Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2016 року Справа №П/811/1369/16
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у порядку письмового провадження в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: Обласного комунального виробничого підприємство «Дніпро-Кіровоград», 25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 19-а
до відповідача: Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області, 28000, м. Олександрія, вул. Пролетарська, 17
про скасування податкового повідомлення-рішення.
Обласне комунальне виробниче підприємство «Дніпро-Кіровоград» звернулося з позовом до Олександрійської об'єднаної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області про скасування податкового повідомлення-рішення №0001291200 від 09.06.2016 р., яким позивачу нараховано штраф у розмірі 4 879,38 грн. зі збору за спеціальне використання води.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що рішенням Світловодської ОДПІ від 22.02.2016 р. №12/2300 розстрочено ОКВП «Дніпро-Кіровоград» податковий борг по збору за спеціальне водокористування в загальному розмірі 98 297,32 грн. на період з 25.03.2016 р. по 23.12.2016 р. у зв'язку з чим укладено договір від 22.02.2016 р. №122300 про розстрочення податкового боргу під проценти строком з 25.03.2016 р. по 23.12.2014 р. Позивач вказує зазначає, що відповідно до п.100.2 ст.100 Податкового кодексу України розстрочення податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, а згідно з п.3.9 Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, на розстрочені (відстрочені) грошові зобов'язання (податковий борг) пеня та штрафи не нараховуються з дати укладення (підписання) договору до закінчення строку дії договору про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу). Також позивач наголошує на тому, що предметом камеральної перевірки є лише правильність складання податкових декларацій, а своєчасність сплати усіх передбачених Податковим кодексом податків і зборів повинна перевірятися під час проведення документальних перевірок у порядку визначеному ст.ст.77, 78 Податкового кодексу України.
Представником відповідача подано до суду заперечення на позовну заяву відповідно до змісту якого, позов ним не визнається у повному обсязі, оскільки розстрочення (відстрочення) платежу не звільняє платника від відповідальності за порушення правил сплати податків. Представник відповідача зазначає, що кількість днів затримки розраховувалася відповідно до статті 126 Податкового кодексу України, а саме: від дня наступного за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання до дня погашення податкового боргу.
Відповідно до ухвали від 31.10.2016 р. розгляд справи проведено в порядку письмового провадження (а.с.86).
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
09 червня 2016 року посадовою особою Світловодського відділення Олександрійської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області проведено камеральну перевірку податкової декларації з рентної плати за спеціальне використання води за 2015 рік ОКВП «Дніпро-Кіровоград», за результатами якої складено акт камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток №74/1203 від 09.06.2016 р., висновками якого встановлено порушення термінів сплати грошового зобов'язання відповідно до декларації за спеціальне використання води за ІV квартал 2015 року, розстроченої рішенням від 22.02.2016 р. №12/2300 (а.с.7-11).
На підставі акта перевірки Олександрійською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області винесено податкове повідомлення-рішення №0001291200 від 09.06.2016 р., яким позивачу нараховано штраф у розмірі 4 879,38 грн. (а.с.12).
Судом встановлено, що рішенням Світловодської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області №12/2300 про розстрочення податкового боргу від 22.02.2016 р. надано ОКВП «Дніпро-Кіровоград» розстрочення сплати податкового боргу зі збору за спеціальне використання води в розмірі 98 297,32 грн під проценти на період з 25.03.2016 р. по 23.12.2016 р. (а.с.13).
Відповідно до зазначеного рішення між Світловодською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області та ОКВП «Дніпро-Кіровоград» укладено договір №12/2300 про розстрочення податкового боргу від 22.02.2016 р. (а.с.14).
Згідно з п.100.1 ст.100 Податкового кодексу України розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу.
Пунктом 100.13 ст.100 Податкового кодексу України визначено, що порядок розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
В силу п.3.9 Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 р. №574 на розстрочені (відстрочені) грошові зобов'язання (податковий борг) пеня та штрафи не нараховуються з дати укладання (підписання) договору до закінчення строку дії договору про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу).
Таким чином, відповідачем протиправно здійснено нарахування штрафних санкцій на розстрочені грошові зобов'язання ОКВП «Дніпро-Кіровоград» зі збору за спеціальне використання води.
Згідно з п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до пп.75.1.1 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій).
З огляду на п.76.1 ст.76 Податкового кодексу України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Зважаючи на пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
При цьому відповідно до п.78.4 ст.78 Податкового кодексу України право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Згідно з п.79.2 ст.79 Податкового кодексу України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.
Отже, камеральна перевірка проводиться виключно на підставі даних, зазначених платником податків у податкових деклараціях (розрахунках), а тому під час проведення камеральної перевірки не має правових підстав для встановлення дотримання строків сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання.
Натомість суд враховує, що своєчасність, достовірність та повнота сплати податків та зборів підлягає з'ясуванню під час проведення документальної перевірки, вимоги до проведення якої встановлені ст.78 та 79 Податкового кодексу України, зокрема, щодо повідомлення платника податків про дату початку та місце проведення перевірки.
З огляду на правовий висновок Верховного Суду України, викладений у постанові від 27.01.2015 р. у справі №21-425а14, невиконання вимог п.79.2 ст.79 Податкового кодексу України призводить до визнання перевірки незаконною та відсутності її правових наслідків.
За таких умов суд дійшов висновку, що у Кіровоградської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області не було правових підстав для проведення камеральної перевірки.
Зважаючи викладене та враховуючи відсутність у відповідача правових підстав для нарахування штрафу на суми розстроченої податкової заборгованості та беручи до уваги, що порушення встановлено саме під час проведення камеральної перевірки, а не документальної, а тому відсутні правові наслідки такої перевірки, суд дійшов висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним і підлягає скасуванню.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, у редакції чинній на час розгляду справи, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, підлягає присудженню Обласному комунальному виробничому підприємству «Дніпро-Кіровоград» за рахунок бюджетних асигнувань Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області сплачений позивачем судовий збір у розмірі 1 378,00 грн.
Керуючись ст.ст.86, 94, 159 - 163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0001291200 від 09 червня 2016 року, винесене Олександрійською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Кіровоградській області, яким Обласному комунальному виробничому підприємству «Дніпро-Кіровоград» нараховано штраф у розмірі 4 879,38 грн.
Присудити Обласному комунальному виробничому підприємству «Дніпро-Кіровоград», код ЄДРПОУ 03346822 (25009, м. Кропивницький, вул. 50-років Жовтня, 19-а) судовий збір у розмірі 1 378,00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім грн. 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Г.М. Момонт