МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
08 листопада 2016 року Справа № 814/1390/16
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т.О., за участю секретаря судового засідання Кафанової Г.Г., пр. позивача Чамари Л.В., Красюк О.О., пр. відповідача Мерзлікіна О.С., пр. третьої особи Гаргауна Я.І. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомДержавного підприємства "Стивідорна компанія "Ольвія" ", а/я 170, м. Миколаїв, 54052
доДержавної податкової інспекції у Ленінському районі м.Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Гмирьова, 1/1, м. Миколаїв, 54028
третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачаСДПІ з обслуговування великих платників податків у м. Одесі Міжрегіонального головного управління ДФС, пр. Шевченка, 15/1, м. Одеса, Одеська область, 65058 провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 29.06.16 р. № 0000071401,ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Миколаєва ГУДФС у Миколаївській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 29.06.2016 року № 0000071401.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що він не є користувачем земельної ділянки площею 160,7890га, межі земельної ділянки не встановлювались, правовстановлюючі документи не видавались та речове право постійного користування не реєструвалось, тому розрахунок земельного податку донарахований спірним податковим повідомленням-рішенням є протиправним та належить скасувати. Крім того, розрахунок податку зроблений за завищеною ставкою земельного податку без визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідач та третя особа надали суду заперечення проти позову, просять відмовити у задоволенні позову , оскільки податковим повідомленням-рішенням від 29.06.2016 року № 0000071401 позивачу визначено грошове зобов'язання з земельного податку за користування земельною ділянкою площею 160,7890га.
Заслухав пояснення представників сторін, третьої особи, дослідив матеріали справи суд дійшов висновку:
Актом «Про результати документальної виїзної планової перевірки з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати усіх передбачених Податковим кодексом податків і зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи за період з 01.04.2012 по 31.12.2015»встановлено, що відповідно до постанови КМУ № 854 від 24.09.2008 ДП «СМП «Октябрьск» надано у користування водну акваторію в межах точок з координатами водного простору Бузького лиману без зазначення площі та умов користування зі змінами, внесеними згідно Постанови КМУ №406 від 03.06.2013року. Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 23.05.2016, згідно державної статистичної звітності з кількісного обліку земель станом на 01.01.2016 в межах території м. Миколаєва, за землекористувачем ДП « СМП «Октябрьск» обліковується земельна ділянка загальною площею 339,5898га, з них 171,6300 га -забудованих земель, які використовуються для транспорту та зв'язку, 7,1708га- відкриті землі без рослинного покриву або з невизначним рослинним покривом, 160,7890-води.
За позивачем зареєстрована земельна ділянка загальною площею 178,8008 га для обслуговування порту, кадастровий номер 4810136600:07:004:0115.
Нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки відповідно до нормативної грошової оцінки земель м. Миколаєва, затверджена рішенням Миколаївської міської ради від 01.03.2012 №15/24 з урахуванням базової вартості 1 кв. м.- 175,69 грн.
Щодо земельної ділянки (акваторії) переданої у постійне користування площею 160,7890га для обслуговування водних підходів, інформація щодо документації із землеустрою, кадастрового номеру, реєстрацію та грошову оцінку відсутня.
В порушення п.296.1 ст.269, пп.270.1 ст.270, п.271.2 ст.271 ПК України, п.3 ст.59, ст.206 Земельного Кодексу України, плата за землю за водну акваторію площею 160,7890 га за період з 01.01.2013 по 31.12.2015 не нараховувалась та не сплачувалась.
Відповідно до нормативно грошової оцінки земель м. Миколаєва, затвердженої рішенням Миколаївської міської ради № 3/40 від 27.01.2011, нормативна грошова оцінка з урахуванням базової вартості 1 кв. м 175,69 грн./кв. м., коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки 1 (землі транспорту, зв'язку), сукупний локальний коєфіцієнт-0,66, коефіцієнт індексації нормативно грошової оцінки станом на 01.01.2015- 1,249 становить: на 2013, 2014 рік-143,78грн./кв.м., на 2015- 179,58грн./кв.м.
Третьою особою при проведенні перевірки встановлено заниження суми податкового зобов'язання по платі за землю з 01.01.2013 по 31.12.2013 у сумі 6935472,73грн., з 01.01.2014 по 31.12.2014- 6935472,73грн., з 01.01.2015 по 31.12.2015 в сумі 8 474705,82грн.
Загальна сума заниження податкового зобов'язання по платі за землю ДП «СМП «Октябрьск» за період з 01.01.2013 по 31.12.2015, що підлягає нарахуванню за результатами перевірки складає 22 345 651,28 грн.
За наслідками перевірки було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000071401 від 29.06.2016, яким збільшено суму грошового зобов'язання за земельний податок з юридичних осіб на суму 22 345 651,28 грн. та 5 586412,82 грн. штрафних санкцій.
Згідно п.3 ст.59 Земельного кодексу України землі водного фонду за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються у постійне користування б) державним підприємствам для розміщення та догляду за державними об'єктами портової інфраструктури.
Відповідно до ст.206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.
Платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток, землекористувачі ( п.269.1 ст.269 ПК України).Об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні ( п.270.1.1 ст.270 ПК України).
Землекористувачі - юридичні та фізичні особи, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди(п.14.1.73 ст.14 ПК України).
В акті перевірки контролюючий орган розраховує податкове зобов'язання по платі за землю за 2013,2014 рока, використовуючи ставку податку згідно п.275.3 ст.275 ПК України.
