права через формулювання вимог, які він виводить з цього принципу.

Таким чином, судом встановлено порушення відповідачем положень законодавства, що встановлюють порядок перерахунку пенсії працівнику прокуратури, вказаним порушено права позивача, а тому суд визнає дії управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо відмови в перерахунку пенсії позивача в розмірі 90% місячного заробітку протиправними та зобов'язує відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% місячного заробітку з 01.01.2016 року з урахуванням довідки прокуратури Вінницької області від 11.02.2016 року №18/29, враховуючи положення вищевказаного закону.

Згідно положень ст.256 КАС України постанови в межах суми стягнень за один місяць підлягає до негайного виконання.

Згідно до ч. 1 ст. 94 КАС України судові витрати понесені позивачем підлягають стягненню органами Державної казначейської служби України із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці.

На підставі викладеного, керуючись ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст.71,94,99, 160-163,167,183-2, 254-256 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Вінниця щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років в органах прокуратури, призначеної відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в ред. 05.11.1991 року).

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці перерахувати з 01.01.2016 року пенсію ОСОБА_1 за вислугу років в розмірі 90% середньомісячного заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Вінницької області від 11.02.2016 року №18/29 відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в ред. 05.11.1991 року).

Присудити на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, судові витрати у розмірі 551 грн.20 коп. (судовий збір), які підлягають стягненню органами Державної казначейської служби України із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці.

Допустити постанову до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Суддя: