Справа № 461/4462/16-а
Категорія 3
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14.11.2016 року Галицький районний суд м.Львова
в складі: головуючого судді Волоско І.Р.
секретар Мисько С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання до вчинення дій , -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в якому просить постановити рішення, яким визнати протиправною бездіяльність МВС та Національної поліції стосовно неповідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України та зобовязати МВС і Національну поліцію повідомити в пятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій. Зобовязати Пенсійний фонд України повідомити у пятиденний термін, з моменту надходження від МВС та/або Національної поліції повідомлення про підстави перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, Головним управлінням Пенсійного фонду України в областях, в т.ч. ГУ ПФУ у Львівській області, про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Зобовязати ГУ ПФУ у Львівській області скласти у десятиденний строк, з моменту надходження від Пенсійного фонду України інформації про підстави перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, включивши до цих списків ОСОБА_1, та подати вказані списки Головному управлінню Національної поліції у Львівській області для видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій. Зобовязати ГУ ПФУ у Львівській області, після отримання від ГУ НП у Львівській області довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, невідкладно провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року.
В обґрунтування позову покликається на те, що проходив службу в органах внутрішніх справ України. На момент звільнення обіймав посаду старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах. Спеціальне звання підполковник поліції. На цей час відбулась зміна розміру грошового забезпечення поліцейських, у звязку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015р. № 988 (далі Постанова 988). Вважає, що призначені за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. № 2262-ХІІ (далі Закон 2262-ХІІ) пенсії підлягають перерахунку у зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015р. № 900-VIII (далі Закон 900-VIII), яким статтю 63 Закону 2262-ХІІ доповнено новою частиною наступного змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських». Просить суд позов задовольнити.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав, давши пояснення, аналогічні викладеним у фабулі позовної заяви. Просить позов задовольнити.
Представник відповідача - Міністерства внутрішніх справ України, у судовому засіданні в режимі відеоконференції, проти позову заперечив, подав до суду письмові заперечення, пояснивши, що підстави для здійснення перерахунку пенсій на підставі постанови Кабінету міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» відсутні.
Представник відповідача - Національної поліції України в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, наслідки неявки. Подав письмові заперечення проти позову, в яких вказує, що перерахунок пенсії проводиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України у строки передбачені ч.2 ст. 51 Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII ст. 63 зазначеного Закону доповнено новою частиною, відповідно до якої перерахунок пенсії особам органів внутрішніх справ України здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення у розмірах установлених законодавством для поліцейських. Зазначена норма Закону набула чинності після 29 грудня 2015 року. Натомість постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» набрала чинності 02 грудня 2015 року, до прийняття і набрання чинності вказаним Законом. При цьому даним актом було встановлений розмір грошового забезпечення поліцейських вперше, а не зміна. Тому підстави для проведення перерахунку пенсії з числа колишніх працівників міліції відсутні.
Представник відповідача Пенсійного фонду України в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, наслідки неявки. Подав письмові заперечення проти позову, в яких вказує, що не підлягають задоволенню вимоги позивача в частині зобовязання ПФУ надати повідомлення ГУ ПФУ у Львівській області про необхідність підготовки територіальними органами Фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, оскільки до компетенції адміністративних судів відноситься виключно оцінка законності дій/бездіяльності, чи рішень субєкта владних повноважень. Крім того, вказує, що п. 2 Порядку 45 не містить, а також, що Національна поліція не є правонаступником МВС. Стверджує, що відповідно до п. 3 Порядку 45 довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, а у разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики. Також представник ПФУ, посилається на положення ч. 1 ст. 58 Конституції України та зазначає, що Постанова 988 не може бути підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам територіальних органів МВС.
В судовому засіданні представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області вимоги позову заперечив покликаючись на те, що позивач перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до ст. 63 зазначеного Закону, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень. При цьому порядок перерахунку пенсії затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, відповідно до якої перерахунок проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення. Крім того, відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, уповноважений структурний підрозділ зобов'язаний після прийняття відповідного нормативно-правового акту, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Отже, пенсіонери не повинні особисто звертатись за перерахунком пенсії згідно довідок про грошове забезпечення. За наведеного, враховуючи відсутність підстав для перерахунку пенсії, просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Відповідно до ст.128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути заяву у відсутності осіб, що не зявилися, оскільки в матеріалах справи є достатньо необхідних доказів для її розгляду по суті.
Заслухавши пояснення учасників судового засідання, дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та йому призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що не заперечується сторонами.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року, який набув чинності з 29 рудня 2015 року, внесено зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема в ст.ст. 43, 63.
Позивач, вважаючи, що у зв'язку із внесенням змін до зазначеного Закону у нього з'явились підстави для проведення перерахунку раніш призначеної пенсії, звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про отримання повідомлення про підстави перерахунку пенсії.
На звернення до відповідача про перерахунок пенсії від 22.01.2016 року, позивачем отримано лист від 08.02.2016 року № 65/к-20, яким надано роз'яснення щодо розміру призначеної пенсії та порядку перерахунку призначених пенсійних виплат. Зокрема, зазначено, що Міністерство (відомство) силової структури зобов'язане повідомити Пенсійний фонд України про необхідність проведення перерахунку, а уповноважений орган силової структури надати довідки про грошове забезпечення для обчислення нового розміру пенсії, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого Постановою КМУ від 13 лютого 2008 року № 45. У зв'язку з тим, що від силових структур відповідних повідомлень не надходило, відсутні підстави для перерахунку.
Відповідно до ст.ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ( зі змінами, внесеними Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIIІ, що набрав чинності 29 грудня 2016 року), у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
З наведених норм вбачається, що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється на момент виникнення такого права у разі зміни розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців і проводиться в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Отже, перерахунок пенсії проводиться лише у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом.
З 29 грудня 2015 року (дата набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року) Кабінет Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, або введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством не приймав, а тому відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії позивача.
Посилання позивача на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» змінився розмір грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, зокрема розмір посадового окладу та окладу за військове звання поліцейського, що є підставою для перерахунку розміру його пенсійного забезпечення є безпідставним, адже зазначена постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року, тобто до набрання чинності Закону України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII. Отже, обставина прийняття зазначеної постанови не породжує підстав для перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції. При цьому суд погоджується з твердженням відповідачів, що вказаною постановою встановлювався розмір грошового забезпечення поліцейських, а не проводилась його зміна.
Суд також бере до уваги, що відповідно до ч.1 ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Одночасно, відповідно до абзацу 2 пункту 2 рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч.1 ст.58 Конституції України, за якою дії нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовуються той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Відповідно до п.п. 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, встановлено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.
Отже, нормами зазначеного Положення встановлено чіткий порядок надання довідок про розмір грошового забезпечення, які є підставою для перерахунку пенсії. При цьому суд бере до уваги, що 07 листопада 2015 набув чинності Закон України «Про Національну поліцію», яким визначено, що Закон України «Про міліцію» втратив свою чинність. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 року №730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів МВС України» було ліквідовано УМВС України в Львівській області, як юридичну особу публічного права, та утворено, як юридичну особу публічного права, Головне управління Національної поліції в Львівській області, яка не є правонаступником міліції.
Згідно з пунктами 1,2 частини третьої ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Відповідно до частини першої ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог статей 70,71 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.
Все викладене вище дає підстави для висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Також, за правилами статті 94 КАС України судові витрати належить залишити за позивачем.
Керуючись ст.ст. 11, 69, 70, 71, 86, 159, 160, 162, 163 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання до вчинення дій - відмовити за безпідставністю.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення або з дня отримання копії постанови.
Суддя І.Р.Волоско.