ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
17 листопада 2016 р. Справа № 802/1774/16-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Сала Павла Ігоровича, розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Вінницькій області до товариства з обмеженою відповідальністю "Світанок-Агросвіт" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),
ВСТАНОВИВ:
27.10.2016 року Управління Держпраці у Вінницькій області звернулося в суд з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Світанок-Агросвіт" (далі ТОВ "Світанок-Агросвіт") про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення виконання відповідачем робіт із збереження та переробки зерна.
Ухвалою судді Вінницького окружного адміністративного суду від 28.10.2016 року за вказаним позовом відкрите скорочене провадження в адміністративній справі. На виконання вимог ч. 3 ст. 183-2 КАС України копію цієї ухвали надіслано відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення з пропозицією у 10-денний строк з дня одержання копії ухвали подати суду письмові заперечення проти позову або заяву про визнання позову.
14.11.2016 від ТОВ "Світанок-Агросвіт" до суду надійшли письмові пояснення № 40 від 10.11.2016 року, в яких відповідач повідомляє, що між ним та державним підприємством "Вінницький експертно-технічний центр Держпраці" 27.10.2016 року підписаний договір № 1394 на проведення експертної оцінки та подальшого отримання дозволів в органах Держпраці на виконання робіт із збереження та переробки зерна та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Частиною 4 статті 183-2 КАС України визначено, що суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.
З огляду на викладене та беручи до уваги зміст письмових пояснень відповідача по суті спору суд вважає за можливе розглянути дану адміністративну справу в порядку скороченого провадження на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до абз. 2 ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Пунктом 7 вищезазначеного Положення передбачено, що Держслужба України з питань праці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
В силу вимог ч. 1 ст. 39 Закону України "Про охорону праці" посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.
Судом встановлено, що на підставі наказу Управління Держпраці у Вінницькій області від 13.10.2016 року № 807-О головним державним інспектором відділу нагляду в АПК та СКС ОСОБА_1 було проведено позапланову перевірку виробничих об'єктів ТОВ "Світанок-Агросвіт" (зернотіку та автогаражу), розташованих за адресою: 24432, Вінницька область, Бершадський район, с. Шляхова, вул. В.М. Кавуна, 1, з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з промислової безпеки та охорони праці, у зв'язку з настанням смерті внаслідок нещасного випадку, пов'язаного з діяльністю суб'єкта господарювання.
За результатами перевірки складено акт № 042.0506.16 від 19.10.2016 року, яким встановлено порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працівників підприємства. Так, під час перевірки виявлено, що у ТОВ "Світанок-Агро" відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, зокрема робіт із збереження та переробки зерна, що є порушенням вимог ч. 3 ст. 21 Закону України "Про охорону праці" та п. 25 дод. 2 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
У зв'язку з виявленими порушеннями відповідача попереджено про необхідність негайного зупинення вказаних робіт (виробництва). Крім того, за наслідками перевірки позивачем винесено припис № 042.0506.16 від 19.10.2016 року про усунення товариством виявлених порушень вимог чинного законодавства з охорони праці.
Враховуючи наведене, а також те, що допущені ТОВ "Світанок-Агросвіт" порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, Управління Держпраці у Вінницькій області звернулося до суду з адміністративним позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення виконання робіт із збереження та переробки зерна.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, оцінивши наведені позивачем обставини та пояснення відповідача, суд доходить висновку, що заявлений адміністративний позов належить задовольнити з таких мотивів.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про охорону праці" № 2694-XII від 14.10.1992 року державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною ОСОБА_1 України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.
Роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці (ст. 13 Закону № 2694-XII).
В силу вимог ч. 3 ст. 21 Закону України "Про охорону праці" роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
На виконання приписів ст. 21 Закону № 2694-XII Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1107 від 26.10.2011 року, якою затверджено Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі Порядок).
Відповідно до п. 6 Порядку дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається роботодавцеві на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3.
Згідно з п. 7 Порядку дозвіл видається:
Державною службою України з питань праці на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у пунктах 1, 3-5 додатка 2;
територіальним органом Держпраці на виконання робіт підвищеної небезпеки, крім тих, що зазначені в абзаці другому цього пункту, та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3.
Водночас Додатком 2 до Порядку визначено Перелік видів робіт підвищеної небезпеки, до яких, зокрема, належать роботи із збереження та переробки зерна (п. 25 Додатку).
Отже, в силу вимог чинного законодавства з питань охорони праці роботи із збереження та переробки зерна відносяться до робіт підвищеної небезпеки, виконання яких допускається виключно після одержання відповідного дозволу в територіальних органах Держпраці.
Натомість, як встановлено проведеною перевіркою та зафіксовано в акті перевірки № 042.0506.16 від 19.10.2016 року, відповідач ТОВ "Світанок-Агро" вказані роботи виконує без дозволу, що є грубим порушенням вимог законодавства у галузі охорони праці та створює загрозу життю та здоров'ю людей.
У своїх поясненнях по суті спору відповідач не заперечує виявлених органом державного нагляду порушень та підтверджує відсутність у нього обов'язкових дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки. Водночас наданий відповідачем договір № 1394 від 27.10.2016 року засвідчує те, що товариством вживаються заходи для усунення таких порушень, однак фактично на сьогодні вони не усунуті, а передбачені законом дозволи у підприємства відсутні.
З огляду на викладене і враховуючи те, що допущені на ТОВ "Світанок-Агро" порушення вимог нормативно-правових актів з питань охорони праці створюють загрозу життю та здоров'ю працівників товариства, суд приходить до переконання про підставність звернення Управління Держпраці у Вінницькій області до суду з позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення виконання відповідачем робіт із збереження та переробки зерна.
На підставі положень п. 10 ч. 1 ст. 256 КАС України постанова суду в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.ст. 11, 69, 71, 86, 158, 160, 162, 183-2, 254, 256КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
адміністративний позов задовольнити повністю.
Застосувати до товариства з обмеженою відповідальністю "Світанок-Агросвіт" (24432, Вінницька область, Бершадський район, с. Шляхова, вул. В.М. Кавуна, 1, ідентифікаційний код 34471548) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення виконання вказаним товариством робіт із збереження та переробки зерна.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Відповідно до ст.ст. 183-2, 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Суддя Сало Павло Ігорович