Відповідно цієї статті передбачено, що ставки податку за земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь та земель лісогосподарського призначення) диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради виходячи із ставок податку, встановлених пунктом 275.1 цієї статті, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки, але не більше трикратного розміру цих ставок податку, з урахуванням коефіцієнтів, установлених пунктом 275.2 цієї статті.
Назва статті 275 ПК України - ставки податку за земельні ділянки, розташовані в межах населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Але в самому розрахунку плати за землю за 2013-2014 рока зазначена нормативна грошова оцінка для земельної ділянки, як землі транспорту та зв'язку, встановленої рішенням Миколаївської міської ради № 3/40 від 27.01.2011 року зі змінами від 01.03.2012 року № 15/24.
В акті перевірки зазначено, що за 2015 рік плата за землю розраховується згідно п.274.1 ст.274 ПК України, в якій зазначено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
В судовому засіданні представник третьої особи Безкоровайна О.В. суду пояснила, що вона проводила перевірку та нараховувала плату за землю за всі роки 2013-2015 з урахуванням нормативно грошової оцінки, встановленої рішенням міської ради.
Відповідно до п.274.1 ПК України ставка податку передбачалась на 2013-2014 роки в сумі 1% від нормативної грошової оцінки, але перевіряючим були застосовані 3%. З яких підстав обрахування плати за землю здійснювалось в 2013-2014 рока виходячи з 3% нормативної грошової оцінки представники третьої особи суду не пояснили.
Таким чином, розрахунок суми грошового зобов'язання контролюючим органом здійснений в порушення норм Податкового Кодексу України.
Податкова інспекція посилається, як на підставу нарахування позивачу плати за землю на постанову Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 року № 854, якою надано у користування водну акваторію в межах точок з координатами водного простору Бузького лиману без зазначення площі та умов користування, лист головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 23.05.2016 року в якому вказано, що рішенням Миколаївської міської ради від 12.02.2004 № 18/14 передано в постійне користування земельну ділянку площею 160 7890 га для обслуговування водних підходів, необхідних для проведення суден швартових, маневрових, режимних операцій порту.
На виконання вимог ухвали суду від 06.10.2016 року Миколаївська міська рада надіслала суду витяг рішення від 12.02.2004 № 18/14, в якому Миколаївська міська рада затвердила проект відведення земельної ділянки акваторії річки Південний Буг загальною площею 1607890 кв.м із земель міста та надала СМП «Октябрьск» у постійне користування земельну ділянку із земель міста, не наданих у власність або користування, зарахувавши її до земель транспорту, для обслуговування водних підходів, необхідних для проведення суден швартових, маневрових, режимних операцій порту.
В судовому засіданні представник третьої особи суду пояснив, оскільки позивачу надавалась в користування земельна ділянка площею 160 7890 га та він є її користувачем, то позивач повинен сплачувати плату за землю відповідно до Податкового Кодексу України та Земельного кодексу України, якими передбачено, що використання землі в Україні є платним. Платниками податку є користувачі земельних ділянок.
В судовому засіданні представник позивача пояснив, що вони не користуються цією земельною ділянкою під акваторією, оскільки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України « Про деякі питання акваторій морських портів України» від 03.06.2013 № 406 усі акваторії морських портів, у т.ч акваторія позивача була передана Державному підприємству «Адміністрація морських портів України» та цією постановою були внесені зміни до постанови КМУ № 854 від 24.09.2008 року, якою надавалась акваторія в користування. Актом приймання-передачі майна, майнових прав та зобов'язань від 13.06.2013 року позивач передав Державному підприємству «Адміністрація морських портів України» гідротехнічні споруди-причали, тому не є користувачем землями водного фонду для розміщення об'єктів портової інфраструктури.
Державний акт на право постійного користування від 25.10.1994 серія МК № 00046 свідчить про надання у користування позивачу 237,32 га землі.
Розпорядженням Миколаївської обласної державної адміністрації № 169-р від 05.06.2013 року позивачу було надано у постійне користування 178,8008 га для обслуговування порту.
В судовому засіданні представник позивача пояснив, що в зв'язку зі зміною меж земельних ділянок розпорядженням Миколаївської ОДА позивачу було надано у постійне користування 178,8008 га для обслуговування порту , яка і була зареєстрована в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджується витягом від 11.06.2013 року № 4714863 , за яку позивач сплачує податок.
Відповідно до ст.ст.125,126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" .
Згідно із Законом України"Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації. Державній реєстрації прав підлягають: 1) право власності та 2) речові права, похідні від права власності: право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки (ст.ст.3,4).
Відповідач не надав суду доказів того, що за позивачем зареєстрована земельна ділянка під акваторією Бузького лиману площею 160 7890 га, тому правові підстави для стягнення з позивача плати за землю відсутні, оскільки він не є користувачем земельної ділянки в розумінні Земельного Кодекса України, який є спеціальним законом в питаннях регулювання земельних відносин.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені) вони відповідно до вимог ст. 2 КАС України.
Згідно ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, відповідач не довів, що податкове повідомлення-рішення від -29.06.2016 року № 0000071401 прийнято правомірно, тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст.94 КАС України та підлягають поверненню позивачу.
Керуючись статтями 11, 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 29.06.2016 року № 0000071401.
3. Присудити на користь Державного підприємства "Стивідорна компанія "Ольвія" судовий збір у сумі 418980,96 грн. (чотириста вісімнадцять тисяч дев'ятсот вісімдесят гривень 96 коп.), сплачений платіжним доручення № 1775 від 05.07.2016 року за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя Т.О. Гордієнко
Повний текст постанови складено відповідно до частини 3 статті 160 КАС України та підписано суддею 14.11.2016р.