Справа № 750/10457/16-а
Провадження № 2-а/750/1065/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 листопада 2016 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова в складі судді Супруна О.П., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
02 листопада 2016 року позивач звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати протиправною відмову Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України провести перерахунок призначеної їй пенсії в розмірі 80 % розміру заробітної плати працюючої посадової особи - головного спеціаліста - економіста Головного управління статистики у Чернігівській області на момент виникнення права на перерахунок пенсії, виходячи із розміру заробітної плати, зазначених у довідках Головного управління статистики у Чернігівській області № 01-08/202 та № 01-08/203 від 16.09.2016, та зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України, починаючи з 01.12.2015, відповідно до ст. 37-1 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії), здійснити (провести) перерахунок пенсії у розмірі 84 % суми заробітної плати, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючої посадової особи відповідної посади за останнім місцем роботи - головного спеціаліста - економіста Головного управління статистики у Чернігівській області, з урахуванням підвищення з 01.12.2015, відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», виходячи із розміру заробітної плати, зазначеної у довідці № 01-08/202 від 16.09.2016, а починаючи з 01.05.2016 здійснити перерахунок пенсії у розмірі 80 % суми заробітної плати з урахуванням підвищення, передбаченого новим Законом України № 889-VII від 10.12.2015 «Про державну службу» згідно довідки № 01-08/203 від 16.09.2016. Виплатити позивачу, починаючи з 01.12.2015 недоотриману пенсію з урахуванням виплачених сум.
Ухвалою судді від 03.11.2016 відкрито скорочене провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії.
17 листопада 2016 року Чернігівське об'єднане управління Пенсійного надало письмові заперечення проти позову, в яких зазначило, що на даний час редакція ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» не містить вказівку на перерахунок пенсії в розмірі 80 %.
Ухвалою суду від 18.11.2016 адміністративний позов ОСОБА_1 в частині оскарження дій відповідача за період 01.12.2015 по 01.05.2016 включно залишено без розгляду.
З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх письмовими доказами, суд приходить до наступного.
Судом встановлено такі факти і відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Чернігівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України з 07.10.2008 та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» у розмірі 80 % суми заробітної плати.
28 вересня 2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок розміру її пенсії, в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 та постанови КМУ від 06.04.2016 року № 292.
Листом № 19320/05 від 28.10.2016 відповідач інформував позивача про відмову в задоволенні її вимог з тих підстав, що з 01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, а тому пенсійне забезпечення державних службовців регулюється статтею 90 та пунктами 10-12 Прикінцевих положень цього Закону. Крім того зазначається, що Кабінетом Міністрів України 09.12.2015 прийнята постанова № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою з 01.12.2015 виключено пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», який регулював норми врахування заробітної плати для перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Статтею 371 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) в редакції, що діяла на час призначення позивачеві пенсії, було встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Отже, позивач є такою, що набула за Законом № 3723-ХІІ право на перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII статтю 371 Закону № 3723-ХІІ викладено в іншій редакції, при цьому встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця на той час визначався постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 № 865 (далі - Постанова № 865).
Зокрема, згідно з пунктом 4 Постанови № 865 (в редакції від 25.03.2014), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Пунктом 5 Постанови № 865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» від 06.04.2016 № 292 (далі - Постанова № 292) з 01.05.2016 року встановлено нові умови оплати праці працюючих державних службовців, затверджено схему посадових окладів підвищеного розміру та розмір надбавок до посадових окладів.
Згідно із статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною першою статті 58 Конституції України гарантовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За правовою позицією Європейського суду з прав людини, викладеною в рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (2014 рік), за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування.
Тому, бездіяльність держави в особі Кабінету Міністрів України щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших законодавчих актах і тримання таким чином громадян у правовій невизначеності, слід кваліфікувати як невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
У зв'язку з цим суд вважає, що з урахуванням викладеного та приписів частини четвертої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач має право на перерахунок пенсії, в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу розміру її пенсії згідно статті 371 Закону №3723-XII, у зв'язку з підвищенням посадових окладів Постановою № 292 починаючи з 01.10.2016, є протиправними.
Водночас, суд не приймає до уваги посилання відповідача на пункт 5 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII, яким визначено, що в разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, тому що наведена законодавча норма стосується виключно призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
За таких обставин, позов в частині вимог про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови в перерахунку розміру пенсії позивача відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 та зобов'язання здійснити такий перерахунок не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 94, 158 -163 КАС України, суд
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України з приводу відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії відповідно до статті 371 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, в розмірі 80% суми заробітної плати працюючого державного службовця, починаючи з 01.10.2016, в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 № 292.
Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог статті 371 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, в розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця, починаючи з 01.10.2016 в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 № 292 з урахуванням довідки № 01-08/203 від 16.09.2013, виданої Головним управлінням статистики у Чернігівській області, та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) грн. 20 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії в порядку, встановленому статтею 186 КАС України.
Суддя О.П. Супрун